2021 Bayview One Design Regatta
Preliminary Results Race 2

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

BOD - North Circle One Design J 111 / 1D35 28/Aug/2021 10:35 AM 3.8 NM  
BOD - North Circle One Design J 120 28/Aug/2021 10:40 AM 3.8 NM  
BOD - North Circle PHRF_ToT PHRF 2 28/Aug/2021 10:45 AM 3.8 NM  
BOD - North Circle One Design J 35 28/Aug/2021 10:50 AM 3.8 NM  

BOD - River Course One Design Finn 28/Aug/2021 12:30 PM    
BOD - River Course One Design Sunfish 28/Aug/2021 12:35 PM    

BOD - South Circle PHRF PHRF 1 28/Aug/2021 10:35 AM 3.2 NM  
BOD - South Circle One Design Express 27 28/Aug/2021 10:40 AM 3.2 NM  
BOD - South Circle One Design Cal 25 28/Aug/2021 10:45 AM 3.2 NM  
BOD - South Circle One Design Crescent 28/Aug/2021 10:50 AM 3.2 NM  
BOD - South Circle One Design Flying Scot 28/Aug/2021 10:55 AM 3.2 NM  



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
BOD - North Circle Racing
One Design Division
J 120
1   USA 25497 Kairos J 120 Greg Baker       1
2   USA 25999 Night Moves J 120 Henry Mistele       2
3   USA 50345 California Girl J 120 Robert Eger       3
4   USA 25900 Sleeping Tiger J 120 John Harvey       4
5   USA 50793 Proof J 120 Michael Fozo / Robin Kendrick       5
6 North Sails  USA 50666 J Hawker J 120 Kenneth Brown       6
7   25328 Hot Ticket J 120 Mike & Bob Kirkman       7
8   USA 46722 Viva La Vida J 120 Tim Yanda       8
9   USA 5455 FUNTECH Racing J 120 Charles Hess       9
 
J 35
1   USA 43828 Falcon J 35 Ed Bayer       1
2   USA 42968 Mr Bill's Wild Ride J 35 William Wildner       2
3   USA 97481 Filthy MacGyver J 35 Dennis Meagher       3
4   USA 41754 Honor Roll J 35 Dean Fitzpatrick       4
5   USA 42121 Dean's List J 35 Cheryl Miller       5
6   USA 40937 Time Machine J 35 Robert Gordenker       6
7   USA 32478 Blackhawk J 35 Timothy & Amie Ross       7
8   USA 35234 Hat Trick J 35 Greg Stephens DNC       10  
9   USA 40935 FireFly J 35 Sheri Dufresne DNC       10  
 
J 111 / 1D35
1   USA 136 Shamrock J 111 Jeffrey Davis       1
2   USA 61666 Diablo J 111 Brad Kimmel / Steve Young       2
3   USA 35009 Chico 2 1D35 Turbo Jim Weyand         3
4 Ullman Sails  USA 43 Pterodactyl J 111 Mark Symonds       4
5   Usa 84 Freedom J 111 James Cooper       5
6   USA 25 Unplugged J 111 Tim Clayson         6
 
PHRF_ToT Division
PHRF 2
1   USA 61367 Gail Force Beneteau First 36.7 Robert Duker 78.0 / 1.0350 28/Aug/21 - 12:03:26 0:01:18:26 0:01:21:11 1 1
2 23   USA 23 Jerome IC37 Fred / Ward Detwiler 9.0 / 1.1628 28/Aug/21 - 11:55:19 0:01:10:19 0:01:21:46 2 2
3   USA 31377 Blitz (Warhorse) Peterson 43 Larry Soutar 63.0 / 1.0604 28/Aug/21 - 12:04:36 0:01:19:36 0:01:24:24 3 3
4   USA 25633 Titan (Warhorse) C&C 41 Michael Schultes 72.0 / 1.0450 28/Aug/21 - 12:06:09 0:01:21:09 0:01:24:48 4 4
5   USA 15004 Fast Tango (Warhorse) NA 40 Tim Prophit 87.0 / 1.0204 28/Aug/21 - 12:08:07 0:01:23:07 0:01:24:49 5 5
6   USA 35427 Epic (Warhorse) Beneteau 42s7 Ray & Winnie Adams 54.0 / 1.0762 28/Aug/21 - 12:05:24 0:01:20:24 0:01:26:32 6 6
7   USA 32668 Warrior (Warhorse) C&C 41 George Thomson 72.0 / 1.0450 28/Aug/21 - 12:12:10 0:01:27:10 0:01:31:05 7 7
8   USA 35999 Vanguard Mumm 36 Michael Goran 42.0 / 1.0980 28/Aug/21 - 12:08:38 0:01:23:38 0:01:31:50 8 8
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
BOD - River Course Racing
One Design Division
Sunfish
1   USA 24186 Stinker Sunfish Neal Turluck       1
2   USA 4859 Daphne Sunfish Gail Turluck       2
3   USA 3054 Mary Ann Sunfish Peter E. Shumaker       3
4   USA 77700 Stitches Sunfish Emily Simon       4
5   USA 4127 Jr. Turluck Sunfish Junior Turlock         5
6   USA 79407 Recalculating Sunfish Donald Fritz DNC       8  
7   USA 4323 Fast Sunfish Tim Ostrander DNC       8  
 
Finn
1   USA 101 Gerry Atric Finn Peter Frissell       1
2   USA 77 Finn Finn Rob Wood       2
3   USA 88 Finn Finn Rich Green       3
4   USA 24 Not A Sunfish Finn Will Libcke DNC       5  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
BOD - South Circle Racing
One Design Division
Flying Scot
1   5235 5235 Flying Scot Brian Hawkins       1
2   4819 Pretty Boat Flying Scot Garrie Hankins       2
3   25 Some Floozy Flying Scot Kerry Pebbles       3
4   4764 Hot Tub Flying Scot Tom Porter       4
5   4691 None flying Scot Sally Roberts       5
 
Express 27
1   USA 32122 Riptide Express 27 John Walton       1
2   USA 108 AirForce Express 27 Perrin Fortune       2
3   USA 107 Danger Zone Express 27 Josh Hevron       3
4   USA 25 Ruby My Dear Express 27 Franklin Poupore       4
5   USA 62 Das Boot Express 27 Harald Kolter       5
6   USA 40401 Mika Express 27 Jerry Lohmeyer       6
7   33511 Ghost Express 27 Matt Robertson       7
 
Cal 25
1   USA 758 Never Alone Cal 25 Paul/Ross Nuechterlein       1
2 North Sails  USA 466 Patriot Cal 25 John / Tracy McAllister       2
3 North Sails  USA 779 Details Cal 25 Lance Smotherman       3
4   USA 688 Thor Cal 25 Keith Ziegler       4
5   USA 12 Red Harring Cal 25 Warwick Smith       5
6   USA 454 Pepper Cal 25 Curtis Rozelle       6
7   USA 726 Wicked Cal 25 Chuck Stormes       7
8   USA 756 Blew By You Cal 25 Robert/Suzanne Scoville       8
9   USA 1496 Whitefang Cal 25 John Harper       9
10   USA 15861 Second Wind Cal 25 Don Healy       10
11   USA 1498 42 Cal 25 Andrew Casazza RDG       10
12   USA 1640 Voodoo Child Cal 25 Roy Lamphier       12
13   USA 1688 High Side Cal 25 Troy Foster       13
14   USA 632 Target Practice Cal 25 Adam Hollerbach DNC       15  
 
Crescent
1   USA 12 French Connection Crescent Philippe Roncier RDG       1
2   Usa 10 Evil monkey Crescent Kevin Cohan       2
3   22 Moxie Crescent Susan Mcdonald       3
4   USA 4 Manon Crescent Alex Hume       4
5   USA 25 Scimitar Crescent Chris Baubie       5
6   27 Queen Cobra Crescent Shefali Bhavsar       6
 
PHRF Division
PHRF 1
1 708   USA 708 Tramp Melges 24 Thomas Ritter 99.0 28/Aug/21 - 11:42:17 0:01:07:17 0:01:02:00 1 1
2   USA 43985 Peacemaker Nelson Marek 30 John Sampson 90.0 28/Aug/21 - 11:44:19 0:01:09:19 0:01:04:31 2 2
3   USA 638 TOG Etchells Glenn Burton 117.0 28/Aug/21 - 11:49:26 0:01:14:26 0:01:08:12 3 3
4   USA 56 JamJam Morgan 27 James Morphew 174.0 28/Aug/21 - 12:01:18 0:01:26:18 0:01:17:01 4 4
5   USA 31 Double Jeopardy T-10 Sean Murphy 126.0 28/Aug/21 - 11:59:33 0:01:24:33 0:01:17:50 5 5
 

2021 Bayview One Design Regatta
Sub-Class Scoring - Preliminary Results Race 2

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
BOD - North Circle Racing
PHRF_ToT Division
PHRF 2 (Warhorse)
1   USA 31377 Blitz Peterson 43 Larry Soutar 63.0 / 1.0604 28/Aug/21 - 12:04:36 0:01:19:36 0:01:24:24 3 3
2   USA 25633 Titan C&C 41 Michael Schultes 72.0 / 1.0450 28/Aug/21 - 12:06:09 0:01:21:09 0:01:24:48 4 4
3   USA 15004 Fast Tango NA 40 Tim Prophit 87.0 / 1.0204 28/Aug/21 - 12:08:07 0:01:23:07 0:01:24:49 5 5
4   USA 35427 Epic Beneteau 42s7 Ray & Winnie Adams 54.0 / 1.0762 28/Aug/21 - 12:05:24 0:01:20:24 0:01:26:32 6 6
5   USA 32668 Warrior C&C 41 George Thomson 72.0 / 1.0450 28/Aug/21 - 12:12:10 0:01:27:10 0:01:31:05 7 7
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Faygo Tito's Vodka North Sails Partnrt Haus
Studio Wise Contract Source Group Mt. Gay Rum

Copyright © North Technology Group LLC 2000-2022