2017 Columbia Y.C. COLORS Regatta
Final Results Race 2

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
COLORS Bouy Race Racing
One Design Division
T 10
1   USA 311 Mutiny T-10 John Schellenbach       1
2   USA 40900 Skidmarks T-10 Lou Jacob       2
3   USA 40433 Witch-Craft T-10 In Memory of Jim Webb       3
4   USA 410 Retention LS 10 Mark Croll       4
5   USA 30475 Erica T-10 Brian Kaczor       5
6   USA 402 Lightning LS 10 Karstrand / Warnecke       6
7   USA 348 Mikaze T-10 Darren Beck / Andrew Fernandez       7
8   412 M*A*S*H T10 Ron Kallen       8
9   USA 26302 Water Works T-10 Rick & Mary Ann Lillie       9
10   USA 411 Jing Bang LS 10 David Finlay       10
11   USA 30509 Grytviken T-10 Piotr Madrzyk       11
12   USA 26300 Winnebago T-10 Tim Rathbun       12
13   USA 26215 Hot Sauce T-10 Mike & Karen Better       13
14   USA 26340 Rainbows End T-10 Steven Fink       14
15   USA 403 Tango II LS 10 martin plonus       15
16 Doyle Sailmakers  USA 407 Terminal velocity T-10 Simon Beemsterboer DNC       21  
17   USA 15630 Amateur II T-10 Michael Platzke DNC       21  
18   USA 32319 Cheap Thrill T-10 Nancy & Tim Snyder DNC       21  
19   USA 406 Atra LS-Ten Mike & Karen Woollen DNC       21  
 
J 105
1   USA 349 Sealark J 105 Clark Pellett       1
2 North Sails  USA 104 Vytis J 105 Gyt Petkus       2
3   USA 424 Flying Pig J 105 Mike Sheppard       3
4   USA 423 Southbound J 105 Robert Amos       4
5 North Sails  USA 60 Striking J 105 Vanessa Gates       5
6   USA 384 Valhalla J 105 Mike & Kathie Newman       6
7   USA 359 Caught in Traffic J 105 David Pierce       7
8   USA 673 The Asylum J 105 Jon Weglarz DNC       10  
 
J 109
1   USA 249 Full Tilt J 109 Peter Priede       1
2   USA 368 Callisto J 109 James Murray       2
3   USA 246 Northstar J 109 Laura Wagner       3
4   USA 310 Blackfin J 109 Keith Eickenberg       4
5 Doyle Sailmakers  USA 124 Slapshot II J 109 Scott Sims       5
6   USA 359 Goat Rodeo J 109 Robert Evans       6
7   USA 270 Vanda III J 109 Jack Toliver       7
8   USA 245 Liquid Lounge II J 109 Jim Caesar DNC       10  
 
J 111
1   USA 72 Lucky Dubie J 111 Len Siegal       1
2   USA 12 Kashmir J 111 Karl Brummel, Steve Henderson, Mike Mayer       2
3   USA 47 Rowdy J 111 Richard Witzel       3
4 Quantum Sails  USA 43 Solution J 111 Tracy Brand       4
5   USA 112 Pura Vida J 111 John Kalanik       5
6   USA 20 Shmokin Joe J 111 Jeff Schaefer       6
7   USA 60111 Impulse J 111 G Miz/Dreher/Hatfield       7
8   USA 28 Warlock j111 Tom Dickson       8
9   USA 24 Momentus J 111 Kevin Saedi Raman Yousefi       9
 
Farr 40
1   USA 40101 Eagles Wings Farr 40 John Gottwald       1
2   USA 40027 Hot Lips Farr 40 J C Whitford       2
3 Quantum Sails  USA 40036 Norboy Farr 40 Leif Sigmond / Marcus Thymian       3
4 North Sails  USA 40048 Inferno Farr 40 Philip Dowd       4
5 Doyle Sailmakers  USA 40016 Bandit Farr 40 Arvid Eiesland / Joe Kestler       5
 
Beneteau First 36.7
1   USA 52293 Sorcerer Beneteau First 36.7 Don Draper       1
2 Doyle Sailmakers  USA 1313 Program Beneteau First 36.7 Earle Atwater       2
3 Doyle Sailmakers  USA 119 JOIE DE VIE Beneteau First 36.7 Donna Hastings       3
4 Doyle Sailmakers  USA 258 Tango Beneteau First 36.7 Chuck Norris       4
5   USA 60310 Soulshine Beneteau First 36.7 Jarrett Altmin       5
6   USA 235 Tequila Mockingbird Beneteau First 36.7 Chris Duhon       6
7   USA 82 Split Decision Beneteau First 36.7 Mark and Nick Norris       7
8   USA 52249 Sail Monkey Beneteau First 36.7 William McGuinn       8
9   USA 101 Erizo de Mar Beneteau First 36.7 Antoni Czupryna / Waldemar Emmerich DSQ       11  
 
Beneteau First 40.7
1   USA 60102 Sociable Beneteau First 40.7 Robert Arzbaecher       1
2   GER 1979 Turning Point Beneteau First 40.7 David Hardy       2
3   USA 51457 Das Boot Beneteau First 40.7 Jay Muller       3
4   USA 51196 Spanker Beneteau First 40.7 Boyd Rice / Rollin Pierce       4
5 UK Sailmakers  USA 51377 Vayu Beneteau First 40.7 Ron Buzil       5
6   USA 51146 La Tempete Beneteau First 40.7 Thomas Weber       6
7   USA 40742 Wired Beneteau First 40.7 Brian Angioletti / Chuck Norton       7
8   USA 404 Mojo Beneteau First 40.7 Gary Powell / Scot Ruhlander       8
9   USA 51219 RhumbRunner Beneteau First 40.7 Kathryn Goldman /Brian Goldman       9
 
PHRF Division
PHRF - Spinnaker
1   USA 52725 Imedi TP52 Linc Yates -81.0 03/Jun/17 - 14:27:04 0:00:47:04 0:00:53:49 1 1
2 North Sails  USA 35004 Heartbreaker 1D35 Eric Oesterle 33.0 03/Jun/17 - 14:39:54 0:00:59:54 0:00:57:09 2 2
3   USA 38006 Eagle Sydney 38 Shawn/Jerry O'Neill 27.0 03/Jun/17 - 14:40:38 0:01:00:38 0:00:58:23 3 3
4   USA 38005 Painkiller 4 Sydney 38 Martin Alice 21.0 03/Jun/17 - 14:41:45 0:01:01:45 0:01:00:00 4 4
5 131   USA 131 Lucy Melges 32 Jeremy Alexis 24.0 03/Jun/17 - 14:44:42 0:01:04:42 0:01:02:42 5 5
6   USA 88 Exile J 88 Andy Graff 84.0 03/Jun/17 - 14:57:18 0:01:17:18 0:01:10:18 6 6
7   USA 30 Windsong J 88 Tim Wade 84.0 03/Jun/17 - 14:58:27 0:01:18:27 0:01:11:27 7 7
8   USA 82 Blondie 2 J 88 Tod Patton 84.0 03/Jun/17 - 15:09:14 0:01:29:14 0:01:22:14 8 8
9   USA 60657 Scarlet Begonias Dufour 36P Kevin Foote 72.0 03/Jun/17 - 15:27:30 0:01:47:30 0:01:41:30 9 9
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019