2019 Rolex Big Boat Series
Preliminary Results Race 4

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

Rolex Big Boat Series ORR ORR A 14/Sep/2019 01:55 PM 21.6 NM  
Rolex Big Boat Series One Design J/105 14/Sep/2019 02:01 PM    
Rolex Big Boat Series ORR ORR B 14/Sep/2019 02:06 PM 16.9 NM  
Rolex Big Boat Series One Design J/70 14/Sep/2019 02:11 PM    
Rolex Big Boat Series ORR ORR C 14/Sep/2019 02:17 PM 16.9 NM  
Rolex Big Boat Series One Design Express 37 14/Sep/2019 02:18 PM    
Rolex Big Boat Series One Design J/88 14/Sep/2019 02:25 PM    
Rolex Big Boat Series ORR Classic 15/Sep/2019 11:35 AM ORR CC 11.7 NM  



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class
Rolex Big Boat Series Racing
One Design Division
J/70
1   USA 369 Cool Story Bro. J/70 John Brigden       1
2   USA 29 Kangaroo Jockey (Corinthian) J/70 Peter Cameron       2
3   USA 898 Christine Robin (Corinthian) J/70 Tracy Usher       3
4   MEX 407 Buena Junta J/70 Marco Sparvieri       4
5   USA 534 1FA (Corinthian) J/70 Scott Sellers / Geoff McDonald / Harrison Turner       5
6   USA 348 Pickled Herring J/70 Tom Kassberg       6
7   USA 607 Orange You Glad (Corinthian) J/70 Brian Mullen       7
8   USA 370 Jennifer J/70 Chris Kostanecki       8
9   USA 60 Flotek J/70 Justin D. Foox       9
10   USA 582 Rampage J/70 Tom Thayer       10
11   USA 586 Son of a Son (Corinthian) J/70 David Fried       11
12   USA 538 Bottle Rocket J/70 David Schumann DNC       15
13   USA 584 Wingman Racing J/70 Jim Diepenbrock DNC       15
14   USA 391 Relentless (Corinthian) J/70 Mike Gridley DNF       15
 
J/88
1 Doyle Sailmakers  USA 78 Split Water J/88 David Britt       1
2   USA 77 Courageous J/88 Gary Panariello       2
3   USA 23 White Shadow J/88 Jim Hopp       3
4   USA 20 Juno J/88 Jeremy Moncada       4
5   USA 9 Inconceivable J/88 Steven Gordon DNF       7
6   USA 60 Rabian J/88 Vernon Zvoleff DNF       7
 
J/105
1   USA 003 Ne*Ne J/105 Tim Russell       1
2   USA 40 Blackhawk J/105 Ryan Simmons       2
3   USA 26 Donkey Jack J/105 Rolf Kaiser       3
4   USA 116 Arbitrage J/105 Bruce Stone & Nicole Breault       4
5   USA 385 Maverick J/105 Ian Charles       5
6   USA 119 Mojo J/105 Jeff Littfin       6
7   USA 434 Jam Session J/105 Adam Spiegel       7
8   USA 388 Hazardous Waste J/105 Chuck Cihak       8
9 Quantum Sails  USA 28447 Big Buoys J/105 Peter Colin Baldwin Miller       9
10   USA 157 Walloping Swede J/105 Theresa Brandner       10
11   USA 405 moonshine J/105 David Mace       11
12   USA 16 Akula J/105 Doug Bailey       12
13 Quantum Sails  USA 355 Yunona J/105 Artem Savinov       13
14 Quantum Sails  USA 112 007 J/105 Justin Hersh       14
15   USA 374 Strangelove J/105 Justin Oberbauer       15
16 Quantum Sails  USA 46 Box of Rain J/105 Charlie Pick       16
17   USA 337 Arrived! J/105 Tom Struttmann       17
18   USA 216 Perseverance J/105 Alexandre Mutricy       18
19   USA 147 Juju J/105 Eric Stang       19
20 Quantum Sails  USA 44 Godot J/105 Phillip Laby DNF       24
21   USA 32 Melilani J/105 Richard Butts DNF       24
22   USA 85 Russian Roulette J/105 William/Sergey Woodruff/Lubarsky DNF       24
23   USA 103 Aquavit J/105 Donald Olgado DNF       24
 
Express 37
1   USA 18488 Golden Moon Express 37 Kame Richards       1
2   USA 18478 Expeditious Express 37 Bartz Schneider       2
3   USA 87700 Elan Express 37 Jack Peurach       3
4 Ullman Sails  USA 18513 Limitless Express 37 Shawn Ivie       4
5   USA 18305 Spindrift V Express 37 Andy Schwenk       5
6   USA 18495 Eclipse Express 37 Sandy Andersen Wertanen       6
 
ORR Division
ORR A
1   8956 Octavia SC50 Shepard Kett 1.0524 14/Sep/19 - 16:14:34 0:02:19:34 0:02:26:53 1
2 Quantum Sails  USA 28474 Elyxir Santa Cruz 52 Skip Ely 1.0597 14/Sep/19 - 16:14:06 0:02:19:06 0:02:27:24 2
3   USA 8955 Merlin Bill Lee Custom Chip Merlin 1.1945 14/Sep/19 - 15:59:54 0:02:04:54 0:02:29:12 3
4   USA 28729 Lucky Duck Santa Cruz 52 Dave MacEwen 1.0564 14/Sep/19 - 16:16:21 0:02:21:21 0:02:29:19 4
5   NOR 12343 Destin Landmark 43 Romeo Uriarte 0.9795 14/Sep/19 - 16:29:34 0:02:34:34 0:02:31:24 5
6   USA 61522 Blue Swan 53-2 Ray Paul 1.0199 14/Sep/19 - 16:28:18 0:02:33:18 0:02:36:21 6
7   USA 38125 Favonius Dehler 46 Gregory Dorn 0.9766 14/Sep/19 - 16:36:23 0:02:41:23 0:02:37:36 7
8   USA 97263 Deception Santa Cruz 50 William Helvestine 1.0254 14/Sep/19 - 16:30:57 0:02:35:57 0:02:39:55 8
9   USA 8927 Oaxaca Santa Cruz 50 Michael Moradzadeh 1.0088 14/Sep/19 - 16:34:19 0:02:39:19 0:02:40:43 9
10 Quantum Sails  USA 50092 Bright Hour Farr 40 James Bradford 1.0004 14/Sep/19 - 16:37:41 0:02:42:41 0:02:42:45 10
11   USA 48005 Bodacious+ 1D 48 John Clauser 1.0458 14/Sep/19 - 16:32:27 0:02:37:27 0:02:44:40 11
 
ORR B
1   USA 51517 Velvet Hammer J/125 Zachery Anderson 1.0177 14/Sep/19 - 15:58:50 0:01:52:50 0:01:54:50 1
2   USA 001 Gentoo Soto 30 Paul Dorsey 0.9397 14/Sep/19 - 16:09:05 0:02:03:05 0:01:55:40 2
3 24   USA 24 Flying Jenny IC 37 Sandra Askew 1.0245 14/Sep/19 - 15:58:59 0:01:52:59 0:01:55:45 3
4 76   USA 7676 Kuai Melges 32 Daniel Thielman 0.9827 14/Sep/19 - 16:03:53 0:01:57:53 0:01:55:51 4
5   USA 101 Swift Ness J/111 reuben rocci 0.9294 14/Sep/19 - 16:11:23 0:02:05:23 0:01:56:32 5
6 208 Quantum Sails  USA 174 Nuckelavee Melges 32 Mark Kennedy 0.9666 14/Sep/19 - 16:11:31 0:02:05:31 0:02:01:19 6
7   USA 103 Bad Dog J/111 Dick Swanson 0.9321 14/Sep/19 - 16:22:00 0:02:16:00 0:02:06:46 7
 
ORR C
1   USA 28484 Chance J/120 Barry Lewis 0.9185 14/Sep/19 - 16:20:31 0:02:03:31 0:01:53:27 1
2   USA 4216 Elusive Swan 42 Club Thomas Furlong 0.9835 14/Sep/19 - 16:12:54 0:01:55:54 0:01:53:59 2
3   USA 25487 Peregrine J/120 David Halliwill 0.9198 14/Sep/19 - 16:21:33 0:02:04:33 0:01:54:34 3
4   USA 28908 Tupelo Honey Elan 40 Gerard/James Sheridan/Mullarney 0.8944 14/Sep/19 - 16:31:13 0:02:14:13 0:02:00:03 4
5   USA 38108 Raven C&C 115 Brice Dunwoodie 0.8812 14/Sep/19 - 16:41:18 0:02:24:18 0:02:07:09 5
6   USA 40646 Jeannette Custom Frers 40 Bob Novy DNF 8903.0000       8
7 North Sails  USA 12 Invictus Sunfast 3600 Nicolas - Jacques Popp - Benkoski DNF 0.9201       8
 
Classic
1 Ullman Sails  1947 Mayan Alden Schooner Beau & Stacey Vrolyk 0.7800 15/Sep/19 - 13:42:02 0:02:07:02 0:01:39:05 1
2   888 brigadoon classic terry klaus 0.6510 15/Sep/19 - 14:28:09 0:02:53:09 0:01:52:43 2
3   P3 Water Witch P Class Cutter John & Gena Egelston 0.8460 15/Sep/19 - 13:53:30 0:02:18:30 0:01:57:10 3
4   28170 Bounty S&S yawl Daniel Spradling 0.7930 15/Sep/19 - 14:17:50 0:02:42:50 0:02:09:08 4
5   USA 177 Ocean Queen Rhodes 54 Dewey Hines DNF 0.8110       6
 

2019 Rolex Big Boat Series
Corinthian Teams - Preliminary Results Race 4

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class
Rolex Big Boat Series Racing
One Design Division
J/70
1   USA 29 Kangaroo Jockey J/70 Peter Cameron       2
2   USA 898 Christine Robin J/70 Tracy Usher       3
3   USA 534 1FA J/70 Scott Sellers / Geoff McDonald / Harrison Turner       5
4   USA 607 Orange You Glad J/70 Brian Mullen       7
5   USA 586 Son of a Son J/70 David Fried       11
6   USA 391 Relentless J/70 Mike Gridley DNF       15
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020