2021 Columbia Cup Regatta
Preliminary Results Race 4
Select to view a specific Class results:
All Classes
Beneteau First 36.7
Beneteau First 40.7
Dragon Force 65
Farr 40
J 105
J 109
J 111
J 88
PHRF - 30 and Under
PHRF - Doublehanded
PHRF - Non-Spinnaker
PHRF - Singlehanded
PHRF - Spinnaker
PHRF - Spinnaker 25 to 100
PHRF - Spinnaker Greater than 100
PHRF - Spinnaker Less Than 25
T 10
Withdraw
Racing Circle
Division
Class
Starting Date
Starting Time
ORC/ORR
Distance
Wind
1. Columbia Cup - Offshore Buoy
One Design
T 10
08/Aug/2021
11:05 AM
4.4 NM
12 Kts
1. Columbia Cup - Offshore Buoy
One Design
Beneteau First 36.7
08/Aug/2021
11:10 AM
4.4 NM
12 Kts
1. Columbia Cup - Offshore Buoy
One Design
Beneteau First 40.7
08/Aug/2021
11:15 AM
4.8 NM
12 Kts
1. Columbia Cup - Offshore Buoy
PHRF_ToT
PHRF - Spinnaker
08/Aug/2021
11:20 AM
4.8 NM
12 Kts
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Yacht Club
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
1. Columbia Cup - Offshore Buoy Racing
One Design Division
T 10
1
USA 410
Retention
T-10
Mark Croll
CYC
1
2
USA 30475
Erica
T-10
Brian Kaczor
CCYC
2
3
USA 356
Luna
Tartan 10
Jeremy Alexis
JPYC
3
4
USA 403
Donny, You're Out of Your Element
LS 10
Christopher Manick
CCYC
4
5
USA 345
Out of the Blue
T-10
Steve Knoop
Chicago Yacht Club
5
6
USA 411
Minister
LS 10
Blane Boynton
Chicago Yacht Club
6
7
USA 26300
Winnebago
LS 10
Timothy Rathbun
Columbia Yacht Club
7
8
USA 33882
Honey Badger
T10
Thomas Kane
CCYC
8
9
USA 40433
Meat
T-10
Edward Mui, Craig Roehl
CCYC
9
10
USA 124
El Toro
T-10
Jovan Brankov
CCYC
10
11
USA 15630
Amateur II
T-10
Michael & Felicia Platzke
Chicago Yacht Club
11
12
USA 31541
Glider
T-10
Tom Font/ Bruce Lamotte
Columbia Yacht Club
12
13
USA 32319
Perspicacity
T-10
Bob Cohen Adam Collins
CYC / Columbia
13
14
USA 412
M*A*S*H
LS 10/T10
Ron Kallen
CCYC
14
Beneteau First 36.7
1
USA 325
Eclipse
Beneteau First 36.7
Peter Nielsen
Columbia Yacht Club
1
2
USA 60130
Soulshine
Beneteau First 36.7
Jarrett Altmin
St John Yacht Club (USVI)
2
3
USA 219
BRAWNDO
Beneteau First 36.7
Matt Lescohier
Columbia
3
4
USA 45367
Gaucho
Beneteau First 36.7
Mark & Diane Bouckaert
Burnham Park Yacht Club
4
5
USA 1313
Program
Beneteau First 36.7
Earle Atwater
None
DNC
6
Beneteau First 40.7
1
USA 60102
Sociable
Beneteau First 40.7
Robert Arzbaecher
Milwaukee Yacht Club
1
2
USA 404
Mojo
Beneteau First 40.7
Gary Powell/ Scot Ruhlander
None
2
3
USA 40742
Wired
Beneteau First 40.7
Brian Angioletti / Chuck Norton
Chicago Corinthian Yacht Club
3
4
GER 1979
Turning Point
Beneteau First 40.7
David Hardy
Columbia Yacht Club
4
5
USA 51219
Rhumb Runner
Beneteau First 40.7
Katie Goldman Finnegan
Columbia Yacht Club
5
6
USA 51377
Vayu
Beneteau First 40.7
Ron Buzil
Chicago Corinthian Yacht Club, Storm Trysail Club
DNC
7
PHRF_ToT Division
PHRF - Spinnaker
1
USA 38006
Eagle
Sydney 38
Shawn/Jerry O'Neill
CYC
27.0 / 1.1265
08/Aug/21 - 12:08:07
0:00:48:07
0:00:54:12
1
1
2
USA 24
Momentus
J 111
Kevin Saedi / Raman Yousefi
Columbia Yacht Club
36.0 / 1.1092
08/Aug/21 - 12:09:42
0:00:49:42
0:00:55:08
2
2
3
USA 35004
Heartbreaker
1D35
Eric Oesterle
Chicago Yacht Club
33.0 / 1.1149
08/Aug/21 - 12:14:07
0:00:54:07
0:01:00:20
3
3
4
USA 61063
Ohana
Dehler 34C
Robert Smetters
Columbia Yacht club
RET
84.0 / 1.0252
5
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy