2013 58th Anniversary Indian Harbor Stratford Shoal Race
Final Results Race 1

Select to view a specific Class results:   
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Long Course Racing
IRC Division
Class 1: IRC
1   USA 51000 Bombardino Santa Cruz 52 James Sykes 1.212 12/Oct/13 - 16:59:30 0:05:59:30 0:07:15:43 1 1
2   USA 51552 Magic Santa Cruz 52 Kenneth Laudon 1.212 12/Oct/13 - 17:15:56 0:06:15:56 0:07:35:38 2 2
3   USA 52238 Rágana Cape Fear 38R Darius Peleda DNF 1.075       4  
 
PHRF Division
Class 2: PHRF - Doublehanded
1   USA 50622 Mireille J 120 Hewitt Gaynor 45.0 12/Oct/13 - 18:34:44 0:07:29:44 0:06:54:52 1 2
2   USA 39534 Skye Farr 395 Ty Anderson 27.0 12/Oct/13 - 19:24:45 0:08:19:45 0:07:58:50 2 10
3   USA 50343 Choucas Jeanneau SF 36 Frederic Cosandey 96.0 12/Oct/13 - 20:23:26 0:09:18:26 0:08:04:02 3 11
4   USA 3306 Wildeyes Quest 30 Michael Millard 90.0 12/Oct/13 - 20:33:10 0:09:28:10 0:08:18:25 4 14
5   USA 60161 Flashpoint J 100 Adrian Little DNF 84.0       8  
6   USA 323 Stratos J 105 Marcus Wunderlich DNF 90.0       8  
7   USA 52810 Poeske Beneteau First 42 Richard Donn DNF 75.0       8  
 
Class 3: PHRF Spinnaker 90 and Under
1   USA 25559 Eagle J 120 Steven Levy 45.0 12/Oct/13 - 17:46:54 0:06:36:54 0:06:02:02 1 1
2   USA 206 Coyote Megles 32 Bill Clemens 18.0 12/Oct/13 - 18:33:31 0:07:23:31 0:07:09:34 2 4
3   USA 40044 Bellerophon Farr 40 OD Rick and Skip Sinclair -6.0 12/Oct/13 - 18:16:16 0:07:06:16 0:07:10:55 3 5
4   USA 122 Shooting Star Beneteau First 36.7 Steve Cain 87.0 12/Oct/13 - 19:48:53 0:08:38:53 0:07:31:27 4 9
5   USA 52559 Tenacity Beneteau First 44.7 Samuel Fuller 33.0 12/Oct/13 - 19:46:28 0:08:36:28 0:08:10:53 5 12
6   USA 60628 Max Pogo 10.5 Moritz Hilf 39.0 12/Oct/13 - 20:09:49 0:08:59:49 0:08:29:36 6 15
7   USA 60260 MIlky Way Dufour 40 Alexander Natanzon 78.0 12/Oct/13 - 22:15:31 0:11:05:31 0:10:05:04 7 17
8   USA 39 Zuma J 109 Steve Chronert DNF 57.0       14  
9   USA 32006 Six Brothers C-32 Chris Kramer DNF 51.0       14  
10   USA 60342 Matador J 133 Dale and Michael McIvor DNF 15.0       14  
11   USA 175 Strange Brew J 105 Randy Bourne DNF 87.0       14  
12   USA 3503 Alliance Summit 35 Dominick Porco DNS 54.0       14  
13   CAN 5 Carbonado MC 38 John & Matthew Barry DNS -24.0       14  
 
Class 4: PHRF Spinnaker 91 and Above
1   USA 25416 Ropeburn J 105 Tim O'Brien 93.0 12/Oct/13 - 19:24:08 0:08:09:08 0:06:57:03 1 3
2   USA 52994 Maudelayne X-34 Frederick Heerde 99.0 12/Oct/13 - 19:46:48 0:08:31:48 0:07:15:04 2 6
3   USA 385 Clean Slate J 105 Marc Berkowitz 93.0 12/Oct/13 - 19:43:08 0:08:28:08 0:07:16:03 3 7
4   USA 77287 Attractive Nuisance Olson 30 Jonathan Nye 108.0 12/Oct/13 - 20:01:21 0:08:46:21 0:07:22:39 4 8
5   USA 23746 Snow Goose F & C Ketch William Robinson 135.0 12/Oct/13 - 21:14:30 0:09:59:30 0:08:14:53 5 13
6   USA 77496 Fin II Olson 30 Thomas O'Connell 111.0 12/Oct/13 - 21:25:21 0:10:10:21 0:08:44:19 6 16
7   USA pending Jamala IV Beneteau 36.7 Hamish Young DNF 135.0       10  
8   USA 40224 Karjala Jonmeri 40 Markus Lahrkamp DNF 105.0       10  
9   USA 42569 IBIS Bristol 38.8 Britt Whelpley DNF 141.0       10  
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Short Course to Eaton's Neck Racing
PHRF Division
Class 5: PHRF Non-Spinnaker 120 and Under
1   USA 30 Nevermore J 100 Ken Hall 93.0 12/Oct/13 - 14:39:42 0:03:19:42 0:02:50:15 1 1
2   USA 60468 Gemini Hanse 375 James Coffman 120.0 12/Oct/13 - 14:56:22 0:03:36:22 0:02:58:22 2 2
3   USA 41437 Celebration (II) Tripp 37 Sea Scout Ship 6 96.0 12/Oct/13 - 14:56:24 0:03:36:24 0:03:06:00 3 3
4   131313 Kekoa Tartan 38 Luke Wakeman 120.0 12/Oct/13 - 15:04:26 0:03:44:26 0:03:06:26 4 4
5   USA 63136 Shining Star Farr 33 Steve Hayes 111.0 12/Oct/13 - 15:03:36 0:03:43:36 0:03:08:27 5 5
6   USA 273 Synchronicity X-332 Ed Hogan 114.0 12/Oct/13 - 15:06:18 0:03:46:18 0:03:10:12 6 6
7   USA 39515 Elan Farr 395 Kent Holden DNF 27.0       10  
8   USA 51241 South Wind Swan 44 Walter & Joy Pierson DNF 96.0       10  
9   Q 10 Nor'easter Alden Q-Class Ted & Shelia Graves DNS 99.0       10  
 
Class6: PHRF Non-Spinnaker 121 and Above
1   USA 32458 Janifferjil Sabre 34 Jane Bergere 159.0 12/Oct/13 - 15:26:30 0:04:01:30 0:03:11:09 1 7
2   51101 On The Mark II Hunter 35.5 Marc Luxemburg 150.0 12/Oct/13 - 15:24:25 0:03:59:25 0:03:11:55 2 8
3   USA 60194 Snappy Tartan 33 Ove Haxthausen 177.0 12/Oct/13 - 15:38:16 0:04:13:16 0:03:17:13 3 9
4   USA 89 Veronica Islander Bahama 30 Ed Tella 183.0 12/Oct/13 - 16:00:15 0:04:35:15 0:03:37:18 4 10
5   USA 143 Freebird Pearson 34 Jake Kramer 153.0 12/Oct/13 - 15:57:57 0:04:32:57 0:03:44:30 5 11
6   USA 30736 Tecumseh C&C 36 Donald Rotzien DNF 144.0       9  
7   USA 1358 Silver Fox J 24 Jasjeet Sood DNF 174.0       9  
8   USA 56 Alastor Cal 35 Rufus Blocksidge DNS 138.0       9  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019