2019 Annapolis Labor Day Regatta
Preliminary Results Race 3

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

ALDR Div 1 Sat/Div 2 Sun One Design J 35 31/Aug/2019 01:40 PM    
ALDR Div 1 Sat/Div 2 Sun One Design J 105 31/Aug/2019 01:45 PM    

ALDR Div 1 Sat-Sun One Design J 70 31/Aug/2019 02:00 PM    
ALDR Div 1 Sat-Sun One Design J 80 31/Aug/2019 02:05 PM    
ALDR Div 1 Sat-Sun One Design J 30 31/Aug/2019 02:10 PM    

ALDR Div 2 Sat-Sun PHRF_ToT PHRF A2 01/Sep/2019 02:02 PM 3.1 NM  
ALDR Div 2 Sat-Sun PHRF_ToT PHRF A0/A1 01/Sep/2019 02:25 PM 3.1 NM  



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
ALDR Div 1 Sat/Div 2 Sun Racing
One Design Division
J 35
1   USA 53408 Aunt Jean J 35 James Sagerholm / Jerry Christofel       1
2   USA 41870 T-Bone J 35 Bruce Artman       2
3   USA 42979 Abientot J 35 Roger Lant       3
4   USA 67098 Dilligaf J 35 Richard Hard DNC       6  
5   USA 33785 Tiamat J 35 Mike Wood / Valhalla Sailing Project DNC       6  
 
J 105
1   USA 328 Mirage J 105 Cedric Lewis/ Fredrik Salvesen       1
2   USA 501 Tenacious J 105 Allan Wilkins       2
3   USA 220 Bat IV J 105 Andrew Kennedy       3
4   USA 351 inigo J 105 Jim Konigsberg       4
5   USA 7105 Allegiance J 105 Nicholas Hogan       5
6   USA 43 Jester J 105 Hugh Bethell       6
7   USA 523 Santas Reign, Dear J 105 Donald Santa       7
8   USA 98 Better Mousetrap J 105 Grealy Putnam       8
9   USA 419 Crash J 105 Sara Morgan Watters       9
10   USA 586 Dreadnought J 105 Nicholas Walden       10
11   USA 330 At-Tack J 105 Dennis McCloud       11
12   USA 676 Avenger J 105 Paul Jervis       12
13   USA 498 Wind River J 105 Mark Elert       13
14   USA 201 Paladin J 105 Wm Patrick McGuire       14
15   USA 251 Breakaway J 105 Richard Hinds       15
16   USA 407 Chessie J 105 John Kircher       16
17   USA 252 Peregrine J 105 Bill & Linsley Carruth       17
18   USA 527 Firebrand J 105 Jon Slabaugh DNC       19  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
ALDR Div 1 Sat-Sun Racing
One Design Division
J 30
1   USA 90 Cannonball 2.0 J 30 Doug Wallop       1
2   USA 53273 Bebop J 30 Bob Rutsch & Mike Costello       2
3   USA 63242 Insatiable J 30 Ronald Anderson       3
4   USA 526 TOTALed MAYHEM J 30 Doug & Amy Stryker       4
5   USA 83060 Infectious Smile J 30 Tristan & Sheila Keen       5
6 North Sails  USA 32766 Pogo J 30 Charles Lutz       6
7   USA 63300 Avita J 30 Daniel Watson       7
8   53260 RagDoll J 30 Rob Lundahl       8
9   USA 203 Suzie Q J 30 Heidi Frist       9
10   USA 33504 Shamrock J 30 Bruce Irvin       10
11   USA 221 Hello Mary Lou J 30 Ryan/Joe Gens/Donahue       11
12 North Sails  USA 63102 Avenger J 30 David Johnson DNC       15  
13 Ullman Sails  USA 59617 Mondial J 30 Michael Ruzzi DNC       15  
14   USA 122 Blitz J 30 James McGinnis DNF       15  
 
J 80
1   USA 1004 Shenanigans J 80 Bill & Shannon Lockwood       1
2   USA 1162 USA 1162 J 80 John White       2
3   USA 739 Vayu J 80 David Andril       3
4   USA 60 Meltemi J 80 Mike Hobson       4
5   USA 259 Outlaws J 80 Derick Lynch       5
6   USA 788 More Cowbell J 80 Pendleton Alexander       6
7   USA 255 Windrider J 80 Tom Walsh / John Potvin       7
8   USA 1330 Vitesse J 80 Eunice Lin       8
 
J 70
1   USA 381 Tea Dance Snake J 70 Todd/Peter Jenner/Bowe       1
2   USA 5 Osprey J 70 Roger Link       2
3   USA 220 Phoenix J 70 Peter Firey       3
4   USA 217 Rocinante J 70 Kevin Kenny       4
5   USA 363 Down the Line J 70 Duffy Knoll       5
6 North Sails  USA 4 4 Sport J 70 Gregg Zurmuhlen       6
7   USA 419 Joint Custody J 70 Jenn and Ray Wulff DNC       9  
8   USA 215 ArtShip Design J 70 Lou Nardo DNC       9  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
ALDR Div 2 Sat-Sun Racing
PHRF_ToT Division
PHRF A0/A1
1   USA 61017 Jeroboam Farr 400 Laurent Givry -21.0 / 1.2287 01/Sep/19 - 15:02:26 0:00:37:26 0:00:46:00 1 1
2 Quantum Sails  USA 25 Patriot Farr 30 US Patriot Sailing / Peter Gibbons-Neff 54.0 / 1.0762 01/Sep/19 - 15:11:54 0:00:46:54 0:00:50:28 2 2
3 Quantum Sails  USA 1416 SLY XP44 Bob Fox 21.0 / 1.1384 01/Sep/19 - 15:10:25 0:00:45:25 0:00:51:42 3 3
4   USA 38012 ZUUL Aerodyne 38 Benedict Capuco 36.0 / 1.1092 01/Sep/19 - 15:12:10 0:00:47:10 0:00:52:19 4 4
5 Ullman Sails  USA 103 Funky Monkey Melges 30 Chris Helmkamp DSQ 39.0 / 1.1036 01/Sep/19 - 15:09:09 0:00:44:09 0:00:48:43 6  
 
PHRF A2
1   USA 1889 Monkey Dust Tripp 33 Craig & Dotty Saunders 75.0 / 1.0400 01/Sep/19 - 14:53:45 0:00:51:45 0:00:53:49 1 5
2   NA24 Gallant NAVY 44 Katie Boyle 81.0 / 1.0301 01/Sep/19 - 14:54:17 0:00:52:17 0:00:53:51 2 6
3   NA25 Tenacious Navy 44 Jonathan Hitt 81.0 / 1.0301 01/Sep/19 - 14:54:52 0:00:52:52 0:00:54:27 3 7
4   NA22 Integrity Navy 44 Ben Van Duyne 81.0 / 1.0301 01/Sep/19 - 14:57:12 0:00:55:12 0:00:56:52 4 8
5   USA 22 Delirium J 33 David McCullough 84.0 / 1.0252 01/Sep/19 - 14:58:02 0:00:56:02 0:00:57:27 5 9
6   USA 82 AfterSchock Schock 35 Paul Susie 72.0 / 1.0450 01/Sep/19 - 14:57:26 0:00:55:26 0:00:57:56 6 10
7   85 Split Decision C&C 99 Jordan Tacchetti 108.0 / 0.9878 01/Sep/19 - 15:01:01 0:00:59:01 0:00:58:18 7 11
8   NA23 Defiance Navy 44 Christian Hoffman 81.0 / 1.0301 01/Sep/19 - 15:00:27 0:00:58:27 0:01:00:13 8 12
9 118   USA 118 Patriot IV Melges 24 US Patriot Sailing / Steve Young DNC 99.0 / 1.0015       12  
10   USA 42404 Different Drummer Fast 40 Ryan Treat DNC 75.0 / 1.0400       12  
11   USA 45 Hornet J 33 John Loe DNC 84.0 / 1.0252       12  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy