2017 Long Island Sound Championship
Final Results Race 2

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Long Island Sound Championship IRC Class 1 - IRC 16/Sep/2017 11:45 AM 4 NM 8 Kts
Long Island Sound Championship One Design Class 2 - J 109 16/Sep/2017 12:05 PM 4 NM 8 Kts
Long Island Sound Championship PHRF_ToT Class 3 - PHRF 16/Sep/2017 12:15 PM 4 NM 8 Kts
Long Island Sound Championship PHRF_ToT Class 4 - Beneteau 36.7 16/Sep/2017 12:15 PM 4 NM 8 Kts
Long Island Sound Championship One Design Class 5 - J 88 16/Sep/2017 12:20 PM 4 NM 8 Kts
Long Island Sound Championship One Design Class 6 - J 105 16/Sep/2017 12:25 PM 4 NM 8 Kts



Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Long Island Sound Championship Racing
IRC Division
Class 1 - IRC
1   USA 45045 Pterodactyl R/P 45 Custom Scott Weisman 1.307 16/Sep/17 - 12:24:31 0:00:39:31 0:00:51:39 1 1
2   USA 62157 Xcelsior IMX-45 Todd LaBaugh 1.163 16/Sep/17 - 12:33:07 0:00:48:07 0:00:55:58 2 2
3   USA 60432 Cool Breeze Mills 43 Custom John Cooper DNC         4  
 
One Design Division
Class 2 - J 109
1   USA 37 Zig Zag J 109 Bengt & Marie Johansson       1
2   USA 39 Zuma J 109 Steve Chronert       2
3   USA 197 Morning Glory J 109 Carl Olsson       3
4   USA 239 Sweet Caroline J 109 Christopher Ercole       4
5   USA 52418 Joyride J 109 Greg Imbruce DNC         6  
 
Class 5 - J 88
1   USA 80 Wings J/88 Mike Bruno       1
2   USA 24 Deviation J 88 Iris Vogel       2
3   USA 92 Escape J88 Elizabeth Barry       3
4   USA 34 Alb√≥ndigas J 88 Al Minella       4
5   USA 81 Nevermore J 88 Ken & Drew Hall       5
6   USA 91 Red Sky J 88 John Pearson       6
7   USA 101 Veleiro J 88 Don Malin       7
 
Class 6 - J 105
1   USA 334 loulou J 105 Paul Beaudin       1
2   USA 64 Revelation J 105 George and Alex Wilbanks       2
3   USA 324 Young American YCC J 105 Young American Jr. Big Boat Team       3
4   USA 249 LauraBea J 105 Max Kalehoff       4
5   USA 175 Strange Brew J 105 Randy Bourne       5
6   USA 627 Tolo J 105 Richie Palmer       6
 
PHRF_ToT Division
Class 3 - PHRF
1   USA 39534 Skye Farr 395 Ty Anderson 33.0 / 1.1149 16/Sep/17 - 13:04:24 0:00:49:24 0:00:55:05 1 1
2   USA 60351 Blue Fire Summit Bill Baxter; Mark Parry 51.0 / 1.0815 16/Sep/17 - 13:06:35 0:00:51:35 0:00:55:47 2 2
3   USA 155 Crazy Train Melges 24 Patrick and Brigette Croke 99.0 / 1.0015 16/Sep/17 - 13:10:49 0:00:55:49 0:00:55:54 3 3
4   USA 60032 Moonshine Columbia C32 Allen Fligor 54.0 / 1.0762 16/Sep/17 - 13:07:06 0:00:52:06 0:00:56:04 4 4
5   USA 52994 Maudelayne X-34 Frederick Heerde 96.0 / 1.0062 16/Sep/17 - 13:17:56 0:01:02:56 0:01:03:19 5 6
6   USA 69329 Renegade YCC Soverel 33 Midshipman Thomas Simon 90.0 / 1.0156 16/Sep/17 - 13:18:20 0:01:03:20 0:01:04:19 6 7
7   USA 33560 Sabotage YCC Soverel 33 Midshipman Liam Hart 90.0 / 1.0156 16/Sep/17 - 13:20:21 0:01:05:21 0:01:06:22 7 8
8   USA 10104 First Light Tartan 101 Dana OBrien 84.0 / 1.0252 16/Sep/17 - 13:20:05 0:01:05:05 0:01:06:43 8 9
9   USA 316 Wave Rider Farr 30 Benoit Ansart 51.0 / 1.0815 16/Sep/17 - 13:16:44 0:01:01:44 0:01:06:46 9 10
 
Class 4 - Beneteau 36.7
1   USA 52134 Whirlwind Beneteau First 36.7 William Purdy 81.0 / 1.0301 16/Sep/17 - 13:14:19 0:00:59:19 0:01:01:06 1 5
2   USA 52361 Frequent Flyer Beneteau First 36.7 Alistair Duke DNC       4  
3   USA 122 Shooting Star Beneteau First 36.7 Kevin Erensen RET 87.0 / 1.0204       4  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020