Helly Hansen Marblehead NOOD Regatta 2016
Final Results Race 11

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Marblehead NOOD Halfway Rock One Design Rhodes 19 31/Jul/2016 01:38 PM 2.8 NM  
Marblehead NOOD Halfway Rock One Design Town Class 31/Jul/2016 01:47 PM 1.6 NM  

Marblehead NOOD Outside One Design Etchells 31/Jul/2016 01:40 PM 4.4 NM  
Marblehead NOOD Outside One Design J 105 31/Jul/2016 01:47 PM 4.4 NM  
Marblehead NOOD Outside One Design IOD 31/Jul/2016 01:56 PM 6 NM  

Marblehead NOOD Tinkers One Design Viper 640 31/Jul/2016 01:27 PM 3.6 NM  
Marblehead NOOD Tinkers One Design J 24 31/Jul/2016 01:33 PM 3.6 NM  
Marblehead NOOD Tinkers One Design J 70 31/Jul/2016 01:33 PM 3.6 NM  



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Marblehead NOOD Halfway Rock Racing
One Design Division
Rhodes 19
1   USA 2692 Sweep Rhodes 19 Bill / Renee Heffernan       1
2   USA 1217 Bight Me Rhodes 19 Charlie Pendleton / Jim Raisides       2
3   USA 2623 Harm's Way Rhodes 19 Mike Lane       3
4   USA 2435 Rallie Rhodes 19 Larry Ehrhardt       4
5   2648 Sundance Rhodes 19 Kaznoski/Cooke Pete/Evan       5
6   USA 1790 Pastiche Rhodes 19 Ken Cormier / Bill Dalton       6
7   USA 1015 Wangadangadugadangdang Rhodes 19 Tom Dailey         7
8   722 McLovin Rhodes 19 Jeff/Dave Shoreman/Reynolds       8
9   USA 1316 Dinner Out Rhodes 19 Joseph Fava       9
10   USA 3172 3172 Rhodes 19 David Nelson       10
11   USA 1926 Jabberwock Rhodes 19 Team Taylor       11
12   USA 2585 Woodstock Rhodes 19 Stephen Uhl       12
13   USA 3183 Manikiki Rhodes 19 Jamie Holley       13
14   USA 1090 1090 Rhodes 19 Dru Slattery       14
15   USA 982 Mohotta Mobetta Rhodes 19 Kim Pandapas       15
16   USA 1299 Seguin Rhodes 19 Conway&Alex Felton       16
17   USA 1819 Chili Rhodes 19 Eric Thornton       17
18   USA 1210 Hall Pass Rhodes 19 Peter Frisch       18
19   2688 Zef Side Rhodes 19 Ian Peebles       19
20   USA 2495 David Rose Rhodes 19 David Rubin       20
21   USA 1398 Garuda Rhodes 19 Sarah Sheldon       21
22   1683 The Mighty Rhodes Rhodes 19 Matt Hooks       22
23   USA 1228 Rumble Rhodes 19 Ramsay Hoguet       23
24   USA 1466 Il Prete Rosso Rhodes 19 Martha Martini       24
25   USA 2590 Marjorie Ann Rhodes 19 Rick Berliner       25
26   1472 Salty Dog Rhodes 19 Charlie Thomas       26
27   USA 1194 Redgate Rhodes 19 Peter Weise DNC       33  
28   1686 Second Thoughts Rhodes 19 Rick Saunders DNC       33  
29   USA 1643 Daft Eddy Rhodes 19 Stuart Boyd DNC       33  
30   USA 1392 Q Rhodes 19 Bruce Bolen DNC       33  
31   USA 2561 Tahoot Rhodes 19 Walter Colsman DNC       33  
32   USA 1137 Adam's Rib Rhodes 19 Chris Adam RET       33  
 
Town Class
1   USA 2093 Sail Loft Town Class william Key       1
2   USA 5 Annie B Town Class Bart Snow       2
3   USA 2074 Lille Venn Town Class Berit Solstad       3
4   USA 1098 Sweep Town Class Joe Venditti       4
5   USA 2083 Second Wind Town Class Peg MacMaster       5
6   USA 773 Camille Town Class Peter Jalbert       6
7   USA 77 Jean Town Class Peter Maitland       7
8   USA 2049 Frolic Town Class Arthur Tip O'Neill       8
9   USA 2078 Suerte verde Town Class Kelley Braun       9
10   USA 2095 Clambelly Town Class Tom Murtagh         10
11   USA 2057 Rogue Town Class Adam Cook       11
12   USA 2301 Third Time's A Charm Town Class David Williams       12
13   usa 2091 Wabi Sabi Town Class Charley Morrow       13
14   USA 737 T-Rex Town Class James Regis DNC       19  
15   USA 567 Christy B. Town Class William Larkin DNC       19  
16   USA 3 Aufblitzen Town Class David Cooke DNC       19  
17   USA 2098 Mambo Tango Town Class Walter Jacob DNC       19  
18   USA 2014 Daisy Town Class Jennie Aspinall RET       19  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Marblehead NOOD Outside Racing
One Design Division
IOD
1   USA 130 Javelin IOD Norm/Bruce Cressy/Dyson       1
2   USA 51 Sagacious IOD Timothy J. Dittrich       2
3   49 Kungsornen IOD Herbert J. Motley       3
4   16 Tango IOD Ian / Rachel Morrison       4
5   76 Spirit IOD Peter Stahle       5
6   USA 2 Elektra IOD Greg Mancusi-Ungaro       6
7   USA 4 Relapse IOD Steve Barrett       7
 
Etchells
1   USA 988 Destiny Etchells Tomas Hornos       1
2   USA 1099 Mahalo Etchells Charles Kenahan       2
3   USA 1309 Senior Moment Etchells Don Brush       3
4   USA 1105 USA1105 Etchells Robert Hitchcock       4
5   USA 575 Perezoso Etchells Mark Luckes       5
6   USA 1111 Crapshoot Etchells Ralph Carpenter       6
7   USA 1153 Sour Mash Etchells Bob Schaefer       7
8   USA 1328 Hat Trick Etchells Mark Toso       8
9   USA 664 Juhnksho Etchells Joel White       9
10   USA 26 Courageous Etchells Hugh Greville       10
11   USA 1061 Panache Etchells Paul McLaughlin       11
12   USA 1071 Magic Dragon Etchells Michael Jobin       12
13   USA 706 Duck Etchells William Watt       13
14   USA 46 WOODY Etchells Eugene Ho DNC       15  
 
J 105
1   USA 102 Jaguar J 105 Ernie Hardy       1
2   USA 579 Knotless J 105 Ken Bowden       2
3   USA 304 allegro semplicita J 105 Fred deNapoli       3
4   USA 398 Blown Away J 105 Jon Samel       4
5   USA 620 Aqua Boogie J 105 Brian Yanofsky       5
6   USA 635 Merlin J 105 Charlie Garrard       6
7   USA 51563 Vigilante J 105 Vernon Polidoro       7
8   USA 345 Eclipse J 105 Matthew Whitlock       8
9   USA 344 Two Feathers J 105 Mark Masur       9
10   USA 333 Whomper J 105 Chris Lund       10
11   USA 51459 Sirocco J 105 Steve Hollis       11
12   USA 485 Air Express J 105 Steven J. Goldberg       12
13 31   USA 51178 Atalanta J 105 Marty Galligan       13
14   USA 209 Two If By Sea J 105 Claus Hansen       14
15   USA 225 Viva J 105 Jon Lacks       15
16   USA 189 Bantry J 105 Jon Wales DNC       17  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Marblehead NOOD Tinkers Racing
One Design Division
J 24
1   USA 1587 Xingu J 24 Mike Taber       1
2   USA 2109 Airodoodle J 24 John Denman       2
3   USA 2785 Sea Bags Sailing Team J 24 Carter White       3
4   USA 4119 Little Martha J 24 Christopher Keimig       4
5   USA 2918 Sea Bags Women's Sailing Team J 24 Erica Beck Spencer       5
6   USA 4183 Sheldon J J 24 John Wells       6
7 Quantum Sails  USA 2599 Quirky J 24 Nick Woviotis       7
8   USA 2805 Grace Under Pressure J 24 Greg Williams       8
9   USA 3369 BlackFin J 24 Michael Lachmayr       9
10   USA 176 Samurai Takedown J 24 Alex Bolan DNC       13  
11   USA 1355 Asteri J 24 George Anagnostopoulos DNC       13  
12   USA 82 Blue Skies J 80 Fred Baker RET       13  
 
J 70
1 28   USA 2 Scamp J 70 Will Welles       1
2 69   USA 96 Savasana J 70 Brian Keane       2
3 45   USA 245 -clown car J 70 Tyler Doyle       3
4 40   USA 340 Rimette J 70 John Brim       4
5 18   USA 818 Rascal (Corinthian) J 70 Alden Reid       5
6 79 Doyle Sailmakers  USA 179 AFRICA J 70 Jud Smith       6
7 34   USA 334 Half Full J 70 Marc Poirier       7
8 25   USA 525 Leadfoot (Corinthian) J 70 Sam Altreuter       8
9 64   USA 640 Bertha (Corinthian) J 70 James Unsworth       9
10 15   USA 15 Junior J 70 Tim Finkle       10
11 26   USA 226 Locomotion (Corinthian) J 70 Daan Goedkoop       11
12 57   USA 157 Spring J 70 Dave Franzel       12
13 66 Doyle Sailmakers  USA 366 Asteria (Corinthian) J 70 Holly Fabyan       13
14 42   USA 342 Jumper (Corinthian) J 70 Patrick Andreasen/Tim Guy       14
15 11   USA 225 Shred (Corinthian) J 70 Stein Skaane       15
16 97   USA 497 Chinook J 70 Frank McNamara       16
17 19   Usa 819 Nine J 70 Oivind Lorentzen lll       17
18 77   CAN 197 Nirvana 7 J 70 Louis Donahue       18
19 99   USA 603 Helly Hansen Jr Crew J 70 Alan McKinnon         19
20 81   USA 411 Selkie (Corinthian) J 70 Jack Wallace       20
21 30 North Sails  USA 903 Instant Karma (Corinthian) J 70 David Betts       21
22 43   USA 243 VitaminJ (Corinthian) J 70 Ted Johnson       22
23 86 North Sails  USA 386 Chicken Dinner (Corinthian) J 70 John Beal       23
24 96   USA 496 Beanpot (Corinthian) J 70 Daniel Smith       24
25 35   USA 1035 ALPHA J 70 Charlie Henry       25
26 10   USA 501 Button Fly J 70 Andrew and Melissa Fisher DNC       29  
27 39   USA 339 Beluga J 70 Jeffery Bistrong DNC       29  
28 48   USA 848 CYC 848 J 70 Paul Chapman DNC       29  
 
Viper 640
1   USA 155 Vellamo Viper 640 Colin Santangelo       1
2   USA 98 Lo.Qi Viper 640 Kay VanValkenburgh       2
3 39   USA 39 Patched Up Viper 640 Cole Constantineau       3
4 24   USA 83 Purplexed Viper 640 Barry Canton       4
5 83   USA 207 Back in Business Viper 640 Fletcher Boland       5
6   USA 166 Porkchop Viper 640 Matthew Hebert       6
7   USA 148 Confusion Viper 640 Daniel Tucker         7
 

Helly Hansen Marblehead NOOD Regatta 2016
Corinthian Teams - Final Results Race 11

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Marblehead NOOD Tinkers Racing
One Design Division
J 70
1 18   USA 818 Rascal J 70 Alden Reid       5
2 25   USA 525 Leadfoot J 70 Sam Altreuter       8
3 64   USA 640 Bertha J 70 James Unsworth       9
4 26   USA 226 Locomotion J 70 Daan Goedkoop       11
5 66 Doyle Sailmakers  USA 366 Asteria J 70 Holly Fabyan       13
6 42   USA 342 Jumper J 70 Patrick Andreasen/Tim Guy       14
7 11   USA 225 Shred J 70 Stein Skaane       15
8 81   USA 411 Selkie J 70 Jack Wallace       20
9 30 North Sails  USA 903 Instant Karma J 70 David Betts       21
10 43   USA 243 VitaminJ J 70 Ted Johnson       22
11 86 North Sails  USA 386 Chicken Dinner J 70 John Beal       23
12 96   USA 496 Beanpot J 70 Daniel Smith       24
 
 

Back to previous page
Main Menu

Helly Hansen Sailing World Mount Gay Rum North Sails
West Marine Sunsail Wilmington Trust Regatta Ginger Beer
Team One Newport Outside Images   

Copyright © Interactive Creations 2000-2022