2020 Long Island Sound Championship
Preliminary Results Race 2

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

LIS Champs - Navigator PHRF_ToT Class 1-PHRF - Navigator +1 20/Sep/2020 12:05 PM   14 Kts
LIS Champs - Navigator PHRF_ToT Class 2-PHRF - Navigator 20/Sep/2020 12:10 PM   14 Kts

LIS Champs - OD One Design Class 3-Etchells 20/Sep/2020 12:25 PM   14 Kts
LIS Champs - OD One Design Class 4-J 105 20/Sep/2020 12:30 PM   14 Kts

LIS Champs - PHRF PHRF_ToT Class 5-PHRF 20/Sep/2020 12:35 PM   14 Kts
LIS Champs - PHRF PHRF_ToT Class 6-PHRF 20/Sep/2020 12:40 PM   14 Kts



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
LIS Champs - Navigator Racing
PHRF_ToT Division
Class 1-PHRF - Navigator +1
1   USA 39534 Skye Farr 395 Ty Anderson 30.0 / 1.1207 20/Sep/20 - 14:15:34 0:02:10:34 0:02:26:20 1 2
2   USA 91 Vixen J 92 Jim Weil/ EJ Haskell 114.0 / 0.9789 20/Sep/20 - 14:37:40 0:02:32:40 0:02:29:27 2 4
3   USA 61132 Rumba J 133 Ove Haxthausen 27.0 / 1.1265 20/Sep/20 - 14:17:56 0:02:12:56 0:02:29:45 3 5
4   USA 40789 Lora Ann Express 37 Richard du Moulin 75.0 / 1.0400 20/Sep/20 - 14:30:11 0:02:25:11 0:02:30:59 4 7
5   USA 81 Nevermore J 88 Ken & Drew Hall 84.0 / 1.0252 20/Sep/20 - 14:34:36 0:02:29:36 0:02:33:22 5 9
6   USA 114 Cathexis X382 Bryan & Kara Schapperle 81.0 / 1.0301 20/Sep/20 - 14:34:09 0:02:29:09 0:02:33:38 6 10
7   USA 316 Wave Rider Farr 30 Benoit & Victor Ansart 51.0 / 1.0815 20/Sep/20 - 14:33:15 0:02:28:15 0:02:40:20 7 13
8   USA 10104 First Light Tartan 101 Dana OBrien 84.0 / 1.0252 20/Sep/20 - 14:47:00 0:02:42:00 0:02:46:05 8 14
9   USA 26 Redline J 92 David Kaplan Ray Gustin 111.0 / 0.9834 20/Sep/20 - 15:09:12 0:03:04:12 0:03:01:09 9 15
10   9 Camelot Brenta 38 Jon Litt & Paul Dunay DNC 51.0 / 1.0815       11  
 
Class 2-PHRF - Navigator
1   USA 43600 Vamp YCC J 44 Midshipman Neeko Helbich 33.0 / 1.1149 20/Sep/20 - 14:16:08 0:02:06:08 0:02:20:38 1 1
2   USA 61180 MAT 1180 M.A.T. 1180 Jeff Neuberth -15.0 / 1.2150 20/Sep/20 - 14:10:43 0:02:00:43 0:02:26:40 2 3
3   SWE 73 Benita YCC Figaro 2 Lars Osell 66.0 / 1.0552 20/Sep/20 - 14:33:02 0:02:23:02 0:02:30:56 3 6
4   USA 332 Strider J 109 Daniel Corcoran 69.0 / 1.0501 20/Sep/20 - 14:34:43 0:02:24:43 0:02:31:58 4 8
5   USA 30001 Spicy C&C OD 30 Gregg Clark Jim Grover Pete Manion 45.0 / 1.0924 20/Sep/20 - 14:33:07 0:02:23:07 0:02:36:20 5 11
6   USA 35 USA 35 YCC Powder J 88 Midshipman Veronica Grabiak 84.0 / 1.0252 20/Sep/20 - 14:44:45 0:02:34:45 0:02:38:39 6 12
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
LIS Champs - OD Racing
One Design Division
Class 3-Etchells
1   USA 1397 Tar & Feathered Etchells Don Dowd       1
2   USA 1167 USA 1167 Etchells Michael Gavin       2
3   USA 1222 Marx Bros Etchells Chris Marx       3
4   USA 427 Flame Etchells Henry (Skip) Gaillard DNC       7  
5   USA 429 Stampede Etchells Karen Varbaro DNC       7  
6   USA 1074 Pete Etchells Dan Smith DNF       7  
 
Class 4-J 105
1   USA 175 Strange Brew J 105 Randy Bourne       1
2   USA 50848 Skipperdee J 105 Dwight Greenhouse       2
3   USA 249 LauraBea J 105 Max Kalehoff       3
4   USA 200 Apollo J 105 Michael Kontonotas DNC       7  
5   USA 331 Gray Matter J 105 John Koten DNF       7  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
LIS Champs - PHRF Racing
PHRF_ToT Division
Class 5-PHRF
1   USA 747 Slingshot Melges 24 Wes Whitmyer Jr 99.0 / 1.0015 20/Sep/20 - 13:17:32 0:00:42:32 0:00:42:36 1 2
2   USA 17 One Too Many J 88 Lawrence Cutler / Andrew Weiss 84.0 / 1.0252 20/Sep/20 - 13:18:07 0:00:43:07 0:00:44:12 2 3
3   USA 200 Emoticon J 109 Jonathan Rechtschaffer 72.0 / 1.0450 20/Sep/20 - 13:18:54 0:00:43:54 0:00:45:53 3 6
4   USA 39 Zuma J 109 Steve Chronert 75.0 / 1.0400 20/Sep/20 - 13:20:04 0:00:45:04 0:00:46:52 4 7
5   USA 24 Deviation J 88 Iris Vogel 84.0 / 1.0252 20/Sep/20 - 13:21:19 0:00:46:19 0:00:47:29 5 8
6   USA 34 Albondigas J 88 Justin Scagnelli Tim Price 84.0 / 1.0252 20/Sep/20 - 13:22:24 0:00:47:24 0:00:48:36 6 9
7   USA 41302 Borderline C&C 35 MK3 Jonathan Asch/ Stephen Bishop 123.0 / 0.9658 20/Sep/20 - 13:25:22 0:00:50:22 0:00:48:39 7 10
8   USA 100 Sanguine J 100 Landy / Soohoo 87.0 / 1.0204 20/Sep/20 - 13:34:57 0:00:59:57 0:01:01:10 8 13
 
Class 6-PHRF
1   USA 16 Fireball J 111 Bill & Jackie Baxter 30.0 / 1.1207 20/Sep/20 - 13:17:55 0:00:37:55 0:00:42:30 1 1
2   USA 39516 Avalanche Farr 395 Craig Albrecht 24.0 / 1.1324 20/Sep/20 - 13:19:57 0:00:39:57 0:00:45:14 2 4
3   USA 39538 Redemption Farr 395 David Goldstone 30.0 / 1.1207 20/Sep/20 - 13:20:42 0:00:40:42 0:00:45:37 3 5
4   USA 60351 Blue Fire Summit 35 Mark Parry 51.0 / 1.0815 20/Sep/20 - 13:28:52 0:00:48:52 0:00:52:51 4 11
5   USA 26 Black Diamond YCC J 111 Midn. Nick Becker 30.0 / 1.1207 20/Sep/20 - 13:29:04 0:00:49:04 0:00:54:59 5 12
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020