2021 Verve Cup Offshore Regatta
Preliminary Results Race 2

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

DF65 One Design DF65 14/Aug/2021 06:26 PM 2 NM  

Green Circle One Design J 111 13/Aug/2021 12:35 PM 5.6 NM  
Green circle ORC ORC 13/Aug/2021 12:40 PM Triple W/L Low 5.6 NM  
Green Circle One Design Beneteau First 40.7 13/Aug/2021 12:45 PM 5 NM  
Green Circle One Design J 109 13/Aug/2021 12:50 PM 5 NM  

Red Circle One Design J 88 13/Aug/2021 12:38 PM 5 NM  
Red Circle PHRF_ToT PHRF - ToT 13/Aug/2021 12:43 PM 5 NM  
Red Circle One Design Beneteau First 36.7 13/Aug/2021 12:48 PM 4.5 NM  
Red Circle One Design J 105 13/Aug/2021 12:53 PM 4.5 NM  
Red Circle One Design Tartan 10 13/Aug/2021 01:12 PM 4 NM  



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
DF65 Racing
One Design Division
DF65
1   USA 57 Bravo Zulu DF65 Lee Edwards Chicago Yacht Club       1
2   USA 776 Carpe Vinum DF65 Gerard ONeil RBYC       2
3   431 Party Sapling DF65 Conor O'Neil Sail Newport       3
4   USA 1217 Rode Rage DF65 Justin Kalb Columbia Yacht Club       4
5   USA 227 Windswept DF65 Vince Cushing Columbia Yacht Club       5
6   96 Bluehho DragonForce 65 Daniel Burns Chicago Yacht Club       6
7   USA 775 Blind Squirrel DF65 Sue O’Neil Refugee       7
8   33 Little Red DF 65 Trey Ritter 4 Lakes       8
9   USA 92 92 DF65 Bart Heimlich CYC DNC       12  
10   USA 300 Outbreak DF65 Scott Eisenhardt Milwaukee Yacht Club DNC       12  
11   USA 794 Shield Maiden DF65 Virginia Debbink MYC DNC       12  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Green Circle Racing
One Design Division
J 109
1   USA 141 Smee Again J 109 G Miz/Dreher/Hatfield/Neenan Chicago Yacht Club       1
2 Evolutions Sails  USA 224 Courageous J 109 Ray Douglas / Kris Maybach Anchorage       2
3   USA 270 Vanda III J 109 Jack Toliver Chicago Yacht Club       3
4   USA 368 Callisto J 109 Kate and Jim Murray Chicago YC / Seattle YC /Storm Trysail Club       4
5   USA 245 Liquid Lounge II J 109 Jim Caesar Chicago Corinthian Yacht Club       5
6   USA 310 Blackfin J 109 Keith Eickenberg CYC       6
 
J 111
1   USA 136 Shamrock J 111 Jeffrey Davis The Cleveland Yachting Club       1
2 90 Quantum Sails  USA 90 Utah J111 Bradley and Ian Faber MBYC       2
3   USA 28 Warlock J 111 Tom Dickson CCYC       3
4   USA 112 Pura Vida J 111 John Kalanik CCYC       4
5   USA 47 Rowdy J 111 Richard Witzel Chicago Yacht Club       5
6   USA 24 Momentus J 111 Kevin Saedi / Raman Yousefi Columbia Yacht Club       6
7   USA 20 Shmokin Joe J 111 Jeff Schaefer RYC       7
8 UK Sailmakers  USA 111 Skull Cracker J 111 Daniel Kitchens Chicago Yacht Club       8
 
Beneteau First 40.7
1   USA 404 Mojo Beneteau First 40.7 Gary Powell/ Scot Ruhlander None       1
2   GER 1979 Turning Point Beneteau First 40.7 David Hardy Columbia Yacht Club       2
3   USA 60102 Sociable Beneteau First 40.7 Robert Arzbaecher Milwaukee Yacht Club       3
4   USA 51146 La Tempete Beneteau First 40.7 Thomas Weber Chicago Yacht Club       4
5   USA 40742 Wired Beneteau First 40.7 Brian Angioletti / Chuck Norton Chicago Corinthian Yacht Club       5
6   USA 51219 RhumbRunner Beneteau First 40.7 Brian Goldman and Kathryn Goldman Finnegan Columbia Yacht Club       6
 
ORC Division
ORC (Triple W/L Low ToT)
1   USA 38006 Eagle Sydney 38 Shawn/Jerry O'Neill CYC 0.7147 13/Aug/21 - 13:43:46 0:01:03:46 0:00:45:34 1 1
2   USA 52144 Eagles Wings GS44 John Gottwald CYC 0.7511 13/Aug/21 - 13:42:51 0:01:02:51 0:00:47:12 2 2
3   USA 40048 Inferno Farr 40 Philip Dowd CYC 0.7954 13/Aug/21 - 13:39:46 0:00:59:46 0:00:47:32 3 3
4 North Sails  USA 35004 Heartbreaker 1D35 Eric Oesterle Chicago Yacht Club 0.7287 13/Aug/21 - 13:46:20 0:01:06:20 0:00:48:20 4 4
5   USA 46892 Skye Nelson Marek 46 Jeff & Jane Hoswell Columbia Yacht Club 0.8098 13/Aug/21 - 13:43:15 0:01:03:15 0:00:51:13 5 5
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Yacht Club Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Red Circle Racing
One Design Division
J 88
1   USA 88 Exile J 88 Andy Graff Chicago Corinthian YC       1
2   USA 21 Banter J 88 Ben Marden Chicago Corinthian YC       2
3   USA 29 Dutch J 88 John & Jordan Leahey Chicago Yacht Club       3
4 Quantum Sails  USA 16 Gaucho J 88 Dave Tufts Rochester YC       4
5   USA 85 Julia J 88 Grace and Michael Gillian Chicago Yacht Club       5
6   USA 30 Windsong J 88 Tim Wade Chicago Corinthian Yacht Club       6
7   USA 12 Misty J 88 Daniel Floberg CYC       7
8   USA 89 Funky Monkey J 88 Michael Frerker Chicago Yacht Club       8
9   USA 100 P.A.J.A.M.A. Party J 88 Alexander Abell Chicago Yacht Club       9
10   USA 82 Blondie 2 J 88 Tod Patton Milwaukee Yacht Club       10
11   USA 75 Norse J 88 Jorgen Christiansen N/A DNC       12  
 
J 105
1   USA 673 The Asylum J 105 Jon Weglarz Chicago Yacht Club       1
2   349 Sealark J 105 Clark Pellett Chicago Yacht Club       2
3   USA 424 Flying Pig J 105 Mike Sheppard Chicago Yacht Club       3
4 North Sails  USA 104 Vytis J 105 Gyt Petkus Columbia Yacht Club       4
5   USA 50638 Esprit d'Ecosse J 105 Judith & Ross McLean MORF       5
6 Doyle Sailmakers  USA 295 Kinship J 105 Josh Lutton Chicago Yacht Club       6
7   USA 243 Phantom J 105 Peter Schwarzbach Chicago Corinthian Yacht Club       7
 
Tartan 10
1   USA 30475 Erica T-10 Brian Kaczor CCYC       1
2   USA 404 Diamond Girl LS 10 Amy/Rick Cermak Racine Yacht Club       2
3   USA 40433 Meat T-10 Edward Mui, Craig Roehl CCYC       3
4   410 Retention T-10 Mark Croll CYC       4
5   USA 311 Mutiny T-10 John Schellenbach CCYC       5
6   USA 356 Luna T 10 Jeremy Alexis JPYC       6
7   USA 33882 Honey Badger T10 Thomas Kane CCYC       7
8   USA 26300 Winnebago LS 10 Tim Rathbun Columbia Yacht Club       8
9   USA 31541 Glider T-10 Tom Font/ Bruce Lamotte Columbia Yacht Club       9
10   USA 352 Independence T-10 Thomas Humphrey SSC       10
11   USA 403 Do you see what happens LARRY LS 10 Christopher Manick CCYC       11
12   USA 411 Minister LS 10 Blane Boynton Chicago Yacht Club       12
13   348 Kamikaze T10 Darren Beck CCYC       13
14   USA 15630 Amateur II T-10 Michael & Felicia Platzke Chicago Yacht Club       14
15   USA 124 El Toro T-10 Jovan Brankov CCYC       15
16   USA 30509 Grytviken T-10 Piotr Madrzyk Polish Yacht Club Chicago       16
17   USA 32319 Perspicacity T-10 Bob Cohen Adam Collins CYC / Columbia       17
18   USA 412 M*A*S*H LS 10 Ron Kallen CCYC       18
 
Beneteau First 36.7
1 North Sails  USA 60130 Soulshine Beneteau First 36.7 Jarrett Altmin St John Yacht Club (USVI)       1
2   USA 235 Eclipse Beneteau First 36.7 Peter Nielsen Columbia Yacht Club       2
3   USA 262 Maggie Mae Beneteau First 36.7 Peter Wright CYC       3
4   USA 101 Erizo de Mar Beneteau First 36.7 Antoni Czupryna / Waldemar Emmerich JCYC       4
5 Doyle Sailmakers  USA 26219 FOG Beneteau First 36.7 Greg Rasmussen NA       5
6   USA 60500 Veni Vidi Veatchi Beneteau First 36.7 Jason Veatch Chicago Yacht Club       6
7   USA 247 Painkiller 5 Beneteau First 36.7 Alice Martin CYC       7
8   USA 219 Brawndo Beneteau 36.7 Matthew Lescohier Columbia       8
 
PHRF_ToT Division
PHRF - ToT
1   USA 56810 Archimedes III C&C 115 Joe Hummel Chicago Corinthian YC 69.0 / 1.0501 13/Aug/21 - 13:41:30 0:00:58:30 0:01:01:26 1 1
2   USA 42934 Whisper Express 34 Thomas Barnes Columbia Yacht Club 96.0 / 1.0062 13/Aug/21 - 13:46:22 0:01:03:22 0:01:03:46 2 2
3   USA 61063 Ohana Dehler 34c Robert Smetters Columbia 84.0 / 1.0252 13/Aug/21 - 13:45:55 0:01:02:55 0:01:04:30 3 3
4 UK Sailmakers  USA 25578 Paradigm Shift C&C 115 Dave Dickerson Chicago Yacht Club 72.0 / 1.0450 13/Aug/21 - 13:45:06 0:01:02:06 0:01:04:54 4 4
5   USA 60657 Scarlet Begonias Dufour 36P Kevin Foote Chicago Yacht Club 72.0 / 1.0450 13/Aug/21 - 13:46:27 0:01:03:27 0:01:06:18 5 5
6   USA 11508 Maskwa C&C 115 Donald Waller Burnham Park Yacht Club DNC 69.0 / 1.0501       7  
 

2021 Verve Cup Offshore Regatta
Sub-Class Scoring - Preliminary Results Race 2


Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2022