2013 Sperry Top-Sider Marblehead NOOD Regatta
Final Results Race 4

Select to view a specific Class results:   
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Halfway Rockline Racing
One Design Division
Megabyte
1   CAN 346 CAN 346 Megabyte James Hogg       1
2   USA 262 HikeLAB Megabyte David Cliffel       2
3   USA 362 Connie Megabyte Ledyard McFadden       3
4   USA 227 Life is Good Megabyte Marc Poirier       4
5   132 132 Megabyte Richard Graves       5
6   USA 99 Byte Sized Megabyte Emmett Holt       6
7   USA 263 Megabyte Megabyte George Fallon       7
8   US 031 Altair Megabyte George Pawle DNC       9  
 
Rhodes 19
1   USA 2623 Harm's Way Rhodes 19 Mike Lane       1
2   USA 2648 Sundance Rhodes 19 Pete/ Evan Kaznoski/Cooke       2
3   722 McLovin Rhodes 19 Jeffrey Shoreman         3
4   USA 1217 Bight Me Rhodes 19 Charlie Pendleton / Jim Raisides       4
5   USA 982 Mohotta Mobetta Rhodes 19 Kim Pandapas       5
6   USA 2688 Zef Side Rhodes 19 Ian Peebles       6
7   USA 3183 Manikiki Rhodes 19 Jamie Holley       7
8   USA 1343 Tern Too Rhodes 19 Benjamin Richardson       8
9   USA 1819 Chili Rhodes 19 Eric Thornton       8
10   USA 1210 Hall Pass Rhodes 19 Peter Frisch       9
11   USA 1790 PASTICHE Rhodes 19 Chris Hutchinson       10
12   USA 1090 1090 Rhodes 19 Dru Slattery       11
13   1926 Jabberwock Rhodes 19 Jim Taylor         12
14   USA 892 Sheerboom Rhodes 19 Jeffrey Sachs       13
15   USA 1643 Daft Eddy Rhodes 19 Stuart Boyd       14
16   USA 2692 Rhodes19 Rhodes 19 William Heffernan       16
17   USA 3299 Clewless Rhodes 19 Jan Paul Zonnenberg       17
18   USA 2495 David Rose Rhodes 19 Marty Gallagher       18
19   USA 2585 Woodstock Rhodes 19 Stephen Uhl       19
20   USA 1228 Rumble Rhodes 19 Ramsay Hoguet / Ed Honos       20
21   USA 1466 Il Prete Rosso Rhodes 19 Martha Martini       21
22   USA 1939 Ripple Rhodes 19 Frank McNamara         22
23   USA 1137 Adam's Rib Rhodes 19 Chris Adam DNS       33  
24   USA 2653 Apparition Rhodes 19 Richard Hitchcock DNS       33  
25   USA 2435 Interlude Rhodes 19 Kent Hallawell DNS       33  
26   USA 1015 Flower Pot Rhodes 19 Thomas Dailey DNS       33  
27   USA 1299 Seguin Rhodes 19 Conway & Alex Felton DNS       33  
28   USA 3273 Thumpa Rhodes 19 Larry Coffin DNS       33  
29   USA 2590 Marjorie Ann Rhodes 19 Rick Berliner DNS       33  
30   USA 1316 Dinner Out Rhodes 19 Joseph Fava DNS       33  
31   USA 1392 Q Rhodes 19 Bruce Bolen DNS         33  
32   USA 1194 Redgate Rhodes 19 Peter Weise DNS       33  
 
Vanguard 15
1   USA 1587 - Vanguard 15 Clinton Hayes       1
2   USA 1927 Polar Express Vanguard 15 Mark Dinneen       2
3   USA 1922 Pistol1 Vanguard 15 Ben Spiller       3
4   USA 1915 1915 Vanguard 15 Michael Zonnenberg       4
5   USA 192 192 Vanguard 15 Matt Allen         5
6   USA 18 Wet Dream Vangaurd 15 Lucas Adams       6
7   USA 1839 The Swiffer Vanguard 15 Colin Santangelo       7
8   USA 54 Fully Torqued Vanguard 15 Nicholas Johnstone       8
9   USA 1893 1893 Vanguard 15 Steven Pelissier       9
10   637 None Vanguard 15 Pete Edmunds         10
11   USA 1844 1844 Vanguard 15 Sam Williams       11
12   USA 1534 None Vanguard 15 Ben Greenfield       12
13   USA 1484 1484 Vanguard 15 Caleb Armstrong       13
14   USA 1184 1184 Vanguard 15 Michael Booker       14
15   USA 1846 1846 Vanguard 15 Ed Jude Glackin         15
16   USA 1150 1150 Vanguard 15 Matthew Coughlin       16
17   USA 224 Dos Dos Quattro Vanguard 15 Ben Quatromoni       17
18   USA 672 672 Vanguard 15 Elizabeth Dubovik       18
19   USA 1902 The Death Star Vanguard 15 Austen Anderson       19
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Outside Line Racing
One Design Division
International Etchells
1   USA 988 Destiny Etchells Tomas Hornos       1
2   USA 1078 1078 Etchells Don Brush       2
3   USA 1262 Scimitar Etchells Stewart Neff       3
4   USA 1328 Hat Trick Etchells Mark Toso       4
5   USA 26 Courageous Etchells Hugh Greville       5
6   USA 1153 Sour Mash Etchells Hancock / Schaefer / Newman       6
7   USA 575 Perezoso Etchells Mark Luckes       7
8   USA 1061 Panache Etchells Paul McLaughlin       8
9   USA 664 664 Etchells Grant Mathews       9
10   USA 1071 Magic Dragon Etchells Michael Jobin       10
11   USA 63 Valkyrie Etchells Don Miller       11
12   USA 846 Jewel Etchells Stephen Gaynor       12
13   USA 641 Woody Etchells Eugene Ho       13
14   USA 922 Hoffman Etchells Robert Ferro       14
15   USA 1285 Midlife Crisis Etchells Bill Lynn DNC       16  
 
IOD
1   130 Javelin IOD Matt Lindblad         1
2   16 Tango IOD Ian Morrison         2
3   49 Kungsornen IOD Herbert J. Motley         3
4   USA 45 Pompano IOD Fred Callori       4
5   USA 46 Eden IOD Ron Young       5
6   USA 7 Gypsy IOD Bruce/Norm Dyson/Cressy       6
7   USA 2 Elektra IOD Greg Mancusi-Ungaro       7
8   USA 136 Rythm IOD Richard Levine       8
9   USA 51 Sagacious IOD Timothy J. Dittrich DNC       12  
10   USA 76 Spirit IOD Peter Stahle DNC       12  
11   USA 33 Small Hotel IOD Matthew Emans DNC       12  
 
J 70
1   USA 34 Perseverance J 70 Bennet Greenwald       1
2   USA 245 J 70 Tyler Doyle       2
3   USA 179 179 J 70 Jud & Cindy Smith       3
4   USA 187 Catapult J 70 Joel Ronning       4
5   USA 95 Muse J 70 Joe Bardenheier / Heather Earl         5
6   USA 157 Spring J 70 Dave Franzel       6
7   GER 252 Rosaroter Pinguin J 70 Juergen Waldheim       7
8   USA 222 Junkanoo J 70 Suzy Leech       8
9   USA 243 VitaminJ J 70 Ted Johnson       9
10   USA 228 Jazz J 70 John Fisher       10
11   USA 225 Shred J 70 Stein Skaane       11
12   USA 91 Carlos J 70 Mike Sudofsky       12
13   USA 233 Winter Wind J 70 Nancy Glover       13
14   USA 342 Hurricane J 70 Ian & Alex Cook       14
15   USA 226 Spark J 70 Daan Goedkoop       15
16   USA 227 A6 J 70 James Flanagan       16
 
J 105
1   USA 620 Steelaway III J 105 Peter and Doug Morgan       1
2   USA 304 Allegro Semplicita J 105 Fred deNapoli       2
3   USA 635 Merlin J 105 Charlie Garrard       3
4   USA 579 Knotless J 105 Ken Bowden       4
5   USA 600 Ghost J 105 Robert Slattery         5
6   USA 398 Blown Away J 105 Cheryl Harvey       7
7   USA 40025 Bora Farr 40 Api Rudich       8
8   USA 51563 Vigilante J 105 Vernon Polidoro       9
9   USA 485 Air Express J 105 Steven J. Goldberg       10
10   USA 317 Got Qi J 105 Matthew Pike SCP       10
11   USA 189 Bantry J 105 Jon/Stuart Wales       11
12   USA 344 Two Feathers J 105 Mark & Jolene Masur       12
13   USA 51306 Circe's Cup J 105 Ric Dexter       13
14   USA 50754 Dark Horse 2 J 105 George Lowden/ Rich Hill         14
15   USA 102 Jaguar J 105 Ernest Hardy       15
16   USA 456 Sterling J 105 Mark Lindquist       16
17   USA 55 Uproar J 105 Brian Harrington       17
18   USA 51459 Sirocco J 105 Steve Hollis       18
19   USA 345 Eclipse J 105 Warren Hudson       19
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Tinkers Line Racing
One Design Division
Sonar
1   USA 546 Chill Factor Sonar Matthew Shapiro         1
2   USA 1 Beat Dawn S Sonar Skip Shumway       2
3   GBR 773 Mumbo Jumbo Sonar David Curtis       3
4   USA 690 Rallie Sonar Larry Ehrhardt       4
5   USA 787 Resonance Sonar Sam Altreuter       5
6   USA 674 Valiant Sonar Rick Doerr       6
7   USA 841 Rafiki Sonar Eric Voss       7
8   CAN 829 Get Lucky Sonar Paul Tingley       8
9   USA 607 607 Sonar Peter DeWolfe       9
10   USA 689 Jumper Sonar Timothy Guy       10
11   USA 457 No name Sonar Ken Kolkebeck       11
12   USA 842 Wife Goes On Sonar Dawn Shumway       12
13   USA 492 Saga Sonar Pam Troyer       13
14   USA 566 Shearwater Sonar Sarah Sheldon DNC       15  
 
J 24
1   USA 2109 Airodoodle J 24 John Denman       1
2   USA 1587 Xingu J 24 Mike Taber       2
3   USA 3369 BlackFin J 24 Michael Lachmayr       3
4   USA 4183 Sheldon J J 24 John Wells       4
5   USA 2805 Grace Under Pressure J 24 Greg Williams       5
6   USA 1355 Asteri J 24 George Aangnostopoulos       6
7   USA 22 Catch 22 J 24 Joseph Grenier DNS         7  
8   USA 189 Whatever J 24 Frederick Baker DNC       9  
 
Town Class
1   USA 111 Lille Venn Town Class Berit Solstad       1
2   USA 2049 Frolic Town Class Arthur Tip O'Neill       2
3   USA 1098 Sweep Town Class Joe Venditti       3
4   USA TC 00 Elusive Town Class James Cooke/Maitland       4
5   USA 77 Jean Town Class Peter Maitland       5
6   USA 2059 Ethel Town Class William Larkin       6
7   USA 3 Aufblitzen Town Class Jane Cooke DNC       10  
8   USA 737 Annie B Town Class Bart Snow DNC       10  
9   USA 2083 Second Wind Town Class Peg/John MacMaster/Hope DNC       10  
 
Viper 640
1   USA 171 Strong Medicine Viper 640 Jeff Slocum       1
2   USA 83 Purplexed Viper 640 Barry Canton       2
3   USA 98 Lo.Qi Viper 640 Kay VanValkenburgh       3
4   USA 39 Patched Up Viper 640 Cole Constantineau       4
5   USA 52 Business Time Viper 640 Fletcher Boland       5
6   GBR 123 Diamondback Viper 640 Gordon LeGrand       6
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019