2017 J/Fest New England
Final Results Race 2
Select to view a specific Class results:
All Classes
J 105
J 109
J 22
J 22 Sail Newport
J 24
J 30
J 70
J 70 Youth Final
J 88
J Cruise
J Symetric
J/24 Friday Around the Island
PHRF
US J 70 Youth Championship
Racing Circle
Division
Class
Starting Date
Starting Time
Distance
Wind
J/Fest Blue Circle
One Design
J 30
13/Aug/2017
02:00 PM
J/Fest Blue Circle
One Design
J 105
13/Aug/2017
02:00 PM
J/Fest Blue Circle
One Design
J 109
13/Aug/2017
02:00 PM
J/Fest Red Circle
PHRF
PHRF
13/Aug/2017
01:18 PM
3.59 NM
J/Fest Red Circle
One Design
J 22
13/Aug/2017
02:00 PM
J/Fest Red Circle
One Design
J 24
13/Aug/2017
02:00 PM
J/Fest Red Circle
One Design
J 70
13/Aug/2017
02:00 PM
J/Fest Youth Championship
One Design
US J 70 Youth Championship
11/Aug/2017
03:00 PM
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Skipper/Crew
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
J/Fest Blue Circle Racing
One Design Division
J 30
1
USA 357
Blitz
J 30
Chris Tate
1
2
USA 327
Flying High
J 30
Daniel Borsutzky
2
3
USA 32715
KAOS
J 30
Jim Hilton
DNS
4
J 105
1
USA 96
Good Trade
J 105
Nicole Breault
1
2
USA 489
Allora!
J 105
Alexander Clegg
2
3
USA 493
Tonto
J 105
Fred Darlington
3
4
USA 211
Pieces of Eight
J 105
Jonah Israelit
4
5
USA 164
Madcap
J 105
Dan Bullard
5
J 109
1
USA 197
Morning Glory
J 109
Carl Olsson
1
2
USA 266
Vento Solare
J 109
Bill Kneller
2
3
USA 126
Picante
J 109
John Sahagian
3
4
USA 72
Gut Feeling
(Corinthian)
J 109
Ted Herlihy
4
5
USA 200
Emoticon
J 109
Jonathan Rechtschaffer
5
6
USA 203
URSA
(Corinthian)
J 109
Brooke Mastrorio
6
7
USA 049
Marquise II
J 109
Samuel Goldblatt
7
8
USA 332
Strider
(Corinthian)
J 109
Daniel Corcoran
8
9
USA 1111
Freedom
J 109
Cory Eaves
9
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Skipper/Crew
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
J/Fest Red Circle Racing
One Design Division
J 22
1
USA 635
Dusty
J 22
Peter Levesque
1
2
USA 1575
Wharf Rat
J 22
Cory Sertl
2
3
USA 157
157
J 22
Patrick Isherwood
3
4
USA 87
Dirt Dog
J 22
Nick Cromwell
4
5
USA 1533
Conundrum
J 22
William Porter
5
6
790
Katie G
J 22
Cameron Peahl
6
J 24
1
USA 49
Ice Cube
J 24
Michael Quaid
1
2
USA 2736
Boreas
J 24
Finn Hadlock
2
3
MEX 4029
MONSTER FISH
J 24
KENNETH PORTER
3
4
USA 5208
Fudgie
J 24
Matthew Coughlin
4
5
USA 2083
Civil War
J 24
Tony Iacano
5
6
USA 2547
Buckshot
J 24
Steven Kirkpatrick
6
7
USA 3969
Tasmanian Devil
J 24
Steve Wood
7
8
USA 2918
Sea Bags Women's Sailing Team
J 24
Erica Beck Spencer
8
9
USA 1948
Eskimo Sisters
J 24
Tim Corbett
9
10
CAN 3729
A-salt
J 24
Edmond Rees
10
11
USA 5476
Velocidad
J 24
Christopher Stone
11
12
USA 4119
Little Martha
J 24
Chris Clancy
12
13
USA 2249
Who Wa
J 24
Allan Vanderheyden
13
14
USA 3148
All In
J 24
Paul Schmidle
14
15
USA 2243
Invictus
J 24
Chris Sheldon
15
J 70
1
USA 25
Junkanoo
J 70
Rachel Bryer
1
2
USA 373
Lucky
J 70
Christopher Murray
2
3
USA 579
GiJima
J 70
Gordon Fletcher
3
PHRF Division
PHRF
1
USA 14
Memory
J 110
Kevin Dakan
96.0
13/Aug/17 - 13:58:43
0:00:40:43
0:00:34:58
1
1
2
USA 55
Sting
J 92S
Peter Colby
96.0
13/Aug/17 - 14:01:40
0:00:43:40
0:00:37:55
2
2
3
USA 43865
Duck Soup
J 37c
Stephen Lipman
91.0
13/Aug/17 - 14:02:53
0:00:44:53
0:00:39:26
3
3
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Skipper/Crew
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
J/Fest Youth Championship Racing
One Design Division
US J 70 Youth Championship
1
03
Annapolis YC Youth Team
J 70
Porter Kavle/ Will Comerford/ Ben Podlich/ Jake Vickers
1
2
01
Santa Barbara YC Youth Team
J 70
Lucas Pierce/ Ryan Eastwood/ Chris Kayda/ Payne Donaldson/ Kris Ozolins
2
3
05
Coral Reef YC Youth Team
(276)
J 70
Ivan Shestopalov/ Sam Baker/ Shawn Harvey/ Jack Johansson/ Claudia Loicono
3
4
09
Little Traverse YC Youth Team
J 70
Ian Beckley/ Preston Carey/ Robert Duff/ Franny Schulte
4
5
02
Severn Sailing Association Youth Team
J 70
James Golden/ Casey Cabot/ Luke Koerschner/ Harrison Koller/ Nicholas Papadopoulis
5
6
04
MudRatz Racing Youth Team
J 70
Zach Champney/ Peter Cronin/ Lily Flack/ Alex Hughes/ Lucy Rath
DSQ
7
2017 J/Fest New England
Corinthian Teams - Final Results Race 2
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Skipper/Crew
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
J/Fest Blue Circle Racing
One Design Division
J 109
1
USA 72
Gut Feeling
J 109
Ted Herlihy
4
2
USA 203
URSA
J 109
Brooke Mastrorio
6
3
USA 332
Strider
J 109
Daniel Corcoran
8
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy