2015 S2 7.9 Class Championship Regatta
Final Results Race 2

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Championship Regatta One Design S2 7.9 Class 17/Sep/2015 10:00 AM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Championship Regatta Racing
One Design Division
S2 7.9 Class
1 7   USA 507 Second Wind S2 7.9 Don & Jean Bergman       1
2 5   USA 517 Tuesday S2 7.9 Jerry Wintheiser       2
3 9   USA 209 Raised By Wolves S2 7.9 Mark Rode       3
4 71   USA 71 Dangerous Liaison S2 7.9 Paul Tobias       4
5 18   USA 518 Straight Up S2 7.9 Jeff Danhauer       5
6 53   USA 53 Windwalker S2 7.9 Terry Anderson       6
7 56   USA 256 Icebreaker S2 7.9 Mark Oppen       7
8 36   USA 436 UMGOWA! S2 7.9 Mike Dean       8
9 21   USA 521 Banshee S2 7.9 Charles Hutchinson       9
10 44   USA 544 Usain Boat S2 7.9 Chad Olness       10
11 13   USA 413 Social Distortion S2 7.9 Jay Corniea / David Crum       11
12 32   USA 432 K2 S2 7.9 Jeff/Doug Padnos       12
13 96   USA 496 Rebel496 S2 7.9 John Spierling       13
14 50   USA 250 Skyhawk S2 7.9 Jeff Mootz       14
15 97   USA 497 Unborrowed S2 7.9 Kevin Lemonds / Ken Picknell       15
16 69   USA 469 Songbird S2 7.9 Connell Smith       16
17 2   USA 542 Hard Tack S2 7.9 Tom Elsen       17
18 31   USA 231 Itch S2 7.9 Paul Latour       18
19 8   USA 508 ALZYK S2 7.9 AL Wolczyk       19
20 92   USA 392 Bentley S2 7.9 Patrick Foy       20
21 17   USA 417 No Chaser S2 7.9 Kevin Eide       21
22 90   USA 490 Relentless S2 7.9 Chris Craig       22
23 42   USA 242 Challenge S2 7.9 Amy Cermak       23
24 39   USA 539 Navigator S2 7.9 Rob Jossart       24
25 99   USA 399 Ragtime S2 7.9 John Larson       25
26 67   CAN 267 I Sea U S2 7.9 Claudio Martin       26
27 20   USA 520 Matros S2 7.9 Bryant / Gamache       27
28 24   USA 524 VOOM! S2 7.9 Todd Abram       28
29 40   USA 2540 Hog Wild S2 7.9 Steven Brandt       29
 

2015 S2 7.9 Class Championship Regatta
Sub-Class Scoring - Final Results Race 2

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Championship Regatta Racing
One Design Division
S2 7.9 Class (Gold)
1 5   USA 517 Tuesday S2 7.9 Jerry Wintheiser       2
2 9   USA 209 Raised By Wolves S2 7.9 Mark Rode       3
3 71   USA 71 Dangerous Liaison S2 7.9 Paul Tobias       4
4 18   USA 518 Straight Up S2 7.9 Jeff Danhauer       5
5 56   USA 256 Icebreaker S2 7.9 Mark Oppen       7
6 36   USA 436 UMGOWA! S2 7.9 Mike Dean       8
7 21   USA 521 Banshee S2 7.9 Charles Hutchinson       9
8 44   USA 544 Usain Boat S2 7.9 Chad Olness       10
9 13   USA 413 Social Distortion S2 7.9 Jay Corniea / David Crum       11
10 32   USA 432 K2 S2 7.9 Jeff/Doug Padnos       12
11 96   USA 496 Rebel496 S2 7.9 John Spierling       13
12 50   USA 250 Skyhawk S2 7.9 Jeff Mootz       14
13 97   USA 497 Unborrowed S2 7.9 Kevin Lemonds / Ken Picknell       15
14 69   USA 469 Songbird S2 7.9 Connell Smith       16
15 2   USA 542 Hard Tack S2 7.9 Tom Elsen       17
16 31   USA 231 Itch S2 7.9 Paul Latour       18
17 8   USA 508 ALZYK S2 7.9 AL Wolczyk       19
18 90   USA 490 Relentless S2 7.9 Chris Craig       22
19 42   USA 242 Challenge S2 7.9 Amy Cermak       23
20 39   USA 539 Navigator S2 7.9 Rob Jossart       24
21 67   CAN 267 I Sea U S2 7.9 Claudio Martin       26
22 20   USA 520 Matros S2 7.9 Bryant / Gamache       27
23 24   USA 524 VOOM! S2 7.9 Todd Abram       28
 
 
S2 7.9 Class (Silver)
1 53   USA 53 Windwalker S2 7.9 Terry Anderson       6
2 92   USA 392 Bentley S2 7.9 Patrick Foy       20
3 17   USA 417 No Chaser S2 7.9 Kevin Eide       21
4 99   USA 399 Ragtime S2 7.9 John Larson       25
5 40   USA 2540 Hog Wild S2 7.9 Steven Brandt       29
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020