Helly Hansen Marblehead NOOD Regatta 2016
Final Results Race 4

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Marblehead NOOD Brimbles One Design Laser Full Rig 30/Jul/2016 02:29 PM    
Marblehead NOOD Brimbles One Design Laser Radial 30/Jul/2016 02:51 PM    

Marblehead NOOD Halfway Rock One Design Rhodes 19 29/Jul/2016 02:42 PM 2.4 NM  
Marblehead NOOD Halfway Rock One Design Town Class 29/Jul/2016 02:50 PM 1.6 NM  

Marblehead NOOD Outside One Design Etchells 29/Jul/2016 02:34 PM 4.4 NM  
Marblehead NOOD Outside One Design J 105 29/Jul/2016 02:41 PM 4.4 NM  
Marblehead NOOD Outside One Design IOD 29/Jul/2016 02:49 PM 4.4 NM  

Marblehead NOOD Tinkers One Design J 70 29/Jul/2016 02:31 PM 2.8 NM  
Marblehead NOOD Tinkers One Design J 24 29/Jul/2016 02:37 PM 2.8 NM  



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Marblehead NOOD Brimbles Racing
One Design Division
Laser Full Rig
1   Usa 180521 None Laser Marek Zaleski       1
2   USA 189772 Laser Laser Rob Hallawell       2
3   USA 190409 Laser Laser Bryce Andreasen       3
4   USA 198370 California Fruit Laser Hugh MacGillivray       4
5   USA 210173 Laser Laser Jean Fillion       5
6   USA 175954 Lola Laser Bill Lynn       6
7   USA 159805 159805 Laser Chris Hufstader       7
8   USA 179495 Hele On Laser Jamie Carter       8
9   USA 209634 209634 Laser Bill Rothwell       9
10   177370 railmeat Laser Jim DaSilva       10
11   USA 190414 190414 Laser JB Braun       11
12   USA 162002 Slowly Laser Nik Froud       12
13   USA 154499 154499 Laser Sarah Jacklin         13
14   USA 189810 NA Laser John Tagliammle         14
15   USA 159089 Happiness Room Laser Radial Bruce MARTINSON       15
16   USA 187436 This ain't no disco Laser Phil King       16
17   RYC 205472 Mighty Mouse Laser Lawrence McGrath       17
18   USA 150713 Phil's Folly Laser Philip Smith       18
19   207 Tbd Laser David Robison       19
20   USA 169753 Mary Lee Laser Ulf Westhoven       20
21   USA 209712 405 at the 101 Laser Wayne Colahan       21
22   USA 200334 Laser David Ryan       22
23   USA 3531 laser Laser abbott lowell       23
24   USA 193987 193987 Laser Nicholas Pandapas       24
25   USA 162041 Liberty Laser Sandy Takacs       25
26   USA 40215 Pirouette Laser Stephen Kosacz       26
27   USA 192032 Tomorrowland Laser Cooper Nefsky       27
28   USA 198048 Knot Napping Too Laser Andrew Burton       28
29   001 187392 Event Horizon III Laser Faye Flam       29
30   USA 175918 White Horse Laser Frank Hennessy       30
31   USA 182734 We Dabble Laser Walter Florio       31
32   USA 190168 Red Tom Phipps         32
33   USA 165990 Flam Drag Laser Stephanie Muto       33
34   USA 110238 Just friends Laser Josh White       34
35   USA 203953 On the Half Shell Laser Ledyard McFadden       35
36   USA 187364 Laser Gilmore ONeill       36
37   210194 no name Laser Garrett McKinnon       37
38   USA 131614 Cruisin' Gruzen Laser Rachel Gruzen       38
39   USA 167393 MAO Laser Bob Winter       39
40   CAN 164211 Freshly Cut Wild Flowers Laser Rob Ferrer       40
41   CAN 207130 FICA Laser Michael Kearney       41
42   USA 176139 Crippled but Free Laser Tom Dailey DNC       51  
43   USA 3 Mary Lee Laser Ulf Westhoven DNC       51  
44   USA 176034 Wangadangadoogadangdang Laser William Dailey DNC       51  
45   USA 226 Laser Laser Chris Woods DNC       51  
46   USA 47614 aesthetics Laser James Murphy DNC       51  
47   TBD TBD Laser William Bedford DNC       51  
48   USA 155381 Cold Front Laser Kaighn Smith DNC       51  
49   USA 199786 Breezy Rider Laser Doug Auld DNC       51  
 
Laser Radial
1   USA 187362 187362 Laser Radial Nicole Torrie       1
2   USA 200528 ryosuke sakai Laser Radial ryosuke sakai       2
3   USA 209686 The T Laser Radial James Collins       3
4   USA 205445 Laser Laser Radial Natalya Gontcharova       4
5   USA 187810 187810 Laser Radial Julia Jeffries       5
6   USA 168569 Knot Fast Laser Radial Hunter Zonnenberg       6
7   USA 187758 My Humps Laser Radial Eliza Garry       7
8   USA p3 HMS Diversity Sam Rodiger         8
9   USA 165990 - Erin Smith         9
10   USA 175041 Tbd Laser Radial Jasper Westhoven       10
11   USA 173184 Boaty McBoatface Laser Radial Chloe Brown       11
12   USA 1 laser Laser Radial jillian casey       12
13   n/a None Laser radial Edward Backman DNC       14  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Marblehead NOOD Halfway Rock Racing
One Design Division
Rhodes 19
1   USA 2495 David Rose Rhodes 19 David Rubin       1
2   USA 2623 Harm's Way Rhodes 19 Mike Lane       2
3   722 McLovin Rhodes 19 Jeff/Dave Shoreman/Reynolds       3
4   USA 2435 Rallie Rhodes 19 Larry Ehrhardt       4
5   2648 Sundance Rhodes 19 Kaznoski/Cooke Pete/Evan       5
6   USA 1316 Dinner Out Rhodes 19 Joseph Fava       6
7   USA 1210 Hall Pass Rhodes 19 Peter Frisch       7
8   USA 1217 Bight Me Rhodes 19 Charlie Pendleton / Jim Raisides       8
9   USA 1015 Wangadangadugadangdang Rhodes 19 Tom Dailey         9
10   USA 1819 Chili Rhodes 19 Eric Thornton       10
11   USA 3183 Manikiki Rhodes 19 Jamie Holley       11
12   USA 1926 Jabberwock Rhodes 19 Team Taylor       12
13   USA 1137 Adam's Rib Rhodes 19 Chris Adam       13
14   USA 982 Mohotta Mobetta Rhodes 19 Kim Pandapas       14
15   USA 3172 3172 Rhodes 19 David Nelson       15
16   2688 Zef Side Rhodes 19 Ian Peebles       16
17   USA 1398 Garuda Rhodes 19 Sarah Sheldon       17
18   USA 1299 Seguin Rhodes 19 Conway&Alex Felton       18
19   1683 The Mighty Rhodes Rhodes 19 Matt Hooks       19
20   USA 1790 Pastiche Rhodes 19 Ken Cormier / Bill Dalton       20
21   USA 1466 Il Prete Rosso Rhodes 19 Martha Martini       21
22   USA 2585 Woodstock Rhodes 19 Stephen Uhl       22
23   USA 1090 1090 Rhodes 19 Dru Slattery       23
24   1472 Salty Dog Rhodes 19 Charlie Thomas       24
25   USA 1194 Redgate Rhodes 19 Peter Weise DNC       33  
26   1686 Second Thoughts Rhodes 19 Rick Saunders DNC       33  
27   USA 2692 Sweep Rhodes 19 Bill / Renee Heffernan DNC       33  
28   USA 1643 Daft Eddy Rhodes 19 Stuart Boyd DNC       33  
29   USA 1392 Q Rhodes 19 Bruce Bolen DNC       33  
30   USA 2590 Marjorie Ann Rhodes 19 Rick Berliner DNC       33  
31   USA 2561 Tahoot Rhodes 19 Walter Colsman DNC       33  
32   USA 1228 Rumble Rhodes 19 Ramsay Hoguet DNF       33  
 
Town Class
1   USA 5 Annie B Town Class Bart Snow       1
2   USA 2074 Lille Venn Town Class Berit Solstad       2
3   USA 2083 Second Wind Town Class Peg MacMaster       3
4   USA 2014 Daisy Town Class Jennie Aspinall       4
5   USA 2049 Frolic Town Class Arthur Tip O'Neill       5
6   USA 77 Jean Town Class Peter Maitland       6
7   USA 1098 Sweep Town Class Joe Venditti       7
8   usa 2091 Wabi Sabi Town Class Charley Morrow       8
9   USA 2057 Rogue Town Class Adam Cook       9
10   USA 2093 Sail Loft Town Class william Key       10
11   USA 2078 Suerte verde Town Class Kelley Braun       11
12   USA 773 Camille Town Class Peter Jalbert       12
13   USA 2301 Third Time's A Charm Town Class David Williams       13
14   USA 567 Christy B. Town Class William Larkin       14
15   USA 737 T-Rex Town Class James Regis DNC       19  
16   USA 3 Aufblitzen Town Class David Cooke DNC       19  
17   USA 2098 Mambo Tango Town Class Walter Jacob DNC       19  
18   USA 2095 Clambelly Town Class Tom Murtagh DNC         19  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Marblehead NOOD Outside Racing
One Design Division
IOD
1   USA 130 Javelin IOD Norm/Bruce Cressy/Dyson       1
2   USA 4 Relapse IOD Steve Barrett       2
3   16 Tango IOD Ian / Rachel Morrison       3
4   49 Kungsornen IOD Herbert J. Motley       4
5   USA 51 Sagacious IOD Timothy J. Dittrich       5
6   76 Spirit IOD Peter Stahle       6
7   USA 2 Elektra IOD Greg Mancusi-Ungaro       7
 
Etchells
1   USA 988 Destiny Etchells Tomas Hornos       1
2   USA 1071 Magic Dragon Etchells Michael Jobin       2
3   USA 1153 Sour Mash Etchells Bob Schaefer       3
4   USA 1099 Mahalo Etchells Charles Kenahan       4
5   USA 1328 Hat Trick Etchells Mark Toso       5
6   USA 575 Perezoso Etchells Mark Luckes       6
7   USA 664 Juhnksho Etchells Joel White       7
8   USA 1105 USA1105 Etchells Robert Hitchcock       8
9   USA 1309 Senior Moment Etchells Don Brush       9
10   USA 706 Duck Etchells William Watt       10
11   USA 26 Courageous Etchells Hugh Greville       11
12   USA 1111 Crapshoot Etchells Ralph Carpenter       12
13   USA 1061 Panache Etchells Paul McLaughlin       13
14   USA 46 WOODY Etchells Eugene Ho DNC       15  
 
J 105
1   USA 485 Air Express J 105 Steven J. Goldberg       1
2   USA 304 allegro semplicita J 105 Fred deNapoli       2
3   USA 635 Merlin J 105 Charlie Garrard       3
4   USA 344 Two Feathers J 105 Mark Masur       4
5   USA 579 Knotless J 105 Ken Bowden       5
6   USA 102 Jaguar J 105 Ernie Hardy       6
7   USA 51563 Vigilante J 105 Vernon Polidoro       7
8   USA 398 Blown Away J 105 Jon Samel       8
9   USA 51459 Sirocco J 105 Steve Hollis       9
10   USA 345 Eclipse J 105 Matthew Whitlock       10
11   USA 333 Whomper J 105 Chris Lund       11
12   USA 620 Aqua Boogie J 105 Brian Yanofsky       12
13   USA 209 Two If By Sea J 105 Claus Hansen       13
14   USA 225 Viva J 105 Jon Lacks       14
15   USA 189 Bantry J 105 Jon Wales DNC       17  
16 31   USA 51178 Atalanta J 105 Marty Galligan DNC       17  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Marblehead NOOD Tinkers Racing
One Design Division
J 24
1   USA 2109 Airodoodle J 24 John Denman       1
2   USA 2918 Sea Bags Women's Sailing Team J 24 Erica Beck Spencer       2
3   USA 1587 Xingu J 24 Mike Taber       3
4   USA 82 Blue Skies J 80 Fred Baker       4
5   USA 3369 BlackFin J 24 Michael Lachmayr       5
6   USA 4119 Little Martha J 24 Christopher Keimig       6
7   USA 2785 Sea Bags Sailing Team J 24 Carter White       7
8   USA 4183 Sheldon J J 24 John Wells       8
9 Quantum Sails  USA 2599 Quirky J 24 Nick Woviotis       9
10   USA 2805 Grace Under Pressure J 24 Greg Williams       10
11   USA 176 Samurai Takedown J 24 Alex Bolan DNC       13  
12   USA 1355 Asteri J 24 George Anagnostopoulos DNC       13  
 
J 70
1 18   USA 818 Rascal (Corinthian) J 70 Alden Reid       1
2 11   USA 225 Shred (Corinthian) J 70 Stein Skaane       2
3 45   USA 245 -clown car J 70 Tyler Doyle       3
4 99   USA 603 Helly Hansen Jr Crew J 70 Alan McKinnon         4
5 28   USA 2 Scamp J 70 Will Welles       5
6 40   USA 340 Rimette J 70 John Brim       6
7 79 Doyle Sailmakers  USA 179 AFRICA J 70 Jud Smith       7
8 43   USA 243 VitaminJ (Corinthian) J 70 Ted Johnson       8
9 15   USA 15 Junior J 70 Tim Finkle       9
10 19   Usa 819 Nine J 70 Oivind Lorentzen lll       10
11 26   USA 226 Locomotion (Corinthian) J 70 Daan Goedkoop       11
12 66 Doyle Sailmakers  USA 366 Asteria (Corinthian) J 70 Holly Fabyan       12
13 77   CAN 197 Nirvana 7 J 70 Louis Donahue       13
14 42   USA 342 Jumper (Corinthian) J 70 Patrick Andreasen/Tim Guy       14
15 64   USA 640 Bertha (Corinthian) J 70 James Unsworth       15
16 69   USA 96 Savasana J 70 Brian Keane       16
17 97   USA 497 Chinook J 70 Frank McNamara       17
18 57   USA 157 Spring J 70 Dave Franzel       18
19 81   USA 411 Selkie (Corinthian) J 70 Jack Wallace       19
20 35   USA 1035 ALPHA J 70 Charlie Henry       20
21 25   USA 525 Leadfoot (Corinthian) J 70 Sam Altreuter       21
22 30 North Sails  USA 903 Instant Karma (Corinthian) J 70 David Betts       22
23 96   USA 496 Beanpot (Corinthian) J 70 Daniel Smith       23
24 86 North Sails  USA 386 Chicken Dinner (Corinthian) J 70 John Beal       24
25 48   USA 848 CYC 848 J 70 Paul Chapman       25
26 34   USA 334 Half Full J 70 Marc Poirier       26
27 10   USA 501 Button Fly J 70 Andrew and Melissa Fisher DNC       29  
28 39   USA 339 Beluga J 70 Jeffery Bistrong DNC       29  
 

Helly Hansen Marblehead NOOD Regatta 2016
Corinthian Teams - Final Results Race 4

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Marblehead NOOD Tinkers Racing
One Design Division
J 70
1 18   USA 818 Rascal J 70 Alden Reid       1
2 11   USA 225 Shred J 70 Stein Skaane       2
3 43   USA 243 VitaminJ J 70 Ted Johnson       8
4 26   USA 226 Locomotion J 70 Daan Goedkoop       11
5 66 Doyle Sailmakers  USA 366 Asteria J 70 Holly Fabyan       12
6 42   USA 342 Jumper J 70 Patrick Andreasen/Tim Guy       14
7 64   USA 640 Bertha J 70 James Unsworth       15
8 81   USA 411 Selkie J 70 Jack Wallace       19
9 25   USA 525 Leadfoot J 70 Sam Altreuter       21
10 30 North Sails  USA 903 Instant Karma J 70 David Betts       22
11 96   USA 496 Beanpot J 70 Daniel Smith       23
12 86 North Sails  USA 386 Chicken Dinner J 70 John Beal       24
 
 

Back to previous page
Main Menu

Helly Hansen Sailing World Mount Gay Rum North Sails
West Marine Sunsail Wilmington Trust Regatta Ginger Beer
Team One Newport Outside Images   

Copyright © Interactive Creations 2000-2022