2019 Columbia Y.C. COLORS Regatta
Preliminary Results Race 1

Select to view a specific Class results:   
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
3. Distance Racing
ORR Division
ORR - Spinnaker
1   USA 46892 Skye Nelson Marek 46 Jeff & Jane Hoswell 1.0153 (50/50) 01/Jun/19 - 13:42:28 0:02:37:28 0:02:39:53 1 1
2   USA 50996 Challenger Frers 50 Arunas Kubelskas 1.0212 (50/50) 01/Jun/19 - 13:49:15 0:02:44:15 0:02:47:44 2 2
3   USA 2165 Scout Sydney 41 Sea Scouts / Martin Bernstein 0.9662 (50/50) 01/Jun/19 - 14:56:39 0:03:51:39 0:03:43:49 3 3
 
PHRF Division
PHRF - Division 1 <68
1   USA 60597 Xuberance XP44 Jeff Barton 30.0 01/Jun/19 - 13:44:42 0:02:39:42 0:02:31:00 1 7
2   USA 52575 Defiance J/V 66 team defiance smirl -84.0 01/Jun/19 - 13:13:55 0:02:08:55 0:02:33:17 2 8
3   39530 Hiwassee Farr395 Ian FISHER 30.0 01/Jun/19 - 13:57:57 0:02:52:57 0:02:44:15 3 9
4   USA 112 Mary Gail J 112e Benjamin Lumpkin 57.0 01/Jun/19 - 14:08:00 0:03:03:00 0:02:46:28 4 10
5   USA 52039 Jahazi J 120 Frank Giampoli 51.0 01/Jun/19 - 15:02:41 0:03:57:41 0:03:42:54 5 18
6   USA 60009 Badge Beneteau first 40 Daniel Koules DNF 33.0       9  
7   USA 26 Renegade J 133 Thomas Papoutsis DNF 15.0       9  
8   USA 50659 Mazal Tov J 120 Arne Fliflet RET 48.0       9  
 
PHRF - Division 2 > or =69
1   USA 41155 Exeter J/V Baltic 35 TM John Notch 120.0 01/Jun/19 - 13:54:18 0:02:44:18 0:02:19:04 1 1
2   USA 52337 Runaway Elan 40 Tom Gorey 72.0 01/Jun/19 - 13:44:31 0:02:34:31 0:02:19:22 2 2
3   USA 60376 Perico Sabre 402 Ryan Johnson 72.0 01/Jun/19 - 13:46:18 0:02:36:18 0:02:21:09 3 3
4   USA 61063 Ohana Dehler 34c Robert Smetters 84.0 01/Jun/19 - 13:53:21 0:02:43:21 0:02:25:41 4 4
5   USA 42525 Night Train Thomas 35 Brian Morgan 72.0 01/Jun/19 - 13:54:07 0:02:44:07 0:02:28:58 5 5
6   USA 32756 Flying Spaghetti monster J35 Mitchell Weisman 69.0 01/Jun/19 - 13:53:38 0:02:43:38 0:02:29:07 6 6
7   USA 6649 Providence Ericson Greg Miarecki 159.0 01/Jun/19 - 15:09:21 0:03:59:21 0:03:25:54 7 13
8   USA 238 Jambo Beneteau First 36.7 Joe & Cindy Marciniak 75.0 01/Jun/19 - 14:59:44 0:03:49:44 0:03:33:58 8 16
9   USA 42934 Whisper Express 34 Thomas Barnes 96.0 01/Jun/19 - 15:06:00 0:03:56:00 0:03:35:48 9 17
10   USA 51541 RADIANCE Farr 38 Benjamin White 93.0 01/Jun/19 - 15:17:21 0:04:07:21 0:03:47:47 10 19
11   USA 52845 Tide The Knot Jeanneau Sunfast 35 Robert Metzen DNC 105.0       13  
12   USA 33 Handsome Pete Beneteau First 10R David Baker DNF 84.0       13  
 
PHRF - Singlehanded (GLSS)
1   USA 492 Sea-U J 105 Brian Crabb 87.0 01/Jun/19 - 15:01:26 0:03:46:26 0:03:28:08 1 14
2   USA 480 Gangbusters J 105 Mark Gannon 87.0 01/Jun/19 - 15:03:01 0:03:48:01 0:03:29:43 2 15
3   USA 32823 Bootlegger Peterson/Wiggers 37 David Bonzon 93.0 01/Jun/19 - 15:29:06 0:04:14:06 0:03:54:32 3 20
4   USA 325 Global Nomads J 105 Michael Hettel DNC 87.0       7  
5 North Sails  USA 0398 KISMET Nonsuch30 Kenneth Verhaeren DNS 174.0       7  
6   USA 59 Nemo Seascape 27 Michael Tuman RET 96.0       7  
 
PHRF - Cruising
1   USA 52982 No Reverse Hunter Legend 37.5 Bob HORENKAMP 108.0 01/Jun/19 - 15:07:44 0:03:47:44 0:03:25:01 1 12
2   33595 At Last Catalina 36 Richard Gaston DNC         4  
3 Doyle Sailmakers  USA 85 Fortunate Sun Tartan 4100 John Dunlevy DNC 99.0       4  
 
30 and Under
1   USA 33 RAVN Beneteau Platu 25 Jamie Downing 120.0 01/Jun/19 - 15:04:52 0:03:44:52 0:03:19:38 1 11
2   USA 40202 Truant S2 9.1 Walter and Holly Kawula 132.0 01/Jun/19 - 15:49:17 0:04:29:17 0:04:01:31 2 21
3   USA 136 PASSAGES HUNTER 28.5 KAMIL DOSTALIK DNF 183.0       4  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Circle 1 Racing
One Design Division
Farr 40
1   USA 40027 Hot Lips Farr 40 J C Whitford       1
2   USA 40048 Inferno Farr 40 Philip Dowd       2
3 2   USA 40101 Eagles Wings Farr 40 John Gottwald       3
4 60   USA 51746 Taipan Farr 40 Lloyd Karzen DNC       5  
 
Beneteau First 36.7
1   USA 262 Maggie Mae Beneteau First 36.7 Peter Wright       1
2 North Sails  USA 235 Tequila Mockingbird Beneteau First 36.7 Chris Duhon       2
3   USA 82 Split Decision Beneteau First 36.7 Mark and Nick Norris       3
4   USA 119 Joie De Vie Beneteau First 36.7 Donna Hastings       4
5   USA 101 Erizo de Mar Beneteau First 36.7 Antoni Czupryna / Waldemar Emmerich       5
6 North Sails  USA 60310 Soulshine Beneteau First 36.7 Jarrett Altmin       6
7   USA 1313 PROGRAM Beneteau First 36.7 Earle Atwater       7
8 Doyle Sailmakers  USA 26219 FOG Beneteau First 36.7 Greg Rasmussen       8
9   USA 45367 Gaucho Beneteau First 36.7 Mark & Diane Bouckaert       9
10   USA 247 Painkiller 5 Beneteau 36.7 Alice Martin       10
11   USA 52249 Sail Monkey Beneteau First 36.7 William McGuinn DNC       12  
 
J 111
1   USA 12 Kashmir J 111 Michael/Steve Mayer/Henderson       1
2   USA 47 Rowdy J 111 Richard Witzel       2
3   USA 24 Momentus J 111 Kevin Saedi & Raman Yousefi       3
4   USA 112 Pura Vida J 111 John Kalanik       4
5   USA 28 Warlock J 111 Tom Dickson       5
6   USA 100 Variance J 111 Carl Hanssen       6
7   USA 20 Shmokin Joe J 111 Jeff Schaefer       7
 
Beneteau First 40.7
1 UK Sailmakers  USA 51377 Vayu Beneteau First 40.7 Ron Buzil       1
2   USA 51457 Das Boot Beneteau First 40.7 Jay Muller       2
3   USA 60102 Sociable Beneteau First 40.7 Robert Arzbaecher       3
4   USA 51196 Spanker Beneteau First 40.7 Boyd Rice / Rollin Pierce       4
5   GER 1979 Turning Point Beneteau First 40.7 David Hardy       5
6   USA 404 Mojo Beneteau First 40.7 Gary Powell/ Scot Ruhlander       6
7   USA 51219 RhumbRunner Beneteau First 40.7 Kathryn Goldman /Brian Goldman       7
8   USA 40742 Wired Beneteau First 40.7 Brian Angioletti / Chuck Norton DNC       9  
 
PHRF_ToT Division
PHRF - Spinnaker
1   USA 131 Lucy Melges 32 Jeremy Alexis -522.9 / 24.0000 01/Jun/19 - 12:37:12 0:00:37:12 0:00:35:46 1 1
2   USA 38006 Eagle Sydney 38 Shawn/Jerry O'Neill -525.9 / 27.0000 01/Jun/19 - 12:40:21 0:00:40:21 0:00:38:44 2 2
3   USA 56810 Archimedes III C&C 115 Joe Hummel -540.6 / 69.0000 01/Jun/19 - 12:48:09 0:00:48:09 0:00:44:01 3 3
4 North Sails  USA 35004 Heartbreaker 1D35 Eric Oesterle -530.3 / 33.0000 01/Jun/19 - 12:46:13 0:00:46:13 0:00:44:14 4 4
5   USA 35035 Dire Wolf 1d35 Turbo Jeffrey (Dewey) Janicek -525.9 / 27.0000 01/Jun/19 - 12:49:12 0:00:49:12 0:00:47:35 5 5
6   USA 11508 MASKWA C&C 115 Donald Waller -540.6 / 69.0000 01/Jun/19 - 12:52:49 0:00:52:49 0:00:48:41 6 6
7   USA 1300 Alpha Puppy J 35 Rick Stage -540.6 / 69.0000 01/Jun/19 - 12:53:12 0:00:53:12 0:00:49:04 7 7
8   USA 60657 Scarlet Begonias Dufour 36P Kevin Foote -541.0 / 72.0000 01/Jun/19 - 12:54:14 0:00:54:14 0:00:49:55 8 8
9   USA 35053 Entourage II 1D35 Michael Dannecker DNC -530.3 / 33.0000       10  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Circle 2 Racing
One Design Division
T-10
1 7   USA 404 Diamond Girl LS 10 Amy & Rick Cermak       1
2   USA 30475 Erica T-10 Brian Kaczor       2
3   USA 311 Mutiny T10 John Schellenbach       3
4   USA 402 Thunderbolt LS 10 Steve Karstrand       4
5   USA 40433 Meat T-10 Brian Kennalley, Edward Mui, Craig Roehl       5
6 22 UK Sailmakers  USA 124 Liberty T-10 Ray Douglas / Kris Maybach       6
7   USA 410 Retention LS 10 Mark Croll       7
8   USA 26302 Water Works T-10 Rick & Mary Ann Lillie       8
9   USA 26300 Winnebago LS 10 Tim Rathbun       9
10   USA 30509 Grytviken T-10 Piotr Madrzyk       10
11   USA 15630 Amateur II T-10 Michael & Felicia Platzke       11
12   USA 26215 Hot Sauce T-10 Mike & Karen Better       12
13   USA 348 Kamikaze T-10 Darren Beck / Andrew Fernandez       13
14   USA 32319 Perspicacity Tartan Ten Robert Cohen       14
 
J 88
1   USA 21 Banter J 88 Ben Marden       1
2   USA 29 Dutch J 88 John & Jordan Leahey       2
3   USA 88 Exile J 88 Andy & Sarah Graff         3
4   USA 30 Windsong J 88 Tim Wade       4
5   12 Misty J88 Daniel Floberg       5
6   USA 82 Blondie 2 J 88 Tod Patton       6
 
J 105
1   USA 673 The Asylum J 105 Jon Weglarz       1
2 North Sails  USA 104 Vytis J 105 Gyt Petkus       2
3   USA 50638 Esprit d'Ecosse J 105 Judith & Ross McLean       3
4   USA 243 Phantom J 105 Peter Schwarzbach       4
5   USA 424 Flying Pig J 105 Mike Sheppard       5
6   USA 349 Sealark J 105 Clark Pellett RET       7  
 
J 109
1   USA USA 141 Smee Again J 109 George Miz       1
2   USA 368 Callisto J 109 Jim Murray       2
3   USA 310 Blackfin J 109 Keith Eickenberg       3
4   USA 359 Goat Rodeo J 109 Robert Evans       4
5 Doyle Sailmakers  USA 124 Slapshot II J 109 Scott Sims       5
6   USA 249 Full Tilt J 109 Peter Priede       6
7   USA 245 Liquid Lounge II J 109 Jim Caesar DNF       8  
 
Bow Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
RC Boats Racing
One Design Division
DragonForce 65
1   USA 292 MsDirected DF65 Bart Heimlich       1
2   USA 1217 Floating Argument DragonForce Justin Kalb       2
3   USA 96 BLUEHHO DragonForce 65 Daniel Burns       3.5
4   USA 1373 Ye Olde Battle Axe Dragon Force 65 Aimee Strittmatter       3.5
5   USA 987 ColSS Kurt T         5
6   USA 26 RENEGADE DragonForce Larry Kwiat DNC       10  
7   56 Remotey McBoatface DF65 Peter Nielsen DNC       10  
8   USA 143 Mahal DF65 Rod Salazar DNC       10  
9   38038 On Duty Sabre 38 Mk I Stu Friedman DNC       10  
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019