2010 Vineyard Race
Final Results Race 3

Select to view a specific Class results:   
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Vineyard Course Racing
IRC Division
IRC-DH
1   USA 32575 Paladin J 35 Jason Richter 1.018 05/Sep/10 - 11:15:42 1:00:35:42 1:01:02:15 1 14
2   USA 40789 Lora Ann Express 37 Richard du Moulin 1.029 05/Sep/10 - 11:17:47 1:00:37:47 1:01:20:38 2 16
3   USA 50622 Mireille J 120 Hewitt Gaynor 1.085 05/Sep/10 - 10:17:08 0:23:37:08 1:01:37:35 3 19
4   USA 332 Strider J 109 Andrew Berdon 1.028 05/Sep/10 - 13:13:15 1:02:33:15 1:03:17:51 4 24
5   USA 138 Killua Aphrodite 101 James Binch 0.916 05/Sep/10 - 17:46:07 1:07:06:07 1:04:29:21 5 28
6   USA 50343 Choucas Jeanneau SF36 Frederic Cosandey 1.000 05/Sep/10 - 15:49:02 1:05:09:02 1:05:09:02 6 29
7   USA 39534 Skye Farr 395 James T. Anderson DNF 1.111       8  
 
IRC-30
1   USA 54919 Ripple J 37 John Towers 1.017 05/Sep/10 - 11:47:12 1:00:57:12 1:01:22:39 1 17
2   USA 122 Shooting Star Beneteau First 36.7 Steve Cain 1.021 05/Sep/10 - 12:15:36 1:01:25:36 1:01:57:38 2 20
3   USA 242 Blue Mouse J 35 Mark Parry / Lawrence McGrath 1.021 05/Sep/10 - 12:56:06 1:02:06:06 1:02:38:59 3 23
4   USA 32510 Hiro Maru Nautor Swan Hiroshi Nakajima 0.978 05/Sep/10 - 15:39:12 1:04:49:12 1:04:11:09 4 26
5   USA 20621 Emily Custom Nielsen 44 Edwin Gaynor DNS 0.979       6  
 
IRC-35
1   USA 97060 Galadriel Swan 46 John Santa 1.057 05/Sep/10 - 09:32:51 0:22:32:51 0:23:49:57 1 4
2   USA 315 Carina Custom 48 Rives Potts 1.050 05/Sep/10 - 09:50:08 0:22:50:08 0:23:58:38 2 5
3   USA 50692 Morgan of Marietta Wauquiez Centurion 42 Colin Golder 1.031 05/Sep/10 - 16:33:18 1:05:33:18 1:06:28:16 3 30
4   HKG 2101 Apsara J 109 Mike Sleightholme DNF 1.034       7  
5   USA 160 Ariel J 109 Jeffrey Warren DNF 1.039       7  
6   USA 824 Arara X Yacht David Nardella DNF 1.057       7  
 
IRC-40
1   USA 12 Partnership J 122 David and Maryellen Tortorello 1.097 05/Sep/10 - 09:05:30 0:21:55:30 1:00:03:06 1 6
2   USA 51102 Soulmate J 120 Joseph Healey 1.086 05/Sep/10 - 09:44:36 0:22:34:36 1:00:31:05 2 10
3   USA 51512 Rocket Science J 120 Rick Oricchio 1.087 05/Sep/10 - 11:12:14 1:00:02:14 1:02:07:42 3 21
4   USA 52024 Terrapin Beneteau First 40.7 Jonathan Litt 1.070 05/Sep/10 - 13:15:02 1:02:05:02 1:03:54:35 4 25
5   USA 52770 Tumbleweed J 122 George Shaw 1.100 05/Sep/10 - 13:03:22 1:01:53:22 1:04:28:42 5 27
6   USA 52323 Overlap Beneteau First 40.7 Andrew Roberts DNF 1.075       8  
7   USA 50807 M Squared J 120 William Mack DNS 1.095       8  
 
IRC-45
1   USA 43600 VAMP J 44 Leonard Sitar 1.094 05/Sep/10 - 09:02:13 0:21:42:13 0:23:44:37 1 3
2   USA 70 Pendragon X-41 Quentin Thomas 1.130 05/Sep/10 - 09:23:47 0:22:03:47 1:00:55:52 2 13
3   USA 52899 Arbella Beneteau First 44.7 James Shaughnessy 1.112 05/Sep/10 - 09:58:35 0:22:38:35 1:01:10:44 3 15
4   USA 60140 American Girl King 40 Daniel Galyon 1.129 05/Sep/10 - 09:58:42 0:22:38:42 1:01:33:58 4 18
5   USA 52488 SirenSong J 133 Thomas Carroll DNS 1.134       7  
6   USA 39537 Fearless Farr 395 Shaun Ensor DNS 1.110       7  
 
IRC-50
1   USA 42200 Cannonball Swan 68 Charles A. Robertson 1.253 05/Sep/10 - 06:55:54 0:19:15:54 1:00:08:20 1 7
2   USA 52599 Snow Lion Ker 50 Lawrence Huntington 1.264 05/Sep/10 - 06:50:44 0:19:10:44 1:00:14:31 2 9
3   USA 406 Gracie Masthead Sloop Steve & Simon Frank 1.234 05/Sep/10 - 07:34:55 0:19:54:55 1:00:34:31 3 11
4   USA 51695 Oakcliff Sailing Farr 40-2 Farr Oakcliff Sailing Center 1.192 05/Sep/10 - 08:17:35 0:20:37:35 1:00:35:11 4 12
5   USA 51552 Magic Santa Cruz 52 Kenneth Laudon 1.222 05/Sep/10 - 09:18:16 0:21:38:16 1:02:26:28 5 22
6   USA 46850 Leverage Schock 40 Arthur H. Buhr III DNF 1.276       10  
7   USA 50069 Oakcliff Sailing Ker50 Ker 50 Oakcliff Sailing Ctr. / John Mooney DNF 1.259       10  
8   USA 51000 Bombardino Santa Cruz 52 James Sykes DNS 0.000       10  
9   USA 52120 Brigand Nelson Marek Sean D Saslo DNS 1.245       10  
 
IRC-0
1   CAN 84248 Vela Veloce Southern Cross 52 Richard Oland 1.367 05/Sep/10 - 02:51:23 0:15:01:23 0:20:32:11 1 1
2   USA 55155 Rima2 R/P 55 John Brim 1.393 05/Sep/10 - 03:11:40 0:15:21:40 0:21:23:52 2 2
3   USA 50095 Aurora Reichel Pugh 66 Gus Carlson 1.418 05/Sep/10 - 04:54:26 0:17:04:26 1:00:12:38 3 8
4   USA 700 Starlight Simonis/Voogd Midn. Derrick Cherico DNF 1.347       7  
5   USA 66 Donnybrook Custom SC70 James P. Muldoon DNS 1.435       7  
6   USA 25555 Rambler RP 90 W B George David DNS 1.677       7  
 
PHRF Division
Multi-hull
1   USA 6240 Looking for Elvis Gunboat 62 Robert Ehrlich -48.0 05/Sep/10 - 10:42:57 0:23:12:57 1:01:07:20 1 1
2   USA 153 Zoom Corsair F31 Tri Harry Whittelsey -50.0 05/Sep/10 - 14:35:34 1:03:05:34 1:05:04:44 2 6
3   USA 8 Trilogy Trimaran T.J. Tullo 30.0 05/Sep/10 - 19:16:28 1:07:46:28 1:06:34:58 3 7
4   USA 1 Falcor Chris White Explorer 44 Tri Steven Gross -55.0 05/Sep/10 - 18:05:01 1:06:35:01 1:08:46:05 4 8
5   USA 10 Milk and Honey Trimaran Michael Divon DNS -35.0       6  
 
PHRF-1
1   USA 77496 Fin II Olson 30 Thomas O'Connell 111.0 05/Sep/10 - 16:24:57 1:05:54:57 1:01:30:24 1 2
2   USA 42769 Quest Cambria 40 CB Cutter Dennis Powers 123.0 05/Sep/10 - 16:53:46 1:06:23:46 1:01:30:36 2 3
3   KB 2 Tacita Fastnet 45 Kerry leClue 120.0 05/Sep/10 - 17:37:37 1:07:07:37 1:02:21:37 3 4
4   USA 147 Crow Jane Hobie 33 Christopher Parachini 102.0 05/Sep/10 - 17:33:47 1:07:03:47 1:03:00:40 4 5
5   USA 87354 Concordia Ericson Johan Bengtsson DNF 123.0       7  
6   USA 10878 STAR Aeromarine 50 J. Ohstrom / H. Romero DNF 99.0       7  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019