2022 Colors Regatta
Preliminary Results Race 3

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

Buoy Circle 1 One Design Buoy Beneteau 36.7 05/Jun/2022 11:45 AM 3.4 NM  
Buoy Circle 1 One Design Buoy J/88 05/Jun/2022 12:00 PM 3.4 NM  
Buoy Circle 1 One Design Buoy J/105 05/Jun/2022 12:05 PM 3.4 NM  
Buoy Circle 1 One Design Buoy T-10 05/Jun/2022 12:10 PM 3.2 NM  

Buoy Circle 2 One Design Buoy J/111 05/Jun/2022 12:00 PM 3.8 NM  
Buoy Circle 2 PHRF_ToT Buoy PHRF ToT – Spinnaker 05/Jun/2022 12:05 PM 3.3 NM  
Buoy Circle 2 One Design Buoy Beneteau 40.7 05/Jun/2022 12:10 PM 3.3 NM  
Buoy Circle 2 One Design Buoy J/109 05/Jun/2022 12:15 PM 3.3 NM  



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Buoy Circle 1 Racing
One Design Division
Buoy T-10
1   USA 30475 Erica T-10 Brian Kaczor       1
2   USA 411 Minister LS 10 Blane & Cindy Boynton       2
3   USA 404 Diamond Girl LS 10 Amy & Rick Cermak       3
4   USA 26300 Winnebago LS 10 Timothy Rathbun       4
5   USA 124 El Toro T-10 Jovan Brankov       5
6   USA 402 Thunderbolt LS 10 Steve Karstrand       6
7   USA 33882 Greyhound T-10 Thomas Kane       7
8   USA 26316 Bud T10 Joe Kestler       8
9   USA 403 The Wild Witch-Craft T10 Nate & Carrie Webb       9
10   USA 15630 Amateur II T-10 Michael & Felicia Platzke       10
11   USA 30509 Grytviken T-10 Piotr Madrzyk       11
12   USA 32319 Perspicacity T-10 Bob Cohen Adam Collins       12
 
Buoy J/88
1 Quantum Sails  USA 16 Gaucho J 88 Dave Tufts       1
2   USA 29 Dutch J 88 John & Jordan Leahey       2
3   USA 12 Misty J 88 Daniel Floberg       3
4   USA 85 Julia J 88 Grace and Michael Gillian       4
5   USA 21 Banter J 88 Ben Marden       5
6   USA 31 Alchemy J 88 Greg Polek       6
7   USA 100 P.A.J.A.M.A. Party J 88 Alexander Abell       7
8   USA 93 Spray J88 Robbie Lowrance       8
9   USA 75 Norse J 88 Jorgen Christiansen       9
10   USA 89 Funky Monkey J 88 Michael Frerker       10
11   USA 30 Windsong J 88 Tim Wade       11
12 North Sails  USA 22 Ariel J 88 MICHAEL COOK       12
13   USA 82 Bravo Zulu J 88 Bob Garlinghouse DNF       14  
 
Buoy J/105
1   USA 673 The Asylum J 105 Jon Weglarz       1
2   USA 50638 Esprit d'Ecosse J 105 Judith & Ross McLean       2
3   USA 349 Sealark J 105 Clark Pellett       3
4   USA 384 Valhalla J 105 Mike & Kathie Newman       4
5 Doyle Sailmakers  USA 295 Kinship J 105 Josh & Laura Lutton       5
6   129 Nyctosaur J 105 Mark Fruin       6
7   USA 243 Phantom J 105 Peter Schwarzbach       7
8   USA 424 Flying Pig J 105 Mike Sheppard       8
9 North Sails  USA 104 Vytis J 105 Gyt Petkus DNC       10  
 
Buoy Beneteau 36.7
1 Doyle Sailmakers  USA 1313 Program Beneteau First 36.7 Earle Atwater       1
2   usa 101 erizo de mar ben36.7 antoni czupryna       2
3   USA 219 Brawndo Beneteau FIRST 36.7 Matthew Lescohier       3
4 North Sails  USA 60310 Soulshine Beneteau First 36.7 Jarrett Altmin       4
5   USA119 Joie De Vie Beneteau 36.7 James Clouser       5
6   USA 60500 Veni Vidi Veatchi Beneteau First 36.7 Jason Veatch       6
7   USA 247 Painkiller 5 Beneteau First 36.7 Alice Martin       7
8   USA 235 Eclipse Beneteau First 36.7 Peter Nielsen       8
9 93   USA 45367 Gaucho Beneteau First 36.7 Mark & Diane Bouckaert       9
10 Doyle Sailmakers  USA 26219 FOG First 36.7 Greg Rasmussen       10
11   USA 52051 Free Radical Beneteau First 36.7 Robert Nelson       11
12   USA 4444 Nomad Beneteau First 36.7 Silviu & Cristina Petrea       12
13   USA 267 Venteux Beneteau First 36.7 Justin Kalb & Jon Van Norman       13
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Buoy Circle 2 Racing
One Design Division
Buoy J/109
1   USA 141 Smee Again J 109 G Miz/Dreher/Hatfield/Neenan       1
2   USA 368 Callisto J 109 Jim Murray       2
3   USA 246 Northstar J/109 Team Northstar       3
4   USA 310 Blackfin J 109 Keith Eickenberg       4
5 Doyle Sailmakers  USA 124 Slapshot II J 109 Scott Sims       5
6   USA 270 Vanda III J 109 Jack Toliver       6
7   USA 245 Liquid Lounge II J 109 Jim Caesar       7
8 Evolutions Sails  USA 224 Courageous J 109 Ray Douglas / Kris Maybach       8
9   USA 249 Full Tilt J 109 Peter Priede       9
 
Buoy J/111
1   USA 112 Pura Vida J 111 John Kalanik       1
2   USA 20 Shmokin Joe J 111 Jeff Schaefer       2
3   USA 28 Warlock J 111 Tom Dickson       3
4   USA 24 Momentus J 111 Kevin Saedi / Raman Yousefi       4
 
Buoy Beneteau 40.7
1   USA 404 Mojo Beneteau First 40.7 Gary Powell/ Scot & Yvonne Ruhlander       1
2   USA 60102 Sociable Beneteau First 40.7 Robert Arzbaecher       2
3 UK Sailmakers  USA 51377 Vayu Beneteau First 40.7 Ron Buzil       3
4   USA 40742 Wired Beneteau First 40.7 Brian Angioletti / Chuck Norton       4
5   USA 51219 Rhumb Runner Beneteau First 40.7 Katie Goldman Finnegan /Brian Goldman       5
 
PHRF_ToT Division
Buoy PHRF ToT – Spinnaker
1   USA 40048 Inferno Farr 40 Philip Dowd -12.0 / 1.2082 05/Jun/22 - 12:40:01 0:00:35:01 0:00:42:18 1 1
2   USA 61063 Ohana Dehler 34c Robert Smetters 85.0 / 1.0236 05/Jun/22 - 12:48:08 0:00:43:08 0:00:44:09 2 2
3   USA 42934 Whisper Express 34 Thomas Barnes 96.0 / 1.0062 05/Jun/22 - 12:49:20 0:00:44:20 0:00:44:36 3 3
4   USA 11508 Maskwa C&C 115 Donald Waller 69.0 / 1.0501 05/Jun/22 - 12:53:18 0:00:48:18 0:00:50:43 4 4
5   USA 56810 Archimedes III C&C 115 Joe Hummel DNC 69.0 / 1.0501       6  
 

Back to previous page
Main Menu

Skyway Yacht Works Goslings Rum Revolution Brewing

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy