2017 Columbia Y.C. COLORS Regatta
Final Results Race 3

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
COLORS Bouy Race Racing
One Design Division
T 10
1   USA 410 Retention LS 10 Mark Croll       1
2   USA 40433 Witch-Craft T-10 In Memory of Jim Webb       2
3   USA 30475 Erica T-10 Brian Kaczor       3
4   USA 26300 Winnebago T-10 Tim Rathbun       4
5   USA 311 Mutiny T-10 John Schellenbach       5
6   USA 40900 Skidmarks T-10 Lou Jacob       6
7   USA 402 Lightning LS 10 Karstrand / Warnecke       7
8   USA 348 Mikaze T-10 Darren Beck / Andrew Fernandez       8
9   USA 26302 Water Works T-10 Rick & Mary Ann Lillie       9
10   USA 411 Jing Bang LS 10 David Finlay       10
11   USA 26340 Rainbows End T-10 Steven Fink       11
12   USA 30509 Grytviken T-10 Piotr Madrzyk       12
13   USA 26215 Hot Sauce T-10 Mike & Karen Better       13
14   USA 403 Tango II LS 10 martin plonus       14
15 Doyle Sailmakers  USA 407 Terminal velocity T-10 Simon Beemsterboer DNC       21  
16   USA 15630 Amateur II T-10 Michael Platzke DNC       21  
17   USA 32319 Cheap Thrill T-10 Nancy & Tim Snyder DNC       21  
18   USA 406 Atra LS-Ten Mike & Karen Woollen DNC       21  
19   412 M*A*S*H T10 Ron Kallen DNC       21  
 
J 105
1   USA 349 Sealark J 105 Clark Pellett       1
2   USA 424 Flying Pig J 105 Mike Sheppard       2
3 North Sails  USA 104 Vytis J 105 Gyt Petkus       3
4   USA 423 Southbound J 105 Robert Amos       4
5 North Sails  USA 60 Striking J 105 Vanessa Gates       5
6   USA 384 Valhalla J 105 Mike & Kathie Newman       6
7   USA 673 The Asylum J 105 Jon Weglarz DNC       10  
 
J 109
1   USA 310 Blackfin J 109 Keith Eickenberg       1
2   USA 368 Callisto J 109 James Murray       2
3 Doyle Sailmakers  USA 124 Slapshot II J 109 Scott Sims       3
4   USA 249 Full Tilt J 109 Peter Priede       4
5   USA 246 Northstar J 109 Laura Wagner       5
6   USA 359 Goat Rodeo J 109 Robert Evans       6
7   USA 270 Vanda III J 109 Jack Toliver       7
8   USA 245 Liquid Lounge II J 109 Jim Caesar DNC       10  
 
J 111
1   USA 112 Pura Vida J 111 John Kalanik       1
2   USA 72 Lucky Dubie J 111 Len Siegal       2
3   USA 24 Momentus J 111 Kevin Saedi Raman Yousefi       3
4   USA 12 Kashmir J 111 Karl Brummel, Steve Henderson, Mike Mayer       4
5   USA 20 Shmokin Joe J 111 Jeff Schaefer       5
6   USA 47 Rowdy J 111 Richard Witzel       6
7   USA 60111 Impulse J 111 G Miz/Dreher/Hatfield       7
8   USA 28 Warlock j111 Tom Dickson       8
9 Quantum Sails  USA 43 Solution J 111 Tracy Brand       9
 
Farr 40
1 North Sails  USA 40048 Inferno Farr 40 Philip Dowd       1
2 Quantum Sails  USA 40036 Norboy Farr 40 Leif Sigmond / Marcus Thymian       2
3   USA 40027 Hot Lips Farr 40 J C Whitford       3
4   USA 40101 Eagles Wings Farr 40 John Gottwald       4
5 Doyle Sailmakers  USA 40016 Bandit Farr 40 Arvid Eiesland / Joe Kestler       5
 
Beneteau First 36.7
1 Doyle Sailmakers  USA 119 JOIE DE VIE Beneteau First 36.7 Donna Hastings       1
2   USA 235 Tequila Mockingbird Beneteau First 36.7 Chris Duhon       2
3   USA 82 Split Decision Beneteau First 36.7 Mark and Nick Norris       3
4   USA 60310 Soulshine Beneteau First 36.7 Jarrett Altmin       4
5 Doyle Sailmakers  USA 1313 Program Beneteau First 36.7 Earle Atwater       5
6   USA 52293 Sorcerer Beneteau First 36.7 Don Draper       6
7   USA 101 Erizo de Mar Beneteau First 36.7 Antoni Czupryna / Waldemar Emmerich       7
8 Doyle Sailmakers  USA 258 Tango Beneteau First 36.7 Chuck Norris       8
9   USA 52249 Sail Monkey Beneteau First 36.7 William McGuinn       9
 
Beneteau First 40.7
1   USA 60102 Sociable Beneteau First 40.7 Robert Arzbaecher       1
2   USA 51146 La Tempete Beneteau First 40.7 Thomas Weber       2
3 UK Sailmakers  USA 51377 Vayu Beneteau First 40.7 Ron Buzil       3
4   GER 1979 Turning Point Beneteau First 40.7 David Hardy       4
5   USA 404 Mojo Beneteau First 40.7 Gary Powell / Scot Ruhlander       5
6   USA 51457 Das Boot Beneteau First 40.7 Jay Muller       6
7   USA 51196 Spanker Beneteau First 40.7 Boyd Rice / Rollin Pierce       7
8   USA 40742 Wired Beneteau First 40.7 Brian Angioletti / Chuck Norton       8
9   USA 51219 RhumbRunner Beneteau First 40.7 Kathryn Goldman /Brian Goldman DNC       11  
 
PHRF Division
PHRF - Spinnaker
1   USA 88 Exile J 88 Andy Graff 84.0 04/Jun/17 - 12:39:45 0:01:29:45 0:01:21:21 1 1
2   USA 30 Windsong J 88 Tim Wade 84.0 04/Jun/17 - 12:40:49 0:01:30:49 0:01:22:25 2 2
3   USA 38006 Eagle Sydney 38 Shawn/Jerry O'Neill 27.0 04/Jun/17 - 12:39:14 0:01:29:14 0:01:26:32 3 3
4   USA 38005 Painkiller 4 Sydney 38 Martin Alice 21.0 04/Jun/17 - 12:39:02 0:01:29:02 0:01:26:56 4 4
5 131   USA 131 Lucy Melges 32 Jeremy Alexis 24.0 04/Jun/17 - 12:39:32 0:01:29:32 0:01:27:08 5 5
6 North Sails  USA 35004 Heartbreaker 1D35 Eric Oesterle 33.0 04/Jun/17 - 12:41:08 0:01:31:08 0:01:27:50 6 6
7   USA 52725 Imedi TP52 Linc Yates -81.0 04/Jun/17 - 12:31:20 0:01:21:20 0:01:29:26 7 7
8   USA 82 Blondie 2 J 88 Tod Patton 84.0 04/Jun/17 - 12:48:19 0:01:38:19 0:01:29:55 8 8
9   USA 60657 Scarlet Begonias Dufour 36P Kevin Foote 72.0 04/Jun/17 - 12:49:06 0:01:39:06 0:01:31:54 9 9
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019