2020 DYC Off The Dock Race Series
Preliminary Results Race 10
Select to view a specific Class results:
All Classes
Class 1
Class 2
Class 3
Flying Scot
Racing Circle
Division
Class
Starting Date
Starting Time
Distance
Wind
DYC Off-The-Dock
PHRF_ToT
Class 1
11/Sep/2020
06:30 PM
DYC Off-The-Dock
PHRF_ToT
Class 2
11/Sep/2020
06:35 PM
DYC Off-The-Dock
PHRF_ToT
Class 3
11/Sep/2020
06:50 PM
DYC Off-The-Dock
One Design
Flying Scot
11/Sep/2020
06:55 PM
Bow
Sail Number
Yacht Name
Yacht Design
Owner/Skipper
Status
Rating
Finish Time
Elapsed Time
Corrected Time
Class
Fleet
DYC Off-The-Dock Racing
One Design Division
Flying Scot
1
07
10
Boat 7
Roger Dixon
DNF
4
2
04
tbd
Boat 4
Skipper O'Day
DNF
4
3
9
John Gallagher
Flying Scot
John Gallagher
DNF
4
4
08
8
Boat 8
Bill Brusilow
DNC
13
5
06
tbd
Boat 6
Skipper O'Day
DNC
13
6
05
tbd
Boat 5
(276)
Jack Adams
DNC
13
7
03
tbd
Boat 3
Skipper O'Day
DNC
13
8
02
tbd
Boat 2
Skipper O'Day
DNC
13
9
01
tbd
Boat 1
Skipper O'Day
DNC
13
10
19
tbd
Boat 19
Skipper O'Day
DNC
13
11
18
tbd
Boat 18
Skipper O'Day
DNC
13
12
11
Marna the Marlin
Flying Scot
Marina Lamphier
DNC
13
PHRF_ToT Division
Class 1
1
USA 35007
Advantage
Beneteau FC12
John Vermeulen
84.0 / 1.0252
11/Sep/20 - 19:21:20
0:00:51:20
0:00:52:38
1
3
2
NED 131
Northern Spy
Dufour 45 E
John Steigenga
66.0 / 1.0552
11/Sep/20 - 19:25:13
0:00:55:13
0:00:58:16
2
5
3
31
Double Jeopardy
T-10
Sean Murphy
138.0 / 0.9448
11/Sep/20 - 19:35:30
0:01:05:30
0:01:01:53
3
7
4
USA 25685
Lake Effect
C&C 110
Bill Brusilow
105.0 / 0.9924
11/Sep/20 - 19:32:39
0:01:02:39
0:01:02:10
4
8
5
380
Aisling
Arcona
Rachel O'Byrne
75.0 / 1.0400
11/Sep/20 - 19:30:27
0:01:00:27
0:01:02:52
5
9
6
1010
Maeve
Catalina 42 MKII
Joel Kar
157.0 / 0.9194
11/Sep/20 - 19:45:30
0:01:15:30
0:01:09:25
6
13
7
22
My Fair Lady
Beneteau 46
Robert Cowles
166.0 / 0.9078
11/Sep/20 - 19:49:55
0:01:19:55
0:01:12:33
7
14
8
USA 84388
Synergy
C&C 110
Constance Allen
105.0 / 0.9924
11/Sep/20 - 19:46:03
0:01:16:03
0:01:15:28
8
16
9
USA 25497
Kairos
J 120
Greg Baker
DNC
13
10
04
USA 43828
Falcon
J 35
Edwin Bayer
DNC
13
11
USA 52701
Dynamis
SC 70
Brien Baker
DNC
13
12
Usa 35005
Eagle One
Andrews 65
Timothy Lariviere
DNC
13
Class 2
1
263
Alida
Cal 36
William Harmon
171.0 / 0.9015
11/Sep/20 - 19:37:24
0:01:02:24
0:00:56:15
1
4
2
usa 33511
ghost
express 27
matthew robertson
156.0 / 0.9207
11/Sep/20 - 19:39:05
0:01:04:05
0:00:59:00
2
6
3
102
Logramar
Hunter 466
Mark Dybdahl
132.0 / 0.9531
11/Sep/20 - 19:46:38
0:01:11:38
0:01:08:16
3
12
4
15304
Avalon
Ericson 37
Wendell Mullison
150.0 / 0.9286
11/Sep/20 - 19:56:00
0:01:21:00
0:01:15:13
4
15
5
USA 33958
the Voyager
S2 9.1
Roy Lamphier
139.0 / 0.9434
11/Sep/20 - 19:55:15
0:01:20:15
0:01:15:42
5
17
6
164
Maple Star
Sabre
SCOTT LANGE
DNF
142.0 / 0.9393
8
7
unk
Tres Joli
Beneteau
Paul Lee
DNF
146.0 / 0.9339
8
8
USA 5219
Vashti
Bounty II
David Goodwin
DNC
10
9
USA 39
Copacetic
Cal 33-2
Christian Spencer
DNC
10
Class 3
1
USA 1039
Sirius
Pearson 30
Timothy Flintoff Jr.
180.0 / 0.8904
11/Sep/20 - 19:47:28
0:00:57:28
0:00:51:10
1
1
2
71
Freya
Newport 30-I
Pete Dalton
210.0 / 0.8553
11/Sep/20 - 19:50:06
0:01:00:06
0:00:51:24
2
2
3
38
Mystere
Cape Cod 30
William McIntyre
246.0 / 0.8166
11/Sep/20 - 20:07:30
0:01:17:30
0:01:03:17
3
10
4
364
Rambunctious
Ericson
Norman LeVasseur
246.0 / 0.8166
11/Sep/20 - 20:09:52
0:01:19:52
0:01:05:13
4
11
5
15498
Banshee
Ranger 30
William Lynch
DNC
7
6
1640
Voodoo Child
Cal25
Roy Lamphier
DNC
7
Back to previous page
Main Menu
Copyright ©
North Technology Group LLC
2000-2024
Terms & Conditions
•
Privacy_Policy