2021 Helly Hansen NOOD Regatta Chicago
Preliminary Results Race 3

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

Blue Circle One Design J 70 11/Jun/2021 02:40 PM 3.4 NM  
Blue Circle One Design J 88 11/Jun/2021 02:58 PM 3.4 NM  
Blue Circle One Design Tartan 10 11/Jun/2021 03:07 PM    

DragonForce 65 Remote Control One Design DragonForce 65 Remote Control 12/Jun/2021 06:55 PM    

Green Circle ORC GL 52 11/Jun/2021 02:20 PM Triple W/L Low 4.8 NM 5 Kts

Red Circle ORC ORC 11/Jun/2021 03:15 PM Triple W/L Low 3.6 NM  
Red Circle One Design J 111 11/Jun/2021 03:20 PM 3.6 NM  
Red Circle One Design Beneteau First 40.7 11/Jun/2021 03:25 PM 3.4 NM  
Red Circle PHRF_ToT PHRF 1 11/Jun/2021 03:30 PM 2.8 NM  

White Circle One Design J 109 12/Jun/2021 12:00 PM 4 NM  
White Circle One Design Beneteau First 36.7 12/Jun/2021 12:05 PM 4 NM  
White Circle One Design J 105 12/Jun/2021 12:10 PM 3.5 NM  
White Circle PHRF_ToT PHRF 2 12/Jun/2021 12:15 PM 3 NM  



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Blue Circle Racing
One Design Division
J 70
1   USA 230 Rip Rullah (Corinthian) J 70 Bob Willis       1
2 North Sails  USA 326 Aquaholiks (Corinthian) J 70 Martin Johnsson       2
3   USA 227 TBD J 70 Lindsey Duda       3
4   167 167 usa167 j 70 james prendergast       4
5   USA 423 American Flyer (Corinthian) J 70 Steve Knoop       5
6   USA 358 Bombora (Corinthian) J 70 Bryan Hayes       6
7   USA 502 Haddock (Corinthian) J 70 Robert Sansome       7
8   USA 549 Black Pearl J 70 Adam Bowen       8
9   USA 751 Voodoo Child (Corinthian) J 70 Boren / Diplacido       9
10   USA 325 Electric Pickle J 70 Mike Schroff DNC       11  
 
J 88
1 Quantum Sails  USA 16 Gaucho J 88 Dave Tufts       1
2   USA 88 Exile J 88 Andy Graff       2
3   USA 85 Julia J 88 Michael and Grace Gillian       3
4   USA 30 Windsong J 88 Tim Wade       4
5 North Sails  USA 5 Piranha J 88 Dave Dennison       5
6   USA 29 Dutch J 88 John & Jordan Leahey       6
7   USA 75 Norse J 88 Jorgen Christiansen       7
8   USA 100 P.A.J.A.M.A. Party J 88 Alexander Abell       8
9   USA 12 Misty J 88 Daniel Floberg       9
10   USA 89 Funky Monkey J 88 Michael Frerker       10
11   USA 82 Blondie 2 J 88 Tod Patton       11
12   USA 31 Alchemy J 88 Greg Polek       12
 
Tartan 10
1   USA 26300 Winnebago LS 10 Timothy Rathbun       1
2   USA 410 Retention T-10 Mark Croll       2
3   USA 40433 Meat T-10 Edward Mui, Craig Roehl       3
4   USA 408 Convergence T-10 Don Wilson       4
5   USA 30475 Erica T-10 Brian Kaczor       5
6   USA 402 Thunderbolt LS 10 Steve Karstrand       6
7   USA 411 Minister LS 10 Blane & Cindy Boynton       7
8   USA 311 Mutiny T-10 John Schellenbach       8
9   USA 404 Diamond Girl LS 10 Amy & Rick Cermak       9
10   USA 33882 Honey Badger T-10 Thomas Kane       11
11   USA 31541 Glider T-10 Tom Font / Bruce Lamotte       12
12   USA 348 Kamikaze T-10 Darren Beck / Andrew Fernandez       13
13   USA 30131 Sisu T-10 Jeff Wittenberg       14
14   USA 30509 Grytviken T-10 Piotr Madrzyk       15
15   USA 124 El Toro T-10 Jovan Brankov       16
16   USA 40326 American Dream T-10 David Rainish / John Siekmann       17
17   USA 403 We Are Nihilist LS 10 Christopher Manick SCP       17
18   USA 32319 Perspicacity T-10 Adam Collins, Bob Cohen       18
19   USA 412 M*A*S*H LS 10 Ron Kallen       19
20   USA 15630 Amateur II T-10 Michael & Felicia Platzke DNC       22  
21   USA 26340 Rainbows End T-10 Steven Fink DNC       22  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
DragonForce 65 Remote Control Racing
One Design Division
DragonForce 65 Remote Control
1   USA 57 Bravo Zulu DF65 George Edwards       1
2   USA 1381 Hausboat DF65 Andrew Hausmann       2
3   USA 776 Mediocrates DF65 Gerard ONeil       3
4   USA 300 Outbreak DF65 Scott Eisenhardt       4
5   USA 991 991 DF65 Meghan McNerney       5
6   585 Outlier DF65 Liz Emery       6
7   USA 794 Shield Maiden DF65 Virginia Debbink       7
8 154   USA 154 Tiger DF65 Kent Webster       8
9   USA 829 NoBoat DF65 Don Burman       9
10   NZL 32 DF65 DragonForce 65 Timothy Trollope       10
11   USA 1217 Rode Rage DF65 Justin Kalb       11
12   USA 65 hal 9000 DF 65 Val Smith       12
13   USA 903 USA 903 DragonForce 65 Brian Burgess       13
14   USA 775 Blind Squirrel DF65 Sue O’Neil       14
15   USA 227 Windswept DF65 Vince Cushing       15
16   USA 743 Zelda DF65 Stephanie Fedor       16
17   USA 96 Bluehho DF65 Daniel Burns       17
18   USA CYC 3 Will Rocks DF65 Will Renz         18
19 143   USA 143 Mahal DF65 Rod Salazar DNC       23  
20   USA 292 MsDirected DF65 Bart Heimlich DNC       23  
21   USA CYC 1 Natalie J DF65 Brian Porter DNC         23  
22   USA CYC 2 Vesper DF65 Team Vesper DNC         23  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Green Circle Racing
ORC Division
GL 52 (Triple W/L Low ToT)
1   USA 55052 FOX Botin 52 Victor Wild 0.9321 11/Jun/21 - 15:08:15 0:00:48:15 0:00:44:58 1 1
2   USA 5252 Natalie J PAC52 Philip and Sharon O'Niel III   11/Jun/21 - 15:08:35 0:00:48:35 0:00:45:20 2 2
3   USA 52015 Windquest TP52 Doug DeVos 0.9220 11/Jun/21 - 15:09:14 0:00:49:14 0:00:45:24 3 3
4   USA 88528 Heartbreaker TP52 Robert and Laura Hughes 0.9214 11/Jun/21 - 15:09:37 0:00:49:37 0:00:45:43 4 4
5   USA 5294 Mockingbird TP52 Chris Duhon 0.9263 11/Jun/21 - 15:10:15 0:00:50:15 0:00:46:33 5 5
6   USA 52007 Vesper TP52 David Team 0.9270 11/Jun/21 - 15:10:24 0:00:50:24 0:00:46:43 6 6
7   USA 52012 Vincitore RP52 Gary Feracota / Jim Banovitz 0.9087 11/Jun/21 - 15:16:57 0:00:56:57 0:00:51:45 7 7
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Red Circle Racing
One Design Division
J 111
1   USA 47 Rowdy J 111 Richard Witzel       1
2   USA 28 Warlock J 111 Tom Dickson       2
3   USA 112 Pura Vida J 111 John Kalanik       3
4   USA 24 Momentus J 111 Kevin Saedi / Raman Yousefi       4
5   USA 20 Shmokin Joe J 111 Jeff Schaefer       5
6 UK Sailmakers  USA 111 Skull Cracker J 111 Daniel Kitchens       6
 
Beneteau First 40.7
1   GER 1979 Turning Point Beneteau First 40.7 David Hardy       1
2   USA 51146 La Tempete Beneteau First 40.7 Thomas Weber       2
3   USA 404 Mojo Beneteau First 40.7 Gary Powell/ Scot Ruhlander       3
4   USA 40742 Wired Beneteau First 40.7 Brian Angioletti / Chuck Norton       4
5   USA 60102 Sociable Beneteau First 40.7 Robert Arzbaecher       5
6 UK Sailmakers  USA 51377 Vayu Beneteau First 40.7 Ron Buzil       6
7   USA 51219 RhumbRunner Beneteau First 40.7 Kathryn Goldman /Brian Goldman       7
 
ORC Division
ORC (Triple W/L Low ToT)
1   USA 52144 Eagles Wings GS44 John Gottwald 0.7511 11/Jun/21 - 16:09:02 0:00:54:02 0:00:40:35 1 1
2   USA 40048 Inferno Farr 40 Philip Dowd 0.7992 11/Jun/21 - 16:07:13 0:00:52:13 0:00:41:44 2 2
3   USA 38006 Eagle Sydney 38 Shawn/Jerry O'Neill 0.7147 11/Jun/21 - 16:14:39 0:00:59:39 0:00:42:38 3 3
4   USA 88222 elbow room J 122 Douglas Evans 0.7137 11/Jun/21 - 16:15:24 0:01:00:24 0:00:43:06 4 4
5   USA 38004 Copernicus Sydney 38 (T) Michael Kennedy 0.7330 11/Jun/21 - 16:17:35 0:01:02:35 0:00:45:52 5 5
6   USA 51746 Taipan Farr 40 Lloyd Karzen DNC 0.0000       8  
7   USA 70029 Le Rêve Sunfast 3300 Vanessa Gates and Patrick Bredlau DNC 0.0000       8  
 
PHRF_ToT Division
PHRF 1
1   USA 35035 Dire Wolf 1D35 Jeffrey (Dewey) Janicek 27.0 / 1.1265 11/Jun/21 - 16:16:00 0:00:46:00 0:00:51:49 1 1
2   USA 35004 Heartbreaker 1D35 Eric Oesterle 33.0 / 1.1149 11/Jun/21 - 16:16:33 0:00:46:33 0:00:51:54 2 2
3   USA 60657 Scarlet Begonias Dufour 36P Kevin Foote 72.0 / 1.0450 11/Jun/21 - 16:20:46 0:00:50:46 0:00:53:03 3 3
4   USA 56810 Archimedes III C&C 115 Joe Hummel 69.0 / 1.0501 11/Jun/21 - 16:21:24 0:00:51:24 0:00:53:59 4 4
5   USA 1300 Alpha Puppy J 35 Rick Stage 69.0 / 1.0501 11/Jun/21 - 16:23:06 0:00:53:06 0:00:55:46 5 5
6   USA 32756 Flying Spaghetti Monster J 35 Mitchell Weisman Dom Merritt 69.0 / 1.0501 11/Jun/21 - 16:25:24 0:00:55:24 0:00:58:11 6 6
7   USA 11508 Maskwa C&C 115 Donald Waller 69.0 / 1.0501 11/Jun/21 - 16:26:01 0:00:56:01 0:00:58:49 7 7
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
White Circle Racing
One Design Division
J 105
1   USA 349 Sealark J 105 Clark Pellett       1
2   USA 5 Glider IV J 105 Richard Stearns       2
3 North Sails  USA 104 Vytis J 105 Gyt Petkus       3
4 Doyle Sailmakers  USA 295 Kinship J 105 Josh Lutton       4
5   USA 424 Flying Pig J 105 Mike Sheppard       5
6   USA 50638 Esprit d'Ecosse J 105 Judith & Ross McLean       6
7   USA 673 The Asylum J 105 Jon Weglarz       7
8   USA 384 Valhalla J 105 Mike & Kathie Newman       8
 
J 109
1   USA 310 Blackfin J 109 Keith Eickenberg       1
2   USA 368 Callisto J 109 James and Kate Murray       2
3   USA 245 Liquid Lounge II J 109 jim caesar       3
4   USA 141 Smee Again J 109 G Miz/Dreher/Hatfield/Neenan       4
5 Doyle Sailmakers  USA 124 Slapshot II J 109 Scott Sims       5
6   USA 249 Full Tilt J 109 Peter Priede       6
7 Evolutions Sails  USA 224 Courageous J 109 Ray Douglas / Kris Maybach       7
8   USA 270 Vanda III J 109 Jack Toliver       8
 
Beneteau First 36.7
1   USA 262 Maggie Mae Beneteau First 36.7 Peter Wright       1
2   USA 101 Erizo de Mar Beneteau First 36.7 Antoni Czupryna / Waldemar Emmerich       2
3 North Sails  USA 60130 Soulshine Beneteau First 36.7 Jarrett Altmin       3
4 Doyle Sailmakers  USA 1313 Program Beneteau First 36.7 Earle Atwater       4
5   USA 60500 Veni Vidi Veatchi Beneteau First 36.7 Jason Veatch       5
6   USA 52051 Free Radical Beneteau First 36.7 Robert Nelson         6
7 Doyle Sailmakers  USA 26219 FOG Beneteau First 36.7 Greg Rasmussen       7
8   USA 235 Eclipse Beneteau First 36.7 Peter Nielsen       8
9   USA 247 Painkiller 5 Beneteau First 36.7 Alice Martin DNF       10  
 
PHRF_ToT Division
PHRF 2
1   USA 33 Ravn Beneteau Platu 25 Jamie Downing 120.0 / 0.9701 12/Jun/21 - 12:58:35 0:00:43:35 0:00:42:17 1 1
2   USA 33 Handsome Pete Beneteau First 10R David Baker 84.0 / 1.0252 12/Jun/21 - 12:59:04 0:00:44:04 0:00:45:11 2 2
3   USA 2605 Feisty Rodent Donovan 26 Devin Bader /Adam Berger 78.0 / 1.0350 12/Jun/21 - 12:58:48 0:00:43:48 0:00:45:20 3 3
4   USA 61063 Ohana Dehler 34c Robert Smetters 84.0 / 1.0252 12/Jun/21 - 13:00:20 0:00:45:20 0:00:46:29 4 4
5 UK Sailmakers  USA 40655 Unknown Lady2 Frers 36 David Ward 90.0 / 1.0156 12/Jun/21 - 13:00:47 0:00:45:47 0:00:46:30 5 5
6   USA 101 Micro Darcy J 100 Team 101 DSQ 81.0 / 1.0301   7  
 

2021 Helly Hansen NOOD Regatta Chicago
Corinthian Teams - Preliminary Results Race 3

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Blue Circle Racing
One Design Division
J 70
1   USA 230 Rip Rullah J 70 Bob Willis       1
2 North Sails  USA 326 Aquaholiks J 70 Martin Johnsson       2
3   USA 423 American Flyer J 70 Steve Knoop       5
4   USA 358 Bombora J 70 Bryan Hayes       6
5   USA 502 Haddock J 70 Robert Sansome       7
6   USA 751 Voodoo Child J 70 Boren / Diplacido       9
 
 

Back to previous page
Main Menu

Helly Hansen Sailing World Mount Gay Rum North Sails
Sunsail Regatta Craft Mixers Anchor Brewing Torqeedo

Copyright © Interactive Creations 2000-2021