2021 Helly Hansen NOOD Regatta Chicago
Preliminary Results Race 4

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

Blue Circle One Design J 70 12/Jun/2021 12:06 PM 2.8 NM  
Blue Circle One Design J 88 12/Jun/2021 12:14 PM 2.8 NM  
Blue Circle One Design Tartan 10 12/Jun/2021 12:23 PM 2.6 NM  

DragonForce 65 Remote Control One Design DragonForce 65 Remote Control 12/Jun/2021 07:04 PM    

Green Circle ORC GL 52 12/Jun/2021 12:00 PM Triple A/P Low 5.4 NM 7 Kts

Red Circle ORC ORC 12/Jun/2021 12:00 PM Triple W/L Low 4.8 NM  
Red Circle PHRF_ToT PHRF 1 12/Jun/2021 12:05 PM 4.8 NM  
Red Circle One Design J 111 12/Jun/2021 12:10 PM 4.8 NM  
Red Circle One Design Beneteau First 40.7 12/Jun/2021 12:15 PM 4.4 NM  

White Circle One Design J 109 12/Jun/2021 01:20 PM 4 NM  
White Circle One Design Beneteau First 36.7 12/Jun/2021 01:25 PM 4 NM  
White Circle One Design J 105 12/Jun/2021 01:30 PM 3.5 NM  
White Circle PHRF_ToT PHRF 2 12/Jun/2021 01:35 PM 3 NM  



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Blue Circle Racing
One Design Division
J 70
1   167 167 usa167 j 70 james prendergast       1
2 North Sails  USA 326 Aquaholiks (Corinthian) J 70 Martin Johnsson       2
3   USA 227 TBD J 70 Lindsey Duda       3
4   USA 230 Rip Rullah (Corinthian) J 70 Bob Willis       4
5   USA 358 Bombora (Corinthian) J 70 Bryan Hayes       5
6   USA 423 American Flyer (Corinthian) J 70 Steve Knoop       6
7   USA 325 Electric Pickle J 70 Mike Schroff       7
8   USA 502 Haddock (Corinthian) J 70 Robert Sansome       8
9   USA 549 Black Pearl J 70 Adam Bowen       9
10   USA 751 Voodoo Child (Corinthian) J 70 Boren / Diplacido       10
 
J 88
1 Quantum Sails  USA 16 Gaucho J 88 Dave Tufts       1
2 North Sails  USA 5 Piranha J 88 Dave Dennison       2
3   USA 31 Alchemy J 88 Greg Polek       3
4   USA 88 Exile J 88 Andy Graff       4
5   USA 29 Dutch J 88 John & Jordan Leahey       5
6   USA 30 Windsong J 88 Tim Wade       6
7   USA 75 Norse J 88 Jorgen Christiansen       7
8   USA 12 Misty J 88 Daniel Floberg       8
9   USA 100 P.A.J.A.M.A. Party J 88 Alexander Abell       9
10   USA 82 Blondie 2 J 88 Tod Patton       10
11   USA 85 Julia J 88 Michael and Grace Gillian       11
12   USA 89 Funky Monkey J 88 Michael Frerker       12
 
Tartan 10
1   USA 30475 Erica T-10 Brian Kaczor       1
2   USA 26300 Winnebago LS 10 Timothy Rathbun       2
3   USA 30131 Sisu T-10 Jeff Wittenberg       3
4   USA 410 Retention T-10 Mark Croll       4
5   USA 311 Mutiny T-10 John Schellenbach       5
6   USA 40433 Meat T-10 Edward Mui, Craig Roehl       6
7   USA 408 Convergence T-10 Don Wilson       7
8   USA 402 Thunderbolt LS 10 Steve Karstrand       8
9   USA 411 Minister LS 10 Blane & Cindy Boynton       9
10   USA 33882 Honey Badger T-10 Thomas Kane       10
11   USA 31541 Glider T-10 Tom Font / Bruce Lamotte       11
12   USA 124 El Toro T-10 Jovan Brankov       12
13   USA 404 Diamond Girl LS 10 Amy & Rick Cermak       13
14   USA 32319 Perspicacity T-10 Adam Collins, Bob Cohen       14
15   USA 348 Kamikaze T-10 Darren Beck / Andrew Fernandez       15
16   USA 30509 Grytviken T-10 Piotr Madrzyk       16
17   USA 15630 Amateur II T-10 Michael & Felicia Platzke       17
18   USA 40326 American Dream T-10 David Rainish / John Siekmann       18
19   USA 403 We Are Nihilist LS 10 Christopher Manick       19
20   USA 412 M*A*S*H LS 10 Ron Kallen       20
21   USA 26340 Rainbows End T-10 Steven Fink       21
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
DragonForce 65 Remote Control Racing
One Design Division
DragonForce 65 Remote Control
1   585 Outlier DF65 Liz Emery       1
2   USA 300 Outbreak DF65 Scott Eisenhardt       2
3   USA 65 hal 9000 DF 65 Val Smith       3
4   USA 57 Bravo Zulu DF65 George Edwards       4
5   USA 776 Mediocrates DF65 Gerard ONeil       5
6   USA 96 Bluehho DF65 Daniel Burns       6
7   USA 1381 Hausboat DF65 Andrew Hausmann       7
8   USA 227 Windswept DF65 Vince Cushing       8
9   NZL 32 DF65 DragonForce 65 Timothy Trollope       9
10   USA 991 991 DF65 Meghan McNerney       10
11   USA 794 Shield Maiden DF65 Virginia Debbink       11
12   USA 775 Blind Squirrel DF65 Sue O’Neil       12
13   USA 1217 Rode Rage DF65 Justin Kalb       13
14 154   USA 154 Tiger DF65 Kent Webster       14
15   USA 903 USA 903 DragonForce 65 Brian Burgess       15
16   USA 829 NoBoat DF65 Don Burman       16
17   USA 743 Zelda DF65 Stephanie Fedor       17
18   USA CYC 3 Will Rocks DF65 Will Renz         18
19 143   USA 143 Mahal DF65 Rod Salazar DNC       23  
20   USA 292 MsDirected DF65 Bart Heimlich DNC       23  
21   USA CYC 1 Natalie J DF65 Brian Porter DNC         23  
22   USA CYC 2 Vesper DF65 Team Vesper DNC         23  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Green Circle Racing
ORC Division
GL 52 (Triple A/P Low ToT)
1   USA 52015 Windquest TP52 Doug DeVos 1.1991 12/Jun/21 - 12:52:42 0:00:52:42 0:01:03:12 1 1
2   USA 52007 Vesper TP52 David Team 1.2030 12/Jun/21 - 12:52:36 0:00:52:36 0:01:03:17 2 2
3   USA 55052 FOX Botin 52 Victor Wild 1.2108 12/Jun/21 - 12:52:27 0:00:52:27 0:01:03:30 3 3
4   USA 88528 Heartbreaker TP52 Robert and Laura Hughes 1.1983 12/Jun/21 - 12:54:19 0:00:54:19 0:01:05:05 4 4
5   USA 5294 Mockingbird TP52 Chris Duhon 1.2045 12/Jun/21 - 12:54:05 0:00:54:05 0:01:05:09 5 5
6   USA 5252 Natalie J PAC52 Philip and Sharon O'Niel III   12/Jun/21 - 12:54:07 0:00:54:07 0:01:05:35 6 6
7   USA 52012 Vincitore RP52 Gary Feracota / Jim Banovitz 1.1790 12/Jun/21 - 12:58:37 0:00:58:37 0:01:09:07 7 7
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Red Circle Racing
One Design Division
J 111
1   USA 28 Warlock J 111 Tom Dickson       1
2   USA 112 Pura Vida J 111 John Kalanik       2
3   USA 47 Rowdy J 111 Richard Witzel       3
4   USA 20 Shmokin Joe J 111 Jeff Schaefer       4
5   USA 24 Momentus J 111 Kevin Saedi / Raman Yousefi       5
6 UK Sailmakers  USA 111 Skull Cracker J 111 Daniel Kitchens       6
 
Beneteau First 40.7
1   USA 404 Mojo Beneteau First 40.7 Gary Powell/ Scot Ruhlander       1
2   USA 40742 Wired Beneteau First 40.7 Brian Angioletti / Chuck Norton       3
3   GER 1979 Turning Point Beneteau First 40.7 David Hardy       4
4 UK Sailmakers  USA 51377 Vayu Beneteau First 40.7 Ron Buzil SCP       4
5   USA 51146 La Tempete Beneteau First 40.7 Thomas Weber       5
6   USA 60102 Sociable Beneteau First 40.7 Robert Arzbaecher       6
7   USA 51219 RhumbRunner Beneteau First 40.7 Kathryn Goldman /Brian Goldman       7
 
ORC Division
ORC (Triple W/L Low ToT)
1   USA 38006 Eagle Sydney 38 Shawn/Jerry O'Neill 0.7147 12/Jun/21 - 13:01:07 0:01:01:07 0:00:43:41 1 1
2   USA 52144 Eagles Wings GS44 John Gottwald 0.7511 12/Jun/21 - 12:58:50 0:00:58:50 0:00:44:11 2 2
3   USA 40048 Inferno Farr 40 Philip Dowd 0.7992 12/Jun/21 - 12:55:32 0:00:55:32 0:00:44:23 3 3
4   USA 88222 elbow room J 122 Douglas Evans 0.7137 12/Jun/21 - 13:02:32 0:01:02:32 0:00:44:38 4 4
5   USA 38004 Copernicus Sydney 38 (T) Michael Kennedy 0.7330 12/Jun/21 - 13:03:28 0:01:03:28 0:00:46:31 5 5
6   USA 70029 Le Rêve Sunfast 3300 Vanessa Gates and Patrick Bredlau 0.6706 12/Jun/21 - 14:17:10 0:02:17:10 0:01:31:59 6 6
7   USA 51746 Taipan Farr 40 Lloyd Karzen DNC 0.0000       8  
 
PHRF_ToT Division
PHRF 1
1   USA 35035 Dire Wolf 1D35 Jeffrey (Dewey) Janicek 27.0 / 1.1265 12/Jun/21 - 13:05:59 0:01:00:59 0:01:08:42 1 1
2   USA 56810 Archimedes III C&C 115 Joe Hummel 69.0 / 1.0501 12/Jun/21 - 13:11:17 0:01:06:17 0:01:09:36 2 2
3   USA 35004 Heartbreaker 1D35 Eric Oesterle 33.0 / 1.1149 12/Jun/21 - 13:08:45 0:01:03:45 0:01:11:04 3 3
4   USA 60657 Scarlet Begonias Dufour 36P Kevin Foote 72.0 / 1.0450 12/Jun/21 - 13:13:55 0:01:08:55 0:01:12:01 4 4
5   USA 11508 Maskwa C&C 115 Donald Waller 69.0 / 1.0501 12/Jun/21 - 13:13:57 0:01:08:57 0:01:12:24 5 5
6   USA 32756 Flying Spaghetti Monster J 35 Mitchell Weisman Dom Merritt 69.0 / 1.0501 12/Jun/21 - 13:17:17 0:01:12:17 0:01:15:54 6 6
7   USA 1300 Alpha Puppy J 35 Rick Stage 69.0 / 1.0501 12/Jun/21 - 13:17:29 0:01:12:29 0:01:16:07 7 7
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
White Circle Racing
One Design Division
J 105
1   USA 5 Glider IV J 105 Richard Stearns       1
2   USA 349 Sealark J 105 Clark Pellett       2
3 North Sails  USA 104 Vytis J 105 Gyt Petkus       3
4   USA 673 The Asylum J 105 Jon Weglarz       4
5   USA 384 Valhalla J 105 Mike & Kathie Newman       5
6 Doyle Sailmakers  USA 295 Kinship J 105 Josh Lutton       6
7   USA 50638 Esprit d'Ecosse J 105 Judith & Ross McLean       7
8   USA 424 Flying Pig J 105 Mike Sheppard       8
 
J 109
1   USA 368 Callisto J 109 James and Kate Murray       1
2   USA 249 Full Tilt J 109 Peter Priede       2
3   USA 310 Blackfin J 109 Keith Eickenberg       3
4 Doyle Sailmakers  USA 124 Slapshot II J 109 Scott Sims       4
5 Evolutions Sails  USA 224 Courageous J 109 Ray Douglas / Kris Maybach       5
6   USA 245 Liquid Lounge II J 109 jim caesar       6
7   USA 141 Smee Again J 109 G Miz/Dreher/Hatfield/Neenan       7
8   USA 270 Vanda III J 109 Jack Toliver       8
 
Beneteau First 36.7
1 Doyle Sailmakers  USA 1313 Program Beneteau First 36.7 Earle Atwater       1
2   USA 60500 Veni Vidi Veatchi Beneteau First 36.7 Jason Veatch       2
3   USA 262 Maggie Mae Beneteau First 36.7 Peter Wright       3
4 Doyle Sailmakers  USA 26219 FOG Beneteau First 36.7 Greg Rasmussen       4
5 North Sails  USA 60130 Soulshine Beneteau First 36.7 Jarrett Altmin       5
6   USA 52051 Free Radical Beneteau First 36.7 Robert Nelson         6
7   USA 235 Eclipse Beneteau First 36.7 Peter Nielsen       7
8   USA 101 Erizo de Mar Beneteau First 36.7 Antoni Czupryna / Waldemar Emmerich       8
9   USA 247 Painkiller 5 Beneteau First 36.7 Alice Martin DNS       10  
 
PHRF_ToT Division
PHRF 2
1   USA 33 Ravn Beneteau Platu 25 Jamie Downing 120.0 / 0.9701 12/Jun/21 - 14:14:18 0:00:39:18 0:00:38:07 1 1
2   USA 2605 Feisty Rodent Donovan 26 Devin Bader /Adam Berger 78.0 / 1.0350 12/Jun/21 - 14:12:06 0:00:37:06 0:00:38:24 2 2
3   USA 61063 Ohana Dehler 34c Robert Smetters 84.0 / 1.0252 12/Jun/21 - 14:12:46 0:00:37:46 0:00:38:43 3 3
4   USA 33 Handsome Pete Beneteau First 10R David Baker 84.0 / 1.0252 12/Jun/21 - 14:12:59 0:00:37:59 0:00:38:56 4 4
5 UK Sailmakers  USA 40655 Unknown Lady2 Frers 36 David Ward 90.0 / 1.0156 12/Jun/21 - 14:14:08 0:00:39:08 0:00:39:45 5 5
6   USA 101 Micro Darcy J 100 Team 101 DNS 81.0 / 1.0301       7  
 

2021 Helly Hansen NOOD Regatta Chicago
Corinthian Teams - Preliminary Results Race 4

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Blue Circle Racing
One Design Division
J 70
1 North Sails  USA 326 Aquaholiks J 70 Martin Johnsson       2
2   USA 230 Rip Rullah J 70 Bob Willis       4
3   USA 358 Bombora J 70 Bryan Hayes       5
4   USA 423 American Flyer J 70 Steve Knoop       6
5   USA 502 Haddock J 70 Robert Sansome       8
6   USA 751 Voodoo Child J 70 Boren / Diplacido       10
 
 

Back to previous page
Main Menu

Helly Hansen Sailing World Mount Gay Rum North Sails
Sunsail Regatta Craft Mixers Anchor Brewing Torqeedo

Copyright © Interactive Creations 2000-2021