2018 Helly Hansen NOOD Regatta Chicago
Preliminary Results Race 3

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Blue Racing
One Design Division
J 70
1 30   USA 230 Rip Rullah J 70 Andrew Criezis       1
2 16   USA 316 Pale Horse (Corinthian) J 70 Jake Christy       2
3 69   USA 169 Empeiria J 70 John Heaton       3
4 66   USA 66 Helly Hansen Youth Team (Corinthian) J 70 Aisling Sullivan       4
5 90   USA 390 Berteau Group (Corinthian) J 70 Sarah Renz       5
6 23   USA 423 American Flyer (Corinthian) J 70 Steve Knoop       6
7 35   USA 335 Nitemare (Corinthian) J 70 Amy Neill       7
8 58   USA 358 Bombora J 70 Molly & Bryan Hayes       8
9 49   USA 549 Black Pearl J 70 adam bowen       9
10 36   USA 36 Gotham Racing Youth Team (Corinthian) J 70 Raymond Groble         10
11 88   USA 488 Convergence J 70 Ava Wilson       11
12 26 North Sails  USA 326 Aquaholiks (Corinthian) J 70 Martin Johnsson       12
13 0   USA 100 Gemini (Corinthian) J 70 Blane Shea       13
 
J 105
1   USA 29 Gryphon J 105 Bruce Stone / Nicole Breault / Sam Powers       1
2   USA 673 The Asylum J 105 Jon Weglarz       2
3 North Sails  USA 104 Vytis J 105 Gyt Petkus       3
4   USA 507 Buzz J 105 Mark Gurney       4
5   USA 424 Flying Pig J 105 Mike Sheppard       5
6   USA 349 Sealark J 105 Clark Pellett       6
7   USA 359 Caught in Traffic J 105 David Pierce         7
8   USA 50638 Esprit d'Ecosse J 105 Judith & Ross McLean       8
9 Quantum Sails  USA 60 Striking J 105 Vanessa Gates       9
10   USA 384 Valhalla J 105 Mike & Kathie Newman       10
 
J 88
1   USA 21 Banter J 88 Ben Marden       1
2   USA 88 Exile J 88 Andy Graff       2
3   USA 30 Windsong J 88 Tim Wade       3
4   USA 28 Legacy J 88 Scott & Jim Sorbie       4
5   USA 29 Dutch J 88 John Leahey       5
6   USA 83 Hokey Smoke J 88 Richard and Lori Stearns       6
7   USA 12 Rambler J 88 Benjamin Wilson       7
8   USA 82 Blondie 2 J 88 Tod Patton       8
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
DragonForce 65 Racing
One Design Division
DragonForce 65
1   USA 1 Kamilar Brian Kamilar         1
2   USA 980 Brass Monkey 2 Electric Boogaloo DF65 Michael Frerker       2
3   Usa 57 57 DF65 Lee Edwards       3
4 38   USA 138 DragonKiller Dragonforce Martin Alice       4
5   USA 96 BLUEHHO DragonForce 65 Daniel Burns       5
6 4   5 Chicken DragonForce65 Nicole Campbell       6
7   USA CYC 3 CYC 3 DragonForce 65 Larry Kwiat         7
8   USA 716 FOREVERMOR Dragon 65 AVRAHAM MOR       8
9   USA 143 Mahal DragonForce 65 Rod Salazar       9
10   220 Katie DF65 Katie Taylor       10
11   USA 1217 Floating Argument DragonForce Justin Kalb       11
12   515 Water Dragon Dragon 65 Richard Lillie       12
13   USA 312 Dragon Keeper Dragon 65 Greg Tabb       13
14 18   418 Puff the Magic Dragon Dragon 65 Dave Haschemeyer       14
15   USA 221 No Mer-Sea DF65 Joy Taylor       15
16   92 92 DF65 Bart Heimlich       16
17   664 Providragon Dragon Force 65 Greg Miarecki       17
18   435 Mariah DF 65 Abigail Artig DNS       24  
19   USA 829 Oopsie Daisy DragonForce65 Charlie Gallagher DNC       25  
20   USA 232 Baby Peg DragonForce65 Andrea Krasinski DNC       25  
21   USA 903 USA 903 DF 65 JOHN LEAHEY DNC       25  
22   55 155 DF65 Ken Nordine DNC       25  
23   Usa 336 Taipan3 Df 65 Lloyd Karzen DNC       25  
24   USA 98 98 Racing Raymond Groble DNC         25  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Red Racing
One Design Division
J 109
1 Doyle Sailmakers  USA 124 Slapshot II J 109 Scott Sims       1
2   USA 368 Callisto J 109 Jim Murray       2
3   USA 249 Full Tilt J 109 Peter Priede       3
4   USA 270 Vanda III J 109 Jack & Jim Toliver       4
5   USA 310 Blackfin J 109 Keith Eickenberg       5
6   USA 246 Northstar J 109 David Gustman       6
7   USA 333 Time Out J 109 Doug Evans       7
8   USA 359 Goat Rodeo J 109 Robert Evans       8
 
J 111
1   USA 12 Kashmir J 111 Karl Brummel / Steve Henderson / Mike Mayer       1
2   USA 24 Momentus J 111 Kevin Saedi & Raman Yousefi       2
3   USA 61666 Shamrock J 111 Jeffrey Davis       3
4   USA 28 Warlock J 111 Tom Dickson       4
5   USA 60111 Impulse J 111 G Miz/Dreher/Hatfield       5
6 North Sails  USA 117 No Quarter J 111 Mark & Colin Caliban       6
7 Quantum Sails  USA 90 Utah J 111 Bradley Faber       7
8   USA 20 Shmokin Joe J 111 Jeff Schaefer       8
9   USA 47 Rowdy J 111 Richard Witzel       9
10   USA 111 Skull Cracker J 111 Daniel Kitchens       10
11   USA 112 Pura Vida J 111 John Kalanik       11
12 Quantum Sails  USA 43 Solution J 111 Tracy Brand       12
 
Farr 40
1 Quantum Sails  USA 40036 Norboy Farr 40 Leif Sigmond / Marcus Thymian       1
2   USA 51746 Taipan Farr 40 Lloyd Karzen       2
3   USA 40101 Eagles Wings Farr 40 John Gottwald       3
4   USA 40027 Hot Lips Farr 40 Christopher Whitford       4
5 North Sails  USA 40048 Inferno Farr 40 Philip Dowd       5
6   USA 60002 Flash Gordon 6 Farr 40 Helmut and Evan Jahn       6
7   USA 888 Hooligan Farr 40 Joel Carroll       7
8 Doyle Sailmakers  USA 40016 Bandit Farr 40 Arvid Eiesland / Joe Kestler       8
 
Beneteau First 40.7
1   USA 51146 La Tempete Beneteau First 40.7 Thomas Weber       1
2 UK Sailmakers  USA 51377 Vayu Beneteau First 40.7 Ron Buzil       2
3   USA 60102 Sociable Beneteau First 40.7 Robert Arzbaecher       3
4   USA 51457 Das Boot Beneteau First 40.7 Jay Muller       4
5   USA 404 Mojo Beneteau First 40.7 Gary Powell/ Scot Ruhlander       5
6   USA 51196 Spanker Beneteau First 40.7 Boyd Rice       6
7   USA 40742 Wired Beneteau First 40.7 Brian Angioletti / Chuck Norton       7
8   USA 51219 RhumbRunner Beneteau First 40.7 Kathryn Goldman /Brian Goldman       8
9   GER 1979 Turning Point Beneteau First 40.7 David Hardy       9
 
PHRF_ToT Division
PHRF 1 (3 days)
1   USA 38006 Eagle Sydney 38 Shawn/Jerry O'Neill 27.0 / 1.1265 09/Jun/18 - 14:01:30 0:01:21:30 0:01:31:49 1 1
2 North Sails  USA 35004 Heartbreaker 1D35 Eric Oesterle 33.0 / 1.1149 09/Jun/18 - 14:04:24 0:01:24:24 0:01:34:06 2 2
3   USA 28252 Sin Duda! Santa Cruz 52 Lindsey Duda -21.0 / 1.2287 09/Jun/18 - 13:57:54 0:01:17:54 0:01:35:43 3 3
4   USA 35053 Meridian 1D35 Michael Dannecker 33.0 / 1.1149 09/Jun/18 - 14:07:25 0:01:27:25 0:01:37:28 4 4
5   USA 38005 Painkiller 4 Sydney 38 Alice Martin 21.0 / 1.1384 09/Jun/18 - 14:05:58 0:01:25:58 0:01:37:52 5 5
6   USA 5252 Natalie J TP 52 Philip O'Niel III -90.0 / 1.4130 09/Jun/18 - 13:49:59 0:01:09:59 0:01:38:53 6 6
7 North Sails  USA 52725 Imedi TP 52 Linc Yates -81.0 / 1.3859 09/Jun/18 - 13:53:21 0:01:13:21 0:01:41:39 7 7
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
White Racing
One Design Division
Tartan 10
1   USA 26300 Winnebago LS 10 Tim Rathbun       1
2   USA 404 Diamond Girl LS 10 Amy & Rick Cermak       2
3   USA 410 Retention LS 10 Mark Croll       3
4   USA 30475 Erica T-10 Brian Kaczor       4
5   USA 15630 Amateur II T-10 Michael & Felicia Platzke       5
6 UK Sailmakers  USA 124 Liberty T-10 Ray Douglas - Kris Maybach       6
7   USA 40433 Meat T-10 Brian Kennalley, Edward Mui, Craig Roehl       7
8   USA 32319 Cheap Thrill T-10 Nancy & Tim Snyder       8
9   USA 31541 Glider T-10 Bruce Lamotte/ Tom Font       9
10   USA 311 Mutiny T-10 John Schellenbach       10
11 Doyle Sailmakers  USA 407 Terminal velocity T-10 Simon Beemsterboer       11
12   USA 348 Kamikaze T-10 Darren Beck / Andrew Fernandez       12
13   USA 352 Independence T-10 Tom Humphrey       13
14   USA 402 Thunderbolt LS 10 Steve Karstrand       14
15   USA 30131 Sisu T-10 Jeff Wittenberg       15
16   USA 26302 Water Works T-10 Rick & Mary Ann Lillie       16
17   USA 23928 Proving Run T-10 Andrew Roccasalva       17
18   USA 411 Jing Bang LS 10 David Finlay       18
19   USA 26215 Hot Sauce T-10 Mike & Karen Better       19
20   USA 26340 Rainbows End T-10 Steven Fink       20
21   USA 40900 Skidmarks T-10 Jamie Sunderland       21
22   USA 412 M*A*S*H LS 10 Ron Kallen       22
 
Beneteau First 36.7
1 Doyle Sailmakers  USA 1313 Program Beneteau First 36.7 Earle Atwater       1
2 North Sails  USA 60310 Soulshine Beneteau First 36.7 Jarrett Altmin       2
3 North Sails  USA 235 Tequila Mockingbird Beneteau First 36.7 Chris Duhon       3
4   USA 60500 Veni Vidi Veatchi Beneteau First 36.7 Jason Veatch       4
5   USA 82 Split Decision Beneteau First 36.7 Nick Norris       5
6   USA 119 Joie de Vie Beneteau First 36.7 Donna Hastings       6
7 Doyle Sailmakers  USA 26219 FOG Beneteau First 36.7 Greg Rasmussen       7
8   USA 52249 Sail Monkey Beneteau First 36.7 William McGuinn       8
9   USA 238 Jambo Beneteau First 36.7 Joe and Cindy Marciniak       9
10   USA 101 Erizo de Mar Beneteau First 36.7 Antoni Czupryna / Waldemar Emmerich RET       11  
 
PHRF_ToT Division
PHRF 2 (3 Days)
1   USA 476 Cayuse McPhearson 35 Team Cayuse 51.0 / 1.0815 09/Jun/18 - 15:30:09 0:01:05:09 0:01:10:28 1 1
2   USA 56810 Archimedes III C&C 115 Joe Hummel 69.0 / 1.0501 09/Jun/18 - 15:32:30 0:01:07:30 0:01:10:53 2 2
3   USA 40395 NoMaTa J 35 Daniel Leslie 69.0 / 1.0501 09/Jun/18 - 15:33:36 0:01:08:36 0:01:12:02 3 3
4   USA 1300 Alpha Puppy J/35 Rick Stage 69.0 / 1.0501 09/Jun/18 - 15:34:41 0:01:09:41 0:01:13:10 4 4
5   USA 60657 Scarlet Begonias Dufour 36P Kevin Foote 72.0 / 1.0450 09/Jun/18 - 15:35:56 0:01:10:56 0:01:14:08 5 5
6 UK Sailmakers  USA 40655 Unknown Lady2 Frers 36 David Ward 90.0 / 1.0156 09/Jun/18 - 15:39:47 0:01:14:47 0:01:15:57 6 6
7   USA 42934 Whisper Express 34 Thomas Barnes 96.0 / 1.0062 09/Jun/18 - 15:42:26 0:01:17:26 0:01:17:55 7 7
8   USA 11508 Maskwa C&C 115 Donald Waller 69.0 / 1.0501 09/Jun/18 - 15:40:06 0:01:15:06 0:01:18:52 8 8
 

2018 Helly Hansen NOOD Regatta Chicago
Corinthian Teams - Preliminary Results Race 3

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Blue Racing
One Design Division
J 70
1 16   USA 316 Pale Horse J 70 Jake Christy       2
2 66   USA 66 Helly Hansen Youth Team J 70 Aisling Sullivan       4
3 90   USA 390 Berteau Group J 70 Sarah Renz       5
4 23   USA 423 American Flyer J 70 Steve Knoop       6
5 35   USA 335 Nitemare J 70 Amy Neill       7
6 36   USA 36 Gotham Racing Youth Team J 70 Raymond Groble         10
7 26 North Sails  USA 326 Aquaholiks J 70 Martin Johnsson       12
8 0   USA 100 Gemini J 70 Blane Shea       13
 
 

2018 Helly Hansen NOOD Regatta Chicago
Sub-Class Scoring - Preliminary Results Race 3

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Blue Racing
One Design Division
J 70 (Youth)
1 66   USA 66 Helly Hansen Youth Team J 70 Aisling Sullivan       4
2 36   USA 36 Gotham Racing Youth Team J 70 Raymond Groble         10
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Helly Hansen Sailing World Mount Gay North Sails
Sunsail Airmar Uinta Regatta Ginger Beer
Outside Images Team One   

Copyright © Interactive Creations 2000-2019