2017 Helly Hansen NOOD Regatta Marblehead
Final Results Race 4
Select to view a specific Class results:
All Classes
110 Class
210 Class
Etchells
IOD
J 105
J 24
J 30
J 70
Laser Full Rig
Laser Radial
Rhodes 19
Santana 20
Snipe
Star
Town Class
Vanguard 15
Viper 640
VX One
Racing Circle
Division
Class
Starting Date
Starting Time
Distance
Wind
Marblehead NOOD - Brimbles
One Design
Laser Radial
29/Jul/2017
02:00 PM
Marblehead NOOD - Brimbles
One Design
Laser Full Rig
29/Jul/2017
02:00 PM
Marblehead NOOD - Halfway Rock
One Design
Rhodes 19
28/Jul/2017
01:06 PM
2.8 NM
Marblehead NOOD - Halfway Rock
One Design
Town Class
28/Jul/2017
01:13 PM
2 NM
Marblehead NOOD - Outside
One Design
Etchells
28/Jul/2017
12:40 PM
4.4 NM
Marblehead NOOD - Outside
One Design
J 105
28/Jul/2017
12:46 PM
4.4 NM
Marblehead NOOD - Outside
One Design
IOD
28/Jul/2017
12:52 PM
4.4 NM
Marblehead NOOD - Tinkers
One Design
J 70
29/Jul/2017
12:45 PM
4.8 NM
20 Kts
Marblehead NOOD - Tinkers
One Design
Viper 640
30/Jul/2017
12:20 PM
4 NM
8 Kts
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Marblehead NOOD - Brimbles Racing
One Design Division
Laser Radial
1
USA 175954
N/A
Laser
Hannah Lynn
1
2
USA 187392
187392
Laser
Faye Flam
2
3
USA 176139
176139
Laser
Mason Cheney
3
4
USA 191464
Covfefe
Laser
Judith Krimski
4
5
USA 210675
Run_D.M.C.
Laser
Dave Crawley
5
6
USA 189722
189722
Laser
Morgan Cheney
6
7
USA P4
P4
Lea Russell
7
8
USA P3
P3
Bronwyn Legg
8
9
USA 208595
Laser
Edward Backman
9
10
USA 200334
na
Laser
David Ryan
DNC
11
Laser Full Rig
1
USA 187436
same as it ever was
Laser
Phil King
1
2
USA 199023
199023
Bryce Andreasen
2
3
USA 175877
Calypso
Nik Froud
3
4
USA 209712
405 at the 101
Laser
Wayne Colahan
4
5
200209
200209
Laser Standard
S. Alejandro Gallagher
5
6
USA 169753
Mary Lee
Laser
Ulf Westhoven
6
7
185497
Pit Viper II
Laser
Peter Lynn
7
8
USA 3531
laser
Laser
abbott lowell
8
9
USA 198633
198633
Chris Legg
9
10
USA 207
Tbd
Laser
David Robison
10
11
USA 167393
MAO
Laser
Bob Winter
DNC
17
12
USA 203953
On the Half Shell
Laser
Ledyard McFadden
DNC
17
13
USA 211829
flurry
Laser
Paul Keohan
DNC
17
14
USA 99984
Laser
Stefan Thibodeaux
DNC
17
15
USA 47614
aesthetis
Laser
James Murphy
DNC
17
16
USA 175954
Lola
Laser
Bill Lynn
DNS
17
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Marblehead NOOD - Halfway Rock Racing
One Design Division
Rhodes 19
1
USA 3172
Tough cookie
Rhodes 19
David Nelson
1
2
USA 2648
Sundance
Rhodes 19
Cooke/ Kaznoski
2
3
USA 982
Mohotta Mobetta
Rhodes 19
Kim Pandapas
3
4
USA 1343
Tern Too
Rhodes 19
Benjamin Richardson
4
5
USA 1210
Hall Pass
Rhodes 19
Peter Frisch
5
6
USA 2692
Sweep
Rhodes 19
William Heffernan
6
7
USA 1090
1090
Rhodes 19
drusilla slattery
7
8
USA 1926
Jabberwock
Rhodes 19
Team Taylor
8
9
USA 2435
Rallie
Rhodes 19
Larry Ehrhardt
9
10
USA 1790
Persistent Header
Rhodes 19
Ken / Bill Cormier / Dalton
10
11
USA 1316
Dinner Out
Rhodes 19
Elise Mazareas
11
12
usa 1466
Il Prete Rosso
Rhodes 19
David Martini
12
13
USA 1299
Seguin
Rhodes 19
Conway&Alex Felton
13
14
USA 2623
Harm's Way
Rhodes 19
Mike Lane
14
15
USA 2585
Woodstock
Rhodes 19
Stephen Uhl
15
16
USA 1782
Peppermint
Rhodes 19
Debbie Noble
16
17
USA 722
McLovin
Rhodes 19
Dave Shoreman / Jeff Reynolds
17
18
USA 1683
The Mighty Rhodes
Rhodes 19
Matt Hooks
18
19
USA 1398
Sarah Sheldon
Rhodes 19
sarah Sheldon
19
20
USA 2561
Tahoot
Rhodes 19
Walter Colsman
20
21
USA 1819
Chili
Rhodes 19
Eric Thornton
21
22
USA 1472
Salty Dog
Rhodes 19
Charlie Thomas
22
23
USA 2495
David Rose
Rhodes 19
David Rubin
23
24
USA 1939
Selkie
Rhodes 19
Charles Obersheimer
24
25
USA 1645
Siesta
Rhodes 19
Stefan Ianchulev / Steve Sovis
25
26
USA 1228
Rumble
Rhodes 19
Ramsay Hoguet
DNC
29
27
USA 1217
Bight Me
Rhodes 19
James Ouellette
DNC
29
28
USA 2590
Marjorie Ann
Rhodes 19
Rick Berliner
DNC
29
Town Class
1
USA 2086
Believe it or Knot
Town Class
Chris Howes
1
2
USA 2074
Lille Venn
Town Class
Berit Solstad
2
3
USA 77
Jean
Town Class
Peter Maitland
3
4
USA 3
Aufblitzen
Town Class
David Cooke
4
5
USA 2049
Frolic
Town Class
Arthur Tip O'Neill
5
6
USA 00
widget
Town Class
john barker
6
7
USA 2093
Sail Loft
Town Class
william Key
7
8
USA 2057
Rogue
Town Class
Adam Cook
8
9
USA 2078
Suerte Verde
Town Class
Kelley Braun
9
10
USA 2083
Second Wind
Town Class
Peg MacMaster
10
11
USA 567
Christie B
Town Class
William Larkin
11
12
USA 502
B52
Town Class
Chris Boulter
12
13
USA 1098
Sweep
Town Class
Joe Venditti
13
14
USA 2091
Wabi Sabi
Town Class
Charley Morrow
14
15
USA 2301
Third Time's A Charm
Town Class
David Williams
15
16
USA 2059
Breezing Up
Town Class
Charles Maney
DNC
17
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Marblehead NOOD - Outside Racing
One Design Division
IOD
1
USA 7
Gypsy
IOD
Bruce Dyson
1
2
USA 4
Relapse
IOD
Steve Barrett
2
3
76
Spirit
IOD
Peter Stahle
3
4
USA 51
Sagacious
IOD
Timothy J. Dittrich
4
5
USA 130
Javelin
IOD
Bill Widnall
5
6
46
VIKING
IOD
Greg Mancusi-Ungaro
6
7
49
Kungsornen
IOD
Herbert J. Motley
7
8
16
Tango
IOD
Ian / Rachel Morrison
8
9
2
Elektra
IOD
Greg Mancusi-Ungaro
9
10
29
Desperado
IOD
Joseph Schwartz
10
11
2
Elektra
IOD
Hanna Vincent
DNC
12
Etchells
1
USA 575
Perezoso
Etchells
Mark Luckes
1
2
USA 1099
Mahalo
Etchells
Charles Kenahan
2
3
USA 1071
Magic Dragon
Etchells
Michael Jobin
3
4
USA 1153
Sour Mash
Etchells
Bob Schaefer
4
5
USA 1061
Panache
Etchells
Paul McLaughlin
5
6
USA 1328
Hat Trick
Etchells
Mark Toso
6
7
USA 664
Juhnksho
Etchells
Joel White
7
8
USA 26
Courageous
Etchells
Hugh Greville
8
9
USA 706
Duck
Etchells
William Watt
9
10
USA 988
Destiny
Etchells
Tomas Hornos
DNC
11
J 105
1
USA 635
Merlin
J 105
Charlie Garrard
1
2
USA 304
Allegro Semplicita
J 105
Fred deNapoli
2
3
USA 345
Eclipse
J 105
Matthew Whitlock
3
4
USA 51178
Atalanta
J 105
Marty Galligan
4
5
USA 579
Knotless
J 105
Ken Bowden
5
6
USA 51563
Vigilante
J 105
Vernon Polidoro
6
7
USA 51459
Sirocco
J 105
Steve Hollis
7
8
USA 102
Jaguar
J 105
Ernie Hardy
8
9
USA 398
Blown Away
J 105
Jon Samel
9
10
USA 485
Air Express
J 105
Steven J. Goldberg
10
11
USA 344
Two Feathers
J 105
Mark Masur
11
12
USA 620
Aqua Boogie
J 105
Brian Yanofsky
12
13
USA 55
Uproar
J 105
Peter Isaacson
13
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Marblehead NOOD - Tinkers Racing
One Design Division
J 70
1
70
USA 340
Rimette
J 70
John Brim
1
2
88
USA 695
Polar
J 70
Doug Clark
2
3
40
USA 240
Stampede
J 70
bruno Pasquinelli
3
4
90
USA 901
Team vineyard vines
J 70
John & Molly Baxter
4
5
96
USA 96
Savasana
J 70
Brian Keane
5
6
45
USA 245
Clown Car
(Corinthian)
J 70
Duncan Swain
6
7
77
USA 225
Shred
(Corinthian)
J 70
Stein Skaane
7
8
19
USA 819
Nine
J 70
Oivind Lorentzen
8
9
18
USA 818
Rascal
(Corinthian)
J 70
Henry Brauer
9
10
57
USA 157
Spring
J 70
Dave Franzel
10
11
01
USA 501
Button Fly
(Corinthian)
J 70
Andrew and Melissa Fisher
11
12
02
USA 602
Building A
J 70
Josh Goldman
12
13
25
USA 25
Helly Hansen Jr Crew
(Corinthian)
J 70
Eastern Yacht Club Youth Team
13
14
04
USA 504
Cowabunga
(Corinthian)
J 70
Frank Arabia
14
15
26
USA 226
Locomotion
J 70
Daan Goedkoop
15
16
43
USA 243
VitaminJ
(Corinthian)
J 70
Ted Johnson
16
17
78
USA 411
Selkie
(Corinthian)
J 70
Jack Wallace
17
18
39
USA 339
Bad Hombres
(Corinthian)
J 70
Charlie/Jim Pendleton/Raisides
18
19
52
USA 525
Leadfoot
(Corinthian)
J 70
Sam Altreuter
19
20
42
USA 342
Jumper
(Corinthian)
J 70
Patrick Andreasen/ Tim Guy
20
21
66
USA 366
Asteria
(Corinthian)
J 70
Holly Fabyan
21
22
20
USA 220
Phoenix
(Corinthian)
J 70
Peter Firey
22
23
03
USA 603
Tumbling Dice
(Corinthian)
J 70
Rowan Byrne
23
24
29
USA 229
Columbia
J 70
Nelson Mills
24
25
33
USA 233
Winter Wind
(Corinthian)
J 70
Nancy Glover
25
26
97
USA 497
Chinook
(Corinthian)
J 70
Frank McNamara
26
27
35
USA 848
CYC1
(Corinthian)
J 70
Willy Fox
27
28
44
USA 334
Half Full
(Corinthian)
J 70
Marc Poirier
28
29
51
USA 151
Reach Around
J 70
Thomas Bowen
DNC
31
30
89
USA 589
LumberJack
(Corinthian)
J 70
Mark Kelley
DNF
31
Viper 640
1
USA 39
Patched Up
Viper 640
Cole Constantineau | Eleni Asimacopoulos
1
2
USA 155
Vellamo
Viper 640
Colin Santangelo
2
3
USA 221
Choppy Seas
Viper 640
Thomas Loutrel
3
4
USA 207
Nene
Viper 640
Fletcher Boland | Carolyn Marsh
4
5
USA 98
Lo.Qi
Viper 640
Kay VanValkenburgh
5
6
USA 83
Purplexed
Viper 640
Barry Canton
6
7
USA 166
Porkchop
Viper 640
Matthew Hebert
7
2017 Helly Hansen NOOD Regatta Marblehead
Corinthian Teams - Final Results Race 4
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Marblehead NOOD - Tinkers Racing
One Design Division
J 70
1
45
USA 245
Clown Car
J 70
Duncan Swain
6
2
77
USA 225
Shred
J 70
Stein Skaane
7
3
18
USA 818
Rascal
J 70
Henry Brauer
9
4
01
USA 501
Button Fly
J 70
Andrew and Melissa Fisher
11
5
25
USA 25
Helly Hansen Jr Crew
J 70
Eastern Yacht Club Youth Team
13
6
04
USA 504
Cowabunga
J 70
Frank Arabia
14
7
43
USA 243
VitaminJ
J 70
Ted Johnson
16
8
78
USA 411
Selkie
J 70
Jack Wallace
17
9
39
USA 339
Bad Hombres
J 70
Charlie/Jim Pendleton/Raisides
18
10
52
USA 525
Leadfoot
J 70
Sam Altreuter
19
11
42
USA 342
Jumper
J 70
Patrick Andreasen/ Tim Guy
20
12
66
USA 366
Asteria
J 70
Holly Fabyan
21
13
20
USA 220
Phoenix
J 70
Peter Firey
22
14
03
USA 603
Tumbling Dice
J 70
Rowan Byrne
23
15
33
USA 233
Winter Wind
J 70
Nancy Glover
25
16
97
USA 497
Chinook
J 70
Frank McNamara
26
17
35
USA 848
CYC1
J 70
Willy Fox
27
18
44
USA 334
Half Full
J 70
Marc Poirier
28
19
89
USA 589
LumberJack
J 70
Mark Kelley
DNF
31
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy