2019 Heritage Cup Classic Yacht Regatta
Final Results Race 1

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

1. Heritage Cup - Vintage Yacht Division - 1205 Start CRF MkII Vintage Yacht 21/Sep/2019 12:35 PM 3.89 NM 0 Kts

2. Heritage Cup - Good Old Boat Division - 1215 Start PHRF Good Old Boat (GOB) 21/Sep/2019 12:45 PM 3.89 NM 0 Kts

3. Heritage Cup - Good Old Boat Division - 1215 Start PHRF Good Old Boat (GOB) 21/Sep/2019 12:45 PM 3.89 NM 0 Kts

4. Heritage Cup - Good Old Boat Division - 1225 Start PHRF Good Old Boat (GOB) 21/Sep/2019 12:55 PM 3.89 NM 0 Kts

5. Heritage Cup - Small Classics & Spirit of Tradition Division - 1235 Start CRF MkII Small Classics & Spirit of Tradition Division 21/Sep/2019 01:01 PM 1.93 NM  

6. Heritage Cup - Catboat Division - 1235 Start CRF MkII Catboat Division 21/Sep/2019 01:01 PM 1.93 NM  



Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
1. Heritage Cup - Vintage Yacht Division - 1205 Start Racing
CRF MkII Division
Vintage Yacht
1   USA 1937 Golden-Eye Rhodes Custom Yawl Michael Emmert 20.4 / 172 21/Sep/19 - 14:46:03 0:02:11:03 0:01:59:54 1 1
2   USA 1936 Aegir (non-spin) Alden yawl Elith Larsen 19.1 / 188 21/Sep/19 - 14:51:51 0:02:16:51 0:02:04:40 2 2
3   93 Phantom Concordia Yawl Joshua Dennerlein 18.6 / 195 21/Sep/19 - 15:02:09 0:02:27:09 0:02:14:30 3 3
4   Q 10 Nor'easter Q Class Ted & Shelia Graves DNC 35.1 / 59       6  
5   3829 Freyja Alden Challenger yawl Joe Hayes DNF 19.2 / 188       6  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
2. Heritage Cup - Good Old Boat Division - 1215 Start Racing
PHRF Division
Good Old Boat (GOB)
1   USA 11684 Snow Goose C&C 35-1 Thomas C. Delaney 126.0 21/Sep/19 - 14:45:12 0:02:00:12 0:01:52:02 1 1
2   32859 Wizard C&C Mk 3 Trevor Wisdom 129.0 21/Sep/19 - 14:47:06 0:02:02:06 0:01:53:44 2 2
3   USA 588 Shadowfox Hunter Legend 37 Alex Helfand 108.0 21/Sep/19 - 14:47:29 0:02:02:29 0:01:55:29 3 3
4   200 Apollo J 105 Michael Kontonotas 84.0 21/Sep/19 - 15:02:23 0:02:17:23 0:02:11:56 4 4
5   11766 Ranger C&C David McSorley 142.0 21/Sep/19 - 15:14:31 0:02:29:31 0:02:20:19 5 5
6   Uni 53 Dolcezza Hunter37.5 Neill Parker 141.0 21/Sep/19 - 15:14:33 0:02:29:33 0:02:20:25 6 6
7   None Salt C&C 37 CB Lisa Duffy 120.0 21/Sep/19 - 15:16:39 0:02:31:39 0:02:23:52 7 7
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
3. Heritage Cup - Good Old Boat Division - 1215 Start Racing
PHRF Division
Good Old Boat (GOB)
1   USA 60572 Orion Hunter Legend 35.5 George Enzler 147.0 21/Sep/19 - 14:56:15 0:02:11:15 0:02:01:43 1 1
2   USA 289 Flying Cloud C&C 29 Mk II Kirk Sneddon 177.0 21/Sep/19 - 14:58:56 0:02:13:56 0:02:02:27 2 2
3   Madness Cal 33 James Carballal 147.0 21/Sep/19 - 14:57:23 0:02:12:23 0:02:02:51 3 3
4   USA 2979 Spectra S&S Hinckley 38 sloop Carlo & Jonathan Zaskorski 168.0 21/Sep/19 - 15:18:51 0:02:33:51 0:02:22:57 4 4
5   244 Shambala Sabre 34 Brad Dickson 156.0 21/Sep/19 - 15:55:14 0:03:10:14 0:03:00:07 5 5
6   Uni 0 Viola Bristol Herve Riou DNF 144.0       8  
7   66 Susie B Alerion Express 28 paul baumgarten DSQ 177.0 21/Sep/19 - 15:11:46 0:02:26:46 0:02:15:17 8  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
4. Heritage Cup - Good Old Boat Division - 1225 Start Racing
PHRF Division
Good Old Boat (GOB)
1   995 Grey Goose Pearson 30 Christopher Lucas 186.0 21/Sep/19 - 15:08:11 0:02:13:11 0:02:01:07 1 1
2   13945 Starlight C&C27 Edward Spallina 198.0 21/Sep/19 - 15:09:09 0:02:14:09 0:02:01:19 2 2
3   60863 Dusty Miller Cal 28-2 James Aikman 183.0 21/Sep/19 - 15:13:58 0:02:18:58 0:02:07:06 3 3
4   005 Episode Sea Sprite shawn keating 234.0 21/Sep/19 - 15:54:44 0:02:59:44 0:02:44:34 4 4
5   144 Sugar n Spice Bayfield 30/32 John Kle DNF 247.0       8  
6   none Leandra Bayfield David Seroy DNF 245.0       8  
7   12345 Great Expectations William Garden 44 David Johns DNF 255.0       8  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
5. Heritage Cup - Small Classics & Spirit of Tradition Division - 1235 Start Racing
CRF MkII Division
Small Classics & Spirit of Tradition Division
1   115 Raider Atlantic 30 Ron Doering 18.4 / 198 21/Sep/19 - 14:05:24 0:01:04:24 0:00:58:02 1 1
2   USA 195 Natanya Friendship Sloop Kevin Rathbon 17.6 / 209 21/Sep/19 - 14:53:34 0:01:52:34 0:01:45:51 2 2
3   85 North River 2 Buzzards Bay 14 George Conk 10.0 / 377 21/Sep/19 - 15:17:58 0:02:16:58 0:02:04:50 3 3
4   USA 1952 Myth Schooner Peter Munda 15.4 / 244 21/Sep/19 - 15:22:14 0:02:21:14 0:02:13:23 4 4
5   H2O Quadrant Hermann 22 Tim O'Rourke DNF 10.4 / 364       6  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
6. Heritage Cup - Catboat Division - 1235 Start Racing
CRF MkII Division
Catboat Division
1   AC 139 Sally E Atlantic City 24 John Reffner 13.2 / 289 21/Sep/19 - 14:46:31 0:01:45:31 0:01:36:13 1 1
2   none Kocka Catboat--Noank Sloop rig(bowsrit) Leonard Sinowitz 11.8 / 323 21/Sep/19 - 15:06:48 0:02:05:48 0:01:55:25 2 2
 

Back to previous page
Main Menu


Copyright © Interactive Creations 2000-2021