2018 Para World Sailing Championships
Preliminary Results Race 4

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
2.4m OD Racing
One Design Division
2.4mR
1   AUS 041 2.4mr Digger 2.4mR Matthew Bugg       1
2   USA 7 2.4mr 2 for 1 (Para) 2.4mR Dee Smith       2
3   ESP 509 2.4mr Mercury-Amjasa-Restaurante Palau 2.4mR Rafa Andarias       3
4   NOR 1 2.4mr NN 2.4mR Bjørnar Erikstad       4
5   ARG 2 2.4mr 2.4mR Tomas Saez Raffaelli       5
6   FRA 13 2.4mr Sailing Pig 2.4mR Damien Seguin       6
7   CAN 99 2.4mr PT Cruiser 2.4mR Paul Tingley       7
8   GBR 175 2.4mr 2.4mR Carol Dugdale       8
9   AUS 038 2.4mr 2.4mR Neil Patterson       9
10   CAN 39 2.4mr Life of Brian 2.4mR Bruce Millar       10
11   USA 165 2.4mr Daniel Evans 2.4mR Daniel Evans       11
12   FIN 173 2.4mr Voitto II 2.4mR Niko Salomaa       12
13   PUR 14 2.4mr 2.4mR Julio Reguero       13
14   CAN 23 2.4mr Ula 2.4mR Jackie Gay       14
15   GER 1 2.4mr V5 2.4mR Heiko Kröger       15
16   USA 142 2.4mr (Para) 2.4mR Charles Rosenfield       16
17   CAN 22 2.4mr CAN 22 2.4mR Peter Eagar       17
18   ITA 112 2.4mr 2.4mR Antonio Squizzato       18
19   USA 160 2.4mr Kevin (Para) 2.4mR Kevin Holmberg       19
20   USA 11 2.4mr Slackometer 2.4mR Tim Ripley       20
21 North Sails  EST 1 2.4mr x 2.4mR Anre Nomme       21
22   SWE 1 2.4mr Skota Hem 2.4mR Fia Fjelddahl       22
23   GER 51 2.4mr XxX 2.4mR Tim Leonard Trömer       23
24   HKG 6 2.4mr The Kaplan 2.4mR Yuen Wai Foo       24
25   CAN 19 2.4mr Bamboo Blondie 2 2.4mR Siobhan MacDonald       25
26   KOR 1 2.4mr 2.4mR beomjun park       26
27 North Sails  USA 23 2.4mr Me 2.4mR Jeffery Reinhold       27
28   CAN 12 2.4mr Beluga 2.4mR Christine Lavallee       28
29   CAN 95 2.4mr South Paw 2.4mR Delani Hulme-Lawrence       29
30   KOR 177 2.4mr 2.4mR hogeun song       30
31   ARG 4 2.4mr 2.4mR Hugo Luis Tercero Velazquez       31
32   BRA 4 2.4mr 2.4mR Antonio Rosa       32
33   HKG 7 2.4mr Inspiration 2.4mR Chi Yeung Puk       33
34   IRL 906 2.4mr 2.4mR Georgina Griffin       34
35   CAN 9 2.4mr chellenger 2.4mR Joseph Gerlinsky       35
36   MAC 1 2.4mr O.K. 2.4mR Liong Wun Wha       36
37   GUA 165 2.4mr Keep Going 2.4mR Rodolfo Quezada       37
38   CAN 71 2.4mr 2.4mR Krystle Shewchuk       38
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Hansa 303 Racing
One Design Division
Hansa 303 - Female
1 56   ESP del Reino 56 Hansa F Hansa 303 Violeta Del Reino       1
2 52   BRA Marques 52 Hansa F Hansa 303 Ana Paula Marques       2
3 72   ESP Mestre 72 Hansa F Hansa 303 Jana Mestre       3
4 35   AUT Perterer 35 Hansa F Hansa 303 Marina Perterer       4
5 81   AUS Wickman 81 Hansa F Hansa 303 Genevieve Wickham       5
6 57   TUR Ulas 57 Hansa F Hansa 303 Miray Ulas       6
7 79   AUS Weatherly 79 Hansa F Hansa 303 Alison Weatherly       7
8 89   LAT Liepina 89 Hansa F Hansa 303 Liga Liepina       8
9 77   POL Topolowa 77 Hansa F Hansa 303 Olga Górnas-Grudzien DSQ       10  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
RS Venture Racing
One Design Division
RS Venture - Knock Out Stage
1   GBR 2 RS Venture RS Venture Will Street / Jonathan Currell       1
2   ESP RS Venture RS Venture Enrique Vives / Gabriel Barroso de Maria       2
3   USA RS Venture RS Venture Eli Workman / Cindy Walker       3
4   SUI RS Venture RS Venture Matteo Balbo / Olivier Bollmann       4
5   JPN RS Venture RS Venture Shinya Yamamoto / Rie Ariyoshi       5
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019