Helly Hansen Marblehead NOOD Regatta 2015
Preliminary Results Race 11

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Brimbles One Design Laser Full Rig 26/Jul/2015 12:58 PM    

Halfway Rock One Design Rhodes 19 26/Jul/2015 02:01 PM    
Halfway Rock One Design Town Class 26/Jul/2015 02:08 PM    

Tinkers One Design J 70 26/Jul/2015 01:22 PM 0.8 NM 12 Kts
Tinkers One Design Viper 640 26/Jul/2015 01:32 PM 0.8 NM 12 Kts
Tinkers One Design J 24 26/Jul/2015 01:38 PM 0.8 NM 12 Kts



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Brimbles Racing
One Design Division
Laser Full Rig
1   159805 159805 Laser Chris Hufstader       1
2   USA 209634 209634 Laser Bill Rothwell       2
3   USA 3 Mary Lee Laser Ulf Westhoven       3
4   USA 192032 192032 Laser Wayne Colahan       4
5   USA 205511 205511 Laser Christopher Palmieri         5
6   USA 198048 Knot Napping Too Laser Andrew Burton       6
7   177370 Railmeat Laser Jim DaSilva       7
8   USA 172926 FICA Laser Michael Kearney       8
9   USA 173237 Let It Go Laser Josh Stirling       9
10   USA 40215 Pirouette Laser Stephen Kosacz DNC       13  
11   175576 laser5576 Laser Georges Brun-Cottan DNC       13  
12   16795 Lucie Cook Laser Lucie Cook DNC       13  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Halfway Rock Racing
One Design Division
Rhodes 19
1   USA 3183 Manikiki Rhodes 19 Jamie Holley       1
2   1926 Jabberwock Rhodes 19 Jim Taylor         2
3   USA 2648 Sundance Rhodes 19 Cooke/ Kaznoski       3
4   USA 3172 3172 Rhodes 19 David Nelson       4
5   USA 1217 Bight Me Rhodes 19 Jim Raisides / Charles Pendleton       5
6   USA 1210 Hall Pass Rhodes 19 Peter Frisch       6
7   USA 2692 Sweep Rhodes 19 Bill / Renee Heffernan       7
8   2568 the opera ain't over till the fat lady sings Rhodes 19 eric cressy         8
9   1316 Dinner Out Rhodes 19 Elise Mazareas         9
10   USA 1398 Garuda Rhodes Sarah Sheldon       10
11   1939 Ripple Rhodes 19 Ken Cormier / Steve Dalton       11
12   722 McLovin Rhodes 19 Jeff/Dave Shoreman/Reynolds       12
13   1683 The Mighty Rhodes Rhodes 19 Matt Hooks       13
14   USA 2585 Woodstock Rhodes 19 Stephen Uhl       14
15   USA 1819 Chili Rhodes 19 Eric Thornton       15
16   USA 982 Mohotta Mobetta Rhodes 19 Kim Pandapas       16
17   USA 2495 David Rose Rhodes 19 David Rubin       17
18   USA 1090 1090 Rhodes 19 Dru Slattery       18
19   USA 1392 Q Bruce Bolen         19
20   USA 1782 Peppermint R19 Debbie Noble       20
21   USA 2590 Marjorie Ann Rhodes 19 Rick Berliner       21
22   USA 1643 Daft Eddy Rhodes 19 Stuart Boyd       22
23   USA 1228 Rumble Rhodes 19 Ramsay Hoguet       23
24   USA 1645 Siesta Rhodes 19 Stefan Ianchulev       24
25   USA TBA Andrew Ordentlich R19 Andrew Ordentlich DNC       34  
26   USA 2552 Two Guy's Rhodes 19 Andrew Ordentlich DNC       34  
27   USA 1466 Il Prete Rosso Rhodes 19 Martha Martini DNC       34  
28   USA 1299 Seguin Rhodes 19 Alex Felton DNC       34  
29   1496 Jumbly Rhodes 19 Jeremy Bloxham DNC         34  
30   USA 1194 Redgate Rhodes 19 Peter Weise DNC       34  
31   USA 1137 Adam's Rib Rhodes 19 Chris Adam DNC       34  
32   USA 2435 Rallie Rhodes 19 Larry Ehrhardt DNC       34  
33   USA 2623 Harm's Way Rhodes 19 Mike Lane RET       34  
 
Town Class
1   2078 suerte verde Town Class Kelley Braun       1
2   3 Aufblitzen Town Class David Cooke         2
3   USA 2041 Sweep Town Class Joe Venditti       3
4   usa 77 jean town class peter Maitland       4
5   USA 2059 Ethel Town Class William Larkin       5
6   USA 2074 Lille Venn Town Class Berit Solstad       6
7   USA 737 T Rex Town Class James Regis       7
8   USA 2049 Frolic Town Class Arthur Tip O'Neill       8
9   2057 Rogue Town Class Garrett Hamilton       9
10   2083 Second Wind Town Class Peg MacMaster       10
11   USA 2014 Daisy Town Class Jennie Aspinall       11
12   USA 2301 Third Time's A Charm Town Class David Williams         12
13   59 Querencia Town Class John Hope DNC         15  
14   usa 2091 Wabi Sabi Townie Charley Morrow DNC       15  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Tinkers Racing
One Design Division
J 24
1   USA 2785 Sea Bags Sailing Team J 24 Carter White       1
2   USA 2109 Airodoodle J 24 John Denman       2
3   USA 1587 Xingu J 24 Mike Taber       3
4   USA 4183 Sheldon J J 24 John Wells       4
5   USA 2805 Grace Under Pressure J 24 Greg Williams       5
6   CAN 4019 Hijack J 24 Fred Deom       6
7   USA 3369 BlackFin J 24 Michael Lachmayr       7
8   USA 4119 Little Martha J 24 Andrew Sayre DNF         11  
9   USA 1021 Blue Fox J24 Phill Cordeiro DNS       11  
10   189 Whatever J-24 Fred Baker DNS       11  
 
J 70
1 79   USA 179 AFRICA J 70 Jud Smith       1
2 18   USA 818 Rascal J/70 Henry/Stewart Brauer/Neff       2
3 48   USA 48 Scamp J 70 Will Welles       3
4 25   USA 525 Leadfoot (Corinthian) J 70 Sam Altreuter       4
5 86   USA 086 Stampede J 70 Bruno Pasquinelli       5
6 00   225 shred (Corinthian) j70 stein skaane         6
7 40   USA 340 Rimette J 70 John Brim       7
8 42   USA 342 Jumper (Corinthian) J 70 Patrick/Tim Andreasen/Guy       8
9 11   USA 245 - (Corinthian) J 70 Tyler Doyle       9
10 23   USA 311 Navega Racing J 70 Kurt Winkelmann       10
11 57   USA 157 Spring J 70 Dave Franzel       11
12 59   USA 159 Torqeedo (Corinthian) J 70 Brandon Flack & Family       12
13 85   USA 185 turbo tuck J 70 Bodo & Nick von der Wense       13
14 26   USA 226 Locomotion (Corinthian) J 70 Daan Goedkoop         14
15 97   USA 497 Chinook (Corinthian) J 70 Frank McNamara       15
16 32   CAN 197 Nirvana 7 (Corinthian) J 70 Louis Donahue       16
17 03   USA 603 Tumbling Dice J 70 Andrew Sheriff       17
18 43   USA 243 VitaminJ (Corinthian) J 70 Ted Johnson       18
19 39   USA 339 Beluga (Corinthian) J 70 Jeffery Bistrong       19
20 20   USA 334 Half Full (Corinthian) J 70 Marc Poirier       20
21 33   USA 233 Winter Wind (Corinthian) J 70 Nancy Glover       21
22 04   USA 504 Cowabunga (Corinthian) J 70 Frank Arabia DNS       24  
23 66   USA 366 Asteria (Corinthian) J 70 Holly Fabyan RET       24  
 
Viper 640
1   221 Choppy Seas Viper 640 Thomas Loutrel         1
2   USA 181 TEAM ROOSTER Viper Tyler Moore       2
3   USA 39 Patched Up Viper 640 Cole Constantineau       3
4   USA 236 Dragon lady Viper Bob Bowditch       4
5   USA 98 Lo.Qi Viper 640 Kay VanValkenburgh       5
6 90   USA 83 Purplexed Viper 640 Barry Canton       6
7   USA 207 Nene Viper 640 Jean-Francois Guillou DNS       9  
8   42 Mojito Viper 640 Mark Engelhardt DNS         9  
 

Helly Hansen Marblehead NOOD Regatta 2015
Corinthian Teams - Preliminary Results Race 11

Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Tinkers Racing
One Design Division
J 70
1 25   USA 525 Leadfoot J 70 Sam Altreuter       4
2 00   225 shred j70 stein skaane         6
3 42   USA 342 Jumper J 70 Patrick/Tim Andreasen/Guy       8
4 11   USA 245 - J 70 Tyler Doyle       9
5 59   USA 159 Torqeedo J 70 Brandon Flack & Family       12
6 26   USA 226 Locomotion J 70 Daan Goedkoop         14
7 97   USA 497 Chinook J 70 Frank McNamara       15
8 32   CAN 197 Nirvana 7 J 70 Louis Donahue       16
9 43   USA 243 VitaminJ J 70 Ted Johnson       18
10 39   USA 339 Beluga J 70 Jeffery Bistrong       19
11 20   USA 334 Half Full J 70 Marc Poirier       20
12 33   USA 233 Winter Wind J 70 Nancy Glover       21
13 04   USA 504 Cowabunga J 70 Frank Arabia DNS       24  
14 66   USA 366 Asteria J 70 Holly Fabyan RET       24  
 
 

Back to previous page
Main Menu

Helly Hansen    

Copyright © Interactive Creations 2000-2021