2018 Para World Sailing Championships
Preliminary Results Race 2

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
2.4m OD Racing
One Design Division
2.4mR
1   GER 1 2.4mr V5 2.4mR Heiko Kröger       1
2   FRA 13 2.4mr Sailing Pig 2.4mR Damien Seguin       2
3   CAN 99 2.4mr PT Cruiser 2.4mR Paul Tingley       3
4   USA 7 2.4mr 2 for 1 (Para) 2.4mR Dee Smith       4
5   CAN 39 2.4mr Life of Brian 2.4mR Bruce Millar       5
6   FIN 173 2.4mr Voitto II 2.4mR Niko Salomaa       6
7   ITA 112 2.4mr 2.4mR Antonio Squizzato       7
8   PUR 14 2.4mr 2.4mR Julio Reguero       8
9   SWE 1 2.4mr Skota Hem 2.4mR Fia Fjelddahl       9
10   USA 165 2.4mr Daniel Evans 2.4mR Daniel Evans       10
11   CAN 22 2.4mr CAN 22 2.4mR Peter Eagar       11
12   HKG 7 2.4mr Inspiration 2.4mR Chi Yeung Puk       12
13   CAN 23 2.4mr Ula 2.4mR Jackie Gay       13
14   AUS 041 2.4mr Digger 2.4mR Matthew Bugg       14
15   AUS 038 2.4mr 2.4mR Neil Patterson       15
16   ARG 2 2.4mr 2.4mR Tomas Saez Raffaelli       16
17   GBR 175 2.4mr 2.4mR Carol Dugdale       17
18   CAN 95 2.4mr South Paw 2.4mR Delani Hulme-Lawrence       18
19   USA 142 2.4mr (Para) 2.4mR Charles Rosenfield       19
20   ESP 509 2.4mr Mercury-Amjasa-Restaurante Palau 2.4mR Rafa Andarias       20
21   KOR 1 2.4mr 2.4mR beomjun park       21
22   NOR 1 2.4mr NN 2.4mR Bjørnar Erikstad       22
23 North Sails  USA 23 2.4mr Me 2.4mR Jeffery Reinhold       23
24   HKG 6 2.4mr The Kaplan 2.4mR Yuen Wai Foo       24
25   KOR 177 2.4mr 2.4mR hogeun song       25
26   CAN 19 2.4mr Bamboo Blondie 2 2.4mR Siobhan MacDonald       26
27 North Sails  EST 1 2.4mr x 2.4mR Anre Nomme       27
28   USA 160 2.4mr Kevin (Para) 2.4mR Kevin Holmberg       28
29   GUA 165 2.4mr Keep Going 2.4mR Rodolfo Quezada       29
30   CAN 9 2.4mr chellenger 2.4mR Joseph Gerlinsky       30
31   CAN 12 2.4mr Beluga 2.4mR Christine Lavallee       31
32   BRA 4 2.4mr 2.4mR Antonio Rosa       32
33   USA 11 2.4mr Slackometer 2.4mR Tim Ripley       33
34   CAN 71 2.4mr 2.4mR Krystle Shewchuk       34
35   MAC 1 2.4mr O.K. 2.4mR Liong Wun Wha DNF       39  
36   IRL 906 2.4mr 2.4mR Georgina Griffin DNF       39  
37   ARG 4 2.4mr 2.4mR Hugo Luis Tercero Velazquez DNF       39  
38   GER 51 2.4mr XxX 2.4mR Tim Leonard Trömer OCS       39  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Hansa 303 Racing
One Design Division
Hansa 303 - Female
1 35   AUT Perterer 35 Hansa F Hansa 303 Marina Perterer       1
2 52   BRA Marques 52 Hansa F Hansa 303 Ana Paula Marques       2
3 56   ESP del Reino 56 Hansa F Hansa 303 Violeta Del Reino       3
4 57   TUR Ulas 57 Hansa F Hansa 303 Miray Ulas       4
5 81   AUS Wickman 81 Hansa F Hansa 303 Genevieve Wickham       5
6 72   ESP Mestre 72 Hansa F Hansa 303 Jana Mestre       6
7 79   AUS Weatherly 79 Hansa F Hansa 303 Alison Weatherly       7
8 89   LAT Liepina 89 Hansa F Hansa 303 Liga Liepina       8
9 77   POL Topolowa 77 Hansa F Hansa 303 Olga Górnas-Grudzien DSQ       10  
 
Hansa 303 - Gold Fleet
1 78   POL Cichocki 78 Hansa Hansa 303 Piotr Cichocki       1
2 76   GER Kroker 76 Hansa Hansa 303 Jens Kroker       2
3 70   POL Wozniak 70 Hansa Hansa 303 Wademar Wozniak       3
4 80   AUS Symonds 80 Hansa Hansa 303 Christopher Symonds       4
5 84   BEL Sloor 84 Hansa Hansa 303 Chirstophe Sloor         5
6 53   BRA do Carmo 53 Hansa Hansa 303 Antonio Marcos do Carmo       6
7 69   JPN Takumi 69 Hansa Hansa 303 Niwa Takumi       7
8 54   BRA Anastacio 54 Hansa Hansa 303 Herivelton Anastacio       8
9 75   KOR Lee Chang Hoon 75 Hansa Hansa 303 Chang Hoon Lee       9
10 42   NZL Sharp 42 Hansa Hansa 303 Chris Sharp       10
11 85   FRA Margaron 85 Hansa Hansa 303 Ange Margaron       11
12 87   FRA Bizieux 87 Hansa hansa 303 Raphael bizieux       12
13 59   JPN Nishino 59 Hansa Hansa 303 Noriaki Nishino       13
14 62   TPE Wu 62 Hansa Hansa 303 Chi-Chian Wu       14
15 91   POR Reis 91 Hansa Hansa 303 Pedro Câncio Reis       15
16 73   ESP Roig 73 Hansa Hansa 303 Sergio Roig       16
17 58   GBR McKinna 58 Hansa Hansa 303 Rory McKinna       17
 
Hansa 303 - Silver Fleet
1 83   TUR Akbulut 83 Hansa Hansa 303 Hasan Huseyin Akbulut       1
2 51   BRA Gonçalves de Abreu 51 Hansa Hansa 303 Jose Matias Gonçalves de Abreu       2
3 50   GRE Paterakis 50 Hansa Hansa 303 Nikolaos Paterakis       3
4 65   USA Thweatt 65 Hansa Hansa 303 Jim Thweatt       4
5 92   POR Ribeiro 92 Hansa Hansa 303 Guilherme Ribeiro       5
6 55   GRE Achlatis 55 Hansa Hansa 303 Efstratios Achlatis       6
7 63   THA Pa-teh 63 Hansa Hansa 303 Faisal Pa-teh       7
8 64   THA Chithong 64 Hansa Hansa 303 Suraphong Chithong       8
9 71   ESP Iglesias 71 Hansa Hansa 303 Isais Iglesias       9
10 67   ISV Sanpere 67 Hansa Hansa 303 Antonio F. Sanpere       10
11 49   AUS Crofts 49 Hansa Hansa 303 Robert Crofts       11
12 41   SAM Milroy 41 Hansa Hansa 303 Jordon Kirk Milroy       12
13 61   RSA Grassman 61 Hansa Hansa 303 Benjamin Grassman       13
14 88   NED Nugter 88 Hansa Hansa 303 Gerard Nugter       14
15 74   KOR Lee Sangun 74 Hansa Hansa 303 Sangun Lee UFD       17  
16 86   FRA Dunesme 86 Hansa Hansa 303 Gregory Dunesme UFD       17  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
RS Venture Racing
One Design Division
RS Venture - Knock Out Stage
1   ITA RS Venture RS Venture Gian Bachisio Pira / Gianluca Raggi       1
2   ESP RS Venture RS Venture Enrique Vives / Gabriel Barroso de Maria       2
3   GBR 2 RS Venture RS Venture Will Street / Jonathan Currell       3
4   USA RS Venture RS Venture Eli Workman / Cindy Walker       4
5   SUI RS Venture RS Venture Matteo Balbo / Olivier Bollmann       5
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019