2016 American Yacht Club Fall Regatta, Leukemia Cup, and J/88 North American Championship
Preliminary Results Race 11

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
East Course Racing
IRC Division
IRC
1   USA 4243 Blazer Swan 42 Christopher Culver 1.161 02/Oct/16 - 13:05:22 0:00:50:22 0:00:58:29 1 1
2   USA 4210 Quintessence Swan 42 Roger Widmann 1.167 02/Oct/16 - 13:08:57 0:00:53:57 0:01:02:58 2 2
3   USA 45045 Pterodactyl R/P 45 custom Scott Weisman 1.303 02/Oct/16 - 13:03:39 0:00:48:39 0:01:03:23 3 3
4   USA 45454 Lir Swan 45 John McNamara 1.173 02/Oct/16 - 13:10:49 0:00:55:49 0:01:05:28 4 4
5   USA 4304 Christopher Dragon Ker 43 Andrew & Linda Weiss 1.191 02/Oct/16 - 13:10:45 0:00:55:45 0:01:06:24 5 5
6   USA 4214 Daring Swan 42 John Hele 1.167 02/Oct/16 - 13:12:03 0:00:57:03 0:01:06:35 6 6
7   USA 60432 Cool Breeze Mills 43 Custom John Cooper 1.177 02/Oct/16 - 13:13:45 0:00:58:45 0:01:09:09 7 7
8   USA 70 Pendragon X-41 Quentin Thomas 1.125 02/Oct/16 - 13:18:35 0:01:03:35 0:01:11:32 8 8
9   USA 52545 Antidote J 133 Ron Richman 1.122 02/Oct/16 - 13:19:56 0:01:04:56 0:01:12:51 9 9
10   USA 51601 Desperado Custom 40 George Petrides 1.166 02/Oct/16 - 13:18:58 0:01:03:58 0:01:14:35 10 10
11   USA 62157 Xcelsior IMX-45 Todd LaBaugh DNC 1.142       14  
12   USA 1201 After Midnight CTM 41 Paul Jeka DNC 1.213       14  
13   USA 84001 Decision HPR Carkeek 40 Stephen Murray, Jr. DNC 1.268       14  
 
One Design Division
J 44
1   USA 43787 Resolute J 44 Don and Rick Rave       1
2   USA 43600 Vamp J 44 Leonard Sitar       2
3   USA 42880 Challenge IV J 44 Jeffrey W. Willis       3
4   USA 49 Gold Digger J 44 James D. Bishop       4
5   USA 42324 Glory J 44 Jack Neades       5
6   USA 83000 Maxine J 44 William Ketcham       6
7   USA 25244 Palantir-5 J 44 Bob & June Kendrick       7
8   USA 42844 Charlie V J 44 Norman Schulman       8
 
PHRF Division
PHRF Div 1
1   USA 61470 Moonshine Melges 32 Paul Strauch 24.0 02/Oct/16 - 13:31:05 0:00:56:05 0:00:54:29 1 1
2   USA 162 Zetiana Melges 32 OD Midn. Brendan Wright 24.0 02/Oct/16 - 13:31:12 0:00:56:12 0:00:54:36 2 2
3   USA 16 Partnership J/111 David / MaryEllen Tortorello 36.0 02/Oct/16 - 13:34:56 0:00:59:56 0:00:57:32 3 3
4   USA 52675 Oakcliff Ocean Racing Team Ker 11.3 Oakcliff Sailing 33.0 02/Oct/16 - 13:35:20 0:01:00:20 0:00:58:08 4 4
5   USA 1131 Soulmates Custom Goetz 40 Adam Loory 27.0 02/Oct/16 - 13:39:55 0:01:04:55 0:01:03:07 5 5
6   USA 28990 Phantom - CC Tripp 40 Midn. Connor Sexton 39.0 02/Oct/16 - 13:43:34 0:01:08:34 0:01:05:58 6 6
7   USA 39538 Redemption Farr 395 David Goldstone 33.0 02/Oct/16 - 13:43:14 0:01:08:14 0:01:06:02 7 7
8   USA 28920 Sunset Child J 120 Marcus Cholerton-Brown 48.0 02/Oct/16 - 13:45:32 0:01:10:32 0:01:07:20 8 8
9   USA 60909 Bravo J 111 Sedgwick Ward DNC 36.0       13  
10   USA 51990 Oakcliff Farr 40 - Blue Farr 40 Oakcliff Sailing DNC -12.0       13  
11   USA 43640 Wired Tripp 40 John Kimberly DNC 45.0       13  
12   USA 51169 Crazy Horse Frers David Yonks DNC 36.0       13  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
South Course Racing
One Design Division
J 88
1   USA 36 Velocity J 88 Kevin Marks       1
2   USA 80 Wings J 88 Mike Bruno       2
3   USA 1 Jazz J 88 Douglas McKeige       3
4   USA 35 Yonder J 88 Douglas Newhouse       4
5   USA 24 Deviation J 88 Iris Vogel       5
6   USA 88 Exile J 88 Andy Graff       6
7   USA 91 Red Sky J 88 John Pearson       7
8   USA 81 Nevermore J 88 Ken & Drew Hall       8
 
PHRF Division
PHRF Div 2
1   USA 52134 Whirlwind Beneteau First 36.7 William Purdy 81.0 02/Oct/16 - 11:48:01 0:00:43:01 0:00:38:58 1 1
2   USA 222 Eagle (X-332) X-332 Ernie Bivona 111.0 02/Oct/16 - 11:57:42 0:00:52:42 0:00:47:09 2 2
3 North Sails  USA 4444 Surface Tension Beneteau First 36.7 Lou Melillo 81.0 02/Oct/16 - 11:56:18 0:00:51:18 0:00:47:15 3 3
4   USA 52173 Finale Beneteau First 36.7 Thomas O'Connell 81.0 02/Oct/16 - 11:56:27 0:00:51:27 0:00:47:24 4 4
5   USA 381 Upsetter J 80 Jason Viseltear 129.0 02/Oct/16 - 11:59:03 0:00:54:03 0:00:47:36 5 5
6   USA 63240 Akula J 29 MHOB Aleksandr Tichter 111.0 02/Oct/16 - 11:58:12 0:00:53:12 0:00:47:39 6 6
7   USA 33560 Sting Soverel 33 Midn. Ben White 90.0 02/Oct/16 - 12:00:23 0:00:55:23 0:00:50:53 7 7
8   USA 60 1607 J92s Trace Dittenhofer 102.0 02/Oct/16 - 12:02:32 0:00:57:32 0:00:52:26 8 8
9   USA 39 Participant II J 97 G. John Krediet 114.0 02/Oct/16 - 12:03:27 0:00:58:27 0:00:52:45 9 9
10 37   USA 41810 & 63021 Sabotage Soverel 33 Midn. Dustin Ecklebee 87.0 02/Oct/16 - 12:02:42 0:00:57:42 0:00:53:21 10 10
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019