2019 Rolex Big Boat Series
Preliminary Results Race 3

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

Rolex Big Boat Series ORR ORR A 14/Sep/2019 11:05 AM ORR OW 11.5 NM  
Rolex Big Boat Series ORR ORR B 14/Sep/2019 11:12 AM ORR OW 11.5 NM  
Rolex Big Boat Series ORR ORR C 14/Sep/2019 11:19 AM ORR OW 11.5 NM  
Rolex Big Boat Series One Design J/105 14/Sep/2019 11:26 AM    
Rolex Big Boat Series One Design Express 37 14/Sep/2019 11:27 AM    
Rolex Big Boat Series One Design J/88 14/Sep/2019 11:36 AM    
Rolex Big Boat Series One Design J/70 14/Sep/2019 11:47 AM    
Rolex Big Boat Series ORR Classic 14/Sep/2019 02:35 PM ORR CC 9.4 NM  



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class
Rolex Big Boat Series Racing
One Design Division
J/70
1   USA 369 Cool Story Bro. J/70 John Brigden       1
2   USA 898 Christine Robin (Corinthian) J/70 Tracy Usher       2
3   USA 370 Jennifer J/70 Chris Kostanecki       3
4   USA 534 1FA (Corinthian) J/70 Scott Sellers / Geoff McDonald / Harrison Turner       4
5   USA 348 Pickled Herring J/70 Tom Kassberg       5
6   MEX 407 Buena Junta J/70 Marco Sparvieri       6
7   USA 29 Kangaroo Jockey (Corinthian) J/70 Peter Cameron       7
8   USA 582 Rampage J/70 Tom Thayer       8
9   USA 60 Flotek J/70 Justin D. Foox       9
10   USA 607 Orange You Glad (Corinthian) J/70 Brian Mullen       10
11   USA 586 Son of a Son (Corinthian) J/70 David Fried       11
12   USA 538 Bottle Rocket J/70 David Schumann DNC       15
13   USA 584 Wingman Racing J/70 Jim Diepenbrock DNC       15
14   USA 391 Relentless (Corinthian) J/70 Mike Gridley DNF       15
 
J/88
1   USA 77 Courageous J/88 Gary Panariello       1
2 Doyle Sailmakers  USA 78 Split Water J/88 David Britt       2
3   USA 20 Juno J/88 Jeremy Moncada       3
4   USA 23 White Shadow J/88 Jim Hopp       4
5   USA 9 Inconceivable J/88 Steven Gordon       5
6   USA 60 Rabian J/88 Vernon Zvoleff       6
 
J/105
1   USA 40 Blackhawk J/105 Ryan Simmons       1
2   USA 385 Maverick J/105 Ian Charles       2
3 Quantum Sails  USA 44 Godot J/105 Phillip Laby       3
4   USA 119 Mojo J/105 Jeff Littfin       4
5 Quantum Sails  USA 28447 Big Buoys J/105 Peter Colin Baldwin Miller       5
6   USA 157 Walloping Swede J/105 Theresa Brandner       6
7   USA 003 Ne*Ne J/105 Tim Russell       7
8   USA 116 Arbitrage J/105 Bruce Stone & Nicole Breault       8
9 Quantum Sails  USA 112 007 J/105 Justin Hersh       9
10   USA 374 Strangelove J/105 Justin Oberbauer       10
11   USA 85 Russian Roulette J/105 William/Sergey Woodruff/Lubarsky       11
12   USA 434 Jam Session J/105 Adam Spiegel       12
13   USA 26 Donkey Jack J/105 Rolf Kaiser       13
14   USA 16 Akula J/105 Doug Bailey       14
15   USA 337 Arrived! J/105 Tom Struttmann       15
16   USA 216 Perseverance J/105 Alexandre Mutricy       16
17 Quantum Sails  USA 46 Box of Rain J/105 Charlie Pick       17
18 Quantum Sails  USA 355 Yunona J/105 Artem Savinov       18
19   USA 147 Juju J/105 Eric Stang       19
20   USA 103 Aquavit J/105 Donald Olgado       20
21   USA 405 moonshine J/105 David Mace       21
22   USA 32 Melilani J/105 Richard Butts       22
23   USA 388 Hazardous Waste J/105 Chuck Cihak       23
 
Express 37
1   USA 18478 Expeditious Express 37 Bartz Schneider       1
2   USA 18488 Golden Moon Express 37 Kame Richards       2
3   USA 18305 Spindrift V Express 37 Andy Schwenk       3
4 Ullman Sails  USA 18513 Limitless Express 37 Shawn Ivie       4
5   USA 87700 Elan Express 37 Jack Peurach       5
6   USA 18495 Eclipse Express 37 Sandy Andersen Wertanen DNF       7
 
ORR Division
ORR A
1   USA 38125 Favonius Dehler 46 Gregory Dorn 0.9828 14/Sep/19 - 13:19:51 0:02:14:51 0:02:12:32 1
2 Quantum Sails  USA 28474 Elyxir Santa Cruz 52 Skip Ely 1.0627 14/Sep/19 - 13:10:01 0:02:05:01 0:02:12:51 2
3   NOR 12343 Destin Landmark 43 Romeo Uriarte 0.9829 14/Sep/19 - 13:20:14 0:02:15:14 0:02:12:55 3
4   USA 61522 Blue Swan 53-2 Ray Paul 1.0390 14/Sep/19 - 13:14:41 0:02:09:41 0:02:14:44 4
5   USA 28729 Lucky Duck Santa Cruz 52 Dave MacEwen 1.0594 14/Sep/19 - 13:13:29 0:02:08:29 0:02:16:07 5
6   8956 Octavia SC50 Shepard Kett 1.0529 14/Sep/19 - 13:16:59 0:02:11:59 0:02:18:58 6
7 Quantum Sails  USA 50092 Bright Hour Farr 40 James Bradford 1.0006 14/Sep/19 - 13:23:59 0:02:18:59 0:02:19:04 7
8   USA 8955 Merlin Bill Lee Custom Chip Merlin 1.1929 14/Sep/19 - 13:02:02 0:01:57:02 0:02:19:37 8
9   USA 48005 Bodacious+ 1D 48 John Clauser 1.0480 14/Sep/19 - 13:19:41 0:02:14:41 0:02:21:09 9
10   USA 97263 Deception Santa Cruz 50 William Helvestine 1.0291 14/Sep/19 - 13:22:33 0:02:17:33 0:02:21:33 10
11   USA 8927 Oaxaca Santa Cruz 50 Michael Moradzadeh 1.0100 14/Sep/19 - 13:25:39 0:02:20:39 0:02:22:03 11
 
ORR B
1   USA 101 Swift Ness J/111 reuben rocci 0.9312 14/Sep/19 - 13:35:38 0:02:23:38 0:02:13:45 1
2   USA 51517 Velvet Hammer J/125 Zachery Anderson 1.0150 14/Sep/19 - 13:24:03 0:02:12:03 0:02:14:02 2
3 76   USA 7676 Kuai Melges 32 Daniel Thielman 0.9785 14/Sep/19 - 13:29:03 0:02:17:03 0:02:14:06 3
4   USA 103 Bad Dog J/111 Dick Swanson 0.9340 14/Sep/19 - 13:37:00 0:02:25:00 0:02:15:26 4
5 24   USA 24 Flying Jenny IC 37 Sandra Askew 1.0161 14/Sep/19 - 13:26:07 0:02:14:07 0:02:16:17 5
6   USA 001 Gentoo Soto 30 Paul Dorsey 0.9322 14/Sep/19 - 13:39:17 0:02:27:17 0:02:17:18 6
7 208 Quantum Sails  USA 174 Nuckelavee Melges 32 Mark Kennedy 0.9589 14/Sep/19 - 13:35:47 0:02:23:47 0:02:17:52 7
 
ORR C
1   USA 4216 Elusive Swan 42 Club Thomas Furlong 0.9902 14/Sep/19 - 13:29:39 0:02:10:39 0:02:09:22 1
2   USA 28484 Chance J/120 Barry Lewis 0.9235 14/Sep/19 - 13:39:16 0:02:20:16 0:02:09:32 2
3   USA 25487 Peregrine J/120 David Halliwill 0.9244 14/Sep/19 - 13:40:04 0:02:21:04 0:02:10:24 3
4   USA 40646 Jeannette Custom Frers 40 Bob Novy 0.9022 14/Sep/19 - 13:46:44 0:02:27:44 0:02:13:17 4
5 North Sails  USA 12 Invictus Sunfast 3600 Nicolas - Jacques Popp - Benkoski 0.9270 14/Sep/19 - 13:43:04 0:02:24:04 0:02:13:33 5
6   USA 28908 Tupelo Honey Elan 40 Gerard/James Sheridan/Mullarney 0.9071 14/Sep/19 - 13:47:18 0:02:28:18 0:02:14:31 6
7   USA 38108 Raven C&C 115 Brice Dunwoodie DNF 0.8869       8
 
Classic
1   888 brigadoon classic terry klaus 0.6510 14/Sep/19 - 16:26:03 0:01:51:03 0:01:12:18 1
2 Ullman Sails  1947 Mayan Alden Schooner Beau & Stacey Vrolyk 0.7800 14/Sep/19 - 16:08:12 0:01:33:12 0:01:12:42 2
3   USA 177 Ocean Queen Rhodes 54 Dewey Hines 0.8110 14/Sep/19 - 16:04:54 0:01:29:54 0:01:12:55 3
4   28170 Bounty S&S yawl Daniel Spradling 0.7930 14/Sep/19 - 16:17:41 0:01:42:41 0:01:21:26 4
5   P3 Water Witch P Class Cutter John & Gena Egelston 0.8460 14/Sep/19 - 16:12:22 0:01:37:22 0:01:22:22 5
 

2019 Rolex Big Boat Series
Corinthian Teams - Preliminary Results Race 3

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class
Rolex Big Boat Series Racing
One Design Division
J/70
1   USA 898 Christine Robin J/70 Tracy Usher       2
2   USA 534 1FA J/70 Scott Sellers / Geoff McDonald / Harrison Turner       4
3   USA 29 Kangaroo Jockey J/70 Peter Cameron       7
4   USA 607 Orange You Glad J/70 Brian Mullen       10
5   USA 586 Son of a Son J/70 David Fried       11
6   USA 391 Relentless J/70 Mike Gridley DNF       15
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020