2021 American Yacht Club Spring Regatta and Melges IC37 East Coast Championship
Final Results Race 4

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

East Course ORC ORC Short Course 25/Apr/2021 11:00 AM Triple W/L Mwdium 4 NM  
East Course One Design J 44 25/Apr/2021 11:05 AM 4 NM  
East Course One Design Melges IC37 02/May/2021 11:00 AM 6 NM  
East Course PHRF Coastal PHRF 02/May/2021 11:25 AM 15.7 NM  
East Course ORC Coastal ORC - Doublehanded 02/May/2021 11:30 AM Single Number A/P 15.7 NM  

South Course One Design J 88 24/Apr/2021 03:10 PM    
South Course One Design J 105 24/Apr/2021 03:15 PM    
South Course One Design J 70 24/Apr/2021 03:20 PM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
East Course Racing
One Design Division
Melges IC37
1   USA 21 Blazer II Melges IC37 Christopher Culver       1
2 33   USA 33 Yonder Melges IC37 Douglas Newhouse       2
3   USA 8 Members Only Melges IC37 Jay Cross       3
4 27   USA 27 Midnight Blue Melges IC37 James Wilson       4
5   USA 2 Vigilant Melges IC37 John Hele       5
6 31 North Sails  USA 031 Gamecock Melges IC37 Peter McClennen       6
 
ORC Division
Coastal ORC - Doublehanded (A/P Single ToT)
1   USA26 Groupe 5 YCC Figaro 2 Vlad Shoblinsky / Will McKeige 1.1278 02/May/21 - 13:29:29 0:01:59:29 0:02:14:45 1 1
2   USA 12424 Byte (ORC Mixed Doublehanded) Sunfast 3300 Robert & Libby Alexander 1.1054 02/May/21 - 13:32:17 0:02:02:17 0:02:15:10 2 2
3   USA 40789 Lora Ann Express 37 Richard du Moulin 1.0791 02/May/21 - 13:40:30 0:02:10:30 0:02:20:49 3 3
4   USA 60036 Loblolly Sunfast 3600 Michael Greene 1.1196 02/May/21 - 13:38:53 0:02:08:53 0:02:24:18 4 4
5   USA 24 Thin Man (ORC Mixed Doublehanded) J 99 Todd Aven / Barbara Karpinska 1.0826 02/May/21 - 13:46:53 0:02:16:53 0:02:28:11 5 5
 
PHRF Division
Coastal PHRF
1   USA 60739 Scylla Dehler 46 Markus Lahrkamp 18.0 02/May/21 - 13:17:05 0:01:52:05 0:01:47:22 1 1
2   USA 91 Vixen J 92 Jim Weil/ EJ Haskell 108.0 02/May/21 - 13:42:35 0:02:17:35 0:01:49:19 2 2
3   USA 112 Reviver J 112e Scott Devine 51.0 02/May/21 - 13:28:00 0:02:03:00 0:01:49:39 3 3
4   USA 267 Nordlys J 109 Robert Schwartz 63.0 02/May/21 - 13:31:34 0:02:06:34 0:01:50:05 4 4
5   USA 381 Upsetter J 80 Jason Viseltear 123.0 02/May/21 - 13:50:12 0:02:25:12 0:01:53:01 5 5
6   USA 61121 Eagle J 121 Steven Levy 6.0 02/May/21 - 13:19:40 0:01:54:40 0:01:53:06 6 6
7   USA 19 Williwaw - YCC Figaro 2 Ben Lilly 57.0 02/May/21 - 13:34:19 0:02:09:19 0:01:54:24 7 7
8   USA 26 Black Diamond YCC J 111 Midshipman Thomas Chairs 24.0 02/May/21 - 13:32:15 0:02:07:15 0:02:00:58 8 8
9   SWE 83 Benita Figaro 2 Midshipman Peter Vaseliades DNC         11  
10   USA 1111 Freedom J 109 Cory Eaves DNC 69.0       11  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
South Course Racing
One Design Division
J 88
1   USA 17 One Too Many J 88 Lawrence Cutler / Andrew Weiss       1
2   USA 24 Deviation J 88 Iris Vogel       2
3   USA 34 Albondigas J 88 Justin Scagnelli / Tim Price       3
4   USA 25 Oh Jee !! J 88 Nicolas Delcourt       4
5   USA 35 USA 35 YCC Powder J 88 Michael McBrien DNC       6  
 
J 105
1   USA 334 loulou J 105 Paul Beaudin       1
2   USA 630 Raven J 105 Jason Barron       2
3   USA 65 Solution J 105 David Willis       3
4   USA 274 Trifecta J 105 Thom Hering       4
5   USA 418 Echo J 105 Greth Lester       5
6   USA 200 Apollo J 105 Michael Kontonotas DNF       7  
7   USA 627 Tolo J 105 Richie Palmer DNC       8  
 
J 70
1   USA 781 Pen Segal J 70 Jean marc Papin       1
2   USA 25 No Name - YCC J 70 Benjamin Hunt       2
3   USA 531 Half Mine II J 70 Gibbons Sinclair       3
4   USA 98 Grins J 70 Ghislain Descamps DNC       5  
 

2021 American Yacht Club Spring Regatta and Melges IC37 East Coast Championship
Sub-Class Scoring - Final Results Race 4

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
East Course Racing
ORC Division
Coastal ORC - Doublehanded (ORC Mixed Doublehanded)
1   USA 12424 Byte Sunfast 3300 Robert & Libby Alexander 1.1054 02/May/21 - 13:32:17 0:02:02:17 0:02:15:10 2 2
2   USA 24 Thin Man J 99 Todd Aven / Barbara Karpinska 1.0826 02/May/21 - 13:46:53 0:02:16:53 0:02:28:11 5 5
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy