2013 Captains Harbor Friday Night Series
Preliminary Results Race 1

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

Division I PHRF_ToT PHRF 88 and Lower 07/Jun/2013 07:00 PM    

Division II PHRF_ToT PHRF 89-132 07/Jun/2013 07:00 PM    

Division III PHRF_ToT PHRF 133 and Above 07/Jun/2013 07:00 PM    



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Division I Racing
PHRF_ToT Division
PHRF 88 and Lower
1   USA 60351 Hurricane Summit 35 John Schinto 07/Jun/13 - 19:50:32 0:00:50:32 0:00:53:50 1 1
2   USA 242 Blue Mouse J 35 Mark Parry / Lawrence McGrath 07/Jun/13 - 19:53:55 0:00:53:55 0:00:56:20 2 2
3   USA 51518 Lapin Beneteau First 40.7 Chris Clark 07/Jun/13 - 19:53:16 0:00:53:16 0:00:57:19 3 3
4   USA 52024 Terrapin First 40.7 Paul Dunay & Jon Litt 07/Jun/13 - 19:57:27 0:00:57:27 0:01:01:31 4 4
5   USA 30252 Moxy X-Yachts xp33 Paul Brindak DNC       5  
6   USA 30 Nevermore J 100 Ken Hall DNC       5  
7   USA 39515 Elan Farr 395 Kent Holden DNC       5  
8   USA 41454 Impromptu J 35 Brian Warner DNC       5  
9   USA 59 Wave Rider Farr 30 Benoit Ansart DNC       5  
10   GBR 4930R Team Zombie Ultra 30 Andrew Scrivan DNC       5  
11   USA 39534 Skye Farr 395 James T. Anderson DNC       5  
12   CAN 5 Carbonado MC 38 John/Matthew Barry DNC       5  
13   USA 206 Coyote Megles 32 Bill Clemens DNC       5  
14   USA 14 Shameless J 33 Peter Van Duyne DNC       5  
15   USA 40044 Bellerophon Farr 40 OD Rick and Skip Sinlclair DNC       5  
16   USA 10104 First Light C&C 101 Dana OBrien DNC       5  
17   USA 8 First 35 Beneteau First 35 Steve Lukens DNC       5  
18   USA 75 No Escape J 120 John Barry DNC       5  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Division II Racing
PHRF_ToT Division
PHRF 89-132
1   USA 77287 Attractive Nuisance Olson 30 Jonathan & Karin Nye DNC       1  
2   Q 10 Nor'easter Alden Q-Class Ted & Shelia Graves DNC       1  
3   23998 Fireball C & C 40 Bill Baxter DNC       1  
4   USA 77496 Fin II Olson 30 Thomas O'Connell DNC       1  
5   USA 131313 Kekoa Tartan 38 Luke Wakeman DNC       1  
6   USA 32483 Heart's Desire C&C 35 III Allen Lovejoy DNC       1  
7   USA 41302 Borderline C&C 35 MK3 Jonathan Asch / Stephen Bishop DNC       1  
8   USA 570 Windswept Cal 33-2 Rick Crossman DNC         1  
9   USA 26 Risk J 92 Kevin Mackay DNC       1  
10   USA 51241 South Wind Swan 44 Walter & Joy Pierson DNC       1  
11 2121   USA 73208 Christina Frers 30 Richard Wolfram DNC         1  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Division III Racing
PHRF_ToT Division
PHRF 133 and Above
1   USA 20233 Dursey C&C 33 David Ornstein 07/Jun/13 - 19:31:40 0:00:31:40 0:00:29:01 1 2
2   USA 117 Jamala III S2 9.1 Hamish Young 07/Jun/13 - 19:44:48 0:00:44:48 0:00:42:30 2 3
3   USA 320 Hazelnut J 24 Stephen Hayes 07/Jun/13 - 19:51:26 0:00:51:26 0:00:45:47 3 4
4   USA 14691 Alliance C&C 27 Bill Lewis   4 1
5   USA 30736 Tecumseh C&C 36 Donald Rotzien DNC       4  
6   USA S34 Badger Sabre 34 Mk I Chris and Sarah Fey DNC       4  
7   USA 145 Hooke Shields Richardson Hendee DNC         4  
8   USA 051 Comet alerion 28 Allan Levys DNC       4  
9   USA 11919 Finn Ratoon Allied 30 30 Robert Coulson DNC       4  
10   USA 60327 Carpe Diem Beneteau First 235 Blazej Cichy DNC       4  
11   USA 295 Liberty Sabre 34 Leonard Shavel DNC       4  
12   USA 550 Antelope Tartan Jim Cobbs DNC       4  
13   USA 143 Freebird Pearson 34 Jake Kramer DNC       4  
14   USA 1358 Silver Fox J 24 Jasjeet Sood DNC         4  
15   USA 52594 Hawkeye(C) C&C 34 Michael Burke DNC         4  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2020