2020 St. Maarten Heineken Regatta
Preliminary Results Race 3

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Heineken Regatta - Committee Boat A CSA CSA 4 06/Mar/2020 10:05 AM 39.2 NM  
Heineken Regatta - Committee Boat A CSA CSA 3 06/Mar/2020 10:10 AM 39.2 NM  
Heineken Regatta - Committee Boat A CSA CSA 2 06/Mar/2020 10:15 AM 39.2 NM  
Heineken Regatta - Committee Boat A CSA CSA Sportboat 2 06/Mar/2020 10:20 AM 39.2 NM  
Heineken Regatta - Committee Boat A CSA CSA Sportboat 1 06/Mar/2020 10:25 AM 39.2 NM  
Heineken Regatta - Committee Boat A CSA CSA 1 06/Mar/2020 10:30 AM 39.2 NM  
Heineken Regatta - Committee Boat A CSA Multihull 1 06/Mar/2020 10:35 AM 39.2 NM  
Heineken Regatta - Committee Boat A CSA CSA Ocean Racing 2 06/Mar/2020 10:40 AM 39.2 NM  
Heineken Regatta - Committee Boat A CSA CSA Ocean Racing 1 06/Mar/2020 10:45 AM 39.2 NM  

Heineken Regatta - Committee Boat B CSA Multihull 2 06/Mar/2020 10:05 AM 37 NM  
Heineken Regatta - Committee Boat B CSA CSA 5 06/Mar/2020 10:10 AM 37 NM  
Heineken Regatta - Committee Boat B CSA Bareboat 1 06/Mar/2020 10:15 AM 37 NM  
Heineken Regatta - Committee Boat B CSA Bareboat 2 06/Mar/2020 10:20 AM 37 NM  
Heineken Regatta - Committee Boat B CSA Bareboat 3 06/Mar/2020 10:25 AM 37 NM  
Heineken Regatta - Committee Boat B CSA Bareboat 4 06/Mar/2020 10:30 AM 37 NM  
Heineken Regatta - Committee Boat B ToT Island Time 06/Mar/2020 11:05 AM 22.3 NM  

Heineken Regatta - Committee Boat C One Design 12 Meter 06/Mar/2020 10:00 AM    



Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Heineken Regatta - Committee Boat A Racing
CSA Division
CSA Ocean Racing 1
1   POL 20180 I Love Poland Volvo 70 Grzegorz Baranowski 1.433 (Asy) 06/Mar/20 - 13:53:16 0:03:08:16 0:04:29:47 1 1
2   GBR 5005X Grace O'Malley Cookson 50 Zoe Taylor & Chris Way 1.201 (Asy) 06/Mar/20 - 14:35:27 0:03:50:27 0:04:36:46 2 2
3   NED 8 Childhood 1 Volvo 65 Gideon Messink 1.411 (Asy 2) 06/Mar/20 - 14:01:48 0:03:16:48 0:04:37:41 3 5
4   AUT 1 Ocean Challenge Yacht Club - Austrian Ocean Racing Project Volvo 65 Przemyslaw Tarnacki 1.400 (Jib 2) 06/Mar/20 - 14:16:10 0:03:31:10 0:04:55:38 4 26
5   FRA 1953 Green Dragon Volvo 70 Rafal Sawicki 1.409 (Asy) 06/Mar/20 - 14:31:05 0:03:46:05 0:05:18:33 5 48
6   POL 22021 Nova Scotia - Sailing Poland Volvo 65 Robert Probe 1.434 (Jib) 06/Mar/20 - 14:30:19 0:03:45:19 0:05:23:06 6 49
7   CAN 91 Esprit de Corps III Volvo 60 Gilles Barbot 1.239 (Asy) 06/Mar/20 - 15:12:48 0:04:27:48 0:05:31:48 7 53
8   ESP 11 Telefonica Black Volvo 70 Lance Shepherd 1.402 (Asy) 06/Mar/20 - 15:40:46 0:04:55:46 0:06:54:40 8 58
 
CSA Ocean Racing 2
1   FRA 43 Palanad II Class 40 Sacha Daunar 1.046 (Asy 2) 06/Mar/20 - 15:36:28 0:04:56:28 0:05:10:06 1 39
2 30   FRA 30 Up sailing Class 40 Morgane Ursault Poupon 1.043 (Asy) 06/Mar/20 - 15:40:55 0:05:00:55 0:05:13:51 2 45
3   CAN 1213 Hermes Pogo 12.50 Ocean Racers Morgen Watson DNS 1.005 (Asy)       4  
 
CSA Sportboat 1
1   SXM 0143 Kick em Jenny 2 Melges 32 Ian Hope Ross 0.990 (Asy) 06/Mar/20 - 15:12:28 0:04:47:28 0:04:44:36 1 13
2   ANU 911882 TAZ RP 37 Bernard Evan-Wong 0.998 (Asy) 06/Mar/20 - 15:10:59 0:04:45:59 0:04:45:25 2 15
3   PUR 113 Soca Melges 32 Luis Juarbe 0.990 (Asy) 06/Mar/20 - 15:15:52 0:04:50:52 0:04:47:57 3 19
4   USA 36 Next KP 36 Jon Desmond 1.031 (Asy 2) 06/Mar/20 - 15:12:56 0:04:47:56 0:04:56:52 4 28
 
CSA Sportboat 2
1   AH0 05 F.K.G. Melges 24 Andrea Scarabelli 0.882 (Asy) 06/Mar/20 - 15:38:31 0:05:18:31 0:04:40:56 1 7
2   SXM 605 Team Island Water World Melges 24 Frits Bus 0.882 (Asy) 06/Mar/20 - 15:42:32 0:05:22:32 0:04:44:28 2 12
3   SXM 850 Wanna B Esse 850 Jan Vanden Eynde 0.909 (Asy) 06/Mar/20 - 15:40:35 0:05:20:35 0:04:51:25 3 22
4   AHO 69 Island Waterworld 2 Melges 24 Alec Scarabelli 0.882 (Asy) 06/Mar/20 - 15:56:49 0:05:36:49 0:04:57:04 4 29
5   SXM 007 IGY Racing J 70 Garth Steyn 0.840 (Asy) 06/Mar/20 - 16:14:23 0:05:54:23 0:04:57:41 5 30
6   FRA 16 Caraibes Diesel / CV Friars Bay Melges 24 Erwan Le Normand 0.882 (Asy) 06/Mar/20 - 15:58:24 0:05:38:24 0:04:58:28 6 31
 
CSA 1
1   ITA 17017 Fra Diavolo Mylius 60 Vincenzo Addessi 1.160 (Asy) 06/Mar/20 - 14:34:25 0:04:04:25 0:04:43:31 1 11
2   GBR 80003X Umiko Swan 80 Philip Rann 1.247 (Asy) 06/Mar/20 - 14:22:25 0:03:52:25 0:04:49:49 2 21
3   RUS 931 Anna Mobile 53 Mikhail Mataruev 1.087 (Asy) 06/Mar/20 - 15:04:59 0:04:34:59 0:04:58:54 3 33
4   GBR 66702 Enigma VIII Swan 66 Oivinn Brudevoll 1.116 (Asy) 06/Mar/20 - 15:06:17 0:04:36:17 0:05:08:20 4 38
5   GBR 7860X Octanes Memoirs Jeanneau 57 Shahid Hamid 0.955 (Asy) 06/Mar/20 - 15:55:40 0:05:25:40 0:05:11:01 5 41
6 Doyle Sailmakers  GBR 1418 Maiden Farr 58 Liz Wardley 1.035 (Both) 06/Mar/20 - 15:31:48 0:05:01:48 0:05:12:22 6 44
7   FRA 53043 Zampano Bordeaux 60 Jean Paul Laval 1.005 (Asy) 06/Mar/20 - 15:55:51 0:05:25:51 0:05:27:29 7 50
8 North Sails  GBR 9999 Blue Fin Jeanneau DS 54 Rodney Dodd 0.949 (Asy) 06/Mar/20 - 16:24:33 0:05:54:33 0:05:36:28 8 55
9   GBR 8653R Spirit of Juno Farr 65 Peter Anthony 1.083 (Asy) 06/Mar/20 - 15:57:00 0:05:27:00 0:05:54:08 9 56
10 282   Gwint Oceanis 62 Alberto Portugal TLE 0.987 (Asy)   11  
 
CSA 2
1   GBR 1702T Scarlet Oyster Oyster 48 Ross Applebey 0.946 (Both) 06/Mar/20 - 15:11:03 0:04:56:03 0:04:40:04 1 6
2   USA 28477 Dauntless Beneteau First 47.7 Don Terwilliger 0.969 (Spin) 06/Mar/20 - 15:06:38 0:04:51:38 0:04:42:36 2 10
3   GBR 970R Jua kali GS 43 Andy Middleton 0.957 (Spin) 06/Mar/20 - 15:17:20 0:05:02:20 0:04:49:20 3 20
4   SWE 450 Emily of Cowes Elan 450 Katy Campbell 0.937 (Asy) 06/Mar/20 - 15:30:49 0:05:15:49 0:04:55:55 4 27
5   USA 32676 Quintessence III Frers 46 David Crum 0.928 (Spin 2) 06/Mar/20 - 15:43:04 0:05:28:04 0:05:04:27 5 35
6 Other  ESP 7676 CMR Comet 45 S Oriol Cornudella 0.953 (Both) 06/Mar/20 - 15:40:38 0:05:25:38 0:05:10:20 6 40
7 North Sails  GBR 43X Panther Grand Soleil 43 David Hall 0.962 (Spin) 06/Mar/20 - 15:38:20 0:05:23:20 0:05:11:03 7 42
8   SUI 4777 Kali Beneteau First 47.7 Benedikt Clauberg 0.947 (Asy) 06/Mar/20 - 15:49:35 0:05:34:35 0:05:16:51 8 47
9   ANT Rebel Farr 45 MOD Hugh Bailey DNC         11  
10   GBR 4778R / 45R EH01 - Global Yacht Racing Beneteau First 47.7 Gareth Glover RET 0.951 (Spin)       11  
 
CSA 3
1   ANT 104 Liquid J 122 Pamela Baldwin 0.954 (Asy) 06/Mar/20 - 15:00:28 0:04:50:28 0:04:37:06 1 3
2   CAN 8 Touch2Play Racing Reflex 38 Rob Butler 0.937 (Asy) 06/Mar/20 - 15:06:13 0:04:56:13 0:04:37:33 2 4
3   USA 60613 Spike J 111 Sam Talbot 0.962 (Asy) 06/Mar/20 - 15:02:15 0:04:52:15 0:04:41:09 3 8
4   GBR 7951R Optimus Prime Beneteau First 40 Parma Sailing Team Jon Tyrrell 0.940 (Spin) 06/Mar/20 - 15:13:24 0:05:03:24 0:04:45:12 4 14
5   BAR 121 Whistler J 121 Peter Lewis 0.976 (Asy) 06/Mar/20 - 15:04:53 0:04:54:53 0:04:47:48 5 17
6   GBR 8654R Holding Pattern ST37 Sir Richard Matthews 0.943 (Spin) 06/Mar/20 - 15:22:35 0:05:12:35 0:04:54:46 6 24
7   GBR 3234L Rocket Dog II Beneteau First 40 Mike Axford 0.931 (Spin) 06/Mar/20 - 15:30:58 0:05:20:58 0:04:58:49 7 32
8   GBR 1321L Escapado First 40.7 Germaine Williams 0.917 (Both 2) 06/Mar/20 - 15:42:21 0:05:32:21 0:05:04:46 8 36
9   NM 2477 J-aguar J 120 Mod Andrew Guhl 0.942 (Asy) 06/Mar/20 - 15:41:00 0:05:31:00 0:05:11:48 9 43
10   GBR 7207T Playing Around First 40.7 Ken Docherty 0.927 (Both) 06/Mar/20 - 16:08:06 0:05:58:06 0:05:31:58 10 54
 
CSA 4
1   USA 488 Solstice J 105 Jordan Mindich 0.880 (Asy) 06/Mar/20 - 15:25:13 0:05:20:13 0:04:41:47 1 9
2   SBH 26120 Maëlia CEPAC Antilles X-Yachts 34 Raphael Magras 0.851 (Spin) 06/Mar/20 - 15:42:44 0:05:37:44 0:04:47:25 2 16
3   FRA 1091 Sang Neuf J 109 Tristan Marmousez 0.890 (Asy) 06/Mar/20 - 15:28:26 0:05:23:26 0:04:47:51 3 18
4   SBH 26 Speedy Nemo Dufour 34 Raymond Magras / Patrick Bernier 0.837 (Spin 2) 06/Mar/20 - 15:56:13 0:05:51:13 0:04:53:58 4 23
5   60695 eXhaLe XP33 Oliver Repenning 0.885 (Asy) 06/Mar/20 - 15:38:12 0:05:33:12 0:04:54:53 5 25
6   SBH 770 Bonheur Sensei 30 Bertrand Charneau 0.844 (Asy) 06/Mar/20 - 16:34:15 0:06:29:15 0:05:28:32 6 51
 
Multihull 1
1   2 2 TGO 2 2 Tango Schionning 51C Anthony McVeigh 1.054 (Both) 06/Mar/20 - 15:21:33 0:04:46:33 0:05:02:01 1 34
2   Island Water World Arawak Custom Joubert/Nivelt 52 Francois Nel/Rodney Williams 1.144 (Scr) 06/Mar/20 - 15:03:00 0:04:28:00 0:05:06:36 2 37
3 North Sails  HKG 2511 Ineffable Rapido 60 trimaran Stephen Bourne 1.333 (Scr) 06/Mar/20 - 14:30:47 0:03:55:47 0:05:14:18 3 46
4   BEL 618 Enola KL28 Mitch Sylvano 0.983 (Spin) 06/Mar/20 - 16:12:10 0:05:37:10 0:05:31:26 4 52
5   FRA 80 Ultim'Emotion 2 Ultimate trimaran Antoine Rabaste 2.306 (Scr) 06/Mar/20 - 13:20:48 0:02:45:48 0:06:22:20 5 57
 
Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Heineken Regatta - Committee Boat B Racing
CSA Division
CSA 5
1   GBR 4726L/5084R/8399 Myxy X-402 James Barker 0.874 (Spin) 06/Mar/20 - 15:18:18 0:05:08:18 0:04:29:27 1 1
2   USA 52906 Avanti Hanse 43 Jeremi Jablonski 0.906 (Jib) 06/Mar/20 - 15:11:39 0:05:01:39 0:04:33:18 2 2
3   ANT 227 Absolute Properties (Blue Peter) J 30 Tanner Jones 0.798 (Spin) 06/Mar/20 - 16:01:09 0:05:51:09 0:04:40:13 3 3
4 Doyle Sailmakers  ANT 1865 Voilactus Jeanneau Sun Odyssey 44 Eduardo Lentz 0.852 (J/P) 06/Mar/20 - 15:52:18 0:05:42:18 0:04:51:38 4 6
5   ANT 112 Cricket with Anjo Insurances Beneteau First 35 Sandy Mair 0.802 (Asy) 06/Mar/20 - 16:16:32 0:06:06:32 0:04:53:58 5 7
6 290   Cristoforo SO 439 Yury Demidov 0.883 (Jib) 06/Mar/20 - 15:56:38 0:05:46:38 0:05:06:05 6 10
7   GER 7847 Montana Swan 48 Markus Bocks 0.886 (Both) 06/Mar/20 - 15:56:47 0:05:46:47 0:05:07:15 7 11
8   NED 8489 Westwind - Team Extra Djinn Varianta 44 Michel Dorsman 0.876 (Jib) 06/Mar/20 - 16:28:49 0:06:18:49 0:05:31:51 8 15
9 287   Geminga Oceanis 400 Luc Godefroy TLE 0.839 (J/P)   10  
10   SXM 2322 Kidz at Sea/ IGY Racing Catalina 36 Tony Burn TLE 0.776 (J/P)   10  
 
Bareboat 1
1 73   Kadans - Heinefish SO 509 Eric Stallings 0.901 (Jib) 06/Mar/20 - 16:46:42 0:06:31:42 0:05:52:55 1 22
2 83   Salsa - Regata Club Ru SO 509 Sergey Golofast 0.901 (Jib) 06/Mar/20 - 16:47:00 0:06:32:00 0:05:53:12 2 23
3 72   Ivoire SO 509 Tijmen Van Eist 0.914 (Jib) 06/Mar/20 - 16:47:20 0:06:32:20 0:05:58:36 3 25
4 84   Sunshine - Soot Sailors SO 509 Jim Brewer 0.914 (Jib) 06/Mar/20 - 16:47:24 0:06:32:24 0:05:58:39 4 26
5 87   Wind Shadow SO 509 Arwin Karssemeijer RDG 0.914 (Jib)   4 49
6 62   Bavastro SO 509 Sven Krijgsman 0.914 (Jib) 06/Mar/20 - 16:50:53 0:06:35:53 0:06:01:50 5 28
7 76   Odin II - Anchor Steam Team SO 509 Paul Brinkhof TLE 0.901 (Jib)   7  
8 79   Saleya SO 509 M Leemhuis TLE 0.914 (Jib)   7  
9 75   Lascaris - Sea Otter 2 SO 509 Adam Szpindor TLE 0.914 (Jib)   7  
10 65   High on a Breeze SO 509 Peter Appelman DSQ 0.914 (Jib)   13  
11 63   Blue Tide - KHS&S Contractors SO 509 Michael Cannon / Neil Harvey OCS 0.901 (Jib)       13  
12 71   Imane - Oliva SO 509 Stijn Gerrits OCS 0.914 (Jib)       13  
 
Bareboat 2
1 103   Ananda - Regata Club Ru SO 46 Denis Shari 0.900 (Jib) 06/Mar/20 - 16:40:11 0:06:20:11 0:05:42:10 1 18
2 121   Squeakybrat II SO 46 Mark Fitzgerald 0.900 (Jib) 06/Mar/20 - 16:52:41 0:06:32:41 0:05:53:25 2 24
3 120   Phat Dolphin - Something Hot SO 46 Angela Brandsma 0.900 (Jib) 06/Mar/20 - 16:58:57 0:06:38:57 0:05:59:03 3 27
4 119   Moosey SO 46 M Moog TLE 0.900 (Jib)   5  
5 106   Dakota Lulluby II SO 46 Burkhard Fahrenkrog TLE 0.900 (Jib)   5  
6 113   Here Among the Cats OC 46 Bob Zanetti TLE 0.880 (Jib)   5  
7 123   Tabula Rasa - Onraedt OC 46 Robert Keser TLE 0.880 (Jib)   5  
8 115   Safran - Noor(d)mannen OC 46 Duco Kriele TLE 0.880 (Jib)   5  
9 110   Ginger (Hull 904) OC 46 Yaroslav Cherednikov TLE 0.880 (Jib)   5  
10 104   Asterias - Bad Buoys Whatchagonnado OC 46 Todd Van Roten DNC 0.880 (Jib)       11  
 
Bareboat 3
1 140   Maguy - Baltics 1 OC 45 Christian Heinritz 0.881 (Jib) 06/Mar/20 - 16:48:03 0:06:23:03 0:05:37:28 1 16
2 143   San Fredeleau - Regata Club Ru Oceanis 45 Alexsandr Grudnin 0.893 (Jib) 06/Mar/20 - 16:47:19 0:06:22:19 0:05:41:25 2 17
3 145   Sea Times - Sail La Vie OC 45 Douwe Visser 0.893 (Jib) 06/Mar/20 - 16:52:03 0:06:27:03 0:05:45:38 3 19
4 133   Crows' Nest - Fast & Frisian Oceanis 45 Albert Visser 0.893 (Jib) 06/Mar/20 - 16:53:27 0:06:28:27 0:05:46:53 4 20
5 160   Pelican Pat Beneteau Oceanis 45 Wayne Crann 0.893 (Jib) 06/Mar/20 - 16:55:49 0:06:30:49 0:05:49:00 5 21
6 156   Windfall - not so serious OC 45 Maarten Hamel TLE 0.893 (Jib)   7  
7 137   Jacktai II - Meinema OC 45 Patrick Aarts TLE 0.881 (Jib)   7  
8 151   Tantalizer OC 45 Rene Kempes TLE 0.881 (Jib)   7  
9 149   Southern Wind OC 45 Jan Hoekstra TLE 0.893 (Jib)   7  
10 138   Legacy II - Usian Boat Oceanis 45 Tammo Oosterhof TLE 0.893 (Jib)   7  
11 131   Bird Island - Beaufort Vermogensadvies OC 45 AJ Netjes TLE 0.881 (Jib)   7  
12 135   Happy Ours - Baltics 3 Oceanis 45 Lars Schoeppener TLE 0.881 (Jib)   7  
13 146   Sea's The Daze - Baltics 2 OC 45 Frank Hassler TLE 0.881 (Jib)   7  
14 159   Tonic III - Unsupervisable OC 45 Tom Pas TLE 0.881 (Jib)   7  
 
Bareboat 4
1 175   Girl Dufour 455 Aleksei Brunov 0.877 (Jib) 06/Mar/20 - 16:29:29 0:05:59:29 0:05:15:16 1 12
2 77   Prosecco Sun Odyssey 519 Dmytro Pototskyi 0.900 (Jib) 06/Mar/20 - 16:21:07 0:05:51:07 0:05:16:00 2 13
3 180   Sohcahtoa - Latin Touch Jeanneau Sun Odyssey 41 Paolo Ciamarone TLE 0.839 (Jib)   4  
4 177   Mayotte - Roux Sport Jeanneau Sun Oddysey 51.8 Steven Verstraete TLE 0.897 (Jib)   4  
5 179   Miaw Bavaria 41 Cruiser Petr Kochnev TLE 0.822 (Jib)   4  
 
Multihull 2
1   Spellbound Leopard 45 Ian Martin 0.842 (Spin) 06/Mar/20 - 15:46:51 0:05:41:51 0:04:47:50 1 4
2 226   Cyflotin eclipse 472 Christoph Cols 0.865 (Asy) 06/Mar/20 - 15:41:37 0:05:36:37 0:04:51:10 2 5
3   SXM 2005 4059 Seaduction Leopard 47 Petro Jonker 0.836 (Spin) 06/Mar/20 - 15:58:47 0:05:53:47 0:04:55:46 3 8
4   023 La Novia Catamaran Leopard 50 Georges Coutu 0.824 (Jib) 06/Mar/20 - 16:07:21 0:06:02:21 0:04:58:24 4 9
5 207   Phare Ouest Leopard 45 Vladimir Kulinichenko 0.801 (Jib) 06/Mar/20 - 16:58:04 0:06:53:04 0:05:30:52 5 14
6   NED 8 Eight Fountaine Pajot Saona 47 Robbert Verboon TLE 0.805 (Spi/Scr)   7  
7 206   MYG IV - Knyaz Leopard 45 Iskander Rakhimov TLE 0.801 (Jib)   7  
8 200   Karla II Lagoon 380 VPM (Musikhin) EIS Finance TLE 0.731 (Jib)   7  
9 208   Whisper Lagoon 42 Andrei Arbuzov TLE 0.774 (Jib)   7  
10 209   Imhotep Nautitech 40 Open Robert von der Veken TLE 0.786 (Jib)   7  
11 214   Umbulala - Piscador Leopard 40 Val Gurvits DNC 0.761 (Jib)       12  
 
ToT Division
Island Time
1   NC 12Z Maline beneteau 21 Jim Drijgers 0.7250 06/Mar/20 - 15:26:22 0:04:21:22 0:03:02:57 1 1
2   54 Bunglebird Nonsuch 33 Robbie Ferron 0.8370 06/Mar/20 - 14:54:38 0:03:49:38 0:03:06:14 2 2
3   USA 51235 Avocation Swan 48 Hank Schmitt 0.9570 06/Mar/20 - 14:26:27 0:03:21:27 0:03:09:10 3 3
4 260   Na Voodoo Lavranos 4 Andre Swart 0.9000 06/Mar/20 - 14:39:54 0:03:34:54 0:03:13:25 4 4
5   45 Parceira Bavaria Cruiser 45 Jason Calianos 0.8290 06/Mar/20 - 15:10:50 0:04:05:50 0:03:25:46 5 5
6   GER 6497 Peer Gynt Hanse 470 Norbert Hoessermann 0.8800 06/Mar/20 - 14:48:54 0:03:43:54 0:03:27:33 6 6
7 232   Black Diamond Delphia 47 Viktor Fetisov 0.8790 06/Mar/20 - 15:01:15 0:03:56:15 0:03:32:38 7 7
8   111 Feeks Hallberg-Rassy 312 Mk I Marcel B. Smit 0.6920 06/Mar/20 - 16:04:58 0:04:59:58 0:03:44:41 8 8
9 266   Kohana Peterson45 Kent Richardson 0.7530 06/Mar/20 - 16:05:45 0:05:00:45 0:04:04:31 9 9
10 239   Lady Nathalie Beneteau 43 David Johnston 0.7690 06/Mar/20 - 16:31:08 0:05:26:08 0:04:20:15 10 10
11 258   Hey Jude Lagoon 410 Regis Darlay DNS 0.6720       12  
 
Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Heineken Regatta - Committee Boat C Racing
One Design Division
12 Meter
1   US-56 Stars and Stripes 12 Meter Hopeton Morgan       1
2   KC-2 Canada II 12 Meter David Kelley       2
3   KC-4 True North IV 12 Meter Ernie Licht       3
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021