2019 AYC Annual Regatta
Preliminary Results Race 2

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Bay Circle (Saturday) Racing
One Design Division
J 22
1 49   USA 949 Corner of Sanity and Madness J 22 Chris Junge       1
2   USA 1464 Hot Toddy J 22 Jeffrey Todd       2
3   USA 977 USA 977 J 22 Gunnar Gode       3
4 North Sails  USA 1002 Just Wing It J/22 Drew Mutch       4
5   AYC 4 Stormy Weather J22 Spencer Carraher       5
 
J 30
1   USA 63242 Insatiable J 30 Ron Anderson       1
2 North Sails  USA 63102 Avenger J 30 David Johnson       2
3   USA 53273 Bebop J 30 Bob Rutsch       3
4   USA 203 Suzie Q J 30 Heidi Frist       4
5   USA 33504 Shamrock J 30 Bruce Irvin       5
6   USA 122 Blitz J 30 James McGinnis       6
 
J 70
1   45 Wild Child J70 Henry Filter       1
2   USA 381 Tea Dance Snake J 70 Peter Bowe       2
3   USA 5 Osprey J 70 Roger Link       3
4 68   USA 68 uno mas J 70 David Schoene       4
5   USA 220 Phoenix J 70 Peter Firey       5
6   USA 231 Coalition J 70 Dina Kowalyshyn       6
7 808 North Sails  USA 808 Nessuna J 70 Alex McPhail       7
8 North Sails  USA 4 Sport J 70 Gregg Zurmuhlen       8
9   USA 44 MAC Attack! J 70 John White       9
10   USA 27 Derecho J 70 Jim Golden       10
11   USA 362 Vitesse J 70 Tim Mowry       11
12   USA 363 Down the Line J/70 Duffy Knoll       12
13   USA 215 ArtShip Design J 70 Lou Nardo DNC       15  
14 17   USA 217 Antagonist J 70 Harry Brigham DNC       15  
 
J 80
1   USA 1162 USA 1162 J 80 John White         1
2 60   USA 60 Meltemi J 80 Mike Hobson       2
3   USA 259 OUTLAWS J 80 Derick Lynch       3
4 11   USA 11 Eleven J 80 Bert Carp       4
5   USA 739 Vayu J 80 David Andril       5
6 55   USA 255 Windrider J 80 Tom Walsh / John Potvin       6
7   USA 405 some respect J 80 Richard Harrison       7
8   USA 1330 Vitesse J 80 Eunice Lin       8
9   USA 1150 Cool J J 80 Alexander Kraus       9
10   USA 443 That's Whack (EYC Junior Sailing Instructors) J 80 Heather McKee       10
11   USA 788 More Cowbell J 80 Pendleton Alexander DNC       12  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Bay Circle (Sunday) Racing
One Design Division
J 105
1   USA 328 Mirage J 105 Cedric Lewis/ Fredrik Salvesen       1
2   USA 250 Smoke and Oakum J 105 David Scheidt       2
3   USA 98 Better Mousetrap J 105 Grealy Putnam       3
4   USA 523 Santas Reign, Dear J 105 Donald Santa       4
5   407 Chessie J/105 John Kircher       5
6   USA 220 Bat IV J 105 Andrew/Warren Kennedy/Richter       6
7   USA 527 Firebrand J 105 Jon Slabaugh       7
8   USA 330 At-Tack J 105 Dennis McCloud       8
9   USA 300 Ctrl Alt Del J 105 Ben duPont DNC       10  
 
ORC Division
ORC (off_ToT_3M)
1   USA 119 Slush Fund J 111 Jim Connelly 1.3204 28/Jul/19 - 14:16:44 0:01:31:44 0:02:01:07 1 1
2   USA 1162 USA 1162 J 80 John White 1.1505 28/Jul/19 - 14:30:55 0:01:45:55 0:02:01:51 2 2
3   USA 61017 Jeroboam Farr 400 Laurent Givry 1.4895 28/Jul/19 - 14:07:50 0:01:22:50 0:02:03:23 3 3
4   USA 38012 ZUUL Aerodyne 38 Benedict Capuco 1.3445 28/Jul/19 - 14:18:12 0:01:33:12 0:02:05:18 4 4
5   USA 22 Delirium J 33 David McCullough RET 1.2332       6  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
River Circle Racing
One Design Division
Cal 25
1   1242 One Eyed Jack Cal 25 Kyle and Lee Bollhorst       1
2   1297 Quintet Cal 25 Mike Miller       2
3   USA 1600 Caliente Cal 25 Gerard Field       3
4   USA 1657 Chicken Little Cal 25 Charlie Husar       4
5 North Sails  USA 460 Fahrvergnügen Cal 25 Steven Milby       5
6   1203 Harlequin Cal 25 Leo Surla DNC       7  
 
Harbor 20
1   339 h20 Harbor 20 Garth Hichens       1
2   321 Meadeor Harbor 20 Jim & Rachel Mead       2
3   427 Brilliant Harbor 20 Kenneth Appleton       3
4   213 Endurance Harbor 20 John Heintz       4
5   311 Skimmer Harbor 20 Peter/Margaret Trogdon/Podlich       5
6   325 Puffin Harbor20 George BELL Hughes CARTY       6
7   270 Atrain harbor 20 robert Reeves       7
8   162 Mofongo Harbor 20 Rick Hill       8
9   340 Velella Harbor 20 marino dimarzo       9
10   319 Fuzzy Logic Harbor 20 Robert/Bill Dunsky/Sutton       10
11   185 The Mighty Pearl Harbor 20 Mark/Walter Kiefaber/Laird       11
12 Ullman Sails  205 Elixir Harbor 20 Brian Wiersema       12
13   324 Dolly Harbor 20 Frank Quigley       13
14   usa 132 Sheila Marie harbor 20 robert kehoe       14
15   421 Rhapsody Harbor 20 Nicholas Draper       15
16   usa 418 Swifty Harbor 20 Rich Weaver       16
17   342 Tru Blu Harbor 20 Cooper Rees / Robert Kottler       17
18   USA 326 Yellow Jacket Harbor 20 Bulman Scholz Syndicate       18
19   314 Volition Harbor 20 Curt Schwab DNC       20  
 
Alerion 28
1   USA 429 Magic Alerion 28 Jonah Seiger       1
2   USA 193 Linnaea Alerion 28 Erik & Shannon Dahl       2
3   USA 160 Skimmer Alerion 28 Jack & Marti Detweiler       3
4   USA 316 Halcyon Alerion Express 28 Jason Goscha       4
5   USA 192 Resilient Alerion Express 28 Robert Spann       5
6   400 Blue Moon Alerion Dan & Jimmy Attridge DNC       8  
7   162 Hero Squad III (ROTPC) Alerion 28 Andrew Eyring DNC       8  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019