2022 Hospice Cup XLI
Preliminary Results Race 3

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

Area 1 One Design J/22 17/Sep/2022 01:24 PM    
Area 1 One Design Harbor 20 17/Sep/2022 01:29 PM    
Area 1 One Design Melges 15 17/Sep/2022 01:36 PM    
Area 1 One Design Snipe 17/Sep/2022 01:40 PM    

Area 3 One Design J/105 17/Sep/2022 03:30 PM 3.4 NM 10 Kts



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Area 1 Racing
One Design Division
J/22
1   933 Committed J 22 Warren/Tracey Richter       1
2   USA 484 USA 484 J 22 Eric Johnson & Catherine Cotell       2
3   USA 1013 No Name Given J 22 Gregory Urban       3
4   USA 637 Tiguidou J 22 David Murray DNC       5  
 
Snipe
1   30928 NA Snipe Bryan Fishback       1
2   usa 31313 Old Folks Boogie Snipe Lisa Pline       2
3   USA 30629 Severence Snipe Gavin OHare       3
4   usa 29682 Lizzie snipe Bryan Stout       4
5   30473 - Snipe Cole Amaral DNC       7  
6   3086 FYYAPOS Snipe Travis Tucker RET       7  
 
Harbor 20
1   325 Puffin Harbor 20 Bell Carty       1
2   205 Elixir Harbor 20 Brian Wiersema       2
3   324 Dolly Harbor 20 Frank Quigley       3
4   213 Endurance Harbor 20 John Heintz       4
5   162 Mofongo Harbor 20 Rick/Brett Hill/Smith       5
6   704 Despacoto Harbor 20 Jose Fuentes       6
7   427 Brilliant H 20 Kenneth Appleton       7
8   USA 326 Yellow Jacket Harbor 20 Scholz Sullivan Syndicate DNC       10  
9   361 Riptide Harbor 20 Holger Hinsch DNC       10  
 
Melges 15
1   USA 371 2 Toasty Melges 15 Zack Kelchner       1
2   USA 370 Snipe Hunter Melges 15 William Alex Stout       2
3   USA 393 Between the Sheets Melges 15 Madeleine Schroeher       3
4   USA 303 Wild Child Melges 15 Henry Filter       4
5   USA 125 Boss Hog Melges 15 Sean Harr       5
6   USA 132 Church Key Melges 15 Chris Chadwick       6
7 408   USA 408 Evie Melges 15 Ron Steele DNC       8  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Area 3 Racing
One Design Division
J/105
1   USA 328 Mirage J 105 Cedric Lewis / Fredrik Salvesen       1
2   USA 501 Tenacious J 105 Carl Gitchell       2
3   USA 220 Bat IV J 105 Andrew Kennedy       3
4   USA 527 Firebrand J 105 Jon Slabaugh       4
5   USA 252 Peregrine J 105 Bill Carruth       5
6   USA 586 Dreadnought J105 2/C Pat Fisher       6
7   USA 159 Crescendo J 105 Angelo Guarino       7
8   USA 215 Constellation J105 2/C Rowan Suarez       8
9   USA 523 Santas Reign, Dear J 105 Donald Santa       9
10   251 Breakaway J105 Richard Hinds       10
11   407 Chessie J/105 John Kircher       11
12   USA 321 Rum Puppy J 105 Kevin Fitzgerald       12
13   USA 676 Avenger J105 2/C Nate Bramwell       13
14   USA 64 Relentless J 105 David McKee DNC       15  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy