2021 Aldo Alessio; Phyllis Kleinman Swiftsure Cup; Santa Cruz 27 National Championship
Preliminary Results Race 3

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

National Championship One Design Santa Cruz 27 21/Aug/2021 02:00 PM    

Phyllis Kleinman Swiftsure One Design J 105 21/Aug/2021 01:24 PM    
Phyllis Kleinman Swiftsure One Design Moore 24 21/Aug/2021 01:24 PM    
Phyllis Kleinman Swiftsure One Design Knarr 21/Aug/2021 01:24 PM    
Phyllis Kleinman Swiftsure One Design Folkboat 21/Aug/2021 01:24 PM    
Phyllis Kleinman Swiftsure One Design J 88 21/Aug/2021 01:28 PM    
Phyllis Kleinman Swiftsure ORR Monohulls > 30' 21/Aug/2021 02:03 PM WL 50/50 Med 7.86 NM  



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
National Championship Racing
One Design Division
Santa Cruz 27
1   8111 Hanalei SC27 Ryan Schuyler       1
2   18243 Mistress Quickly Sc27 Evan Diola       2
3 9560   124 Variety Show SC27 Patrick Diola       3
4   3510 Water Dragon SC27 Derek Weitz       4
5 127   USA 59369 Giant Slayer sc27 David Garman       5
6   67994 Don Quixote Santa Cruz 27 craig smith       6
7   002 Jersey Girl SC27 Joe Wagster       7
8   145 Medusa Santa Cruz 27 Nathan de Vries       8
9   57337 Rio SC27 Soeren Brinkmann       9
10   105 / 67533 Sophie Santa Cruz 27 Randy Clee       10
11 Ullman Sails  18722 Good Timin' Santa Cruz 27 Alexander Mirfield       11
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Phyllis Kleinman Swiftsure Racing
One Design Division
J 88
1   USA 80 Ravenette J/88 Brice Dunwoodie       1
2   USA 9 Inconceivable J 88 Steven Gordon       2
3   USA 37 Pelagia J 88 Christos Karamanolis       3
4   USA 23 White Shadow J 88 Jim Hopp       4
5   USA 32 Butcher J 88 dave Corbin       5
6   USA 27 Hijinks J/88 Logan Ashcraft       6
7 Doyle Sailmakers  USA 78 Split Water J/88 David Britt       7
 
J 105
1   usa 003 Ne*Ne J105 Tim Russell       1
2 Quantum Sails  USA 44 Godot J/105 Phillip Laby       2
3   USA 85 Russian Roulette J/105 William Woodruff       3
4   USA 40 Blackhawk J/105 Ryan Simmons       4
5   USA 26 Donkey Jack J 105 Rolf Kaiser       5
6   USA 434 Jam Session J/105 Adam Spiegel       6
7   USA 116 Arbitrage J/105 Bruce Stone       7
8   468 Sharkey J 105 Shane palmer       8
9   USA 374 Strangelove J/105 Justin Oberbauer       9
10   USA 46 Box of Rain J/105 Charlie Pick         10
11   USA 312 Kestrel J/105 Eric Patterson       11
12   USA 149 jabberwocky J/105 brent vaughan       12
13   USA 147 JuJiu J/105 Timothy Sullivan       13
14   USA 16 Akula J/105 Doug Bailey       14
 
Moore 24
1   11 Flying Circus Moore 24 William Erkelens       1
2   117 Suerte Moore 24 Nick Dugdale       2
3   USA 51 Wet Spot Moore 24 Michael O'Callaghan       3
4   6 Ruby Moore 24 Stephen McCarthy       4
5   89 Mooretician Moore 24 Roe Patterson       5
6   77 Moorigami Moore 24 John Siegel       6
7   USA 137 Bluebird Moore 24 Ryan Georgianna       7
8   USA 138 Mas! Moore 24 Mark English DNS       9  
 
Knarr
1   USA 128 Nihui Knarr Russ Silvestri       1
2   USA 133 Viva Knarr Donald Jesberg       2
3   USA 130 Adelante Theresa Brandner         3
4   140 Svenkist Knarr Sean Svendsen       4
5   47 Kraken Knarr Risley Sams       5
6   120 Snaps III Knarr Mike Ratiani       6
7   USA 122 Gossip Knarr Andrew Lynch         7
8   103 Kulani Knarr Timothy Dowling       8
9   134 Alineaa Knarr john Buestad       9
10   114 Brothers Knarr Robin Driscoll       10
11   104 Flyer Knarr Chris Kelly       11
12 North Sails  142 Pegasus Knarr Shawn McMurray       12
 
Folkboat
1   USA 111 FREJA FOLKBOAT TOM REED       1
2   Uni 113 POLPERRO folkboat peter jeal       2
3   USA 121 Faith Folkboat James Vernon       3
4   USA-108 Thea Folkboat Chris Herrmann       4
5   USA 116 Sabrina Folkboat Chandler Grenier       5
6   105 Cicciolina Folkboat Paul Dixon       6
7   USA 125 CircleSea Folkboat Thomas Haverstock       7
 
ORR Division
Monohulls > 30' (WL 50/50 Med)
1   88448 Adjudicator FAST 40 Paul Dorsey 1.0712 21/Aug/21 - 15:06:30 0:01:03:30 0:01:08:01 1 1
2 208 Quantum Sails  USA 208 Nuckelavee Melges 32 Mark Kennedy 0.9638 21/Aug/21 - 15:17:33 0:01:14:33 0:01:11:51 2 2
3   USA 25487 Peregrine J/120 David Halliwill 0.8949 21/Aug/21 - 15:23:55 0:01:20:55 0:01:12:25 3 3
4   USA 28484 Chance J/120 Barry Lewis 0.8950 21/Aug/21 - 15:24:44 0:01:21:44 0:01:13:09 4 4
5 North Sails  USA 12 Invictus Sunfast 3600 Nicolas Popp 0.8866 21/Aug/21 - 15:26:05 0:01:23:05 0:01:13:40 5 5
6   USA 38125 Favonius Dehler 46 Greg Dorn 0.9613 21/Aug/21 - 15:19:52 0:01:16:52 0:01:13:54 6 6
7   USA 101 Swift Ness J/111 Reuben Rocci 0.9225 21/Aug/21 - 15:23:24 0:01:20:24 0:01:14:10 7 7
8   NOR 12343 DESTIN Landmark 43 Romeo Uriarte 0.9866 21/Aug/21 - 15:19:23 0:01:16:23 0:01:15:22 8 8
9   USA 37005 Wildcard Santa Cruz 37 Nicholas Grebe 0.9614 21/Aug/21 - 15:28:09 0:01:25:09 0:01:21:52 9 9
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022