159th NYYC Annual Regatta presented by Rolex
Preliminary Results Race 2

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Blue Fleet HPR Blue Class 1 - HPR 15/Jun/2013 01:50 PM 3.26 NM  
Blue Fleet IRC Blue Class 1 - IRC 1 15/Jun/2013 01:50 PM 3.26 NM  
Blue Fleet One Design Blue Class 2 - Swan 42 15/Jun/2013 01:55 PM 3.26 NM  
Blue Fleet IRC Blue Class 3 - IRC 2 15/Jun/2013 02:00 PM 3.26 NM  
Blue Fleet IRC Blue Class 4 - IRC 3 15/Jun/2013 02:05 PM 3.26 NM  
Blue Fleet One Design Blue Class 5 - J/111 15/Jun/2013 02:05 PM 3.26 NM  

Green Fleet One Design Green Class 1 - 12 Metre M/GP 15/Jun/2013 03:15 PM 7.87 NM  
Green Fleet One Design Green Class 2 - 12 Metre Traditional 15/Jun/2013 03:20 PM 5.88 NM  
Green Fleet CRF Green Class 3 - CRF (non-spin) 15/Jun/2013 03:25 PM 5.88 NM  
Green Fleet CRF Green Class 4 - CRF (spin) 15/Jun/2013 03:30 PM 4.64 NM  
Green Fleet CRF Green Class 5 - CRF (non-spin) 15/Jun/2013 03:30 PM 4.64 NM  
Green Fleet PHRF Green Class 6 - Navigators (spin) 16/Jun/2013 11:30 AM 13.49 NM  
Green Fleet PHRF Green Class 7 - Navigators (spin) 16/Jun/2013 11:35 AM 6.8 NM  
Green Fleet PHRF Green Class 8 - Navigators (non-spin) 16/Jun/2013 11:40 AM 6.8 NM  

Red Fleet One Design Red Class 1 - J/70 15/Jun/2013 02:52 PM 2.8 NM  
Red Fleet One Design Red Class 2 - J/80 15/Jun/2013 02:57 PM 2.8 NM  
Red Fleet One Design Red Class 3 - S Class 15/Jun/2013 03:02 PM 2.1 NM  

White Fleet One Design White Class 1 - Farr 40 13/Jun/2013 02:30 PM    
White Fleet IRC White Class 2 - IRC 4 15/Jun/2013 02:10 PM 5.63 NM  
White Fleet One Design White Class 3 - J/105 15/Jun/2013 02:15 PM 5.63 NM  
White Fleet One Design White Class 4 - Etchells 15/Jun/2013 02:20 PM 5.63 NM  



Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Blue Fleet Racing
HPR Division
Blue Class 1 - HPR
1   USA 55155 Rima2 (HPR) RP 55 John Brim 1.1120 15/Jun/13 - 14:40:54 0:00:50:54 0:00:56:36 1 1
2   USA 60292 SLED (HPR) TP 52 Takashi Okura 1.0810 15/Jun/13 - 14:43:08 0:00:53:08 0:00:57:26 2 2
3   UAE 400 Grundoom (HPR) Farr 400 James Grundy 0.9490 15/Jun/13 - 14:51:16 0:01:01:16 0:00:58:09 3 3
4   USA 95 Spookie (HPR) HPR Carkeek 40 Steve & Heidi Benjamin 1.0110 15/Jun/13 - 14:47:39 0:00:57:39 0:00:58:17 4 4
5   USA 84001 Decision (HPR) HPR Carkeek 40 Stephen Murray 1.0140 15/Jun/13 - 14:48:10 0:00:58:10 0:00:58:59 5 5
6   USA 50096 Temptation - Oakcliff (HPR) Custom Ker 50 Arthur Santry - Oakcliff Sailing 1.0280 15/Jun/13 - 14:48:52 0:00:58:52 0:01:00:31 6 6
7   USA 5206 Corsair (HPR) TP 52 Andy Beeler 1.0810 15/Jun/13 - 14:49:33 0:00:59:33 0:01:04:22 7 7
8   USA 52599 Snow Lion (HPR) Ker 50 Lawrence Huntington 1.0630 15/Jun/13 - 14:52:18 0:01:02:18 0:01:06:13 8 8
 
IRC Division
Blue Class 1 - IRC 1
1   USA 52007 Vesper TP 52 Jim Swartz 1.379 15/Jun/13 - 14:40:27 0:00:50:27 0:01:09:34 1 2
2   USA 55155 Rima2 RP 55 John Brim 1.421 15/Jun/13 - 14:40:54 0:00:50:54 0:01:12:20 2 7
3   USA 25555 Rambler RP 90 WB George David 1.695 15/Jun/13 - 14:33:06 0:00:43:06 0:01:13:03 3 9
4   USA 60292 SLED TP 52 Takashi Okura 1.378 15/Jun/13 - 14:43:08 0:00:53:08 0:01:13:13 4 10
5   USA 95 Spookie HPR Carkeek 40 Steve & Heidi Benjamin 1.274 15/Jun/13 - 14:47:39 0:00:57:39 0:01:13:27 5 12
6   USA 84001 Decision HPR Carkeek 40 Stephen Murray 1.273 15/Jun/13 - 14:48:10 0:00:58:10 0:01:14:03 6 13
7   USA 50069 Temptation - Oakcliff Custom Ker 50 Arthur Santry - Oakcliff Sailing 1.259 15/Jun/13 - 14:48:52 0:00:58:52 0:01:14:07 7 14
8   UAE 400 Grundoom Farr 400 James Grundy 1.240 15/Jun/13 - 14:51:16 0:01:01:16 0:01:15:58 8 20
9   USA 52599 Snow Lion Ker 50 Lawrence Huntington 1.297 15/Jun/13 - 14:52:18 0:01:02:18 0:01:20:48 9 24
10   USA 5206 Corsair TP 52 Andy Beeler 1.373 15/Jun/13 - 14:49:33 0:00:59:33 0:01:21:46 10 25
 
Blue Class 3 - IRC 2
1   USA 93586 DownTime Summit 40 Ed Freitag / Molly Haley 1.128 15/Jun/13 - 15:03:14 0:01:03:14 0:01:11:20 1 4
2   USA 52915 White Witch King 40 Larry Landry 1.124 15/Jun/13 - 15:03:59 0:01:03:59 0:01:11:55 2 5
3   USA 4225 Interlodge Swan 42 Austin and Gwen Fragomen 1.175 15/Jun/13 - 15:01:18 0:01:01:18 0:01:12:02 3 6
4   USA 50400 Entropy Tripp 41 Patricia Young 1.160 15/Jun/13 - 15:02:26 0:01:02:26 0:01:12:25 4 8
5   USA 70 Pendragon X-41 Quentin Thomas 1.123 15/Jun/13 - 15:05:13 0:01:05:13 0:01:13:14 5 11
6   USA 52821 White Rhino Swan 56 Todd Stuart 1.182 15/Jun/13 - 15:02:43 0:01:02:43 0:01:14:08 6 15
7   USA 35042 True 1D 35 Mod Team True 1.137 15/Jun/13 - 15:06:37 0:01:06:37 0:01:15:45 7 18
8   USA 50282 Miracle R/P 44 Michael Cashel 1.185 15/Jun/13 - 15:04:00 0:01:04:00 0:01:15:50 8 19
 
Blue Class 4 - IRC 3
1   USA 12241 Wings J 122 Mike Bruno 1.090 15/Jun/13 - 15:08:17 0:01:03:17 0:01:08:59 1 1
2   USA 52919 Dolphin J 122 Neil McMillan 1.091 15/Jun/13 - 15:09:04 0:01:04:04 0:01:09:54 2 3
3   USA 39532 Old School Farr 395 Ganson Evans 1.107 15/Jun/13 - 15:12:02 0:01:07:02 0:01:14:12 3 16
4   USA 12282 Orion J 122 Paul Milo 1.101 15/Jun/13 - 15:12:32 0:01:07:32 0:01:14:21 4 17
5   USA 49 Gold Digger J 44 James D. Bishop 1.088 15/Jun/13 - 15:14:49 0:01:09:49 0:01:15:58 5 21
6   USA 52770 Tumbleweed J 122 Carole Shaw 1.092 15/Jun/13 - 15:17:27 0:01:12:27 0:01:19:07 6 22
7   USA 42324 Glory J 44 Jack Neades 1.092 15/Jun/13 - 15:18:32 0:01:13:32 0:01:20:18 7 23
8   USA 51382 SKYE Swan 53 Ralph Worthington DNC 1.091       9  
 
One Design Division
Blue Class 2 - Swan 42
1   USA 4206 Impetuous Swan 42 Paul Zabetakis       1
2   USA 4216 Arethusa Swan 42 Phil Lotz       2
3   USA 4235 Apparition Swan 42 Ken Colburn       3
4   USA 4227 Hoss Swan 42 Glenn/Philip Darden/Williamson       4
5   USA 4214 Daring Swan 42 John Hele       5
6   USA 4203 Stark Raving Mad VI Swan 42 James Madden       6
7   USA 4243 Blazer Swan 42 Christopher Culver       7
8   USA 4208 Bandit Swan 42 Andrew Fisher       8
9   USA 4240 Vitesse Swan 42 Jon Halbert       9
10   USA 4210 Quintessence Swan 42 Roger Widmann       10
11   USA 4224 Barleycorn Swan 42 Brendan Brownyard       11
12   USA 4245 Mahalo Swan 42 Charles Kenahan       12
 
Blue Class 5 - J/111
1   USA 711 Odyssey J 111 David/Alfred Brodsky/VanLiew       1
2   USA 37 Fleetwing J 111 Henry Brauer       2
3   USA 30 Wicked 2.0 J 111 Douglas Curtiss         3
4   USA 60909 Bravo J 111 Sedgwick Ward       4
5   USA 008 Velocity J 111 Martin Roesch       5
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Green Fleet Racing
CRF Division
Green Class 3 - CRF (non-spin)
1   NY 6 Spartan NY50 Charles Ryan 15/Jun/13 - 16:58:42 0:01:33:42 0:01:28:30 1 8
2   US- 71 Black Watch Custom Yawl Black Watch Alliance LLC 15/Jun/13 - 17:00:50 0:01:35:50 0:01:28:47 2 9
3   US 50 Sonny S&S 53 Custom Joseph Dockery 15/Jun/13 - 17:10:08 0:01:45:08 0:01:34:27 3 10
4   W.76/USA-1 Wild Horses (SOT) W-Class W.76 Donald Tofias RAF 16/Jun/13 - 16:17:39 1:00:52:39 1:00:47:45 5 11
 
Green Class 4 - CRF (spin)
1   USA 14 SYCE (spin) 6 Metre Bob & Farley Towse 15/Jun/13 - 16:41:28 0:01:11:28 0:00:59:57 1 1
2   K1 Vixen (spin) 15 Square Metre Andrew Norris 15/Jun/13 - 17:12:45 0:01:42:45 0:01:27:40 2 7
 
Green Class 5 - CRF (non-spin)
1   P-13 Chips P-Class Gaff Sloop Jed Pearsall 15/Jun/13 - 16:42:34 0:01:12:34 0:01:03:08 1 2
2   R 3 Ruweida R Class Joseph Huber 15/Jun/13 - 16:44:45 0:01:14:45 0:01:03:23 2 3
3   L-2 Belle L-24 Joe Loughborough 15/Jun/13 - 16:46:15 0:01:16:15 0:01:04:20 3 4
4   312 Fortune custom Crowninshield John Taft / Tom Glassie 15/Jun/13 - 16:45:02 0:01:15:02 0:01:05:59 4 5
5   USA 53 Cherokee 6 M molly savard 15/Jun/13 - 16:50:54 0:01:20:54 0:01:08:59 5 6
 
One Design Division
Green Class 1 - 12 Metre M/GP
1   KZ KZ3 New Zealand (GP) 12 Metre Gunther Buerman       1
2   K 22 Victory 83 12 Metre Dennis Williams       2
3   KZ5 KZ5 Laura (GP) 12 Metre Kip Curren         3
4   USA 22 Intrepid 12 Metre jack curtin       4
5   USA US26 Courageous 12 Metre Ralph Isham Alexander Auersperg       5
 
Green Class 2 - 12 Metre Traditional
1   US 16 Columbia 12 Metre Alain and Daniel Hanover       1
2   USA 12 19 Nefertiti 12 Metre Jon Wullschleger       2
3   USA US 21 American Eagle 12 metre Anthony Chiurco/ Rich McGinn       3
 
PHRF Division
Green Class 6 - Navigators (spin)
1   USA 23798 Pursuit Custom Norman Dawley 48.0 16/Jun/13 - 13:06:21 0:01:36:21 0:01:25:33 1 14
2   USA 56 Spirit J 92S EC Helme 96.0 16/Jun/13 - 13:19:04 0:01:49:04 0:01:27:29 2 15
3   USA 43 Grimace J100 Dawson Hodgson 83.0 16/Jun/13 - 13:18:55 0:01:48:55 0:01:30:15 3 16
4   USA 51317 Shadowfax First 40.7 Stewart Abramson 55.0 16/Jun/13 - 13:13:02 0:01:43:02 0:01:30:40 4 17
5   GER 6262 Passion 4 C Tripp 56 Stefan Lehnert -38.0 16/Jun/13 - 12:53:32 0:01:23:32 0:01:32:05 5 18
6   USA 61740 Moonshine Melges 32 Dennis Ziemba 30.0 16/Jun/13 - 13:08:59 0:01:38:59 0:01:32:14 6 19
7   USA 51868 DEFIANCE Swan 56 Peter Noonan 0.0 16/Jun/13 - 13:04:33 0:01:34:33 0:01:34:33 7 20
8   USA 60224 Contingency Oyster 53 Scott Bickford 84.0 16/Jun/13 - 13:28:14 0:01:58:14 0:01:39:21 8 21
9   50659 Mazal Tov J 120 Arne Fliflet 45.0 16/Jun/13 - 13:24:32 0:01:54:32 0:01:44:25 9 22
10   USA 301 Samba Quest 30 Tristan Mouligne DNC 89.0       11  
 
Green Class 7 - Navigators (spin)
1   USA 351 Fidelio Sparkman & Stephens Chuck Townsend 178.0 16/Jun/13 - 12:57:12 0:01:22:12 0:01:02:02 1 1
2   USA 12033 Sparkle Pony Elite 37 Mallory Cushman 111.0 16/Jun/13 - 12:51:07 0:01:16:07 0:01:03:32 2 3
3   USA 51229 Meddler J 29 Brian Kiley 111.0 16/Jun/13 - 12:52:24 0:01:17:24 0:01:04:49 3 4
4   USA 2781 Nighthawk J 24 Richard Barker, Jack McVicker, Mike Ryan 174.0 16/Jun/13 - 12:59:45 0:01:24:45 0:01:05:02 4 6
5   USA 686589 Leonessa Finn Flyer Raymond DeLeo 166.0 16/Jun/13 - 13:00:04 0:01:25:04 0:01:06:15 5 8
6   USA 60602 GORDON E S&S 30 Glenn Walters 135.0 16/Jun/13 - 12:57:29 0:01:22:29 0:01:07:11 6 10
 
Green Class 8 - Navigators (non-spin)
1   USA 1968 Hermie Columbia 50 Gerald Harris 125.0 16/Jun/13 - 12:56:14 0:01:16:14 0:01:02:04 1 2
2   USA 73113 Crackerjack Cambria 40 Alan Krulisch 132.0 16/Jun/13 - 12:59:52 0:01:19:52 0:01:04:54 2 5
3   USA 42700 Duck Soup C&C R/XL William Clavin 107.0 16/Jun/13 - 12:57:18 0:01:17:18 0:01:05:10 3 7
4   USA 43932 Jazz Fish Freedom 35 Paul Koch 141.0 16/Jun/13 - 13:02:21 0:01:22:21 0:01:06:22 4 9
5   USA 22 True J/160 Howard Hodgson 23.0 16/Jun/13 - 12:51:18 0:01:11:18 0:01:08:42 5 11
6   USA No sail number Windigo Rhodes Reliant Mark Treat 202.0 16/Jun/13 - 13:15:15 0:01:35:15 0:01:12:21 6 12
7   USA 95 Summer Wind Scampi 30 II Tripp Alyn 199.0 16/Jun/13 - 13:25:47 0:01:45:47 0:01:23:14 7 13
8   USA 20145 Four Suns Swan 41 Charles Beal DNC 134.0       9  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Red Fleet Racing
One Design Division
Red Class 1 - J/70
1   USA 61 Sugar Daddy J 70 Mark Ploch Mike Bruno       1
2   USA 95 MUSE J 70 Joe / Heather Bardenheier / Gregg-Earl       2
3   USA 99 Nostalgia J 70 Blake & Lud Kimbrough       3
4   USA 48 Rascal J 70 Amory Loring       4
5   USA 15 Junior J 70 Don & Tim Finkle       5
6   USA 159 Torqeedo J 70 Brandon Flack       6
7   USA 187 Catapult J 70 Joel Ronning       7
8   USA 217 Joint Custody J 70 Jennifer Wulff       8
9   USA 215 Penny Pincher J 70 Morgan Paxhia       9
10   USA 46 Loonatictu J 70 R Noel Clinard       10
11   USA 308 USA308 J 70 R. Johnstone DNC       12  
 
Red Class 2 - J/80
1   DEN 1312 R80 J 80 Will Crump       1
2   USA 1173 Little Feat J 80 Jeff Johnstone       2
3   USA 1153 More Gostosa J 80 Conor Hayes       3
4   USA 19 Rumor J 80 John Storck, Jr       4
5   USA 667 Pressure J 80 Guy Nickerson       5
6   USA 204 Eagle J 80 Peter McCarthy       6
7   USA 59 Church Key J 80 Chris & Liz Chadwick DNC       8  
 
Red Class 3 - S Class
1   USA 51 Aquila Herreshoff S Geoffrey Davis       1
2   USA 7 Firefly Herreshoff S Alan Silken       2
3   8 Osprey Herreshoff S Dyer/Sheldon/Michael Jones/Whitehouse/McCaffrey         3
4   USA 53 Papoose Herreshoff S Leeds Mitchell IV       4
5   USA S 14 Wistful Herreshoff S John Migliaccio       5
6   USA 5 Surprise Herreshoff S fred roy       6
7   57 Squaw Herreshoff S Angus Davis         7
8   USA 3 Whistler Herreshoff S Schuyler Boylan       8
9   USA 15 Shona Herreshoff S Robert Hutchinson       9
10   USA 22 Argument Herreshoff S Stephan Sloan DNC       11  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
White Fleet Racing
IRC Division
White Class 2 - IRC 4
1   USA 315 Carina Custom 48 Rives Potts 1.047 15/Jun/13 - 15:08:44 0:00:58:44 0:01:01:30 1 1
2   USA 1976 Mischief Lyman-Morse 40 David Schwartz 1.006 15/Jun/13 - 15:11:40 0:01:01:40 0:01:02:02 2 2
3   USA 51 Rush J 109 Bill Sweetser 1.036 15/Jun/13 - 15:10:08 0:01:00:08 0:01:02:18 3 3
4   USA 37 Menace-Bliksem Farr 30 Pieter Taselaar 1.043 15/Jun/13 - 15:09:50 0:00:59:50 0:01:02:24 4 4
5   USA 146 Storm J 109 Rick Lyall 1.038 15/Jun/13 - 15:10:48 0:01:00:48 0:01:03:07 5 5
6   USA 40789 Lora Ann Express 37 Richard Du Moulin 1.030 15/Jun/13 - 15:11:21 0:01:01:21 0:01:03:11 6.5 6
7   USA 126 Picante J 109 Robert Salk / John Sahagian 1.037 15/Jun/13 - 15:10:56 0:01:00:56 0:01:03:11 6.5 7
8   NA 9 Flirt Navy 44 Jonathan Driesslein 1.025 15/Jun/13 - 15:11:43 0:01:01:43 0:01:03:16 8 8
9   USA 51920 Elan Beneteau First 36.7 John Hammel 1.015 15/Jun/13 - 15:12:51 0:01:02:51 0:01:03:48 9 9
10   USA 32441 Cygnette Swan 441 William Mayer 1.057 15/Jun/13 - 15:11:36 0:01:01:36 0:01:05:07 10 10
11   USA 59278 Rocket J. Squirrel Swan 39 Chris Otorowski 1.010 15/Jun/13 - 15:15:01 0:01:05:01 0:01:05:40 11 11
 
One Design Division
White Class 1 - Farr 40
1   USA 50955 Barking Mad Farr 40 James Richardson       1
2   USA 40076 Nightshift Farr 40 Kevin McNeil       2
3   USA 7289 Groovederci Farr 40 John Demourkas       3
4   ITA 29141 Enfant Terrible Farr 40 Alberto Rossi       4
5   USA 60002 Flash Gordon 6 Farr 40 Helmut Jahn       5
6   GER 40 Struntje light Farr 40 Wolfgang Schaefer       6
7   MEX 28269 Flojito y Cooperando Farr 40 Bernardo Minkow / Julian Fernandez       7
8   Mon 69 Charisma Farr 40 Nico Poons       8
9   USA 51695 Oakcliff Farr 40-1 Farr 40 Seth Cooley       9
 
White Class 3 - J/105
1   USA 629 Kestrel J 105 Sean Doyle / Susan Doyle         1
2   USA 493 Tonto J 105 Fred Darlington       2
3   USA 630 Planet Claire J 105 John Koten       3
4   USA 344 Two Feathers J 105 Mark & Jolene Masur       4
5   USA 413 Dark 'n Stormy J 105 Joyce/Reservitz/ Wagner       5
6   USA 456 Sterling J 105 Mark Lindquist DNC       7  
 
White Class 4 - Etchells
1   USA 1262 Scimitar Etchells Stewart Neff       1
2   USA 1285 Midlife Crisis Etchells Bruce Golison       2
3   USA 1085 USA1085 etchells ethan doyle       3
4   CAN 1396 CAN1396 Etchells Hank Lammens       4
5   USA 1000 Elizabeth Etchells Thomas Carruthers       5
6   USA 1221 Riva Etchells Wade Edwards       6
7   USA 1296 USA1296 etchells jeffrey siegal       7
8   USA 1260 Playmaker Etchells Alan Kelly       8
9   USA 1224 Lakota Etchells Peter Sulick       9
10   USA 1305 Clean Execution Etchells Michael Gavin       10
11   USA 1308 KGB Etchells Benjamin/Senet Kinney/Bischoff       11
12   USA 1185 1185 Etchells Robert Allardice DNC       14  
13   USA 1303 Wizard Etchells Keith Longson DNF       14  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022
Terms & Conditions   •  Privacy_Policy