2022 Bayview One Design Regatta
Preliminary Results Race 4

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Circle A One Design Star 04/Jun/2022 03:21 PM    
Circle A One Design Viper 640 04/Jun/2022 03:26 PM    
Circle A One Design Crescent 04/Jun/2022 03:50 PM    
Circle A One Design Finn 04/Jun/2022 03:55 PM    
Circle A One Design Sunfish 04/Jun/2022 04:00 PM    

Circle B One Design J 120 04/Jun/2022 01:30 PM    
Circle B One Design J 35 04/Jun/2022 01:35 PM    
Circle B One Design J 111 04/Jun/2022 01:40 PM    
Circle B PHRF_ToT MWPHRF A 04/Jun/2022 01:45 PM 3.2 NM  
Circle B PHRF_ToT Warhorse 04/Jun/2022 01:50 PM 3.2 NM  

Circle C One Design Melges 24 03/Jun/2022 02:54 PM    
Circle C One Design Tartan 10 03/Jun/2022 03:09 PM    
Circle C One Design Express 27 03/Jun/2022 03:17 PM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Circle A Racing
One Design Division
Star
1   USA 8084 BingoX Star Robert Teitge       1
2   Den 8261 Dark Star Star Rob Wood       2
3   8037 Glider Star Charles Koules       3
4   GBR 8471 7601 Star Nick Cortes       4
5   USA 8187 Compulsion Star Terry Gibney       5
6   USA 7680 RagDoll Star George Macon DNC       9  
7   8217 Tess Star Alex Baker DNC       9  
8   USA 7585 Sleek Star Emily Simon DNC       9  
 
Finn
1   7 Nazgûl Finn Nikita Mazin       1
2   USA 101 Gerry Atric Finn Peter Frissell       2
3   USA 1011 August B Miller Finn August Miller       3
4   USA 6 Dancing With Myself Finn Joey Baker       4
5   USA 24 Not A Sunfish Finn Will Libcke DNC       8  
6   USA 88 Finn Finn Rich Green DNF       8  
7   USA 222 Injection Finn mark Williams DNF       8  
 
Viper 640
1 288   CAN 288 Oshunmare Viper 640 Steve Chapman       1
2 129   USA 129 KAA Viper 640 Carson Downing       2
3 292   CAN 292 Northern Honey Badger Viper 640 Brian Johansen       3
4 106   CAN 106 Black Sheep Viper 640 Darren & Steve Gilbert       4
5 127   CAN 127 All Fruits Ripe Viper 640 Marina Maffessanti       5
6   USA 43 zigzag Viper 640 Steve Conger DNC       7  
 
Sunfish
1   7500 LEE KEE Sunfish Mark Kastel       1
2   11575 . Sunfish Stuart Pettitt       2
3   3054 Marianne Sunfish Peter E. Shumaker       3
4   75417 USA - GGM Sunfish Tom Katterheinrich       4
5   81649 _ Sunfish Matthew Glover       5
6   USA 24186 Daphne Sunfish Gail Turluck       6
7   46108 Kathleen Sunfish Kevin Mitchell       7
8   USA 4664 Sunfish Sunfish James Irwin DNC       9  
 
Crescent
1   USA 25 Scimitar Crescent Chris Baubie       1
2   #20 The Flying Goat Crescent Holly Smokovitz/ Tom Podgorski       2
3   USA 12 French Connection Crescent Philippe Roncier       3
4   27 Queen Cobra Crescent Shefali Bhavsar       4
5   USA 16 Utopia Crescent David Hume DNC       8  
6   Usa 10 Evil monkey Crescent Kevin Cohan DNC       8  
7   22 Moxie Crescent Susan Mcdonald DSQ       8  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Circle B Racing
One Design Division
J 120
1   USA 50345 California Girl J 120 Robert Eger       1
2   USA 25497 Kairos J 120 Greg Baker       2
3   USA 50793 Proof J 120 Michael Fozo / Robin Kendrick       3
4   USA 5455 FUNTECH Racing J 120 Charles Hess       4
5   USA 25328 Hot Ticket J 120 Mike & Bob Kirkman       5
6   USA 25900 Sleeping Tiger J 120 John Harvey       6
7   25439 Hissy Fit J 120 Dave Taylor       7
8 Other  USA 50666 J Hawker J 120 Kenneth Brown       8
 
J 35
1   41754 Honor Roll J 35 Dean Fitzpatrick       1
2   USA 42968 Mr Bill's Wild Ride J 35 William Wildner       2
3   USA 97481 Filthy MacGyver J 35 Denny Meagher       3
4   43828 Falcon J 35 Mike & Martha Welch       4
5   USA 42121 Dean's List J 35 Cheryl Miller       5
6   USA 32478 Angry Bird J 35 Timothy Ross       6
7   USA 40935 FireFly J 35 Sheri Dufresne       7
8   USA 121 Tonic III J 35 Robert Landgraf DNC       9  
 
J 111
1 16   USA 136 Shamrock J 111 Jeffrey Davis       1
2   USA 61666 Diablo J 111 Brad Kimmel / Steve Young       2
3 11   USA 111 Black Seal J 111 Seth/Kevin Young         3
4   USA 35009 Chico 2 1D35 Turbo Jim Weyand         4
5   USA 87 Chroma J 111 Bill Williams       5
6 Ullman Sails  USA 43 Pterodactyl J 111 Mark Symonds       6
7   84 Freedom J 111 James Cooper       7
8   USA 25 Unplugged J 111 Tim Clayson       8
 
PHRF_ToT Division
MWPHRF A
1   USA 1215 Hoodlum Melges 32 Paul Hulsey 24.0 / 1.1324 04/Jun/22 - 14:19:45 0:00:34:45 0:00:39:21 1 1
2 Ullman Sails  43985 Peacemaker Nelson Marek John Sampson 90.0 / 1.0156 04/Jun/22 - 14:24:32 0:00:39:32 0:00:40:09 2 2
3   USA 63240 Centurion J 29 Michael Gualdoni 114.0 / 0.9789 04/Jun/22 - 14:26:53 0:00:41:53 0:00:41:00 3 3
4   USA 2 Eagle One Sydney 41 Timothy LaRiviere / Suzanne Thomas 24.0 / 1.1324 04/Jun/22 - 14:21:27 0:00:36:27 0:00:41:17 4 4
5   USA 430 Carrera NM 43 CR Rod Spearin 22.0 / 1.1364 04/Jun/22 - 14:21:30 0:00:36:30 0:00:41:29 5 5
6   83299 B32 B 32 John Amyot 63.0 / 1.0604 04/Jun/22 - 14:24:54 0:00:39:54 0:00:42:19 6 7
7   USA 35999 Vanguard Mumm 36 Michael Goran 42.0 / 1.0980 04/Jun/22 - 14:26:20 0:00:41:20 0:00:45:23 7 10
8   USA 054 Finesse Esse850 Schuchter U. Felci des. William Gilbride, Jr. 75.0 / 1.0400 04/Jun/22 - 14:29:36 0:00:44:36 0:00:46:23 8 12
9   USA 56 JamJam Morgan 27 James Morphew 174.0 / 0.8978 04/Jun/22 - 14:37:47 0:00:52:47 0:00:47:23 9 13
 
Warhorse
1   USA 15004 Fast Tango NA 40 Tim Prophit 87.0 / 1.0204 04/Jun/22 - 14:31:13 0:00:41:13 0:00:42:03 1 6
2   USA 61367 Gail Force Beneteau First 36.7 Robert Duker 78.0 / 1.0350 04/Jun/22 - 14:31:16 0:00:41:16 0:00:42:43 2 8
3   31377 Blitz Peterson 43 Larry Soutar 63.0 / 1.0604 04/Jun/22 - 14:32:43 0:00:42:43 0:00:45:18 3 9
4   USA 35427 Epic Beneteau 42s7 Ray & Winnie Adams 54.0 / 1.0762 04/Jun/22 - 14:32:55 0:00:42:55 0:00:46:11 4 11
5   USA 32668 Warrior C&C 41 George Thomson 72.0 / 1.0450 04/Jun/22 - 14:36:00 0:00:46:00 0:00:48:04 5 14
6   5002 Stars & Stripes CA Cup 1984 Nelson Marek Daniel Mercier 57.0 / 1.0708 04/Jun/22 - 14:35:03 0:00:45:03 0:00:48:14 6 15
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Circle C Racing
One Design Division
Tartan 10
1   USA 376 Hooligan: Flat Stanley Racing T-10 John Sheehan       1
2   Usa 126 Britsar T-10 Ken Schram       2
3   USA 47 Private Airplane T-10 Michael Sheehan       3
4 Doyle Sailmakers  USA 295 Proper Villain T-10 Greg Kinney - Nick Ward       4
5   USA 31126 TAZ T-10 Hanson Bratton       5
6   USA 143 thinkinblue T-10 disbrow gary       6
7   USA 342 NUTS T-10 Heidi Backus Riddle       7
8   USA 67814 HILLBILLY DELUXE T-10 Jim Herold       8
9 Ullman Sails  USA 22391 No Rebase T-10 B Richardson- P Hoff       9
10   USA 31 Double Jeopardy T-10 Sean Murphy       10
11   USA 15309 Send It T-10 larry Petersen DNC       12  
 
Express 27
1   USA 99 Evolution Express 27 Eric Nikesch       1
2   USA 108 AirForce Express 27 Perrin Fortune       2
3   USA 32122 Riptide Express 27 John Walton       3
4   USA 25 Ruby My Dear Express 27 Franklin Poupore       4
5   USA 62 Das Boot Express 27 Harald Kolter       5
6   33511 Ghost Express 27 Matt Robertson DNC       7  
 
Melges 24
1 629   CAN 629 Surprise Melges 24 Dan Berezin       1
2 737   CAN737 Slippery Melges 24 Jim Pearson       2
3   USA 708 Tramp Melges 24 Thomas Ritter       3
4 31   CAN 031 Rush Melges 24 Mike Gozzard       4
5 717   USA 717 Bad Idea Melges 24 Scot Zimmerman       5
6 695   USA 695 Tomfoolery Melges 24 Vigrass Sailing       6
7 396   USA 396 Wombmates Racing Melges 24 Kevin Shockey       7
8 99   CAN 99 Spitfire Melges 24 John Marentette DNF       9  
 

2022 Bayview One Design Regatta
Sub-Class Scoring - Preliminary Results Race 4


Back to previous page
Main Menu

Faygo Mount Gay Rum Titos Vodka North Sails
DR. DANIELLE DELUCA-PYTELL, MD Captain's Boat Care   

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy