2014 Sperry Top-Sider St. Petersburg NOOD Regatta
Final Results Race 2

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

A Course One Design Sonar 14/Feb/2014 06:02 PM    
A Course One Design Ensign 14/Feb/2014 06:02 PM    

B Course One Design Melges 24 15/Feb/2014 10:11 AM    
B Course One Design J 70 15/Feb/2014 10:25 AM    
B Course One Design J 24 15/Feb/2014 10:33 AM    

C Course PHRF PHRF 1 15/Feb/2014 10:25 AM 9 NM  
C Course PHRF PHRF 2 15/Feb/2014 10:25 AM 9 NM  
C Course One Design Hobie 33 15/Feb/2014 10:31 AM    
C Course One Design S2 7.9 15/Feb/2014 10:37 AM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
A Course Racing
One Design Division
Sonar
1   CAN 835 Get Lucky Sonar Paul Tingley       1
2   NOR 1 Slosyn Sonar Aleksander Wang-Hansen         2
3   USA 774 PinGrrrrr Sonar Susan Davidson       3
4   USA 810 Andrew Fisher Sonar Andrew Fisher       4
5   USA 674 Valiant Sonar Rick Doerr       5
6   USA 418 None Sonar Joshua Goldman         6
7   GBR 1 Tantrum Sonar Hannah Stodel       7
8   CAN 829 Train Wreck Sonar Robert Combs       8
9   USA 539 USA 539 Sonar Michael Lucas       9
10   USA 777 SeaChange Sonar Sandy Butterfield       10
11   USA 74 Nobility Jr. Sonar Mike Noble       11
12   USA TBD Sonar TBD Sonar Christopher Morecroft DNC       14  
13   USA 1777 V1Rotate Sonar Jennifer French DNF       14  
 
Ensign
1   USA 2029 Salt Life Ensign Steven Adams       1
2   USA 2020 Vision Ensign Zeke Durica       2
3   USA 1219 Sleuth Ensign Roberty Conkey       3
4   USA 583 Green Dolphin Ensign Joel VerPlank       4
5   USA 132 Little Wing Ensign Chad Tippin       5
6   USA 2003 Fearless Frog Ensign Dennis Denninger       6
7   USA 202 Timeless Ensign Chris Carroll       7
8   USA 1029 the other woman Ensign John Cutler         8
9   952 Freedom Ensign Al Humphers         9
10   USA 1731 Triton Ensign Gabriel Stern       10
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
B Course Racing
One Design Division
J 24
1   USA 5235 Buckaroo J 24 David Ogden       1
2   USA 799 USA 799 J 24 Robby Brown       2
3   USA 592 Honey Badger South J 24 Thomas Kane       3
4   USA 3969 Tasmanian Devil J 24 Steve Wood       4
5   USA 4159 Fat Lady J 24 David Mendelblatt       5
6   USA 3203 KRAKEN J 24 Jeffrey Siewert       6
7   CAN 4025 Lifted J 24 Ben Maloney       7
8   USA 3636 LIL gringo J 24 John Izmirlian       8
9   USA 2573 Hot Wheels J 24 Liam McCarthy       9
10   USA 2574 Sight Seeing J 24 Jim Lindsay       10
11   CAN 3880 Woodchuck J 24 Nathan Bresett       11
12   USA 2502 USA 2502 J 24 Michael Blacker DNS       13  
 
J 70
1 22   USA 187 Catapult J 70 Joel Ronning       1
2 24   USA 179 AFRICA J 70 Jud Smith       2
3 21   USA 61 Sugar Daddy J 70 Mark Ploch       3
4 26   USA 48 Rascal J 70 Will Welles       4
5 18   CAN 246 Touch2Play J 70 Martin Kullman       5
6 07   USA 94 Lifted J 70 Jim Cunningham       6
7 27   USA 86 Stampede J 70 Patrick Wilson       7
8 05   USA 151 Reach Around (276) J 70 Thomas Bowen       8
9 14   USA 95 Muse J 70 Heather Gregg-Earl / Joe Bardeuheier       9
10 11   USA 11 Menace J 70 Kerry Klingler       10
11 08   USA 316 Superfecta J 70 John Enwright       11
12 28   USA 389 389 J 70 Kurt Winkelmann       12
13 10   USA 10 Spoony Tactics J 70 Todd Fedyszyn       13
14 23   USA 486 Smokin' J J 70 Steve Shaw       14
15 20   CAN 93 Dynamo J 70 Andrew Papierz       15
16 12   USA 317 Late Life Crisis J 70 Corbo Corbishley       16
17 02   USA 37 Grizzly J 70 Charles Bayer       17
18 04   USA 357 Danger Mouse J 70 Kristen Berry       18
19 25   RUS 107 Leviathan Melges 20 Maxim Titarenko       19
20 09   USA 9 Event Horizon J 70 Brian Dalia       20
21 06   USA 6 Bones J 70 Robert Harf       21
22 13   USA 199 Mojito J 70 Catharine Evans       22
23 17   USA 345 White Rabbit J 70 Steve Kiemele       23
24 03   USA 238 Zuni Bear J 70 Rich Bergmann       24
25 16   USA 36 Taipan SB J 70 Lloyd Karzen       25
26 15   USA 15 Junior J 70 Don & Tim Finkle DNF       29  
27 19   USA 64 Exit Strategy II J 70 Jack Martin DNS       29  
28 01   USA 67 Great Escape J 70 Eric Aschaffenburg DNS       29  
 
Melges 24
1   USA 835 Mikey Melges 24 Kevin Welch       1
2   USA 118 Hot Mess Melges 24 Rob Britts       2
3   USA 108 Straight Up Melges 24 David King       3
4   USA 839 The 300 Melges 24 Steven Boho       4
5   USA 687 Firewater Melges 24 George Haynie       5
6   USA 806 photo finish Melges 24 Charles Lemond       6
7   USA 587 Obsession Melges 24 Gary Schwarting       7
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
C Course Racing
One Design Division
S2 7.9
1   USA 496 496 S2 7.9 John Spierling       1
2   USA 544 Scratch S2 7.9 Paul Latour       2
3   USA 508 ALZYK S2 7.9 AL Wolczyk       3
4   USA 434 Cheeky Monkey S2 7.9 Paul & Julie Ann Wash       4
5   USA 520 Matros S2 7.9 Tom Bryant & Roger Gamache       5
6   USA 42 T-Bone S2 7.9 Jason Richards       6
7   USA 518 Straight-Up S2 7.9 Jeffrey Danhauer       7
 
Hobie 33
1   USA 31945 Myasasaur Hobie 33 Deborah & Craig Wilusz       1
2   USA 32697 Hoot Mon Hobie 33 William Lanni       2
3   USA 7711 Viva Las Vegas Hobie 33 Steven Attard       3
4   USA 15287 Rhumbline Hobie 33 Scott Maust       4
5   USA 24 Hot Stuff Hobie 33 daniel goldman       5
6   USA 1165 Comeback Hobie 33 alex segev DNC       7  
 
PHRF Division
PHRF 1
1   USA 181 Breeze custom val safiullin 99.0 15/Feb/14 - 11:55:33 0:01:30:33 0:01:15:42 1 2
2   USA 11 tack tick Martin 243 Michael Siedlecki 69.0 15/Feb/14 - 11:51:09 0:01:26:09 0:01:15:48 2 3
3   USA 46453 Madcow2 B-Boats Dave / Ed German / Ruark 75.0 15/Feb/14 - 11:52:12 0:01:27:12 0:01:15:57 3 4
4   USA 39523 Wasabi Farr 395 Adam Rosen 51.0 15/Feb/14 - 11:50:34 0:01:25:34 0:01:17:55 4 5
5   USA 83198 Fire & Ice J 105 George Cussins 90.0 15/Feb/14 - 11:56:46 0:01:31:46 0:01:18:16 5 6
6   USA 121 Double Down Henderson 30 Neal Burns & Robert Hobbs 54.0 15/Feb/14 - 11:51:23 0:01:26:23 0:01:18:17 6 7
7   USA 83242 Tampa Girl J 120 William Terry 63.0 15/Feb/14 - 11:55:02 0:01:30:02 0:01:20:35 7 9
8   USA 39511 Wired Farr 395 Allen Thomas 51.0 15/Feb/14 - 12:10:39 0:01:45:39 0:01:38:00 8 15
9   USA 17 Raven Farr 30 Mike Kayusa DNS 51.0       10  
 
PHRF 2
1   USA 152 Semper Fi J 29 Raymond Mannix 111.0 15/Feb/14 - 11:56:51 0:01:31:51 0:01:15:12 1 1
2   USA 40429 Meatloaf/Family Circus J 29 Mui, Kennalley, Davies 111.0 15/Feb/14 - 12:01:12 0:01:36:12 0:01:19:33 2 8
3   USA 63082 WildKat J 29 Harvey Ford 111.0 15/Feb/14 - 12:02:41 0:01:37:41 0:01:21:02 3 10
4   USA 030 APEX B 25 Kent Picknell 135.0 15/Feb/14 - 12:07:29 0:01:42:29 0:01:22:14 4 11
5   USA 97478. B Team B 25 Roger Pollack 135.0 15/Feb/14 - 12:10:01 0:01:45:01 0:01:24:46 5 12
6   USA 80 Salsa Tripp 26 Michael Richardson 117.0 15/Feb/14 - 12:08:07 0:01:43:07 0:01:25:34 6 13
7   USA 73061 Brass Ring IV C&C 33 John Christman 144.0 15/Feb/14 - 12:14:31 0:01:49:31 0:01:27:55 7 14
8   USA 57 Boat Wavelength 24 Larry Willis DNS 159.0       10  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2023
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy