2023 Safe Harbor Race Weekend
Preliminary Results Race 3
Select to view a specific Class results:
All Classes
IC37
One Design (other class)
ORC A
ORC B
PHRF (Performance Cruising Nav Courses) A
PHRF (Performance Cruising Nav Courses) B
PHRF (Windward/Leeward) A
PHRF (Windward/Leeward) B
PHRF (Windward/Leeward) C
PHRF Performance Cruising (Nav Courses) C
Superyacht Class A
Superyacht Class B
Racing Circle
Division
Class
Starting Date
Starting Time
ORC/ORR
Distance
Wind
Narragansett Bay
ORC
ORC A
12/Aug/2023
02:45 PM
5-Band W/L Medium
5.4 NM
12 Kts
Narragansett Bay
ORC
ORC B
12/Aug/2023
02:55 PM
5-Band W/L Medium
5.4 NM
12 Kts
Narragansett Bay
PHRF_ToT
PHRF (Windward/Leeward) A
12/Aug/2023
03:00 PM
5.4 NM
12 Kts
Narragansett Bay
PHRF_ToT
PHRF (Windward/Leeward) B
12/Aug/2023
03:05 PM
3.8 NM
12 Kts
Narragansett Bay
PHRF_ToT
PHRF (Windward/Leeward) C
12/Aug/2023
03:10 PM
3.8 NM
12 Kts
Narragansett Bay
PHRF_ToT
PHRF (Performance Cruising Nav Courses) A
13/Aug/2023
12:05 PM
Narragansett Bay
One Design
IC37
13/Aug/2023
12:10 PM
5.8 NM
12 Kts
Narragansett Bay
PHRF_ToT
PHRF (Performance Cruising Nav Courses) B
13/Aug/2023
12:10 PM
Narragansett Bay
PHRF_ToT
PHRF Performance Cruising (Nav Courses) C
13/Aug/2023
12:15 PM
Rhode Island Sound
One Design
Superyacht Class B
13/Aug/2023
12:05 PM
Rhode Island Sound
One Design
Superyacht Class A
13/Aug/2023
12:19 PM
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Narragansett Bay Racing
One Design Division
IC37
1
27
USA 27
Kuai
IC37
Daniel Thielman / Ron Epstein
1
2
USA TBD
TBD
IC37
Tyler Sinks
2
3
CAN 35
Defiant
IC37
Lance Fraser
3
4
USA 33
Yonder
IC 37
douglas newhouse
4
5
23
USA 023
New Wave
IC37
Steve Liebel
5
6
31
USA 031
New York Yacht Club
IC37
Peter McClennen
6
7
06
US 29
Valkyrie
IC37
David Maguire
7
8
29
USA 029
Arethusa
IC37
Philip Lotz
8
ORC Division
ORC A
1
USA 119
Denali
JV 66
Michael D'Amelio
1.3646
12/Aug/23 - 15:25:20
0:00:40:20
0:00:55:02
1
5
2
USA 61211
ARMA
GP42
McCloskey, Roseberry, DuBois & Krow
1.0665
12/Aug/23 - 15:36:43
0:00:51:43
0:00:55:09
2
7
3
00
USA 8668
Settler
GP 42
Thomas Rich
1.1216
12/Aug/23 - 15:34:17
0:00:49:17
0:00:55:17
3
8
4
USA 8008
Rikki
R/P 42
Bruce Chafee
1.1085
12/Aug/23 - 15:35:30
0:00:50:30
0:00:55:59
4
10
5
USA 50069
Temptation - Oakcliff - Youth
Ker 50
Arthur Santry
1.1481
12/Aug/23 - 15:33:51
0:00:48:51
0:00:56:05
5
12
6
USA 66866
Polaris
Sydney 47
Will Passano
1.0718
12/Aug/23 - 15:39:40
0:00:54:40
0:00:58:36
6
16
7
USA 45045
Pterodactyl
R/P 45
Scott Weisman
1.1620
12/Aug/23 - 15:36:58
0:00:51:58
0:01:00:23
7
17
ORC B
1
USA 60003
Tarahumara
J122
Jack Gregg
0.9793
12/Aug/23 - 15:50:14
0:00:55:14
0:00:54:05
1
1
2
USA 4235
Entropy
Club Swan 42
Patricia Young
1.0364
12/Aug/23 - 15:47:29
0:00:52:29
0:00:54:24
2.5
2
3
62
USA 31062
PACIFIC YANKEE
Cape 31
Drew Freides
0.9942
12/Aug/23 - 15:49:43
0:00:54:43
0:00:54:24
2.5
3
4
USA 61957
Apollo
J 121
Donald Nicholson
1.0053
12/Aug/23 - 15:49:13
0:00:54:13
0:00:54:30
4
4
5
51695
Oak Cliff Black
Farr 40
Alec Snyder
1.0371
12/Aug/23 - 15:48:08
0:00:53:08
0:00:55:06
5
6
6
USA 52875
Peacemaker
Ker 11.5
NEKA Sailing
1.0425
12/Aug/23 - 15:48:40
0:00:53:40
0:00:55:57
6
9
7
USA 683
Das Blau Max
Farr 30
Mark Sertl
0.9329
12/Aug/23 - 15:55:03
0:01:00:03
0:00:56:01
7
11
8
USA 74
Leading Edge
J 122
Tom Sutton
0.9728
12/Aug/23 - 15:52:52
0:00:57:52
0:00:56:18
8
13
9
USA 60017
Eclipse
C&C41
Alexandra Booth
1.0053
12/Aug/23 - 15:52:04
0:00:57:04
0:00:57:22
9
14
10
USA 45
Bully Circus
Farr 30 Evo
Buster Pike
0.9629
12/Aug/23 - 15:55:26
0:01:00:26
0:00:58:11
10
15
PHRF_ToT Division
PHRF (Windward/Leeward) A
1
USA 1
Incognito
J 121
Joe Brito
26.0 / 1.1285
12/Aug/23 - 15:55:01
0:00:55:01
0:01:02:05
1
14
2
USA 61200
Salacia
J 120
Mark Nannini
46.0 / 1.0906
12/Aug/23 - 15:57:29
0:00:57:29
0:01:02:41
2
15
3
GB 311X
Katahdin 31
Mills
Trevor W. Nelson
10.0 / 1.1607
12/Aug/23 - 15:54:54
0:00:54:54
0:01:03:43
3
16
4
USA 60085
Moxiee
J 122
Daniel Heun
34.0 / 1.1130
12/Aug/23 - 15:57:24
0:00:57:24
0:01:03:53
4
17
5
USA 35001
The Cat Came Back
1D35 Mod
Lincoln Mossop
28.0 / 1.1246
12/Aug/23 - 15:58:39
0:00:58:39
0:01:05:57
5
18
6
USA 30014
Twist & Shout
C&C 30 One Design
Wesley Bright
DNS
48.0 / 1.0870
7
PHRF (Windward/Leeward) B
1
USA 3503
Divided Sky
Summit 35
Vincent & Kristina McAteer
60.0 / 1.0656
12/Aug/23 - 15:46:37
0:00:41:37
0:00:44:21
1
3
2
USA 203
URSA
J 109
Brooke Mastrorio
75.0 / 1.0400
12/Aug/23 - 15:48:23
0:00:43:23
0:00:45:07
2
4
3
USA 266
Vento Solare
J 109
Bill Kneller
75.0 / 1.0400
12/Aug/23 - 15:48:26
0:00:43:26
0:00:45:10
3
5
4
USA 103
UPBEAT
J/99
Tommy Henshaw
81.0 / 1.0301
12/Aug/23 - 15:50:01
0:00:45:01
0:00:46:22
4
9
5
70
33078
AVALON
Jeanneau Sunfast 3300
Glenn Walters
66.0 / 1.0552
12/Aug/23 - 15:49:12
0:00:44:12
0:00:46:38
5
11
6
USA 99645
Serenity
Dufour 36 P
Curt Spalding
81.0 / 1.0301
12/Aug/23 - 15:50:50
0:00:45:50
0:00:47:13
6
12
7
USA 18321
COUCOU
Express 37
Eric Wolf
81.0 / 1.0301
12/Aug/23 - 15:51:18
0:00:46:18
0:00:47:42
7
13
PHRF (Windward/Leeward) C
1
USA 1976
Mischief
Lyman-Morse 40
David Schwartz
87.0 / 1.0204
12/Aug/23 - 15:51:59
0:00:41:59
0:00:42:50
1
1
2
USA 14
Memory
J 110
Kevin Dakan
99.0 / 1.0015
12/Aug/23 - 15:54:04
0:00:44:04
0:00:44:08
2
2
3
USA 620
Blitz
J 105
Chris Tate
93.0 / 1.0109
12/Aug/23 - 15:55:21
0:00:45:21
0:00:45:51
3
6
4
USA 32086
Hawk
Evelyn 32-2
Richard & Katie Barker
101.0 / 0.9985
12/Aug/23 - 15:55:57
0:00:45:57
0:00:45:53
4
7
5
USA 413
Dark 'n Stormy
J 105
Joyce, Reservitz, and Wagner
93.0 / 1.0109
12/Aug/23 - 15:55:30
0:00:45:30
0:00:46:00
5
8
6
USA 56
Spirit
J 92s
EC Helme
96.0 / 1.0062
12/Aug/23 - 15:56:15
0:00:46:15
0:00:46:32
6
10
PHRF (Performance Cruising Nav Courses) A
1
USA 61915
PUGILIST
Marten 49
Dudley Johnson
-36.0 / 1.2646
13/Aug/23 - 14:07:50
0:02:02:50
0:02:35:20
1
27
2
GRE 55
IRIE 2
Kerr 55
Brian Cunha
-59.0 / 1.3238
13/Aug/23 - 14:02:56
0:01:57:56
0:02:36:07
2
28
3
USA 6905
Laura
Westerly Marine RP 60
Kip Curren
-59.0 / 1.3238
13/Aug/23 - 14:06:47
0:02:01:47
0:02:41:13
3
29
4
USA 28686
OC-86
RP 86
Oakcliff Sailing
-115.0 / 1.4943
13/Aug/23 - 13:53:00
0:01:48:00
0:02:41:23
4
30
PHRF (Performance Cruising Nav Courses) B
1
USA 49
Digger
J 44
James Phyfe
43.0 / 1.0961
13/Aug/23 - 13:57:07
0:01:47:07
0:01:57:25
1
21
2
USA 315
Carina
Custom 48' sloop
Rives Potts
62.0 / 1.0621
13/Aug/23 - 14:01:31
0:01:51:31
0:01:58:27
2
22
3
USA 30016
Just A Friend
C&C 30
Clayton Deutsch
48.0 / 1.0870
13/Aug/23 - 14:06:47
0:01:56:47
0:02:06:57
3
24
4
USA 711
Odyssey
X50
David Brodsky
16.0 / 1.1484
13/Aug/23 - 14:04:17
0:01:54:17
0:02:11:15
4
25
5
242
K7
Swan 48
Jonathan Jarvis
3.0 / 1.1754
13/Aug/23 - 14:02:34
0:01:52:34
0:02:12:19
5
26
PHRF Performance Cruising (Nav Courses) C
1
USA 56
Tacktile
Sabre 42 CB
Jeffrey Wilson
120.0 / 0.9701
13/Aug/23 - 14:12:26
0:01:57:26
0:01:53:55
1
19
2
83
Serendipity 2
Freedom 30 SD
Gary Venable
199.0 / 0.8678
13/Aug/23 - 14:26:37
0:02:11:37
0:01:54:13
2
20
3
USA 61279
Bahay
Dufour 325 Grand Large
Eric and Alanna Schifrine Schultz
192.0 / 0.8760
13/Aug/23 - 14:38:29
0:02:23:29
0:02:05:41
3
23
4
USA 5
Anna
Eagle38
Joe Milyasevich
DNC
111.0 / 0.9834
6
5
BVI 57528
Spirit
Oyster 575
Cristian Pizarro
RET
121.0 / 0.9687
6
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
Rhode Island Sound Racing
One Design Division
Superyacht Class A
1
000
Nakupenda
Ted Fountaine Sloop
CLIVE YOULTEN
1
2
100L
Alice
Baltic 112
Oscar Jackson
2
3
K 6
Hanuman
J Class
Michael Cate
3
4
232
Delta House
Hodgon
Greg Evans
4
5
N/A
Sunleigh
Jongert 107
Robert Flaxman
5
Superyacht Class B
1
None
Sophie
Bruce King 91 custom
Hope Marine
1
2
0
Zemphira
Brooklin Boatyard 76
Tenacious Holdings LLC.
2
3
19
MISS SHELL
Y7
Eric Leiner
3
4
W.76 USA-1
Wild Horses
W Class 76
Donald Tofias
4
Race Notes & Remarks:
CLICK HERE for Race 3 Official Race Results and Scratch Sheet
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy