2022 Verve Cup Offshore Regatta
Preliminary Results Race 4

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

Red Circle One Design Beneteau 36.7 20/Aug/2022 11:00 AM 5 NM  
Red Circle One Design J 105 20/Aug/2022 11:10 AM 5 NM  
Red Circle One Design T-10 20/Aug/2022 11:20 AM 4.4 NM  

White Circle One Design J 111 20/Aug/2022 11:00 AM 6 NM  
White Circle ORC Bouy ORC 20/Aug/2022 11:05 AM Triple W/L High 6 NM  
White Circle PHRF_ToT Buoy PHRF 20/Aug/2022 11:10 AM 5.5 NM  
White Circle One Design Beneteau 40.7 20/Aug/2022 11:15 AM 5.5 NM  
White Circle One Design J 109 20/Aug/2022 11:25 AM 5 NM  



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Red Circle Racing
One Design Division
Beneteau 36.7
1 North Sails  USA 60310 Soulshine Beneteau First 36.7 Jarrett Altmin       1
2   USA 235 Eclipse Beneteau First 36.7 Peter Nielsen       2
3   USA 262 Maggie Mae Beneteau First 36.7 Peter Wright       3
4 45 North Sails  USA 25476 Neverland Beneteau First 36.7 Gary Hamilton       4
5   USA 60500 Veni Vidi Veatchi Beneteau First 36.7 Jason Veatch       5
6   USA 101 erizo de mar Beneteau First 36.7 Antoni Czupryna       6
7 Doyle Sailmakers  USA 26219 FOG Beneteau First 36.7 Greg Rasmussen       7
8   119 Joie de Vie Beneteau 36.7 James Clouser       8
9   USA 247 Painkiller 5 Beneteau First 36.7 Alice Martin         9
10   USA 4444 Nomad Beneteau First 36.7 Silviu & Cristina Petrea       10
11 North Sails  USA 1313 Program Beneteau First 36.7 Earle Atwater DNS         13  
12   USA 219 Brawndo Beneteau FIRST 36.7 Matthew Lescohier DNS       13  
 
J 105
1   USA 50638 Esprit d'Ecosse J 105 Judith & Ross McLean       1
2   USA 424 Flying Pig J 105 Mike Sheppard         2
3   USA 673 The Asylum J 105 Jon Weglarz       3
4 Doyle Sailmakers  USA 295 Kinship J 105 Josh & Laura Lutton         4
5   USA 384 Valhalla J 105 Mike & Kathie Newman       5
6   USA 349 Sealark J 105 Clark Pellett         6
7 North Sails  USA 104 Vytis J 105 Gyt Petkus DNC         8  
 
T-10
1   USA 30475 Erica T-10 Brian Kaczor         1
2   USA 404 Diamond Girl LS 10 Amy/Rick Cermak         2
3   USA 26317 Witch-Craft T10 Nate & Carrie Webb         3
4   USA 311 Mutiny T-10 John Schellenbach       4
5   40433 Meat T-10 Craig Roehl, Edward Mui       5
6   USA 411 Minister LS 10 Blane & Cindy Boynton         6
7   USA 26300 Winnebago LS 10 Timothy Rathbun         7
8   USA 403 its a wandering daughter job LS 10 Christopher Manick       8
9   USA 26316 Bud T10 Joe Kestler       9
10   USA 30131 Sisu T-10 Jeff Wittenberg         10
11   USA 31541 Glider T-10 Tom Font Bruce Lamotte       11
12   348 Kaze T10 Darren and Kristina Beck       12
13   USA 402 Thunderbolt LS 10 Steve Karstrand       13
14   USA 15630 Amateur II T-10 Michael & Felicia Platzke       14
15   USA 30509 Grytviken T-10 Piotr Madrzyk       15
16   USA 32319 Perspicacity T-10 Bob Cohen Adam Collins       16
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
White Circle Racing
One Design Division
Beneteau 40.7
1   USA 404 Mojo Beneteau First 40.7 Gary Powell & Scot/Yvonne Ruhlander         1
2   USA 60102 Sociable Beneteau First 40.7 Robert Arzbaecher         2
3 UK Sailmakers  USA 51377 Vayu Beneteau First 40.7 Ron Buzil       3
4   USA 40742 Wired Beneteau First 40.7 Brian Angioletti / Chuck Norton         4
5   USA 51146 La Tempete Beneteau First 40.7 Thomas Weber         5
6   USA 51219 Rhumb Runner Beneteau First 40.7 Katie Goldman Finnegan & Brian Goldman       6
 
J 109
1   USA 368 Callisto J 109 Kate and Jim Murray         1
2 Evolutions Sails  224 Courageous J 109 Ray Douglas / Kris Maybach       2
3   USA 246 Northstar J/109 Team Northstar       3
4   USA 245 Liquid Lounge II J 109 Jim Caesar       4
5   USA 141 Smee Again J 109 G Miz/Dreher/Hatfield/Neenan         5
6   USA 310 Blackfin J 109 Keith Eickenberg         6
7   USA 270 Vanda III J 109 Jack Toliver       7
 
J 111
1   USA 136 Shamrock J 111 Jeffrey Davis         1
2 90 Quantum Sails  USA 90 Utah J 111 Bradley and Ian Faber         2
3   USA 28 Warlock J 111 Tom Dickson         3
4   USA 112 Pura Vida J 111 John Kalanik         4
5   USA 24 Momentus J 111 Kevin Saedi / Raman Yousefi         5
6   USA 20 Shmokin Joe J 111 Jeff Schaefer         6
 
ORC Division
Bouy ORC (Triple W/L High ToT)
1   USA 40048 Inferno Farr 40 Philip Dowd 1.1683 20/Aug/22 - 11:58:31 0:00:53:31 0:01:02:31 1 1
2   USA 52144 Eagles Wings GS44 John Gottwald 1.1128 20/Aug/22 - 12:01:12 0:00:56:12 0:01:02:32 2 2
3   USA 38006 Eagle Sydney 38 Shawn/Jerry O'Neill 1.1037 20/Aug/22 - 12:03:25 0:00:58:25 0:01:04:28 3 3
4 UK Sailmakers  28380 Unknown Lady NAI Bashford 41 / Sydney 41 David Ward 1.1420 20/Aug/22 - 12:06:43 0:01:01:43 0:01:10:29 4 4
 
PHRF_ToT Division
Buoy PHRF
1   USA 61063 Ohana Dehler 34c Robert Smetters 85.0 / 1.0236 20/Aug/22 - 12:10:56 0:01:00:56 0:01:02:22 1 1
2   USA 56810 Archimedes III C&C 115 Joe Hummel 69.0 / 1.0501 20/Aug/22 - 12:09:44 0:00:59:44 0:01:02:44 2 2
3   USA 25199 Assassin Soverel 33 Robert Sansome 93.0 / 1.0109 20/Aug/22 - 12:13:57 0:01:03:57 0:01:04:39 3 3
4   USA 11508 Maskwa C&C 115 Donald Waller 69.0 / 1.0501 20/Aug/22 - 12:13:56 0:01:03:56 0:01:07:08 4 4
5   USA 33 Ravn Beneteau Platu 25 Jamie Downing 120.0 / 0.9701 20/Aug/22 - 12:19:42 0:01:09:42 0:01:07:37 5 5
6 North Sails  USA 22 Ariel J 88 MICHAEL COOK DNF 84.0 / 1.0252       7  
 

2022 Verve Cup Offshore Regatta
Corinthian Teams - Preliminary Results Race 4


Back to previous page
Main Menu

Regatta Schedule    

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2023
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy