164th NYYC Annual Regatta
Preliminary Results Race 3

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Green Racing
CRF MkII Division
Classics 1 - Spinnaker
1   USA 18 Angelita 8 Metre Croll Skelsey 28.1 / 101 10/Jun/18 - 15:37:07 0:01:07:07 0:01:01:39 1 1
2   US 50 Sonny S&S 53 Craig Venter 32.4 / 73 10/Jun/18 - 15:35:56 0:01:05:56 0:01:01:59 2 2
3   17 The Blue Peter Alfred Mylne 65 Mathew Barker 35.7 / 56 10/Jun/18 - 15:41:47 0:01:11:47 0:01:08:45 3 4
4   USA 711 Odyssey S&S 48 Alfred Van Liew / David Brodsky DNC 29.1 / 94       6  
5   312 Fortune (NS) Schooner john taft DNF 26.0 / 118       6  
 
Classics 2 - Spinnaker
1   USA 52 Alana 6mR Thomas Rodes 23.6 / 139 10/Jun/18 - 15:48:47 0:01:13:47 0:01:06:15 1 3
2   US 53 Cherokee 6 Metre Jerry Goldlust 22.9 / 145 10/Jun/18 - 15:52:42 0:01:17:42 0:01:09:51 2 5
3   NY 10 Isla New York 32 Henry May 26.8 / 111 10/Jun/18 - 15:51:00 0:01:16:00 0:01:09:59 3 6
4   USA R40 Gamecock Herreshoff R Class Peter McClennen DNC 23.2 / 142       5  
 
Classics - SOT
1   USA 75249 Blackfish Jim Taylor 49 Custom Sloop Ron Zarrella DNC 37.4 / 47       2  
 
One Design Division
12 Metre
1   KA 10 Challenge 12 12 Metre Jack LeFort       1
2   US 33 Defender (M) 12 Metre Dennis Williams       2
3   US 30 Freedom 12 Metre Charles Robertson       3
4   US US26 Courageous 12 Metre Ralph Isham       4
5   US17 Weatherly 12 Metre Jay Schachne       5
6   21 American Eagle 12 Metre Eagle 2019 Syndicate       6
7   US 16 Columbia 12 Metre Anthony Chirco/ Kevin Hegarty       7
8   USA 19 Nefertiti (T) 12 Metre Jon Wullschleger       8
 
S Class
1   USA 24 Swallow Herreshoff S Class Andrew McClatchy       1
2   S 8 Osprey S boat Michael McCaffrey         2
3   57 Squaw Herreshoff S Class Angus Davis       3
4   30 Vindex Herreshoff S Class Paul Del Nero       4
5   53 Papoose Herreshoff S Class Wilson Saville       5
6   7 Firefly Herreshoff S Class Alan Silken       6
7   5 Surprise Herreshoff S Class Fred Roy       7
8   66 Lucky Pierre Herreshoff S Class Brian Lemmon DNC       12  
9   USA 51 Aquila Herreshoff S Class Geoffrey Davis DNC       12  
10   4 Stallion Herreshoff S Class donald Tofias DNC       12  
11   S 3 Whistler Herreshoff S Class Ted Boylan DNC       12  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Red Racing
One Design Division
C&C 30 OD
1   USA 30014 Flying Jenny C&C 30 One Design Sandra Askew       1
2   USA 30016 Just A Friend C&C 30 One Design Clayton Deutsch       2
3   USA 30020 Stark Raving Mad VIII C&C 30 One Design Jim Madden       3
4 Doyle Sailmakers  USA 30003 City Girl C&C 30 One Design Mark Bremer       4
5   USA 007 Sail Newport C&C 30 One Design Thomas Loughborough       5
 
PHRF Division
PHRF 3 - Navigator
1   USA 77287 Attractive Nuisance Olson 30 Jonathan Nye 105.0 10/Jun/18 - 15:43:07 0:01:17:07 0:01:11:03 1 1
2   USA 51920 Elan Beneteau First 36.7 John Hammel 81.0 10/Jun/18 - 15:47:44 0:01:21:44 0:01:17:03 2 2
3   100 Streaker Herreshoff 33 Halsey Herreshoff 93.0 10/Jun/18 - 15:49:59 0:01:23:59 0:01:18:36 3 3
4   USA 42588 Crazy Uncle Tripp 37 Gordon Baird 100.0 10/Jun/18 - 15:57:50 0:01:31:50 0:01:26:03 4 4
5   USA 41893 Hawk Evelyn32-2 Barker & McVicker 103.0 10/Jun/18 - 15:58:39 0:01:32:39 0:01:26:42 5 5
6   USA 56 Spirit J 92S EC Helme 96.0 10/Jun/18 - 15:59:45 0:01:33:45 0:01:28:12 6 6
7   USA 60430 Gallop Hanse 430 Dennis Ferreira 87.0 10/Jun/18 - 15:59:21 0:01:33:21 0:01:28:19 7 7
8   USA 269 Hot Streak J 80 Daniel Stone 118.0 10/Jun/18 - 16:04:22 0:01:38:22 0:01:31:33 8 8
9   USA 61500 Bird Gulfstar ED STEEDMAN DNC 156.0       11  
10   USA 40057 Arigato C&C 41 Johnny Gieseke DNF 93.0       11  
 
PHRF NS - Navigator
1   USA 42700 Duck Soup C&C 40 Bill Clavin 107.0 10/Jun/18 - 16:04:53 0:01:38:53 0:01:32:42 1 9
2   USA 51244 Flying Cloud 11 Swan 44 Mk 2 Gordon McNabb 93.0 10/Jun/18 - 16:04:12 0:01:38:12 0:01:32:49 2 10
3 Doyle Sailmakers  USA 43932 Jazz Fish Freedom 35 Paul Koch, JR 145.0 10/Jun/18 - 16:09:55 0:01:43:55 0:01:35:32 3 11
4   USA 13982 Expresso C&C 35 Mark II Jan Trousilek DNC 155.0       5  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Yellow Racing
One Design Division
M32
1 1   1 ChinaOne.Ningbo M32 Craig Monk       1
2   NED 69 Bliksem M32 Pieter Taselaar       2
3   USA 65 Extreme2 M32 Dan Cheresh       3
4   USA 32 Midtown Oyster Bar M32 Larry Phillips       4
5 6   USA 8209 Riptide Racing M32 Chris Poole       5
6   USA 008 Ultimate Pressure V M32 Peter Denton       6
 

164th NYYC Annual Regatta
Sub-Class Scoring - Preliminary Results Race 3

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Green Racing
One Design Division
12 Metre (Modern)
1   KA 10 Challenge 12 12 Metre Jack LeFort       1
2   US 33 Defender (M) 12 Metre Dennis Williams       2
3   US 30 Freedom 12 Metre Charles Robertson       3
4   US US26 Courageous 12 Metre Ralph Isham       4
 
 
12 Metre (Traditional)
1   US17 Weatherly 12 Metre Jay Schachne       5
2   21 American Eagle 12 Metre Eagle 2019 Syndicate       6
3   US 16 Columbia 12 Metre Anthony Chirco/ Kevin Hegarty       7
4   USA 19 Nefertiti (T) 12 Metre Jon Wullschleger       8
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019