38th Annual SPYC Invitational Pusser’s Rum Cup / Ted Irwin Memorial
Preliminary Results Race 1

Select to view a specific Class results:   

Racing Circle Division Class Starting Date Starting Time Distance Wind

1. Invitational Pusser's Rum Cup - Racing PHRF PHRF - Spinnaker A 07/Apr/2019 10:05 AM 12.5 NM 4 Kts
1. Invitational Pusser's Rum Cup - Racing PHRF PHRF - Spinnaker B 07/Apr/2019 10:05 AM 12.5 NM 4 Kts

3. Invitational Pusser’s Rum Cup - Cruising PHRF PHRF - Cruising 07/Apr/2019 10:10 AM 12.5 NM 4 Kts

4. Invitational Pusser’s Rum Cup - Racer Cruiser PHRF PHRF - Racer/Cruiser 07/Apr/2019 10:05 AM 12.5 NM 4 Kts



Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
1. Invitational Pusser's Rum Cup - Racing Racing
PHRF Division
PHRF - Spinnaker A
1   50596 Southern Cross n/m 46 Thomas Conwell -12.0 07/Apr/19 - 11:50:37 0:01:45:37 0:01:48:07 1 3
2   Usa 11 Tack tick Martin 243 Michael Siedlecki 39.0 07/Apr/19 - 12:01:23 0:01:56:23 0:01:48:16 2 4
3 Doyle Sailmakers  USA 39523 Wasabi Farr 395 Eric Lopez 42.0 07/Apr/19 - 12:05:27 0:02:00:27 0:01:51:42 3 5
4   USA 17 Raven Farr 30 Mike Kayusa DNC 42.0       7  
5 155   USA 155 Arista Melges 32 Jack Thompson DNC 12.0       7  
6 North Sails  USA 5 Pigs with no Purpose Martin 243 Lon Ethington DNF 39.0       7  
 
PHRF - Spinnaker B
1   USA 42341 Warrior Tripp 38 Grant Dumas 57.0 07/Apr/19 - 11:59:27 0:01:54:27 0:01:42:34 1 1
2   USA 46453 Chip's All In B32 Chip Merlin 54.0 07/Apr/19 - 12:03:26 0:01:58:26 0:01:47:11 2 2
3   USA 52910 Shazaam! J 42 Roger Gatewood 75.0 07/Apr/19 - 12:18:01 0:02:13:01 0:01:57:24 3 6
4   USA 98 You Know Who S2 7.9 Paul Guidi DNC 165.0       8  
5   USA 83170 Alphadog SR 33 Gordon Latrobe DNC 60.0       8  
6   USA 97380 YardGoat Carrera Jamie Myers DNC 93.0       8  
7   USA 40980 Back OFF SOVEREL 33 Tony Barrett DNF 84.0       8  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
3. Invitational Pusser’s Rum Cup - Cruising Racing
PHRF Division
PHRF - Cruising
1   32994 Red Sky Nightwind 35 Charles Mixson 149.0 07/Apr/19 - 12:46:26 0:02:36:26 0:02:05:23 1 1
2   4951 First Wind D/C CSY 44 Art Cupps 204.0 07/Apr/19 - 13:10:10 0:03:00:10 0:02:17:40 2 2
3   425 After You Mark II John Gardner 219.0 07/Apr/19 - 13:27:59 0:03:17:59 0:02:32:21 3 3
4   USA 445 Sail Dance Cal 29 Tom Kennedy 216.0 07/Apr/19 - 13:48:46 0:03:38:46 0:02:53:46 4 4
5   USA 14 Island Hopper Hooks Custom 34 Carol Elwood 218.0 07/Apr/19 - 14:49:30 0:04:39:30 0:03:54:05 5 5
6 Other  19 SABRINA III D/C HOLMAN & PYE PUMA 34 IOR 3/4 MARK WHIDDEN 196.0 07/Apr/19 - 14:45:29 0:04:35:29 0:03:54:39 6 6
7   304 Surge Compass 47 Charles Archer DNC 174.0       9  
8   USA 411 Quantum Leap Beneteau 411 John Harper DNC 183.0       9  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
4. Invitational Pusser’s Rum Cup - Racer Cruiser Racing
PHRF Division
PHRF - Racer/Cruiser
1   USA 48 Prime Plus Beneteau 445 Frank Hanna/ Mark Requa 96.0 07/Apr/19 - 12:19:38 0:02:14:38 0:01:54:38 1 1
2   038 Mi Sueno Morgan N/M 44cc Ron & Holanda Kinney/Manzano 120.0 07/Apr/19 - 14:23:17 0:04:18:17 0:03:53:17 2 2
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2021