2019 Annapolis Labor Day Regatta
Preliminary Results Race 2

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

ALDR Div 1 Sat/Div 2 Sun One Design J 105 01/Sep/2019 02:08 PM 3.1 NM  
ALDR Div 1 Sat/Div 2 Sun One Design J 35 01/Sep/2019 02:15 PM 3.1 NM  

ALDR Div 1 Sat-Sun One Design J 70 31/Aug/2019 12:35 PM    
ALDR Div 1 Sat-Sun One Design J 80 31/Aug/2019 12:40 PM    
ALDR Div 1 Sat-Sun One Design J 30 31/Aug/2019 12:45 PM    

ALDR Div 2 Sat/Div 1 Sun One Design Cal 25 01/Sep/2019 11:05 AM    
ALDR Div 2 Sat/Div 1 Sun PHRF_ToT PHRF N 01/Sep/2019 12:02 PM    

ALDR Div 2 Sat-Sun PHRF_ToT PHRF A0/A1 01/Sep/2019 11:05 AM 3.1 NM  



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
ALDR Div 1 Sat/Div 2 Sun Racing
One Design Division
J 35
1   USA 53408 Aunt Jean J 35 James Sagerholm / Jerry Christofel       1
2   USA 41870 T-Bone J 35 Bruce Artman       2
3   USA 42979 Abientot J 35 Roger Lant       3
4   USA 67098 Dilligaf J 35 Richard Hard DNC       6  
5   USA 33785 Tiamat J 35 Mike Wood / Valhalla Sailing Project DNC       6  
 
J 105
1   USA 43 Jester J 105 Hugh Bethell       1
2   USA 351 inigo J 105 Jim Konigsberg       2
3   USA 586 Dreadnought J 105 Nicholas Walden       3
4   USA 523 Santas Reign, Dear J 105 Donald Santa       4
5   USA 328 Mirage J 105 Cedric Lewis/ Fredrik Salvesen       5
6   USA 98 Better Mousetrap J 105 Grealy Putnam       6
7   USA 419 Crash J 105 Sara Morgan Watters       7
8   USA 501 Tenacious J 105 Allan Wilkins       8
9   USA 220 Bat IV J 105 Andrew Kennedy       9
10   USA 498 Wind River J 105 Mark Elert       10
11   USA 330 At-Tack J 105 Dennis McCloud       11
12   USA 7105 Allegiance J 105 Nicholas Hogan       12
13   USA 251 Breakaway J 105 Richard Hinds       13
14   USA 252 Peregrine J 105 Bill & Linsley Carruth       14
15   USA 407 Chessie J 105 John Kircher       15
16   USA 676 Avenger J 105 Paul Jervis       16
17   USA 201 Paladin J 105 Wm Patrick McGuire       17
18   USA 527 Firebrand J 105 Jon Slabaugh DNF       19  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
ALDR Div 1 Sat-Sun Racing
One Design Division
J 30
1   USA 53273 Bebop J 30 Bob Rutsch & Mike Costello       1
2   USA 90 Cannonball 2.0 J 30 Doug Wallop       2
3   USA 526 TOTALed MAYHEM J 30 Doug & Amy Stryker       3
4   53260 RagDoll J 30 Rob Lundahl       4
5   USA 63242 Insatiable J 30 Ronald Anderson       5
6   USA 33504 Shamrock J 30 Bruce Irvin       6
7   USA 83060 Infectious Smile J 30 Tristan & Sheila Keen       7
8 North Sails  USA 32766 Pogo J 30 Charles Lutz       8
9   USA 63300 Avita J 30 Daniel Watson       9
10   USA 203 Suzie Q J 30 Heidi Frist       10
11   USA 122 Blitz J 30 James McGinnis       11
12   USA 221 Hello Mary Lou J 30 Ryan/Joe Gens/Donahue       12
13 North Sails  USA 63102 Avenger J 30 David Johnson DNC       15  
14 Ullman Sails  USA 59617 Mondial J 30 Michael Ruzzi DNC       15  
 
J 80
1   USA 60 Meltemi J 80 Mike Hobson       1
2   USA 739 Vayu J 80 David Andril       2
3   USA 1162 USA 1162 J 80 John White       3
4   USA 1004 Shenanigans J 80 Bill & Shannon Lockwood       4
5   USA 255 Windrider J 80 Tom Walsh / John Potvin       5
6   USA 788 More Cowbell J 80 Pendleton Alexander       6
7   USA 259 Outlaws J 80 Derick Lynch       7
8   USA 1330 Vitesse J 80 Eunice Lin       8
 
J 70
1   USA 381 Tea Dance Snake J 70 Todd/Peter Jenner/Bowe       1
2   USA 5 Osprey J 70 Roger Link       2
3   USA 220 Phoenix J 70 Peter Firey       3
4   USA 217 Rocinante J 70 Kevin Kenny       4
5 North Sails  USA 4 4 Sport J 70 Gregg Zurmuhlen       5
6   USA 363 Down the Line J 70 Duffy Knoll       6
7   USA 419 Joint Custody J 70 Jenn and Ray Wulff DNC       9  
8   USA 215 ArtShip Design J 70 Lou Nardo DNC       9  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
ALDR Div 2 Sat/Div 1 Sun Racing
One Design Division
Cal 25
1   USA 896 Zephyr Cal 25 David Hoyt       1
2   USA 1657 Chicken Little Cal 25 Charlie Husar       2
3   USA 478 Love Shack Cal 25 Barton Goldenberg       3
4   USA 1203 Harlequin Cal 25 Leo Surla       4
5   USA 1600 Caliente Cal 25 Gerard Field DNC       8  
6   USA 681 Ronin CAL25 Peter Sheils DNC       8  
7 North Sails  USA 460 Fahrvergnügen Cal 25 Steven Milby DNC       8  
 
PHRF_ToT Division
PHRF N
1   USA 30106 Incognito Andrews Star 30 turbo Greg Robinson 117.0 / 0.9745 01/Sep/19 - 13:07:30 0:01:05:30 0:01:03:50 1 1
2   USA 40826 Kokomo Express Express 35 Terri High / Brett Sorensen 108.0 / 0.9878 01/Sep/19 - 13:24:12 0:01:22:12 0:01:21:12 2 2
3   USA 60334 StoweAway Sabre 34 Mk II Steven Director 144.0 / 0.9366 01/Sep/19 - 13:40:53 0:01:38:53 0:01:32:37 3 3
4   USA 60498 Curlew Valiant David Densmore DNC 165.0 / 0.9091       6  
5 North Sails  USA 60888 Lucky Eights J 124 Keith Cole DNC 54.0 / 1.0762       6  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
ALDR Div 2 Sat-Sun Racing
PHRF_ToT Division
PHRF A0/A1
1   USA 61017 Jeroboam Farr 400 Laurent Givry -21.0 / 1.2287 01/Sep/19 - 11:50:57 0:00:45:57 0:00:56:28 1 1
2 Quantum Sails  USA 1416 SLY XP44 Bob Fox 21.0 / 1.1384 01/Sep/19 - 12:01:55 0:00:56:55 0:01:04:48 2 2
3 Ullman Sails  USA 103 Funky Monkey Melges 30 Chris Helmkamp 39.0 / 1.1036 01/Sep/19 - 12:04:03 0:00:59:03 0:01:05:10 3 3
4 Quantum Sails  USA 25 Patriot Farr 30 US Patriot Sailing / Peter Gibbons-Neff 54.0 / 1.0762 01/Sep/19 - 12:06:04 0:01:01:04 0:01:05:43 4 4
5   USA 38012 ZUUL Aerodyne 38 Benedict Capuco 36.0 / 1.1092 01/Sep/19 - 12:05:37 0:01:00:37 0:01:07:14 5 5
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy