2021 Helly Hansen NOOD Regatta Chicago
Preliminary Results Race 2

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time ORC/ORR Distance Wind

Blue Circle One Design J 70 11/Jun/2021 01:31 PM 3.4 NM  
Blue Circle One Design J 88 11/Jun/2021 01:40 PM 3.4 NM  
Blue Circle One Design Tartan 10 11/Jun/2021 01:58 PM 3.2 NM  

DragonForce 65 Remote Control One Design DragonForce 65 Remote Control 12/Jun/2021 06:43 PM    

Green Circle ORC GL 52 11/Jun/2021 01:10 PM Triple W/L Low 5 NM 6 Kts

Red Circle ORC ORC 11/Jun/2021 01:45 PM Triple W/L Low 4.8 NM  
Red Circle PHRF_ToT PHRF 1 11/Jun/2021 01:50 PM 4.8 NM  
Red Circle One Design J 111 11/Jun/2021 01:55 PM 4.8 NM  
Red Circle One Design Beneteau First 40.7 11/Jun/2021 02:07 PM 4.2 NM  

White Circle One Design J 109 11/Jun/2021 01:20 PM 1 NM  
White Circle One Design Beneteau First 36.7 11/Jun/2021 01:25 PM 3.5 NM  
White Circle One Design J 105 11/Jun/2021 01:30 PM 0.75 NM  
White Circle PHRF_ToT PHRF 2 11/Jun/2021 01:35 PM 3.5 NM  



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Blue Circle Racing
One Design Division
J 70
1 North Sails  USA 326 Aquaholiks (Corinthian) J 70 Martin Johnsson       1
2   USA 230 Rip Rullah (Corinthian) J 70 Bob Willis       2
3   167 167 usa167 j 70 james prendergast       3
4   USA 549 Black Pearl J 70 Adam Bowen       4
5   USA 423 American Flyer (Corinthian) J 70 Steve Knoop       5
6   USA 227 TBD J 70 Lindsey Duda       6
7   USA 358 Bombora (Corinthian) J 70 Bryan Hayes       7
8   USA 502 Haddock (Corinthian) J 70 Robert Sansome       8
9   USA 751 Voodoo Child (Corinthian) J 70 Boren / Diplacido       9
10   USA 325 Electric Pickle J 70 Mike Schroff DNC       11  
 
J 88
1   USA 29 Dutch J 88 John & Jordan Leahey       1
2   USA 88 Exile J 88 Andy Graff       2
3 North Sails  USA 5 Piranha J 88 Dave Dennison       3
4   USA 31 Alchemy J 88 Greg Polek       4
5 Quantum Sails  USA 16 Gaucho J 88 Dave Tufts       5
6   USA 100 P.A.J.A.M.A. Party J 88 Alexander Abell       6
7   USA 85 Julia J 88 Michael and Grace Gillian       7
8   USA 30 Windsong J 88 Tim Wade       8
9   USA 89 Funky Monkey J 88 Michael Frerker       9
10   USA 12 Misty J 88 Daniel Floberg       10
11   USA 82 Blondie 2 J 88 Tod Patton       11
12   USA 75 Norse J 88 Jorgen Christiansen       12
 
Tartan 10
1   USA 40433 Meat T-10 Edward Mui, Craig Roehl       1
2   USA 26300 Winnebago LS 10 Timothy Rathbun       2
3   USA 30475 Erica T-10 Brian Kaczor       3
4   USA 408 Convergence T-10 Don Wilson       4
5   USA 410 Retention T-10 Mark Croll       5
6   USA 404 Diamond Girl LS 10 Amy & Rick Cermak       6
7   USA 30131 Sisu T-10 Jeff Wittenberg       7
8   USA 411 Minister LS 10 Blane & Cindy Boynton       8
9   USA 348 Kamikaze T-10 Darren Beck / Andrew Fernandez       9
10   USA 31541 Glider T-10 Tom Font / Bruce Lamotte       10
11   USA 311 Mutiny T-10 John Schellenbach       11
12   USA 30509 Grytviken T-10 Piotr Madrzyk       12
13   USA 124 El Toro T-10 Jovan Brankov       13
14   USA 403 We Are Nihilist LS 10 Christopher Manick       14
15   USA 40326 American Dream T-10 David Rainish / John Siekmann       15
16   USA 412 M*A*S*H LS 10 Ron Kallen       16
17   USA 32319 Perspicacity T-10 Adam Collins, Bob Cohen       17
18   USA 15630 Amateur II T-10 Michael & Felicia Platzke DNC       22  
19   USA 26340 Rainbows End T-10 Steven Fink DNC       22  
20   USA 402 Thunderbolt LS 10 Steve Karstrand UFD       22  
21   USA 33882 Honey Badger T-10 Thomas Kane UFD       22  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
DragonForce 65 Remote Control Racing
One Design Division
DragonForce 65 Remote Control
1   NZL 32 DF65 DragonForce 65 Timothy Trollope       1
2   USA 794 Shield Maiden DF65 Virginia Debbink       2
3   USA CYC 2 Vesper DF65 Team Vesper         3
4   USA 300 Outbreak DF65 Scott Eisenhardt       4
5   USA 1217 Rode Rage DF65 Justin Kalb       5
6 154   USA 154 Tiger DF65 Kent Webster       6
7   USA 775 Blind Squirrel DF65 Sue O’Neil       7
8   USA 96 Bluehho DF65 Daniel Burns       8
9   USA 903 USA 903 DragonForce 65 Brian Burgess       9
10   USA 1381 Hausboat DF65 Andrew Hausmann       10
11   USA 776 Mediocrates DF65 Gerard ONeil       11
12   USA 743 Zelda DF65 Stephanie Fedor       12
13   USA 57 Bravo Zulu DF65 George Edwards       13
14   USA 65 hal 9000 DF 65 Val Smith       14
15   585 Outlier DF65 Liz Emery       15
16   USA 829 NoBoat DF65 Don Burman       16
17   USA 991 991 DF65 Meghan McNerney       17
18   USA 227 Windswept DF65 Vince Cushing       18
19 143   USA 143 Mahal DF65 Rod Salazar       19
20   USA CYC 3 Will Rocks DF65 Will Renz         20
21   USA 292 MsDirected DF65 Bart Heimlich DNC       23  
22   USA CYC 1 Natalie J DF65 Brian Porter DNC         23  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Green Circle Racing
ORC Division
GL 52 (Triple W/L Low ToT)
1   USA 55052 FOX Botin 52 Victor Wild 0.9321 11/Jun/21 - 13:59:05 0:00:49:05 0:00:45:45 1 1
2   USA 52015 Windquest TP52 Doug DeVos 0.9220 11/Jun/21 - 13:59:45 0:00:49:45 0:00:45:52 2 2
3   USA 88528 Heartbreaker TP52 Robert and Laura Hughes 0.9214 11/Jun/21 - 14:00:54 0:00:50:54 0:00:46:54 3 3
4   USA 52007 Vesper TP52 David Team 0.9270 11/Jun/21 - 14:00:42 0:00:50:42 0:00:47:00 4 4
5   USA 5252 Natalie J PAC52 Philip and Sharon O'Niel III   11/Jun/21 - 14:00:32 0:00:50:32 0:00:47:09 5 5
6   USA 5294 Mockingbird TP52 Chris Duhon 0.9263 11/Jun/21 - 14:02:06 0:00:52:06 0:00:48:16 6 6
7   USA 52012 Vincitore RP52 Gary Feracota / Jim Banovitz 0.9087 11/Jun/21 - 14:07:36 0:00:57:36 0:00:52:20 7 7
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Red Circle Racing
One Design Division
J 111
1   USA 28 Warlock J 111 Tom Dickson       1
2   USA 24 Momentus J 111 Kevin Saedi / Raman Yousefi       2
3   USA 47 Rowdy J 111 Richard Witzel       3
4   USA 112 Pura Vida J 111 John Kalanik       4
5   USA 20 Shmokin Joe J 111 Jeff Schaefer       5
6 UK Sailmakers  USA 111 Skull Cracker J 111 Daniel Kitchens       6
 
Beneteau First 40.7
1   USA 51146 La Tempete Beneteau First 40.7 Thomas Weber       1
2   USA 60102 Sociable Beneteau First 40.7 Robert Arzbaecher       2
3   GER 1979 Turning Point Beneteau First 40.7 David Hardy       3
4 UK Sailmakers  USA 51377 Vayu Beneteau First 40.7 Ron Buzil       4
5   USA 40742 Wired Beneteau First 40.7 Brian Angioletti / Chuck Norton       5
6   USA 404 Mojo Beneteau First 40.7 Gary Powell/ Scot Ruhlander       6
7   USA 51219 RhumbRunner Beneteau First 40.7 Kathryn Goldman /Brian Goldman       7
 
ORC Division
ORC (Triple W/L Low ToT)
1   USA 38006 Eagle Sydney 38 Shawn/Jerry O'Neill 0.7147 11/Jun/21 - 14:50:17 0:01:05:17 0:00:46:39 1 1
2   USA 40048 Inferno Farr 40 Philip Dowd 0.7992 11/Jun/21 - 14:43:25 0:00:58:25 0:00:46:41 2 2
3   USA 52144 Eagles Wings GS44 John Gottwald 0.7511 11/Jun/21 - 14:47:33 0:01:02:33 0:00:46:59 3 3
4   USA 88222 elbow room J 122 Douglas Evans 0.7137 11/Jun/21 - 14:53:37 0:01:08:37 0:00:48:58 4 4
5   USA 38004 Copernicus Sydney 38 (T) Michael Kennedy 0.7330 11/Jun/21 - 14:54:24 0:01:09:24 0:00:50:52 5 5
6   USA 51746 Taipan Farr 40 Lloyd Karzen DNC 0.0000       8  
7   USA 70029 Le Rêve Sunfast 3300 Vanessa Gates and Patrick Bredlau DNF 0.6706       8  
 
PHRF_ToT Division
PHRF 1
1   USA 60657 Scarlet Begonias Dufour 36P Kevin Foote 72.0 / 1.0450 11/Jun/21 - 15:05:31 0:01:15:31 0:01:18:55 1 1
2   USA 35004 Heartbreaker 1D35 Eric Oesterle 33.0 / 1.1149 11/Jun/21 - 15:00:48 0:01:10:48 0:01:18:56 2 2
3   USA 11508 Maskwa C&C 115 Donald Waller 69.0 / 1.0501 11/Jun/21 - 15:06:15 0:01:16:15 0:01:20:04 3 3
4   USA 56810 Archimedes III C&C 115 Joe Hummel 69.0 / 1.0501 11/Jun/21 - 15:07:20 0:01:17:20 0:01:21:12 4 4
5   USA 35035 Dire Wolf 1D35 Jeffrey (Dewey) Janicek 27.0 / 1.1265 11/Jun/21 - 15:02:10 0:01:12:10 0:01:21:18 5 5
6   USA 1300 Alpha Puppy J 35 Rick Stage 69.0 / 1.0501 11/Jun/21 - 15:13:20 0:01:23:20 0:01:27:30 6 6
7   USA 32756 Flying Spaghetti Monster J 35 Mitchell Weisman Dom Merritt 69.0 / 1.0501 11/Jun/21 - 15:17:49 0:01:27:49 0:01:32:13 7 7
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
White Circle Racing
One Design Division
J 105
1 North Sails  USA 104 Vytis J 105 Gyt Petkus       1
2   USA 5 Glider IV J 105 Richard Stearns       2
3 Doyle Sailmakers  USA 295 Kinship J 105 Josh Lutton       3
4   USA 349 Sealark J 105 Clark Pellett       4
5   USA 673 The Asylum J 105 Jon Weglarz       5
6   USA 384 Valhalla J 105 Mike & Kathie Newman       6
7   USA 424 Flying Pig J 105 Mike Sheppard       7
8   USA 50638 Esprit d'Ecosse J 105 Judith & Ross McLean       8
 
J 109
1   USA 141 Smee Again J 109 G Miz/Dreher/Hatfield/Neenan       1
2   USA 310 Blackfin J 109 Keith Eickenberg       2
3   USA 368 Callisto J 109 James and Kate Murray       3
4   USA 249 Full Tilt J 109 Peter Priede       4
5 Evolutions Sails  USA 224 Courageous J 109 Ray Douglas / Kris Maybach       5
6 Doyle Sailmakers  USA 124 Slapshot II J 109 Scott Sims       6
7   USA 270 Vanda III J 109 Jack Toliver       7
8   USA 245 Liquid Lounge II J 109 jim caesar       8
 
Beneteau First 36.7
1   USA 101 Erizo de Mar Beneteau First 36.7 Antoni Czupryna / Waldemar Emmerich       1
2   USA 262 Maggie Mae Beneteau First 36.7 Peter Wright       2
3   USA 60500 Veni Vidi Veatchi Beneteau First 36.7 Jason Veatch       3
4 North Sails  USA 60130 Soulshine Beneteau First 36.7 Jarrett Altmin       4
5   USA 52051 Free Radical Beneteau First 36.7 Robert Nelson         5
6 Doyle Sailmakers  USA 26219 FOG Beneteau First 36.7 Greg Rasmussen       6
7 Doyle Sailmakers  USA 1313 Program Beneteau First 36.7 Earle Atwater       7
8   USA 235 Eclipse Beneteau First 36.7 Peter Nielsen       8
9   USA 247 Painkiller 5 Beneteau First 36.7 Alice Martin       9
 
PHRF_ToT Division
PHRF 2
1   USA 101 Micro Darcy J 100 Team 101 81.0 / 1.0301 11/Jun/21 - 14:30:50 0:00:55:50 0:00:57:31 1 1
2   USA 33 Handsome Pete Beneteau First 10R David Baker 84.0 / 1.0252 11/Jun/21 - 14:33:53 0:00:58:53 0:01:00:22 2 2
3   USA 2605 Feisty Rodent Donovan 26 Devin Bader /Adam Berger 78.0 / 1.0350 11/Jun/21 - 14:34:21 0:00:59:21 0:01:01:26 3 3
4   USA 33 Ravn Beneteau Platu 25 Jamie Downing 120.0 / 0.9701 11/Jun/21 - 14:39:20 0:01:04:20 0:01:02:25 4 4
5   USA 61063 Ohana Dehler 34c Robert Smetters 84.0 / 1.0252 11/Jun/21 - 14:38:34 0:01:03:34 0:01:05:10 5 5
6 UK Sailmakers  USA 40655 Unknown Lady2 Frers 36 David Ward 90.0 / 1.0156 11/Jun/21 - 14:40:17 0:01:05:17 0:01:06:18 6 6
 

2021 Helly Hansen NOOD Regatta Chicago
Corinthian Teams - Preliminary Results Race 2

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Blue Circle Racing
One Design Division
J 70
1 North Sails  USA 326 Aquaholiks J 70 Martin Johnsson       1
2   USA 230 Rip Rullah J 70 Bob Willis       2
3   USA 423 American Flyer J 70 Steve Knoop       5
4   USA 358 Bombora J 70 Bryan Hayes       7
5   USA 502 Haddock J 70 Robert Sansome       8
6   USA 751 Voodoo Child J 70 Boren / Diplacido       9
 
 

Back to previous page
Main Menu

Helly Hansen Sailing World Mount Gay Rum North Sails
Sunsail Regatta Craft Mixers Anchor Brewing Torqeedo

Copyright © Interactive Creations 2000-2021