2013 Ida Lewis Distance Race
Final Results Race 1

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

1. Ida Lewis Distance Race IRC Class 1 - IRC 16/Aug/2013 01:05 PM 125 NM  

2. Ida Lewis Distance Race PHRF Class 2 - PHRF 16/Aug/2013 12:50 PM 125 NM  

3. Ida Lewis Distance Race PHRF Class 3 - PHRF Doublehanded 16/Aug/2013 12:35 PM 125 NM  

4. Ida Lewis Distance Race PHRF Class 4 - PHRF Cruising Spinnaker 16/Aug/2013 12:50 PM 102 NM  



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
1. Ida Lewis Distance Race Racing
IRC Division
Class 1 - IRC
1   USA 4243 Blazer Swan 42 Christopher Culver 1.163 17/Aug/13 - 10:01:43 0:20:56:43 1:00:21:34 1 1
2   USA 4304 Christopher Dragon Sydney 43 Andrew & Linda Weiss 1.199 17/Aug/13 - 09:59:54 0:20:54:54 1:01:04:38 2 2
3   USA 50282 Miracle R/P 44 Michael Cashel 1.185 17/Aug/13 - 10:47:34 0:21:42:34 1:01:43:32 3 3
4   USA 1253 Catapult Ker 40 Marc Glimcher 1.194 17/Aug/13 - 11:01:33 0:21:56:33 1:02:11:58 4 4
5   USA 12282 Orion J 122 Paul Milo DNF 1.101       8  
6   USA 60003 Tarahumara J 122 Jack Gregg DNF 1.088       8  
7   USA 1976 Mischief Lyman-Morse 40 David Schwartz DNF 1.006       8  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
2. Ida Lewis Distance Race Racing
PHRF Division
Class 2 - PHRF
1   USA 40076 Nightshift Farr 40 Kevin McNeil 7.0 17/Aug/13 - 09:38:54 0:20:48:54 0:20:34:19 1 1
2   USA 52821 White Rhino Swan 56 Todd Stuart -4.0 17/Aug/13 - 10:18:38 0:21:28:38 0:21:36:58 2 2
3   USA 55655 Shindig Andrews 70 T Massachusetts Maritime Academy -78.0 17/Aug/13 - 07:59:00 0:19:09:00 0:21:51:30 3 3
4   USA 2001 Oakcliff (Youth) Farr 47 Oakcliff Sailing -24.0 17/Aug/13 - 10:09:59 0:21:19:59 0:22:09:59 4 4
5   USA 43777 Crazy Horse C.C. Baltic 50 Kevin McLaughlin -9.0 17/Aug/13 - 11:18:02 0:22:28:02 0:22:46:47 5 5
6   USA 51322 Braveheart J 120 Bob Manchester 48.0 17/Aug/13 - 14:43:54 1:01:53:54 1:00:13:54 6 6
7   USA 52643 Settler (Youth) NEB Tripp 43 Thomas Rich 9.0 17/Aug/13 - 13:39:42 1:00:49:42 1:00:30:57 7 7
8 116   USA 52814 Icarus racing (Youth) Class 40 Ralf Steitz USMMA -9.0 17/Aug/13 - 13:31:04 1:00:41:04 1:00:59:49 8 8
9   USA 301 Samba Quest 30 Tristan Mouligne DNF 89.0       16  
10   USA 45016 Temptress IMX-45 Robert Kits van Heyningen DNF 8.0       16  
11 106   USA 106 GryphonSolo2 Class 40 Joe Harris DNF -9.0       16  
12   USA 50895 COCO Swan 36 Ian Scott DNF 115.0       16  
13   USA 14111 Aurora Tartan 41 Andrew Kallfelz DNF 108.0       16  
14   USA 41241 And She Was N/M 45 Timothy Keyworth DNF 35.0       16  
15 128   USA 128 Toothface2 Class 40 - Akilaria3 Michael Dreese DNF -9.0       16  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
3. Ida Lewis Distance Race Racing
PHRF Division
Class 3 - PHRF Doublehanded
1   USA 39 Pleiad Racing Class 40 Edward Cesare -9.0 17/Aug/13 - 13:33:30 1:00:58:30 1:01:17:15 1 1
2   USA 52044 Ruse Swan 44 Mark II William Marsh DNF 85.0       4  
3   USA 60426 Oronoco Sabre 426 Adrian Ravenscroft DNF 87.0       4  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Skipper/Crew Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
4. Ida Lewis Distance Race Racing
PHRF Division
Class 4 - PHRF Cruising Spinnaker
1   USA 203 URSA J 109 Brooke Mastrorio DNF 69.0       5  
2   USA 55-110 Haerlem Swan 55/57 Hendrikus PLM Wisker DNF 84.0       5  
3   USA 60802 Shindig P39-2 Kevin Flannery DNF 123.0       5  
4   USA 56 Spirit J 92S EC Helme DNF 96.0       5  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021