2014-2015 Miami Star Winter Series - Commodores Cup / District 20 Championship
Preliminary Results Race 2

Select to view a specific Class results:   
Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Commodores Cup Racing
One Design Division
Star Class
1 30   USA 8484 Barakablue Star Larry Whipple / Brian Fatih       1
2 29   USA 8496 Pawseidon Star Peter Vessella / Guy Avellon       2
3 36   USA 8362 8362 Star Paul Cayard / Brian Terhaar         3
4 33   USA 8465 8465 Star Augie Diaz / Arni Baltins       4
5 34   USA 8241 Red Cross Star Richard Burgess / Larry Scott       5
6 26   USA 8464 Pied Piper/National Marine Star Jack Jennings / Brian Sharp       6
7 19   USA 8250 Rachel Star Andy Macdonald / Brad Nichol       7
8 17   CAN 8143 Remarc Star Brian Cramer / Cam Lymburner       8
9 95   USA 8440 8440 Star Jim Buckingham / Phil Trinter       9
10 23   CAN 8389 Southern Star Star Jerry Wendt / Isao Toyama       10
11 22   USA 8358 8358 Star Benjamin Sternberg / Wil Christenson         11
12 13   USA 8000 Star Star Arthur Anosov / David / Caesar       12
13 15   USA 8072 8072 Star Doug Smith / Chris Rogers       13
14 14   USA 8063 GRINCH Star Bert Collins / Jake Doyle       14
15 18   USA 8177 USA 8177 Star Tomas Hornos / Josh Revkin       15
16 35   CAN 8466 8466 Star Henry Demone / Mike Wolfs       16
17 31   USA 8410 Tesser Star Mike Phinney / Mark Strube       17
18 38   USA 8408 8408 Star Kevin Mcneil / Shane Zwingelberg         18
19 25   ARG 8285 Pichon Pichoni Star Erich Mones / Stuart Macintosh       19
20 16   CAN 8094 8094 Star Manfred Kanter / Andrew Malpass       20
21 32   CAN 7315 7315 Star John Hokanson / Kip Gardner       21
22 12   USA 7964 Goodfellas Star Charles F. Kohlermann IV / Charles Kohlerman III       22
23 96   GER 8396 High Octane Star Lothar Geilen / Carlos Miquel       23
 

2014-2015 Miami Star Winter Series - Commodores Cup / District 20 Championship
Sub-Class Scoring - Preliminary Results Race 2

Bow   Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Commodores Cup Racing
One Design Division
Star Class (Exalted Grand Master)
1 32   CAN 7315 7315 Star John Hokanson / Kip Gardner       21
 
 
Star Class (Grand Master)
1 30   USA 8484 Barakablue Star Larry Whipple / Brian Fatih       1
2 36   USA 8362 8362 Star Paul Cayard / Brian Terhaar         3
3 33   USA 8465 8465 Star Augie Diaz / Arni Baltins       4
4 34   USA 8241 Red Cross Star Richard Burgess / Larry Scott       5
5 19   USA 8250 Rachel Star Andy Macdonald / Brad Nichol       7
6 17   CAN 8143 Remarc Star Brian Cramer / Cam Lymburner       8
7 15   USA 8072 8072 Star Doug Smith / Chris Rogers       13
8 35   CAN 8466 8466 Star Henry Demone / Mike Wolfs       16
 
 
Star Class (Masters)
1 29   USA 8496 Pawseidon Star Peter Vessella / Guy Avellon       2
2 95   USA 8440 8440 Star Jim Buckingham / Phil Trinter       9
3 23   CAN 8389 Southern Star Star Jerry Wendt / Isao Toyama       10
4 14   USA 8063 GRINCH Star Bert Collins / Jake Doyle       14
5 31   USA 8410 Tesser Star Mike Phinney / Mark Strube       17
6 38   USA 8408 8408 Star Kevin Mcneil / Shane Zwingelberg         18
7 16   CAN 8094 8094 Star Manfred Kanter / Andrew Malpass       20
8 96   GER 8396 High Octane Star Lothar Geilen / Carlos Miquel       23
 
 
Star Class (Youth)
1 22   USA 8358 8358 Star Benjamin Sternberg / Wil Christenson         11
2 18   USA 8177 USA 8177 Star Tomas Hornos / Josh Revkin       15
 
 
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019