2018 Columbia Y.C. COLORS Regatta
Preliminary Results Race 1

Select to view a specific Class results:   
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Distance Race Racing
PHRF Division
Distance Section 1
1   USA 112 Mary Gail J/112E Sam Veilleux 57.0 02/Jun/18 - 13:59:51 0:02:54:51 0:02:38:14 1 3
2   USA 52575 Defiance J/V 66 team defiance smirl -78.0 02/Jun/18 - 13:20:47 0:02:15:47 0:02:38:32 2 4
3   USA 35035 Dire Wolf 1D35 Turbo Jeffrey (Dewey) Janicek 27.0 02/Jun/18 - 13:51:32 0:02:46:32 0:02:38:39 3 5
4   USA 60712 Axolotl J 112e Tracy Hixon 48.0 02/Jun/18 - 13:59:43 0:02:54:43 0:02:40:43 4 6
5   USA 46892 SKYE Nelson Marek 46 Jeff & Jane Hoswell -15.0 02/Jun/18 - 13:42:23 0:02:37:23 0:02:41:45 5 9
6   USA 60597 Xuberance XP44 Jeff Barton 33.0 02/Jun/18 - 13:56:46 0:02:51:46 0:02:42:09 6 10
7   USA 52039 Jahazi J 120 Frank Giampoli 51.0 02/Jun/18 - 14:02:09 0:02:57:09 0:02:42:16 7 11
8   USA 26 Renegade J 133 Thomas Papoutsis 15.0 02/Jun/18 - 13:52:17 0:02:47:17 0:02:42:54 8 12
9   USA 7779 Ocean Andrews 77 Gary Feracota / Jim Banovitz -123.0 02/Jun/18 - 13:19:23 0:02:14:23 0:02:50:15 9 18
10   USA 50659 Mazal Tov J 120 Arne Fliflet 48.0 02/Jun/18 - 14:18:53 0:03:13:53 0:02:59:53 10 24
11   USA 50996 Challenger Frers 50 Arunas Kubelskas -18.0 02/Jun/18 - 14:24:17 0:03:19:17 0:03:24:32 11 27
 
Distance Section 2
1   USA 6649 Providence Ericson Greg Miarecki 159.0 02/Jun/18 - 14:29:51 0:03:19:51 0:02:33:29 1 1
2   USA 42525 Night Train Thomas 35 Brian Morgan 72.0 02/Jun/18 - 14:12:02 0:03:02:02 0:02:41:02 2 7
3 UK Sailmakers  USA 24 Gwhiz Beneteau First 10R Geoffrey Davis 81.0 02/Jun/18 - 14:14:49 0:03:04:49 0:02:41:11 3 8
4   USA 60376 Perico Sabre 402 Ryan Johnson 72.0 02/Jun/18 - 14:14:31 0:03:04:31 0:02:43:31 4 13
5   52845 Tide The Knot Jeanneau Sunfast 35 Robert Metzen 105.0 02/Jun/18 - 14:29:37 0:03:19:37 0:02:49:00 5 16
6   USA 42934 Whisper Express 34 Thomas Barnes 96.0 02/Jun/18 - 14:27:50 0:03:17:50 0:02:49:50 6 17
7   USA 0076 Mise En Place Beneteau Oceanis 381 Paul Thompson 132.0 02/Jun/18 - 14:41:15 0:03:31:15 0:02:52:45 7 19
8   USA 16770 Edward B Stein C&C 39 Martin Bernstein SEA SCOUT SHIP 5111 96.0 02/Jun/18 - 14:32:49 0:03:22:49 0:02:54:49 8 21
9   USA 60844 Pommes Frites Jeanneau 49DS Michael Evans 84.0 02/Jun/18 - 14:31:19 0:03:21:19 0:02:56:49 9 22
10   USA 52051 Free Radical Beneteau First 36.7 Anthony Bowker 75.0 02/Jun/18 - 14:30:01 0:03:20:01 0:02:58:08 10 23
11   USA 6949 Fantome Morgan 36T Deirdre Martin DNF 132.0       16  
 
PHRF - Doublehanded
1   USA 41155 Exeter J/V Baltic 35 TM John Notch 123.0 02/Jun/18 - 14:25:37 0:03:10:37 0:02:34:44 1 2
 
Cruising Class
1   USA 52982 No Reverse Hunter Legend 37.5 Bob HORENKAMP 105.0 02/Jun/18 - 14:32:08 0:03:17:08 0:02:46:30 1 14
2   USA 60720 Lighten Up Beneteau Oceanis 43 Charles Goodbar 72.0 02/Jun/18 - 14:41:31 0:03:26:31 0:03:05:31 2 25
 
Singlehanded (GLSS)
1   USA 480 Gangbusters J 105 Mark Gannon 87.0 02/Jun/18 - 14:28:46 0:03:13:46 0:02:48:23 1 15
2   USA 32823 Bootlegger Peterson/Wiggers 37 David Bonzon 93.0 02/Jun/18 - 14:35:23 0:03:20:23 0:02:53:16 2 20
3   USA 59 Nemo Seascape 27 Michael Tuman 93.0 02/Jun/18 - 15:05:11 0:03:50:11 0:03:23:04 3 26
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Inshore Course Racing
One Design Division
Shields
1   USA 63 Dauntless Shields Mark Passis       1
2   USA 130 Sundance shields Michael Schwartz       2
3   USA 196 Insidious Shields Gary Ropski       3
 
J 70
1   USA 549 black pearl j 70 adam bowen       1
2   USA 169 Empeiria J 70 John Heaton       2
3   USA 390 Berteau Group J 70 Mark & Sarah Renz       3
4   USA 423 American Flyer J 70 Steve Knoop       4
5   USA 66 Helly Hansen Youth Team J 70 Aisling Sullivan       5
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Offshore Buoy Race Course 1 Racing
One Design Division
J 111
1 North Sails  USA 115 Skeleton Key J 111 Peter Wagner       1
2   USA 47 Rowdy J 111 Richard Witzel       2
3   USA 112 Pura Vida J 111 John Kalanik       3
4   USA 12 Kashmir J 111 Karl Brummel, Steve Henderson, Mike Mayer       4
5 Quantum Sails  USA 43 Solution J 111 Tracy Brand       5
6   USA 28 Warlock J 111 Tom Dickson       6
7   USA 20 Shmokin Joe J 111 Jeff Schaefer       7
 
Farr 40
1   USA 51746 Taipan Farr 40 Lloyd Karzen       1
2 North Sails  USA 40048 Inferno Farr 40 Philip Dowd       2
3   USA 40101 Eagles Wings Farr 40 John Gottwald       3
 
Beneteau First 36.7
1   USA 262 Maggie Mae Beneteau First 36.7 Peter Wright       1
2 North Sails  USA 60310 Soulshine Beneteau First 36.7 Jarrett Altmin       2
3   USA 101 Erizo de Mar Beneteau First 36.7 Antoni Czupryna / Waldemar Emmerich       3
4 North Sails  USA 235 Tequila Mockingbird Beneteau First 36.7 Chris Duhon       4
5   USA82 Split Decision Beneteau First 36.7 Nick Norris       5
6   USA 119 JOIE DE VIE Beneteau First 36.7 Donna Hastings       6
7 Doyle Sailmakers  USA 1313 Program Beneteau First 36.7 Earle Atwater       7
8   USA 238 Jambo Beneteau First 36.7 Joe and Cindy Marciniak       8
9   USA 26219 FOG Beneteau First 36.7 Greg Rasmussen       9
 
Beneteau First 40.7
1   USA 51457 Das Boot Beneteau First 40.7 Jay Muller       1
2   USA 404 Mojo Beneteau First 40.7 Gary Powell/ Scot Ruhlander       2
3   USA 60102 Sociable Beneteau 40.7 Robert Arzbaecher       3
4   USA 51219 RhumbRunner Beneteau First 40.7 Kathryn Goldman /Brian Goldman       4
5   USA 51146 La Tempete Beneteau First 40.7 Thomas Weber       5
6   GER 1979 Turning Point Beneteau First 40.7 David Hardy       6
7 UK Sailmakers  USA 51377 Vayu Beneteau First 40.7 Ron Buzil       7
8   USA 51196 Spanker Beneteau First 40.7 Boyd Rice / Rollin Pierce       8
 
PHRF Division
PHRF - Spinnaker
1 North Sails  USA 52725 Imedi TP 52 Linc Yates -81.0 02/Jun/18 - 13:18:44 0:01:13:44 0:01:21:34 1 1
2   USA 28252 Sin Duda! Santa Cruz 52 Lindsey Duda -18.0 02/Jun/18 - 13:27:08 0:01:22:08 0:01:23:52 2 2
3   USA 131 Lucy Melges 32 Jeremy Alexis 24.0 02/Jun/18 - 13:32:10 0:01:27:10 0:01:24:51 3 3
4   USA 35053 Meridian 1D35 Michael Dannecker 33.0 02/Jun/18 - 13:37:00 0:01:32:00 0:01:28:49 4 4
5   USA 38006 Eagle SYDNEY 38 Shawn/Jerry O'Neill 27.0 02/Jun/18 - 13:36:44 0:01:31:44 0:01:29:07 5 5
6 North Sails  USA 35004 Heartbreaker 1D35 Eric Oesterle 33.0 02/Jun/18 - 13:39:32 0:01:34:32 0:01:31:21 6 6
7   USA 56810 Archimedes III C&C 115 Joe Hummel 69.0 02/Jun/18 - 13:45:22 0:01:40:22 0:01:33:42 7 7
8   USA 38005 PAINKILLER4 SYDNEY 38 Alice Martin 21.0 02/Jun/18 - 13:41:55 0:01:36:55 0:01:34:53 8 8
9   USA 1300 Alpha Puppy J 35 Rick Stage 69.0 02/Jun/18 - 13:51:12 0:01:46:12 0:01:39:32 9 9
10   USA 32756 Flying Spaghetti Monster J 35 Mitchell Weisman 69.0 02/Jun/18 - 13:56:19 0:01:51:19 0:01:44:39 10 10
11   USA 60657 Scarlet Begonias Dufour 36P Kevin Foote 72.0 02/Jun/18 - 13:57:05 0:01:52:05 0:01:45:07 11 11
 
Sail Number Yacht Name Yacht Design Owner/Skipper Status Rating Finish Time Elapsed Time Corrected Time Class Fleet
Offshore Buoy Race Course 2 Racing
One Design Division
T 10
1   USA 410 Retention LS 10 Mark Croll       1
2   USA 26300 Winnebago LS 10 Tim Rathbun       2
3   USA 40433 Meat T-10 Brian Kennalley, Edward Mui, Craig Roehl       3
4   USA 26302 Water Works T-10 Rick & Mary Ann Lillie       4
5   USA 15630 Amateur II T-10 Michael & Felicia Platzke       5
6   USA 402 Thunderbolt LS 10 Steve Karstrand       6
7   USA 30475 Erica T-10 Brian Kaczor       7
8   USA 26215 Hot Sauce T-10 Mike & Karen Better       8
9   USA 411 Jing Bang LS 10 David Finlay       9
10   USA 311 Mutiny T-10 John Schellenbach DNC       13  
11   USA 32319 Cheap Thrill T-10 Nancy & Tim Snyder DNC       13  
 
J 88
1   USA 21 Banter J 88 Ben Marden       1
2   USA 12 Rambler J 88 Benjamin Wilson       2
3   USA 28 Legacy J 88 Scott & Jim Sorbie       3
4   USA 30 Windsong J 88 Tim Wade       4
5   USA 83 Hokey Smoke J 88 Richard Stearns       5
6   USA 88 Exile J 88 Andy Graff       6
7   USA 82 Blondie 2 J 88 Tod Patton       7
8   USA 38 Slot Machine J 88 Boyd Jarrell       8
 
J 105
1   USA 29 Gryphon J 105 Bruce Stone       1
2   USA 349 Sealark J 105 Clark Pellett       2
3   USA 673 The Asylum J 105 Jon Weglarz       3
4   USA 384 Valhalla J 105 Mike & Kathie Newman       4
5   USA 50638 Esprit d'Ecosse J 105 Judith & Ross McLean       5
6 North Sails  USA 359 Caught in Traffic J 105 David Pierce       6
7 Quantum Sails  USA 60 Striking J 105 Vanessa Gates DNC       11  
8   USA 424 Flying Pig J 105 Mike Sheppard DNC       11  
9 North Sails  USA 104 Vytis J 105 Gyt Petkus DNC       11  
 
J 109
1   USA 368 Callisto J 109 Jim Murray       1
2   USA 359 Goat Rodeo J 109 Robert Evans       2
3   USA 249 Full Tilt J 109 Peter Priede       3
4   USA 270 Vanda III J 109 Jack Toliver       4
5   usa 310 Blackfin J 109 Keith Eickenberg       5
6 Doyle Sailmakers  USA 124 Slapshot II J 109 Scott Sims       6
 

Back to previous page
Main Menu

Copyright © Interactive Creations 2000-2019