2018 Helly Hansen NOOD Regatta Chicago
Preliminary Results Race 2

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Blue Racing
One Design Division
J 70
1 49   USA 549 Black Pearl J 70 adam bowen       1
2 69   USA 169 Empeiria J 70 John Heaton       2
3 30   USA 230 Rip Rullah J 70 Andrew Criezis       3
4 26 North Sails  USA 326 Aquaholiks (Corinthian) J 70 Martin Johnsson       4
5 58   USA 358 Bombora J 70 Molly & Bryan Hayes       5
6 36   USA 36 Gotham Racing Youth Team (Corinthian) J 70 Raymond Groble         6
7 90   USA 390 Berteau Group (Corinthian) J 70 Sarah Renz       7
8 35   USA 335 Nitemare (Corinthian) J 70 Amy Neill       8
9 16   USA 316 Pale Horse (Corinthian) J 70 Jake Christy       9
10 23   USA 423 American Flyer (Corinthian) J 70 Steve Knoop       10
11 66   USA 66 Helly Hansen Youth Team (Corinthian) J 70 Aisling Sullivan       11
12 88   USA 488 Convergence J 70 Ava Wilson       12
13 0   USA 100 Gemini (Corinthian) J 70 Blane Shea       13
 
J 105
1   USA 29 Gryphon J 105 Bruce Stone / Nicole Breault / Sam Powers       1
2   USA 424 Flying Pig J 105 Mike Sheppard       2
3 North Sails  USA 104 Vytis J 105 Gyt Petkus       3
4   USA 349 Sealark J 105 Clark Pellett       4
5   USA 507 Buzz J 105 Mark Gurney       5
6   USA 673 The Asylum J 105 Jon Weglarz       6
7   USA 359 Caught in Traffic J 105 David Pierce         7
8   USA 50638 Esprit d'Ecosse J 105 Judith & Ross McLean       8
9   USA 384 Valhalla J 105 Mike & Kathie Newman       9
10 Quantum Sails  USA 60 Striking J 105 Vanessa Gates DNS       11  
 
J 88
1   USA 30 Windsong J 88 Tim Wade       1
2   USA 88 Exile J 88 Andy Graff       2
3   USA 29 Dutch J 88 John Leahey       3
4   USA 21 Banter J 88 Ben Marden       4
5   USA 82 Blondie 2 J 88 Tod Patton       5
6   USA 83 Hokey Smoke J 88 Richard and Lori Stearns       6
7   USA 28 Legacy J 88 Scott & Jim Sorbie       7
8   USA 12 Rambler J 88 Benjamin Wilson       8
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Red Racing
One Design Division
J 109
1   USA 368 Callisto J 109 Jim Murray       1
2   USA 270 Vanda III J 109 Jack & Jim Toliver       2
3 Doyle Sailmakers  USA 124 Slapshot II J 109 Scott Sims       3
4   USA 310 Blackfin J 109 Keith Eickenberg       4
5   USA 249 Full Tilt J 109 Peter Priede       5
6   USA 333 Time Out J 109 Doug Evans       6
7   USA 246 Northstar J 109 David Gustman       7
8   USA 359 Goat Rodeo J 109 Robert Evans       8
 
J 111
1   USA 47 Rowdy J 111 Richard Witzel       1
2   USA 12 Kashmir J 111 Karl Brummel / Steve Henderson / Mike Mayer       2
3   USA 61666 Shamrock J 111 Jeffrey Davis       3
4   USA 112 Pura Vida J 111 John Kalanik       4
5 North Sails  USA 117 No Quarter J 111 Mark & Colin Caliban       5
6   USA 28 Warlock J 111 Tom Dickson       6
7 Quantum Sails  USA 90 Utah J 111 Bradley Faber       7
8   USA 24 Momentus J 111 Kevin Saedi & Raman Yousefi       8
9 Quantum Sails  USA 43 Solution J 111 Tracy Brand       9
10   USA 20 Shmokin Joe J 111 Jeff Schaefer       10
11   USA 111 Skull Cracker J 111 Daniel Kitchens       11
12   USA 60111 Impulse J 111 G Miz/Dreher/Hatfield       12
 
Farr 40
1   USA 60002 Flash Gordon 6 Farr 40 Helmut and Evan Jahn       1
2   USA 40101 Eagles Wings Farr 40 John Gottwald       2
3 Quantum Sails  USA 40036 Norboy Farr 40 Leif Sigmond / Marcus Thymian       3
4   USA 40027 Hot Lips Farr 40 Christopher Whitford       4
5   USA 51746 Taipan Farr 40 Lloyd Karzen       5
6 North Sails  USA 40048 Inferno Farr 40 Philip Dowd       6
7   USA 888 Hooligan Farr 40 Joel Carroll       7
8 Doyle Sailmakers  USA 40016 Bandit Farr 40 Arvid Eiesland / Joe Kestler       8
 
Beneteau First 40.7
1   USA 51457 Das Boot Beneteau First 40.7 Jay Muller       1
2   USA 404 Mojo Beneteau First 40.7 Gary Powell/ Scot Ruhlander       2
3   USA 60102 Sociable Beneteau First 40.7 Robert Arzbaecher       3
4   GER 1979 Turning Point Beneteau First 40.7 David Hardy       4
5   USA 51146 La Tempete Beneteau First 40.7 Thomas Weber       5
6   USA 51196 Spanker Beneteau First 40.7 Boyd Rice       6
7 UK Sailmakers  USA 51377 Vayu Beneteau First 40.7 Ron Buzil       7
8   USA 51219 RhumbRunner Beneteau First 40.7 Kathryn Goldman /Brian Goldman       8
9   USA 40742 Wired Beneteau First 40.7 Brian Angioletti / Chuck Norton       9
 
PHRF_ToT Division
PHRF 1 (3 days)
1   USA 28252 Sin Duda! Santa Cruz 52 Lindsey Duda -21.0 / 1.2287 08/Jun/18 - 16:46:30 0:01:16:30 0:01:34:00 1 1
2 North Sails  USA 52725 Imedi TP 52 Linc Yates -81.0 / 1.3859 08/Jun/18 - 16:38:05 0:01:08:05 0:01:34:21 2 2
3   USA 5252 Natalie J TP 52 Philip O'Niel III -90.0 / 1.4130 08/Jun/18 - 16:37:21 0:01:07:21 0:01:35:10 3 3
4   USA 35053 Meridian 1D35 Michael Dannecker 33.0 / 1.1149 08/Jun/18 - 16:56:11 0:01:26:11 0:01:36:05 4 4
5   USA 38006 Eagle Sydney 38 Shawn/Jerry O'Neill 27.0 / 1.1265 08/Jun/18 - 16:55:25 0:01:25:25 0:01:36:13 5 5
6 North Sails  USA 35004 Heartbreaker 1D35 Eric Oesterle 33.0 / 1.1149 08/Jun/18 - 16:58:00 0:01:28:00 0:01:38:07 6 6
7   USA 38005 Painkiller 4 Sydney 38 Alice Martin 21.0 / 1.1384 08/Jun/18 - 16:57:07 0:01:27:07 0:01:39:10 7 7
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
White Racing
One Design Division
Tartan 10
1   USA 404 Diamond Girl LS 10 Amy & Rick Cermak       1
2   USA 352 Independence T-10 Tom Humphrey       2
3   USA 410 Retention LS 10 Mark Croll       3
4   USA 30475 Erica T-10 Brian Kaczor       4
5   USA 30131 Sisu T-10 Jeff Wittenberg       5
6   USA 311 Mutiny T-10 John Schellenbach       6
7   USA 32319 Cheap Thrill T-10 Nancy & Tim Snyder       7
8   USA 26300 Winnebago LS 10 Tim Rathbun       8
9 Doyle Sailmakers  USA 407 Terminal velocity T-10 Simon Beemsterboer       9
10   USA 31541 Glider T-10 Bruce Lamotte/ Tom Font       10
11   USA 40433 Meat T-10 Brian Kennalley, Edward Mui, Craig Roehl       11
12   USA 402 Thunderbolt LS 10 Steve Karstrand       12
13   USA 348 Kamikaze T-10 Darren Beck / Andrew Fernandez       13
14 UK Sailmakers  USA 124 Liberty T-10 Ray Douglas - Kris Maybach       14
15   USA 411 Jing Bang LS 10 David Finlay       15
16   USA 26302 Water Works T-10 Rick & Mary Ann Lillie       16
17   USA 23928 Proving Run T-10 Andrew Roccasalva       17
18   USA 26215 Hot Sauce T-10 Mike & Karen Better       18
19   USA 40900 Skidmarks T-10 Jamie Sunderland       19
20   USA 26340 Rainbows End T-10 Steven Fink       20
21   USA 412 M*A*S*H LS 10 Ron Kallen       21
22   USA 15630 Amateur II T-10 Michael & Felicia Platzke DNC       23  
 
Beneteau First 36.7
1 North Sails  USA 60310 Soulshine Beneteau First 36.7 Jarrett Altmin       1
2   USA 119 Joie de Vie Beneteau First 36.7 Donna Hastings       2
3 Doyle Sailmakers  USA 26219 FOG Beneteau First 36.7 Greg Rasmussen       3
4   USA 82 Split Decision Beneteau First 36.7 Nick Norris       4
5   USA 60500 Veni Vidi Veatchi Beneteau First 36.7 Jason Veatch       5
6 North Sails  USA 235 Tequila Mockingbird Beneteau First 36.7 Chris Duhon       6
7   USA 101 Erizo de Mar Beneteau First 36.7 Antoni Czupryna / Waldemar Emmerich       7
8   USA 238 Jambo Beneteau First 36.7 Joe and Cindy Marciniak       8
9   USA 52249 Sail Monkey Beneteau First 36.7 William McGuinn       9
10 Doyle Sailmakers  USA 1313 Program Beneteau First 36.7 Earle Atwater       10
 
PHRF_ToT Division
PHRF 2 (3 Days)
1   USA 476 Cayuse McPhearson 35 Team Cayuse 51.0 / 1.0815 08/Jun/18 - 16:11:59 0:01:06:59 0:01:12:27 1 1
2   USA 56810 Archimedes III C&C 115 Joe Hummel 69.0 / 1.0501 08/Jun/18 - 16:14:42 0:01:09:42 0:01:13:12 2 2
3   USA 40395 NoMaTa J 35 Daniel Leslie 69.0 / 1.0501 08/Jun/18 - 16:16:33 0:01:11:33 0:01:15:08 3 3
4   USA 1300 Alpha Puppy J/35 Rick Stage 69.0 / 1.0501 08/Jun/18 - 16:19:37 0:01:14:37 0:01:18:21 4 4
5   USA 42934 Whisper Express 34 Thomas Barnes 96.0 / 1.0062 08/Jun/18 - 16:26:38 0:01:21:38 0:01:22:08 5 5
6 UK Sailmakers  USA 40655 Unknown Lady2 Frers 36 David Ward 90.0 / 1.0156 08/Jun/18 - 16:26:35 0:01:21:35 0:01:22:51 6 6
7   USA 11508 Maskwa C&C 115 Donald Waller 69.0 / 1.0501 08/Jun/18 - 16:25:09 0:01:20:09 0:01:24:10 7 7
8   USA 60657 Scarlet Begonias Dufour 36P Kevin Foote 72.0 / 1.0450 08/Jun/18 - 16:28:32 0:01:23:32 0:01:27:18 8 8
 

2018 Helly Hansen NOOD Regatta Chicago
Corinthian Teams - Preliminary Results Race 2

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Blue Racing
One Design Division
J 70
1 26 North Sails  USA 326 Aquaholiks J 70 Martin Johnsson       4
2 36   USA 36 Gotham Racing Youth Team J 70 Raymond Groble         6
3 90   USA 390 Berteau Group J 70 Sarah Renz       7
4 35   USA 335 Nitemare J 70 Amy Neill       8
5 16   USA 316 Pale Horse J 70 Jake Christy       9
6 23   USA 423 American Flyer J 70 Steve Knoop       10
7 66   USA 66 Helly Hansen Youth Team J 70 Aisling Sullivan       11
8 0   USA 100 Gemini J 70 Blane Shea       13
 
 

2018 Helly Hansen NOOD Regatta Chicago
Sub-Class Scoring - Preliminary Results Race 2

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Blue Racing
One Design Division
J 70 (Youth)
1 36   USA 36 Gotham Racing Youth Team J 70 Raymond Groble         6
2 66   USA 66 Helly Hansen Youth Team J 70 Aisling Sullivan       11
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Helly Hansen Sailing World Mount Gay North Sails
Sunsail Airmar Uinta Regatta Ginger Beer
Outside Images Team One   

Copyright © Interactive Creations 2000-2019