2015 S2 7.9 Class Championship Regatta
Final Results Race 4

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Championship Regatta One Design S2 7.9 Class 18/Sep/2015 01:00 PM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Championship Regatta Racing
One Design Division
S2 7.9 Class
1 31   USA 231 Itch S2 7.9 Paul Latour       1
2 5   USA 517 Tuesday S2 7.9 Jerry Wintheiser       2
3 44   USA 544 Usain Boat S2 7.9 Chad Olness       3
4 21   USA 521 Banshee S2 7.9 Charles Hutchinson       4
5 8   USA 508 ALZYK S2 7.9 AL Wolczyk       5
6 17   USA 417 No Chaser S2 7.9 Kevin Eide       6
7 36   USA 436 UMGOWA! S2 7.9 Mike Dean       7
8 92   USA 392 Bentley S2 7.9 Patrick Foy       8
9 50   USA 250 Skyhawk S2 7.9 Jeff Mootz       9
10 97   USA 497 Unborrowed S2 7.9 Kevin Lemonds / Ken Picknell       10
11 13   USA 413 Social Distortion S2 7.9 Jay Corniea / David Crum       11
12 2   USA 542 Hard Tack S2 7.9 Tom Elsen       12
13 7   USA 507 Second Wind S2 7.9 Don & Jean Bergman       13
14 18   USA 518 Straight Up S2 7.9 Jeff Danhauer       14
15 69   USA 469 Songbird S2 7.9 Connell Smith       15
16 9   USA 209 Raised By Wolves S2 7.9 Mark Rode       16
17 90   USA 490 Relentless S2 7.9 Chris Craig       17
18 56   USA 256 Icebreaker S2 7.9 Mark Oppen       18
19 32   USA 432 K2 S2 7.9 Jeff/Doug Padnos       19
20 42   USA 242 Challenge S2 7.9 Amy Cermak       20
21 71   USA 71 Dangerous Liaison S2 7.9 Paul Tobias       21
22 53   USA 53 Windwalker S2 7.9 Terry Anderson       22
23 40   USA 2540 Hog Wild S2 7.9 Steven Brandt       23
24 96   USA 496 Rebel496 S2 7.9 John Spierling       24
25 24   USA 524 VOOM! S2 7.9 Todd Abram       25
26 39   USA 539 Navigator S2 7.9 Rob Jossart       26
27 67   CAN 267 I Sea U S2 7.9 Claudio Martin       27
28 20   USA 520 Matros S2 7.9 Bryant / Gamache       28
29 99   USA 399 Ragtime S2 7.9 John Larson       29
 

2015 S2 7.9 Class Championship Regatta
Sub-Class Scoring - Final Results Race 4

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Championship Regatta Racing
One Design Division
S2 7.9 Class (Gold)
1 31   USA 231 Itch S2 7.9 Paul Latour       1
2 5   USA 517 Tuesday S2 7.9 Jerry Wintheiser       2
3 44   USA 544 Usain Boat S2 7.9 Chad Olness       3
4 21   USA 521 Banshee S2 7.9 Charles Hutchinson       4
5 8   USA 508 ALZYK S2 7.9 AL Wolczyk       5
6 36   USA 436 UMGOWA! S2 7.9 Mike Dean       7
7 50   USA 250 Skyhawk S2 7.9 Jeff Mootz       9
8 97   USA 497 Unborrowed S2 7.9 Kevin Lemonds / Ken Picknell       10
9 13   USA 413 Social Distortion S2 7.9 Jay Corniea / David Crum       11
10 2   USA 542 Hard Tack S2 7.9 Tom Elsen       12
11 18   USA 518 Straight Up S2 7.9 Jeff Danhauer       14
12 69   USA 469 Songbird S2 7.9 Connell Smith       15
13 9   USA 209 Raised By Wolves S2 7.9 Mark Rode       16
14 90   USA 490 Relentless S2 7.9 Chris Craig       17
15 56   USA 256 Icebreaker S2 7.9 Mark Oppen       18
16 32   USA 432 K2 S2 7.9 Jeff/Doug Padnos       19
17 42   USA 242 Challenge S2 7.9 Amy Cermak       20
18 71   USA 71 Dangerous Liaison S2 7.9 Paul Tobias       21
19 96   USA 496 Rebel496 S2 7.9 John Spierling       24
20 24   USA 524 VOOM! S2 7.9 Todd Abram       25
21 39   USA 539 Navigator S2 7.9 Rob Jossart       26
22 67   CAN 267 I Sea U S2 7.9 Claudio Martin       27
23 20   USA 520 Matros S2 7.9 Bryant / Gamache       28
 
 
S2 7.9 Class (Silver)
1 17   USA 417 No Chaser S2 7.9 Kevin Eide       6
2 92   USA 392 Bentley S2 7.9 Patrick Foy       8
3 53   USA 53 Windwalker S2 7.9 Terry Anderson       22
4 40   USA 2540 Hog Wild S2 7.9 Steven Brandt       23
5 99   USA 399 Ragtime S2 7.9 John Larson       29
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020