2015 S2 7.9 Class Championship Regatta
Final Results Race 3

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Championship Regatta One Design S2 7.9 Class 17/Sep/2015 01:00 PM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Championship Regatta Racing
One Design Division
S2 7.9 Class
1 2   USA 542 Hard Tack S2 7.9 Tom Elsen       1
2 7   USA 507 Second Wind S2 7.9 Don & Jean Bergman       2
3 21   USA 521 Banshee S2 7.9 Charles Hutchinson       3
4 18   USA 518 Straight Up S2 7.9 Jeff Danhauer       4
5 36   USA 436 UMGOWA! S2 7.9 Mike Dean       5
6 42   USA 242 Challenge S2 7.9 Amy Cermak       6
7 5   USA 517 Tuesday S2 7.9 Jerry Wintheiser       7
8 96   USA 496 Rebel496 S2 7.9 John Spierling       8
9 13   USA 413 Social Distortion S2 7.9 Jay Corniea / David Crum       9
10 44   USA 544 Usain Boat S2 7.9 Chad Olness       10
11 32   USA 432 K2 S2 7.9 Jeff/Doug Padnos       11
12 8   USA 508 ALZYK S2 7.9 AL Wolczyk       12
13 20   USA 520 Matros S2 7.9 Bryant / Gamache       13
14 71   USA 71 Dangerous Liaison S2 7.9 Paul Tobias       14
15 67   CAN 267 I Sea U S2 7.9 Claudio Martin       15
16 69   USA 469 Songbird S2 7.9 Connell Smith       16
17 97   USA 497 Unborrowed S2 7.9 Kevin Lemonds / Ken Picknell       17
18 56   USA 256 Icebreaker S2 7.9 Mark Oppen       18
19 17   USA 417 No Chaser S2 7.9 Kevin Eide       19
20 39   USA 539 Navigator S2 7.9 Rob Jossart       20
21 31   USA 231 Itch S2 7.9 Paul Latour       21
22 50   USA 250 Skyhawk S2 7.9 Jeff Mootz       22
23 92   USA 392 Bentley S2 7.9 Patrick Foy       23
24 99   USA 399 Ragtime S2 7.9 John Larson       24
25 24   USA 524 VOOM! S2 7.9 Todd Abram       25
26 53   USA 53 Windwalker S2 7.9 Terry Anderson       26
27 90   USA 490 Relentless S2 7.9 Chris Craig       27
28 9   USA 209 Raised By Wolves S2 7.9 Mark Rode       28
29 40   USA 2540 Hog Wild S2 7.9 Steven Brandt       29
 

2015 S2 7.9 Class Championship Regatta
Sub-Class Scoring - Final Results Race 3

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Championship Regatta Racing
One Design Division
S2 7.9 Class (Gold)
1 2   USA 542 Hard Tack S2 7.9 Tom Elsen       1
2 21   USA 521 Banshee S2 7.9 Charles Hutchinson       3
3 18   USA 518 Straight Up S2 7.9 Jeff Danhauer       4
4 36   USA 436 UMGOWA! S2 7.9 Mike Dean       5
5 42   USA 242 Challenge S2 7.9 Amy Cermak       6
6 5   USA 517 Tuesday S2 7.9 Jerry Wintheiser       7
7 96   USA 496 Rebel496 S2 7.9 John Spierling       8
8 13   USA 413 Social Distortion S2 7.9 Jay Corniea / David Crum       9
9 44   USA 544 Usain Boat S2 7.9 Chad Olness       10
10 32   USA 432 K2 S2 7.9 Jeff/Doug Padnos       11
11 8   USA 508 ALZYK S2 7.9 AL Wolczyk       12
12 20   USA 520 Matros S2 7.9 Bryant / Gamache       13
13 71   USA 71 Dangerous Liaison S2 7.9 Paul Tobias       14
14 67   CAN 267 I Sea U S2 7.9 Claudio Martin       15
15 69   USA 469 Songbird S2 7.9 Connell Smith       16
16 97   USA 497 Unborrowed S2 7.9 Kevin Lemonds / Ken Picknell       17
17 56   USA 256 Icebreaker S2 7.9 Mark Oppen       18
18 39   USA 539 Navigator S2 7.9 Rob Jossart       20
19 31   USA 231 Itch S2 7.9 Paul Latour       21
20 50   USA 250 Skyhawk S2 7.9 Jeff Mootz       22
21 24   USA 524 VOOM! S2 7.9 Todd Abram       25
22 90   USA 490 Relentless S2 7.9 Chris Craig       27
23 9   USA 209 Raised By Wolves S2 7.9 Mark Rode       28
 
 
S2 7.9 Class (Silver)
1 17   USA 417 No Chaser S2 7.9 Kevin Eide       19
2 92   USA 392 Bentley S2 7.9 Patrick Foy       23
3 99   USA 399 Ragtime S2 7.9 John Larson       24
4 53   USA 53 Windwalker S2 7.9 Terry Anderson       26
5 40   USA 2540 Hog Wild S2 7.9 Steven Brandt       29
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020